Yeni İş Fikirleri

2022’de İnternetten Para Kazanmanın 50 Kesin Yolu (Aylık En Az 5 Bin TL)

İçindekiler

Bu yazımızda, internetten para kazanmanın 50 kesin yolunu bulacaksınız; burada her beceri ve her bilgi seviyesi için bir şeyler var, okumaya başlayın ve en çok ilgilendiğiniz internetten para kazanma fikrine odaklanın. Amacınız ne olursa olsun, olasılıklar sınırsız; sadece ne yapacağınızı bulmanız ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak en iyi planı yapmanız gerekir. Burada sizi hemen zengin edecek sihirli bir strateji veya internetten para kazanma yolu yok.

Hızlı zengin olma planları teoride kulağa hoş gelir ama gerçek şu ki, onlardan zengin olacak tek insanlar, arkalarında olanlardır. Hem online hem de gerçek hayatta başarıya ulaşmak (çok para kazanmak) zor ve zaman alıcı bir süreçtir ve bu kuralın çok az istisnası vardır. Becerilerinizi ve bilginizi kullanarak internetten para kazanma ihtimaliniz oldukça yüksek. Hatta her ay on binlerce dolar veya daha fazla kazanmanıza olanak tanıyan bir internetten para kazanma fikri bile bulabilirsiniz. Ama onu elde etmek için çok çalışmaya hazırlıklı olmalısın. Ayrıca, ara sıra başarısız olmaya hazırlıklı olmalısınız ve bu sorun değil, herkes başarısız olur.

2022’de internetten para kazanmanın 50 kesin yolu:

Anket doldurarak para kazanmak

Anket yapan şirketler ürün tercihlerinizi ve satın alma davranışınızı anlamaya çalışmaktadır. Bu tür verileri toplamak için online anketlere katılmanızı istiyorlar. Elbette bunun bedelini ödemeye hazırlar.

İşletmeler, anket sonuçlarına dayanarak ürün geliştirme veya reklamcılık açısından stratejik seçimler ve tahminler yapabilirler. Aynı zamanda, anketlere katılmak, internetten para kazanmanın kolay bir yoludur.

Anket siteleri sizi paraya boğacak kadar çılgın değiller, ancak sizi anketlere katılmaya ikna etmek için ödül teklif ediyorlar. Burada asıl olan çok sayıda firmaya kayıt olmaktır.

Her bir firma size ayda 75 TL ödeme yapsa ve 5-6 tanesi ile devamlı iletişim halinde olsanız, aylık 500 TL hiç fena sayılmaz.

Online anketlere katılarak kolay para kazanmak isteyenler için kesin ödeme yapan siteleri bir araya topladım.

PARA KAZANDIRAN EN GÜVENİLİR ANKET SİTELERİ 2022:

 • Toluna TR
 • Life Points TR
 • Pago TR
 • Marketagent TR  kaydol ve hemen kazanmaya başla.

Youtube’dan para kazanma

Kimin için: YouTube’dan para kazanmak için teknoloji tutkunu bir genç, güzel bir kadın veya karizmatik bir oyuncu olmanıza gerek yok.

Kazanç: Bu, kaç görüntüleme alabileceğinize bağlıdır. Her 1000 görüntüleme için yaklaşık 1-3 dolar kazanacaksınız (ülkeye ve dile göre değişir).

Maliyet: Videolarınızı oluşturmak için neye ihtiyacınız olduğuna bağlıdır; muhtemelen videolarınız için bazı kayıt ekipmanları (kaliteli bir kamera, mikrofon, aydınlatma kiti vb.) almanız gerekecek.

Aslında, bir kanal için iyi bir fikri olan ve sürekli olarak kaliteli videolar oluşturabilen herkes, YouTube’dan para kazanmaya başlayabilir.

Mesele şu ki, YouTube dünyanın en büyük ikinci arama motorudur. Milyonlarca insan bunu sadece eğlenceli videolar bulmak için değil, aynı zamanda her türlü şeyin nasıl yapacağını öğrenmek için de kullanıyor.

Yeterince büyük bir kitlenin ilgi duyduğu konular hakkında harika videolar oluşturabildiğiniz sürece, YouTube’dan kolayca para kazanmak mümkün.

Makale yazarak para kazanmak

Kimin için: Yazma becerisine sahip olan ve internetten hızlı para kazanmak isteyen herkes. Makale yazmak, evden çıkmadan hızlı para kazanmak için harika bir seçenektir.

Kazanç: Ne kadar yetenekli bir yazar olduğunuza bağlı olarak, 100 kelime başına 2 ile 35 TL arasında değişir.

Maliyet: Yok (sermayesiz para kazanma fırsatı).

Makale yazarları, başta blog ve web sitesi içeriği dahil olmak üzere her türlü içeriği oluşturur. Sonuçta bu, ziyaretçi çekmek için içerik pazarlama stratejisinin bir parçasıdır.

İçerik yazarak evden çıkmadan para kazanmak istiyorsanız, yazım veya dilbilgisi hatalarınız olmadığından ve içeriğinizin akıcı olduğundan emin olmanız gerekir.

Kaliteli içeriğe olan talep son birkaç yılda büyük ölçüde arttı.

Bunun nedeni, içeriğin web sitelerinin daha fazla trafik almasına ve daha fazla potansiyel müşteri ve satış oluşturmalarına yardımcı olmasıdır.

İçerik yazarak evden hızlı para kazanmak ilginizi çekiyorsa, içerik talep eden müşterilere ulaşmak için özel platformlara kaydolmanızı öneririm:

 • SadeceON, Bionluk, UzmanKirala gibi siteler makale yazmak isteyenlerin en kolay müşteri bulabileceği başlıca yerler.
 • Bolca müşteri bulabileceğiniz başlıca forumlar, r10, wmaraci, iyinet vb.
 • Eğer İngilizce veya farklı bir dilde yazmak istiyorsanız o zaman Fiverr ve Upwork ilk tercihiniz olmalı.
 • Alternatif olarak, FlexJobs gibi farklı seçeneklere bakabilirsiniz.

İnstagram’dan para kazanma

Instagram hesabınızı binlerce aboneye sahip olacak şekilde büyütebilirseniz, internetten para kazanmak çok kolaydır.

Birçok marka, reklam yayınlamak için kendi sektörlerine yakın Instagram fenomenlerini arar; tek bir gönderi için binlerce dolar kazanabilirsiniz.

Bir diğer seçenek, gönderilerinize satış ortaklığı bağlantıları ekleyerek İnstagram’dan para kazanmaktır.

Bu işin püf noktası tam olarak popüler olmakla alakalı olduğu için ”insanları nasıl etkilerim” diye düşünmeye başlasanız iyi olur. Buna çözüm bulanlar zaten İnstagram’dan para kazanmaya başladı bile.

Eğer internet üzerinden para kazanmak için sosyal siteler arasından seçim yapmak zorunda kalırsanız, İnstagram ilk tercihiniz olmalı.

Çünkü diğerleri popülarite açısından artık doyum noktasına gelmişken, İnstagram her geçen gün üstüne koyuyor.

Ne kadar kazanılır? Bu, peşinize takılan kitlenin ne kadar büyük olduğuna ve uyguladığınız stratejiye (para kazanma yöntemi) bağlı olduğu için kesin bir rakam vermek yanlış olur.

Fakat bol sıfırlı takipçi kitlesi olanlar aylık 500.000’den fazla kazanıyor.

Blog yazarak para kazanmak

Kimin için: Bu, ister biraz ekstra para kazanmak, ister uzaktan çalışmak, isterse küçük bir servet kazanmak isteyin, kelimenin tam anlamıyla herkesin deneyebileceği bir şeydir.

Kazanç: Yazdığınız konuya ve büyük ölçüde ortaya koyduğunuz çabaya bağlıdır. Ayda birkaç yüz dolar, hatta 1 milyon dolar olabilir.

Maliyet: 750 TL kadar.

Bu, sürdürülebilir kazanç için internetten para kazanmanın en iyi yoludur.

Ancak, blog yazmanın sürekli ve düzenli olarak üzerinde çalışmanız gereken bir evde para kazanma fikri olduğu bilmelisiniz.

Ve blog yazarak ayda 20 bin TL’den fazla para kazanan blog yazarlarından biri olmak istiyorsanız, o zaman çok çalışmanız gerekir.

Blogdan para kazanma yollarına gelince, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda seçenek var; yine de hatırlanması gereken çok önemli bir şey, birkaç strateji uygulayarak birden çok gelir akışı oluşturmaya çalışmanız gerektiğidir.

Blog yazarak internetten nasıl para kazanılır?

İşte bazı fikirler:

 • Google Adsense kullanın.
 • Satış ortağı yapın.
 • E-kitaplar, online kurslar gibi dijital ürünler satın.
 • İşletmeler ve blog yazarları için danışmanlık hizmetleri sunun.
 • Sponsorlu içerik yayımlayın.

Satış ortaklığı ile para kazanma

Satış ortaklığı, internet ortamında satılan herhangi bir ürünün reklamını yaparak satışına vesile olmak şartıyla elde edilen kazanç olarak ifade edilebilir.

Bu reklamı size verilen özel bir bağlantı ile yapıyorsunuz. Reklam için, blog, sosyal medya ve Adwords tercih edilebilir. Ben blog üzerinden açıklama yapmayı seçtim.

Bu benim internetten para kazanmak için ilk uyguladığım yöntem ve bence pasif gelir elde etmek isteyen herkes için en uygun online para kazanma yöntemidir.

Uygulaması kolay, yatırım neredeyse yok ve gelir potansiyeli çok yüksek. Ek olarak, bir kez monte edildiğinde pratikte bunu unutabilirsiniz; sadece minimum bir bakım gerekli olacaktır.

Satış ortaklığı, ürün önerileri veya analizleri yayımlayacağınız bir blog açmaktan ibarettir. Bu analizlerde ürünlerin satıldığı asıl web sitelerine bağlantılar veriyoruz. Bu bağlantılar yoluyla yapılan her bir satış, size bir miktar komisyon getiriyor.

Bu sistemin gelir potansiyeli seçtiğiniz pazara (ürün kategorisi ne kadar çok satılırsa ve ne kadar pahalıysa, o kadar iyidir) ve aynı zamanda harcadığınız zamana bağlıdır.

Satış ortaklığı ile internetten nasıl para kazanabilirim?

 • Bir blog sitesi oluşturun.
 • Analizler, karşılaştırmalar ve öneriler yazın.
 • Blog sitenizi tanıtın.

Ve siz uyurken bile çalışan otomatik bir internetten para kazanma projeniz olsun.

Bu sistemle online para kazanmak nispeten basittir, ancak büyük rakamlar almak istiyorsanız saatlerce çalışmanız gerekecektir.

İyi haber şu ki, ilk çabadan sonra kendinizi ödülleri toplamaya adayabilirsiniz.

Adsense ile para kazanmak

İnternet üzerinden para kazanmanın en iyi yollarından bir diğeri, web sayfalarında reklam yayınlamaktır.

Bir konuyla ilgili bir web sayfası açar, okuyucuları çeker ve bir kez orada olduklarında, belirli bir eylemde bulunduklarında kolayca para kazanırsınız.

Reklamcılığın en büyük avantajı, internetten para kazanmak için okuyucunun herhangi bir şeyi satın almak zorunda olmayışıdır.

En yaygın olanı okuyucu bir reklamı tıkladığında para kazanmaktır. Aslında bu eylem, dünyadaki en önemli reklam ağının çalışma şeklidir; Google Adsense.

Adsense, kullanım kolaylığı ve reklam veren sayısı sayesinde çok popülerdir. Kolayca kayıt olursunuz ve başvurunuz onaylandıktan sonra küçük bir kod ekleyerek web sitenize reklam koyabilirsiniz.

Adsense odaklı bir internetten para kazama projesi için, belirli bir konuda genel bilgi sağlayan bir blog açmanız tavsiye edilir.

Örneğin, yemek tarifleri, magazin veya finans hakkında bilgi yayınladığınız bir web sayfası oluşturabilirsiniz.

Facebook’tan para kazanma

Facebook, insanların istilasına maruz kaldığı müddetçe her zaman internetten para kazanma fırsatları sunacaktır. Facebook sayfaları insanları bir araya toplamak ve kolay para kazanmak için ideal alanlardır.

Tatmin edici sayıda beğeni almış olan sayfalar satış ortaklığı amaçlı kullanılabilir, sponsor gönderi yayımlayabilir veya doğrudan satılabilir. Bu sizin online para kazanma eylemine bakış açınıza (uyguladığınız stratejiye) bağlıdır.

Popüler bir fan sayfası her zaman nakit para demektir. Elinizin altında bedava olmasına rağmen böylesine güçlü bir reklam fırsatı varken, her şekilde internetten para kazanmak mümkün.

Stok fotoğraf satarak para kazanma

Kimin için: Uzaktan para kazanmak isteyen profesyonel ve amatör fotoğrafçılar.

Kazanç: Yeterli sayıda fotoğraf çekerseniz, ayda birkaç yüz dolar kazanabilirsiniz.

Maliyet: Zaten bir kameranız olduğu sürece yok.

Eğer fotoğraf tutkunuz varsa ve iyi çekim yapıyorsanız, o zaman bir fotoğrafçı olarak uzaktan para kazanma olanakları vardır.

Görüntülerinizi yüklemenize ve her indirildiklerinde para kazanmanıza izin veren çok sayıda stok fotoğraf sitesi vardır.

İndirme başına ödeme genellikle küçüktür, bu nedenle büyük bir stok fotoğraf galerisi oluşturmanız gerekir. Bu muhtemelen yavaş bir süreç olacaktır, ancak hobiniz zaten fotoğrafsa, o zaman mantıklı olabilir.

Stok fotoğraf sitelerine bir göz atmalı ve ne tür görüntülerin iyi satıldığını görmelisiniz; genellikle daha genel olan ve bir işe yönelik görüntüler en popüler olanlardan bazılarıdır.

Online kurs oluşturun

Kimin için: Öğretilebilir bir beceriye sahip olup, online para kazanmak isteyen herkes.

Kazanç: Kursunuzun ne kadar iyi olduğuna bağlı olarak çok fazla potansiyel vardır. Bazı insanlar online kurs satarak milyonlar kazanıyor.

Maliyet: Halihazırda sahip olduğunuz donanıma bağlı olarak birkaç yüz dolar.

Bir konuyu iyi biliyorsanız, online bir kurs oluşturmayı düşünmelisiniz. Oluşturdukları online kurslardan yılda milyon dolar kazanan insanlar var.

Dolayısıyla, başkalarının da öğrenmek isteyeceği herhangi bir beceri veya bilgiye sahipseniz; yemek yapmak, SEO, web tasarımı, fotoğrafçılık veya aklınıza gelebilecek hemen hemen her şey olabilir.

Teachable, en sevdiğim kurs oluşturma platformudur ve tüm kurslarımı satın almak için kullandığım platformdur.

Udemy başka bir popüler kurs oluşturma platformudur, ancak Teachable kadar çok özelliğe sahip değildir. Udemy, teknolojiyle ilgili konularda uzmanlaşmıştır. Kazandığınız miktar, kursunuzu kaç kişinin satın aldığına bağlıdır.

Diğer bir seçenek de, daha geniş bir beceri yelpazesi öğretmenize olanak tanıyan Skillshare’dir. Videolarınızı kaç kişinin izlediğine göre ödeme alıyorsunuz.

Bir kurs oluşturmanın en büyük avantajı, kusursuz bir pasif gelir akışı (uyurken bile para kazanma) yaratmasıdır. Kursunuz her satıldığın, siz uyuyor olsanız bile internetten para kazanabilirsiniz.

Etsy de el işi ürünler satmak

Etsy, özel el yapımı eserlerini satmak isteyen herkes için en popüler pazar yeridir. Bunu tıpkı N11 gibi düşünün, fakat burada sadece el yapımı veya vintage ürünler satılıyor.

Giyim, takı veya mobilya gibi onlarca kategori üzerine el işi ürünler satılan bu platform, dünya çapında hizmet veriyor.

El işi ve vintage ürünlere ilgi duyanların müdavimi olduğu Etsy, sizi zor bulunan potansiyel müşteriler ile buluşturmak için harika bir yerdir.

Etsy tabanlı bir uzaktan para kazanma eylemine girişmeden önce lütfen hizmet şartlarını okumayı ihmal etmeyin.

Twitch üzerinden para kazanmak

Kimin için: İnternetten para kazanmak isteyen hevesli oyuncular.

Kazanç: Ne kadar iyi olduğunuza bağlıdır, ancak birkaç bin dolar kazanabilirsiniz.

Maliyet: İyi bir web kameranız olduğu sürece yok.

Eğer benim yaşımdaysanız, muhtemelen bunu şaşırtıcı bulacaksınız, ancak insanlar aslında sadece oyun oynayarak para kazanabilirler.

Tek ihtiyaçları olan bir oyun, bir Twitch kanalı ve insanları izlemeye yönlendiren bir kişiliktir.

Twitch’i hiç duymadıysanız, temelde oyuncular için en büyük canlı yayın platformudur; burada herkes oynadıkları oyunları canlı yayınlamaya başlayabilir ve farklı taktiklerle evden çıkmadan para kazanmaya başlayabilir.

Oyun oynamaktan keyif alıyorsanız, bu gerçekten sevdiğiniz bir şeyi yaparak para kazanmanın o kadar kolay bir yoludur ki, kesinlikle denemeye değer.

Grafik tasarım ile para kazanma

Grafik tasarım eğitimi almayan çoğu kişi, bir grafik tasarımcı olarak kariyer fikrine soğuk bakar. Ancak gerçekte, giriş seviyesi bir grafik tasarım işi için her zaman bir lisans derecesine ihtiyacınız yoktur.

Tüm şirketlerin yetenekli grafik tasarımcılar tarafından oluşturulan süslü logolara ihtiyacı yoktur. Bazılarının Canva gibi web sitelerinde oluşturulan temel grafiklere ihtiyacı vardır.

İnfografik, afiş, logo veya banner gibi görüntülerin oluşturulması zaman alır, bu nedenle birçok şirketin dışarıdan yardıma ihtiyacı vardır.

Temel dijital becerilere sahipseniz, bu hizmetleri sağlayabilirsiniz. Birkaç gün içinde Canva’da ustalaşabilirsiniz. Hangi kariyere sahip olursanız olun veya hangi uzaktan işi yapmayı planlıyorsanız yapın, grafik tasarım, öğrenmeye değer bir beceridir.

Eğer müşteri bulmak istiyorsanız, grafik tasarımcılar için özel bir pazar yeri olan 99designs, uğramanız gereken ilk adres. Veya diğer serbest çalışma türlerinde olduğu gibi, hizmetlerinizi Fiverr ve Upwork gibi popüler serbest çalışma sitelerinde satabilirsiniz.

Tabii ki, bir grafik tasarımcı olarak çalışmak, çok yetenekli sanatçılar için daha fazla gelir sağlar. En yetenekli tasarımcılar saatte 100 dolar kazanabilir. Daha basit projeler için çok daha az kazanırsınız.

Diğer tasarım hizmetleri

Society6, tasarım konusunda iyi iş çıkaranlar için internetten para kazanma fırsatı sunuyor.

Mobilya, giysi, ev dekoru, duvar sanatı, afiş, telefon kılıfı vb. Herhangi bir konuda tasarım projeniz varsa bunu Society6 sayesinde paraya çevirmek mümkün.

Bu platform sadece benzersiz tasarımlar satan özel bir pazar yeridir. Platforma kayıt olarak kendinize özel bir dükkan açıyorsunuz. Daha sonra sahip olduğunuz özel yeteneği kullanarak yaptığınız benzersiz tasarımları buraya ekliyorsunuz.

En güzel tarafı ise, özel tasarım satın almak isteyen milyonlarca ziyaretçisi var. Çünkü platform, tasarım alanında dünya markası olmuş durumda, çok fazla trafik alıyor ve işini iyi yapanlar bol miktarda kazanıyor.

İnsanların sevdiği tasarımlara sahipseniz bu internetten para kazanmanın kesin ve oldukça iyi bir yolu olabilir.

Pinterest üzerinden para kazanmak

Pinterest, her ne kadar ülkemizde fazla ilgi görmüyor olsa bile internet üzerinden para kazanmak için elverişli bir platform. 400 milyondan fazla kullanıcısı var ve şaşırtıcı bir şekilde bunların %80’lik kısmı bayandır.

Pinterest, tıpkı İnstagram gibi görsel paylaşıma dayalı sosyal ağlardan biri olmasına rağmen biraz daha farklı bir yapısı var.

Sosyal medyada mantık hep aynı işler. Sizi takip eden bol sıfırlı bir kitle yoksa, online para kazanmayı hayal bile etmeyin. Pinterest üzerinde pano adı verilen kendinize özel sayfalar açıyorsunuz.

Burada belli bir kitleye hitap eden kusursuz görseller paylaşarak takipçi toplamanız gerekiyor.

Hedef aldığınız takipçi sayısına ulaştıktan sonra satış ortaklığı yapabilir, sponsor alabilir veya web sitenize ziyaretçi çekerek internetten para kazanmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Forum sitesi açarak para kazanma

Takma isim kullanıyor olsalar bile yorumların gerçek insanlar tarafından yapılıyor olması forumları en cazip kılan etkendir.

Herhangi bir ürün satın almak isteyen herkes ilk olarak diğer insanların yorumlarını öğrenmek amacıyla forumlara bakıyor. Tabii ki sadece bununla sınırlı değil: Forumlar, aynı zamanda ticaret ve yardım almak için harika ortamlardır.

Forum sitesi açmanın en büyük avantajı ise üyelerin sürekli özgün içerik üreterek sizin yerinize çalışmasıdır. Özgün içerik, Google’da zirveye çıkmanın altın anahtarıdır.

Özellikle bunca rakip varken hangi konuda forum açmanın daha karlı olacağına karar vermeniz lazım.

Üstelik binlerce, hatta milyonlarca üyesi olan forumları yönetmenin bir bedeli var. Gün içinde açılan binlerce konuyu veya mesajı tek başınıza kontrol etmeniz mümkün değil.

Eğer popüler bir foruma sahip olmak istiyorsanız, öncelikle insanların ortak noktalarını araştırın. Böylece onları aynı çatı altında toplayarak internetten para kazanma şansınız olur.

Sosyal medyada influencer olun

Kimin için: Sosyal medyada harika olan insanlar.

Kazanç: Sadık bir takipçi kitlesi oluşturduğunuzda tek bir sponsorlu gönderi için 500 $’dan fazla kazanabilirsiniz.

Maliyet: Yok. Büyüdükçe ve para kazanmaya başladıkça daha fazla yatırım yapmaya başlayabilirsiniz

Sosyal medyada influencer olmak kolay değildir, ancak düşündüğünüz kadar zor da değildir. Mesele şu ki, insanlar sadece inanılmaz derecede güzel ya da bir konuda yetenekli oldukları için influencer haline gelmiyorlar.

Buna stratejik bir iş gibi bakarsanız, influencer olma şansınız katlanarak artacaktır. Evet, biraz zaman alacak ama kesinlikle yapılabilir.

Sosyal medyada influencer olmanın çok emek gerektirdiği kesin. Ancak doğru stratejileri izler, harika içerikler oluşturur ve sürekli olarak yeni içerik yayınlarsanız, internetten para kazanmak için büyük bir şansınız olur.

Online çeviri yaparak para kazanmak

Kimin için: Yabancı dili çok iyi olup online para kazanmak isteyenler.

Kazanç: Genellikle 500-1.000 kelime başına yaklaşık 10-25 Dolar. Ancak bir yabancı dili çok iyi biliyorsanız, uzaktan para kazanmanın kolay ve hatta eğlenceli bir yolu olabilir.

Maliyet: Yok (sermayesiz para kazanma fırsatı).

Bazı insanlar online tercüme ile aynı anda hem geçinmeyi hem de dünyayı dolaşmayı başarıyorlar. Kulağa rüya gibi geliyor, değil mi? Ancak, bir dili tercüme yapacak kadar iyi bilmek kolay değildir ve iyi bir müşteri tabanı oluşturmak oldukça zaman alır.

UzmanKirala, SadeceON, Bionluk, Upwork veya Fiverr çeviri yaparak internetten para kazanmak isteyenler için biçilmiş kaftan. Yapmanız gereken her platforma üye olarak ilan bırakmak.

Freelance hizmet sunarak para kazanma

Freelancing, her zaman internetten para kazanmanın popüler bir yolu olmuştur ve çok sayıda seçeneğe sahiptir. Farklı becerilere sahip insanlar için serbest görevler sunan çeşitli web siteleri vardır.

Genellikle bu platformlarda sunulan işler, çeviri, video düzenleme, logo tasarımı veya PowerPoint sunumu hazırlama gibi basit şeylerdir.

İşlem çok basittir:

 • Potansiyel müşteriler ile iletişime geçmenizi sağlayan platformlardan birine kayıt olun,
 • Hizmetinizi yayınlayın ve bir fiyat koyun,
 • İşe alınmayı bekleyin.

Geliriniz düzenli olarak harcadığınız zaman ve çabaya bağlı olacaktır. Bazı insanlar ayda tam bir maaş, hatta birkaç bin dolar kazanıyor, ancak ekstra gelire ihtiyacınız varsa genellikle yeterli olacaktır.

Şu anda en popüler platformlar ve bu nedenle size müşteri getirebilecek en yüksek kapasiteye sahip olanlar:

SadeceON, UzmanKirala, Bionluk: Bol müşteri hacmine sahip bu üç platform her çeşit freelance işe aracılık ediyor.

Forumlar: R10, Wmaracı, İyinet gibi webmaster forumları serbest çalışanlar için çeşit çeşit iş fırsatları sunuyor.

Upwork: Sadece İngilizce dilinde, ancak ustalaşırsanız sahip olduğu müşteri sayısı nedeniyle çok büyük bir potansiyele sahip.

Fiverr: İngilizce dilinde ve hizmet talep eden birçok müşteri var, ancak fiyatlar biraz düşük.

E-Kitap yazarak para kazanmak

Kimin için: Yazma konusunda tutkulu olup, internetten para kazanmak isteyen herkes.

Kazanç: Kalite, niş (bazı e-kitap nişleri diğerlerinden önemli ölçüde daha popüler) stratejiniz ve promosyon gibi birkaç farklı değişkene bağlıdır. Ancak iyi bir kitabınız varsa ve onu nasıl tanıtacağınızı biliyorsanız, ayda 5.000 dolar hatta daha fazla kazanabilirsiniz.

Maliyet: Ücretsiz olarak başlamak mümkün olsa da, en azından bir editöre yatırım yapmaya değer.

Yazma becerilerinize ve pazarlama yeteneğinize güveniyorsanız, bir E-kitap yayıncısı olarak evde para kazanmak size uygun olabilir.

Bazı yerleşik yazarlar bile e-Kitap yayıncılığına geliyor, çünkü bir kitabı doğrudan okuyuculara satmak, yazarların çok daha fazla kar elde etmeleri anlamına geliyor.

E-kitap yazmak, hızlı para kazanmak için iyi bir seçenek değildir; bir kitap yazmak zaman alır ve çok sayıda takipçiniz yoksa, bir gecede yüzlerce kopya satmanız pek olası değildir. Bununla birlikte, e-Kitap yayıncılığı harika bir pasif gelir kaynağı olabilir.

Twitter’dan para kazanma

Tavsiye etmiyor olsam bile sırf bu platformda popüler olanlar vardır diye Twitter bu listeye girmeyi hak ediyor.

Eğer burada aktif bir hesabınız varsa, bunu paraya çevirmek en doğal hakkınız. Hatta popüler hesaplara iyi para ödemeye hazır insanlar olduğunu biliyorum.

Satış ortaklığı yaparak, sponsorlar ile çalışarak veya komple hesabı satarak iyi gelir elde etmeniz kaçınılmaz. Fakat kurgulu bir şekilde internetten para kazanmak için daha en baştan bu platformu tercih etmek yanlıştır.

Şunu özellikle vurgulamak istiyorum; Twitter üzerinden para kazanmak için harcanan emek, diğer sosyal sitelerde daha fazla para ediyor.

Eğer elinizin altında zaten popüler bir Twitter hesabı varsa, bunu kullanarak internet üzerinden para kazanmak son derece mantıklı, ancak sıfırdan başlayacak olanlar için Facebook ve İnstagram çok daha idealdir.

Uygulama oluşturmak

Kimin için: Yazılımcılar veya kazançlı bir uygulama için harika bir fikri olan kişiler.

Kazanç: Uygulama pazarı çok büyük olduğundan, harika bir uygulama fikriniz varsa çok para kazanabilirsiniz, ancak potansiyel o kadar büyük olduğundan, doğal olarak çok fazla rekabet var.

Maliyet: Küçük bir projeyi yaklaşık 50.000 dolar yatırımla oluşturabilirsiniz. Diğer bir deyişle, yeterli yatırım gücünüz yoksa uygulama fikrinizi gerçeğe dönüştürmek için yatırımcı bulmanız gerekecek.

Açıkçası, bir uygulama geliştirmenin maliyeti çok yüksektir, ancak uygulama fikrinizi gerçeğe dönüştürmek ne kadar pahalı olursa olsun, kazanç oldukça şaşırtıcı olabilir.

Online dil öğretmeni

Ana dili veya ikinci dili İngilizce olan biriyseniz, neden dil becerilerinizi başkalarına aktararak iyi bir şekilde kullanmayasınız?

Öğretmenlik deneyiminiz yoksa endişelenmeyin; çoğu web sitesi size ders planları sağlayacaktır. Sahip olmayı tercih ettiğiniz öğrenci türüne bağlı olarak seçebileceğiniz birkaç farklı platform vardır.

iTalki tipik olarak yetişkinlere özel ders vermek içindir, VIPKid özellikle Çin’deki öğrenciler içindir, Magic Ears ise küçük çocuklara (4–12 yaş) öğretmek içindir.

iTalki, dil öğretmenleri için dünyanın en büyük online pazarıdır. Sisteme kayıtlı 10 bin öğretmen, beş milyondan fazla öğrenciye birebir olarak online dil eğitimi veriyor.

İTalki ile kendi fiyatlarınızı belirlersiniz, evden çalışırsınız, programınıza göre ders verir ve bunun karşılığında evden çıkmadan para kazanırsınız.

İTalki ile internetten nasıl para kazanılır?

 • İTalki’ye öğretmen olmak için kayıt olun,
 • Programınızı ve uygunluk durumunuzu yükleyin,
 • Öğrencilerin ders için sizi seçmesini bekleyin,
 • İnternetten para kazanmaya başlayın.

Donanım olarak ihtiyacınız olanlar, bilgisayar, internet bağlantısı, kamera, mikrofon ve biraz deneyim. Dersler için sabit bir ücret yoktur, her öğretmen kendisi belirler.

Para kazandıran uygulamalar

Lütfen büyük beklentiler içine girmeyin! Para kazandıran uygulamalar sizi asla zengin etmez ama denemek isteyenler olabilir diye bir liste hazırladım. İlla ki kolay para kazanmak istiyorsanız anket doldurmak daha avantajlı.

Web tasarım hizmetleri sunun

Kimin için: Web tasarım uzmanları.

Kazanç: İnsanlar iyi performans gösteren güzel görünümlü bir web sitesi için çok para ödemeye isteklidir. Aslında, ilgili işe bağlı olarak bazı projeler için 3.000 dolar ve çok daha fazlasını bekleyebilirsiniz.

Maliyet: Yaptığınız her web sitesi için tüm ekstra maliyetleri müşteriden talep edersiniz.

Web tasarımı yapmayı biliyorsanız, işletmelerin çok para ödemeye istekli olacağı, pazarlanabilir bir beceriye sahipsiniz demektir.

Dolayısıyla, web tasarımı biliyorsanız, hizmetlerinizi tanıtmak ve müşteri kazanmaya başlamak için Upwork gibi platformları kullanın.

Niş internet sitesi açmak

Kimin için: Niş tutkusu ve hobisi olan insanlar.

Kazanç: Seçtiğiniz nişe, ne kadar kazançlı olduğuna ve kaç ziyaretçi aldığınıza bağlı olarak, ayda birkaç yüz dolardan on binlerce dolara kadar.

Maliyet: Başlangıç olarak, domain, hosting ve güzel bir tema için 100 dolar yeterli.

Niş web siteleri, satış ortaklığı ve reklamdan çok para kazanabilir, ancak niş sitenizin başarısını belirleyecek çok önemli bazı değişkenler vardır: Nişin kazanç potansiyeli, aldığınız trafik, sitenizin kalitesi ve uyguladığınız para kazanma stratejileri.

Niş bir web sitesi oluşturmayı düşünüyorsanız, bunun kolay olmadığını ve size iyi para kazandıracak bir aşamaya gelmesinin büyük olasılıkla önemli bir zaman alacağı bilmek önemlidir.

Mevcut web sitesini satın alın

Mevcut bir web sitesini satın almak internetten para kazanmak için iyi bir proje olabilir.

Kullanıcı trafiğini, gelir akışını, alan adını (domain) veya başkalarının göz ardı ettiği gizli bir nakit fırsatı olabilecek diğer bazı faktörleri ele alarak kazanç elde etmek amacıyla web siteleri satın alabilirsiniz. Daha fazlası için r10 gibi forumlara göz atın.

AirBnB – evinizi veya odaları kiralayın

Evinizin tamamını veya sadece bir kısmını AirBnB‘de kiralayın. Bu, özellikle kısa vadede hızlı para kazanmanın kesin bir yoludur. Bunu yaparken zengin olmayacaksınız, ama aranan bir tatil beldesinde yaşıyorsanız kesinlikle şanslısınız.

Eğer evinizde kullanmadığınız boş odalar varsa bunları kiraya vermek son derece kazançlı olabilir. AirBnB’deki diğer ilanları araştırın ve kira bedelinin sizinki gibi bir yer için ne kadar olduğunu öğrenin.

Henüz olumlu yorum almadığınız için ilk müşterinizi bulmakta biraz zorlanabilirsiniz, ama misafirlerinize iyi davranır ve onları memnun ederseniz, zamanla gelecek olumlu yorumlar müşteri bulmanızı kolaylaştırır.

AirBnB üzerinden hizmet satın alan her müşteri ev sahibine puan veriyor. Böylece hangi ev sahibinin daha iyi koşullar sağladığı ortaya çıkıyor.

Evet, buradaki eylem doğrudan internetten para kazanmak ile alakalı değil, ama sonuçta internet tabanlı bir uygulama sayesinde kazanç söz konusu olduğu için dolaylı olarak online para kazanmış oluyorsunuz.

Para kazandıran oyunlar

Yakın zamanda çiftlik bank ve benzeri onlarca dolandırıcı proje kapatıldı. Bunların amacı zaten belliydi. Kolay para peşinde koşanları av olarak seçtiler ve büyük ölçüde amacına ulaşanlar oldu.

Aslında buna neden olan en büyük etken, söz konusu kolay para olunca hiç mantıklı olmasa bile insanların bunun peşine düşüyor olmasıdır.

Peki, oyun oynayarak para kazanmak yalan mı? Hayır, ama hemen kolay para kazanma hayali kurmayın.

Dosya paylaşarak para kazanmak

Dosya paylaşmak internet ortamında en fazla yaptığımız eylemlerden biridir. Bu tür paylaşımları yapmak için kullandığımız depo görevi gören web siteleri, dosya paylaşarak para kazanma fırsatı veriyor.

Depo görevi gören siteler, yüklediğimiz dosyaları indirmek için tarafımıza verilen linkler üzerinde reklam yayınlayarak para kazanıyor. Ayrıca daha hızlı dosya indirmek isteyenlere ücretli üyelik satıyorlar.

Tüm bu faaliyetler onlara para kazandırıyor ve bunu dosya paylaşan üyeleri ile bölüşerek daha fazla paylaşım yapılmasını hedefliyorlar.

Dosya paylaşarak internetten nasıl para kazanılır?

İnsanların indirmek isteyeceği türden çeşitli dosyaları (e-kitap, program, dil kursu, eğitim seti gibi) dosya paylaşım sitelerine yüklüyorsunuz.

Dosya paylaşım siteleri size bu dosyaları indirmek isteyenler için bir bağlantı (link) veriyor. Bu bağlantıları forumlar, sosyal medya, bloglar gibi alanlarda paylaşarak indirilme sayısına göre bilgisayar başında para kazanıyorsunuz.

Müziğinizi online satın

Kimin için: Müzisyenler.

Kazanç: Çok para kazanma potansiyeli vardır, ancak o aşamaya geçmek çok zordur.

Maliyet: Müziğinizi yaratmak ve kaydetmek için gereken ekipmana zaten sahip olduğunuzu varsayarak yok.

Burada nasıl bir yıldız olabileceğinden ziyade, kariyer yapmak istemeyen ama müzik yapmayı seven müzisyenler içindir.

Çünkü bir sonraki yıldız olmanın ötesinde müziğinizden para kazanmak için başka fırsatlar da var:

 • Stok müziğe ihtiyaç duyan birçok insan var. Örneğin YouTube videoları ve pazarlama videoları için bunlara ihtiyaç duyan işletmeler var; tıpkı stok fotoğraflar ve stok videolar gibi.
 • Müzisyen hizmetlerinizin (şarkı yazma, yapımcılık vb.) Reklamını yapmak ve hizmetlerinizi satarak para kazanmak için SoundBetter gibi sitelere katılın.
 • TV şovları ve web dizileri gibi her türlü görsel proje için müziğinizi satmak ve lisanslamak için FyrFly gibi sitelere katılın.
 • Fiverr gibi serbest meslek sitelerinde müzisyen hizmetlerinizi satın.

İşletmelerin sosyal medya hesabını yönetin

Kimin için: Sosyal medyada iyiyseniz, bu sizin için mükemmel bir internetten para kazanma yöntemidir. Özellikle de sadık takipçiler, beğeniler ve yorumlar şeklinde sosyal kanıtınız varsa.

Kazanç: Bu deneyiminize bağlıdır, ancak bir müşteri bir haftalık çalışma için 50 dolardan fazla ödeyebilir (günde yalnızca bir veya 2 gönderi ile fazla çalışma gerekmez).

Tam zamanlı sosyal medya yönetimi (bir ay boyunca günde 1-2 gönderi olan birkaç sosyal ağ) isteyen birkaç müşteri edinebilirseniz ve her bir müşteriden ayda 300 dolar kazanabilirsiniz.

Maliyet: Yok. Ancak bu kariyer konusunda ciddiyseniz, görselleri olabildiğince kolay ve hızlı bir şekilde oluşturmanıza yardımcı olacak bir sosyal medya planlama aracına ve Canva gibi bir grafik tasarım aracına yatırım yapmak isteyebilirsiniz.

İş dünyası genellikle sosyal medya yönetimini serbest çalışanlara yaptırır; çok büyük bir şirket olmadıkları sürece tam zamanlı birine nadiren ihtiyaç duyuyorlar, bu nedenle bunu serbest çalışanlara yaptırmak finansal olarak daha mantıklı.

Ve en iyi yanı, bu birçok insanın yapabileceği bir şey, özellikle de sosyal medya çağında doğduysanız ve bunu yıllarca kişisel amaçlar için kullandıysanız.

Elbette ki yaklaşım işletmeler için farklıdır; onlar için uygun güncellemeleri bulabilmeniz için pazarlama hedeflerinin ne olduğunu, şirketin ne yaptığını, ne sattığını ve şirket kültürünün ne olduğunu aklınızda bulundurmanız gerekir.

Ve herhangi bir grafik tasarımı veya Photoshop deneyiminiz varsa, bu kesinlikle çok büyük bir artı. Onlar için videolar oluşturabilirseniz daha da iyi.

Sosyal medya yöneticileri ne yapar?

 • Rakip araştırması
 • İlgi çekici içerik oluşturmak
 • Hesaplara içerik göndermek
 • Platformdaki takipçilere cevap vermek
 • Yaratıcı stratejilerle etkileşimi sağlamak
 • Performansı izleme ve raporlama

Link kısaltarak para kazanma

İnternette para kazanmanın diğer birçok yolundan bahsettik, ancak burada link (url) kısaltarak internetten nasıl para kazanılacağı hakkında konuşacağız.

Link kısaltıcılar ile evde para kazanmak için herhangi bir deneyime ihtiyacınız yoktur.

Link kısaltıcılar nedir?

Link kısaltıcılar yeni bir şey değildir. Uzun bir linki kısaltmak için kullanılan Bit.ly hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Uzun bir linki kolayca kısa bir linke dönüştürebilirsiniz. Link kısaltıcıların gücünü göz ardı edemezsiniz.

Bunun nedeni, uzun bir url adresiyle bir bağlantıyı tanıtamazsınız. Bu nedenle, bu url kısaltıcıları, url’leri kısaltmanıza ve online olarak etkili bir şekilde tanıtmanıza yardımcı olur.

Bu kısaltıcıların önemli olmasının nedeni, online para kazanmaya elverişli olmalarıdır.

Link kısaltarak internetten nasıl para kazanılır?

Öncelikle güvenilir bir link kısaltıcı siteye kaydolmanız ve ardından linkleri kısaltmanız gerekir.

Birisi sizin kısalttığınız linki tıklarsa ödeme alırsınız. Bu kadar basit. Kısaltılmış linki tıklayan ziyaretçi sayısına bağlı olarak ödeme alırsınız.

Örneğin,1000 veya daha fazla ziyaretçi getirirseniz 5 – 6 dolar kazanabilirsiniz.

Neden link kısaltma sitelerinin size ödeme yaptığını merak edebilirsiniz, çünkü onların web sitesine trafik gönderiyorsunuz.

Link kısaltarak internetten para kazanmak için çok yüksek trafiğe sahip bir proje oluşturmanız lazım. Eğer bunun için uygun bir sosyal medya gücünüz varsa iyi sonuç alabilirsiniz.

Sanal asistanlık yaparak para kazanmak

Kimin için: Bilgisayar kullanabilen hemen hemen herkes.

Kazanç: Başlangıç ​​düzeyindeki sanal asistanlar genellikle saatte 10 doların altında kazanırken, daha karmaşık işler yapabilen yüksek deneyime sahip olanlar saatte 40 dolara kadar ödeme alabilirler.

Bununla birlikte, piyasada çok ucuz sanal asistanlar olduğu için yüksek ücretli işler bulmak zordur, ancak  bunlar genellikle yalnızca basit şeyler yaparlar.

Eğer biraz daha karmaşık becerileriniz varsa; grafik tasarım, metin yazarlığı veya SEO gibi, saatte 15-20 dolar alabilirsiniz.

Maliyet: Yok (sermayesiz para kazanma fırsatı).

Sanal asistanlar, blog yazarları, işletmeler, girişimciler ve bağımsız girişimciler tarafından çok aranıyor, bu nedenle bunun için oldukça büyük bir pazar var.

İnsanlar, sanal asistanları aşağıdakiler gibi çeşitli nedenlerle kullanır:

 • Veri girişi.
 • Çağrı merkezi operatörleri veya müşteri hizmetleri temsilcileri.
 • Sosyal medya yönetimi.
 • İçerik yazarı.
 • Defter tutma.
 • Araştırma.
 • İdari görevler.
 • E-ticaret.

Ve başta da bahsettiğim gibi, belirli bir alanda ne kadar uzmanlaşırsanız, bundan o kadar çok para kazanabilirsiniz.

Sanal asistan hizmetlerinizin reklamını yapmak ve müşteriler bulmak için Fiverr ve Upwork gibi platformları kullanabilirsiniz.

Amazon mTurk ile para kazanma

Amazon Mekanik Türk, ücretli mikro görevler yaparak internetten para kazanmanızı sağlayan bir hizmettir.

Mikro görevleri tamamlamak için insan zekasına ihtiyaç var. Otomasyon çağında olsak bile mutlaka insan dokunuşuna ihtiyaç duyan bazı görevler var.

Bu görevler genellikle çok basittir ve herhangi bir teknik beceri gerektirmez. Ayrıca, görevleri istediğiniz herhangi bir yerden yapabilir ve dünyanın en büyük e-satıcısından para kazanabilirsiniz.

Mikro işler eğlenceli olabilir ve sadece bir bilgisayara ve bir internet bağlantısına ihtiyacınız var. Bu görevlere kaydolmak için en iyi yer, Amazon MTurk‘tür.

Basitçe kaydolun, bir hesap oluşturun ve mikro işleri tamamlayarak paranızı alın.

SEO hizmetleri sunun

Kimin için: Arama motoru uzmanları veya uzman olmayı öğrenmek isteyenler.

Kazanç: Yalnızca bir müşteriden ayda 1.000-2.000 dolar kazanmak olasıdır. SEO hizmetleri tüm dünyada yüksek talep görmektedir, çünkü işletmelere hedef kitlelerine ulaşmayı sağlar.

Maliyet: Ayda 100 dolar kadar. İhtiyacınız olan en önemli şey, web sitelerini denetlemenize, anahtar kelimeleri araştırmanıza, rakip analizi yapmanıza ve backlink kampanyaları başlatmanıza olanak tanıyan kaliteli bir SEO yazılımıdır.

Birkaç paragraf önce bahsettiğim gibi, SEO hizmetleri son derece yüksek talep görüyor ve işletmeler (ve bu konuda bazı blog yazarları ve online yayınlar) sıralamalarını iyileştirmek ve organik trafiğini artırmak için genellikle biraz para ödemeye isteklidir.

Ve en iyi yanı, internetimiz olduğu sürece, online olarak ihtiyaç duyduğumuz şeyleri arayacağız. Değişebilir, örneğin, daha fazla kişi muhtemelen sesli aramayı kullanmaya başlayacaktır, ancak ilkeler aynı kalacaktır.

Ve iyi bir SEO, bir işletmenin veya web sitelerinin başarısında büyük bir fark yaratabilir; örneğin, sosyal medya çoğu işletme için çok fazla yatırım getirisi sağlamazken, SEO muazzam faydalar sağlayabilir.

Tek yapmanız gereken, Udemy’den profesyonel bir SEO kursu satın almak.

SEO hizmetlerinizi satmaya hazır olduğunuzda, hizmetlerinizin reklamını yapmak ve müşteri kazanmak için Fiverr gibi platformları kullanabilirsiniz.

Online reklamlar oluşturun ve yönetin

Kimin için: Harika bir metin yazmayı bilen herkes.

Kazanç: Reklamları aktif bir şekilde yönetmek ve optimize etmek için reklam başına yaklaşık ayda birkaç 100 dolar kazanabilirsiniz.

Maliyet: yok (sermayesiz para kazanma fırsatı).

Online reklamlar oluşturmak ve yayınlamak (Google, Facebook vb.) çok kolaydır. Öte yandan aslında online reklamlardan sonuç almak tamamen farklı bir hikaye. Bu nedenle birçok işletme, bu projelerde kendilerine yardımcı olmak için serbest çalışanlara yöneliyor.

Görevler:

 • Metin, görsel veya video içeren reklamların oluşturulması.
 • Yeterince iyi performans göstermeyen reklamları optimize etmek ve sonuçlarını iyileştirmek için bütçeleri ayarlamak dahil olmak üzere reklamları onlar için yönetmek.

Ve mesele şu ki, işletmelere değer katan harika sonuçlar elde edebilirseniz, o zaman online reklam yönetiminden çok para kazanabilirsiniz.

Web siteleri alın ve satın

Kimin için: Yatırım meraklıları ve riski sevenler.

Kazanç: Çok kazançlı olabilir ama aynı zamanda riskli bir çabadır (bu yüzden bunu daha çok risk almaktan çekinmeyen yatırım meraklıları için tavsiye ettim), ancak potansiyel olarak çok para kazanabilirsiniz.

Maliyet: Ne kadar yatırım yapmak istediğinize bağlı olarak, birkaç yüz ile binlerce dolar arasında değişir.

Web siteleri varlıktır, bir tür gayrimenkul veya hisse senedi gibidir; çok fazla trafik çeken ve para kazanan web siteleri için büyük bir pazar var.

Ancak bu, tüm yatırımlarda olduğu gibi çok yüksek riskli bir strateji olabilir; birincisi, web sitesinin değeri konusunda tamamen yanılıyor olabilirsiniz.

Ancak aynı zamanda, birçok yüksek riskli fırsatta olduğu gibi ödüller de harika olabilir.

Ve bir diğer büyük avantaj, başlamanın oldukça kolay olmasıdır.

Flippa, herkesin web sitelerini alıp satabileceği en büyük online pazardır; birkaç yüz dolardan binlerce dolara kadar mal olan çok çeşitli seçenekler bulacaksınız.

Domain alın ve satın

Kimin için: Yatırım meraklıları ve risk alan kişiler için mükemmel bir internetten para kazanma seçeneği.

Kazanç: Eskiden olduğu kadar kazançlı değil, ancak bazı alan adları binlerce dolara, hatta on binlerce dolara satılabilir.

Maliyet: Ne kadar yatırım yapmak istediğinize bağlı olarak birkaç dolardan binlerce dolara kadar değişebilir.

Bazen, bir web sitesinin değeri alan adında saklıdır. Anahtar kelime açısından cazip bir alan adı, bir işletme, online yayın veya blog için büyük bir fark yaratabilir. Bu nedenle bazı durumlarda, arzu ettikleri alanı elde etmek için çok fazla para harcamaya istekli olurlar.

Ancak, bu strateji yıllar önce olduğu kadar kazançlı değil, çünkü çok sayıda iyi domain zaten alınmış ama yine de oldukça büyük bir iş.

Domain ticareti yaparak internetten nasıl para kazanılır?

 • Yeni bir alan adı satın alın.
 • Veya Sedo’dan mevcut bir alan adı satın alın (bu mevcut en büyük alan adı pazarıdır).
 • Alan adlarınızı Sedo pazarı aracılığıyla, sabit bir fiyatla veya açık artırma yoluyla satın.

Online platformları kullanarak satış yapmak

Kimin için: Bir ürün yaratıp satmak isteyen, ancak kendi e-ticaret mağazasını kurmak istemeyenler.

Kazanç: Söylemesi çok zor, ürüne ve hedef pazara çok bağlıdır, ancak ilk aydan itibaren birkaç yüz dolar kazanmak mümkün.

Maliyet: Planlamanız gereken birkaç maliyet vardır; üretim, nakliye, reklam/pazarlama ve dahil olan tüm farklı değişkenler nedeniyle, başlangıç maliyetlerinin net ve doğru bir tahminini sağlamak çok zordur.

İnsanların isteyeceği bir ürün yaratabilirseniz ondan para kazanmanız kaçınılmazdır.

Ve neyse ki, N11, Trendyol, Hepsiburada veya Etsy gibi bir ürüne sahip olan herkesin kolayca satmaya başlayabileceği çok sayıda web sitesi var.

Başarılı olmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

 • Müşterileriniz kimler, hedef kitleniz nedir? Ürünlerinizi neden istesinler?
 • Hedef kitleniz internet ortamında nerede vakit geçiriyor? İnternetten nereden satın alıyorlar? Hangi sosyal medya kanallarını kullanıyorlar? Ne kadar çok şey bilirseniz, ürünlerinizi o kadar iyi tanıtabilir ve doğru kanallarda satabilirsiniz.
 • Online reklamlara yatırım yapmayı düşünün. Kitlenizin hangi arama motorunu ve sosyal medya platformlarını kullandığını öğrendikten sonra, satışları artırmak için bu kanallara reklam yatırımı yapmaya değer.

Dropshipping yaparak para kazanmak

Kimin için: Bir e-ticaret mağazası açmak isteyen, ancak herhangi bir ürünü üretmenin ve hatta müşterilere göndermenin baş ağrılarıyla uğraşmak istemeyenler.

Kazanç: Kar marjı çok yüksek değildir, çünkü birlikte çalışacağınız üretici veya toptancı tüm büyük maliyetleri; üretim, depolama, nakliye vb. karşılayacaktır.

Maliyet: Kar marjı diğer e-ticaret sitelerine göre çok daha düşük olsa da, başlangıç maliyetleri de öyledir. Herhangi bir ürün satın almanız veya depolamanız gerekmediğinden, gerçekten ihtiyacınız olan tek şey web sitesi ve mağazanızı oluşturmak ve yönetmek için e-ticaret teması ve eklentisidir.

Dropshipping, bir e-ticaret işine başlamak için hızlı bir başlangıç yolu gibidir; herhangi bir ürün üretmeniz veya hatta satın almanız gerekmez, bunları depolamanız gerekmez ve hatta birisi satın aldıktan sonra göndermeniz bile gerekmez.

Peki, dropshipping nedir?

Ürünlerini satmak için bir üretici veya bir toptancı ile ortak olduğunuz bir ticaret biçimidir. Temelde mağazayı işletiyorsunuz ve geri kalanı onlar hallederken, siz, yeni müşteriler edinmek ve ürünleri tanıtmak için çalışıyorsunuz.

Bu, e-ticaret yaparak internetten para kazanmanın çok daha kolay bir yoludur ve dahası, ilgili riskler önemli ölçüde daha düşüktür.

Ancak, daha önce de bahsettiğim gibi, bu aynı zamanda kendi ürününüzü oluşturup satmanıza kıyasla, karınızın da çok daha düşük olacağı anlamına gelir.

Yazılım geliştirin

Kimin için: Yazılım geliştiricileri veya harika bir yazılım fikri olan herkes.

Kazanç: Çok küçük başlayıp birkaç yıl içinde milyonlara ulaşan pek çok yazılım şirketi örneği var; harika bir fikriniz varsa ve kaliteli bir ürün geliştiriyorsanız potansiyel gerçekten çok büyüktür.

Maliyet: Çok sayıda değişken olduğundan bunu söylemek çok zor, ancak size bir fikir vermesi açısından, yazılım geliştirme için tipik maliyetler 50.000 dolar civarındadır.

Yazılım geliştirmek son derece kazançlı bir sektördür ve doğru yazılım sizi büyük başarıya ulaştırabilir, milyonlarca ve hatta on milyonlarca dolar değerinde işler kurmanıza yardımcı olabilir.

Bir yazılım için harika bir fikriniz varsa, para kazanmanın ve ondan gerçek bir iş kurmanın harika bir yolu olabilir. Bir yazılım uzmanı iseniz, zaten bir avantaja sahip olacaksınız. Değilse, fikrinizi gerçeğe dönüştüren yazılımcılar bulmanız gerekecek (ki bu benim deneyimime göre yapılması en zor şey).

WordPress eklentileri ve temaları geliştirin

Kimin için: Web geliştiriciler.

Kazanç: Popüler bir WordPress teması size kolayca yüz binlerce dolar kazandırabilir, ancak ne oluşturabileceğinize ve pazarlama stratejinize bağlıdır.

Maliyet: Büyük ölçüde eklenti türüne bağlıdır, ancak maliyetler basit bir eklenti için birkaç yüz dolardan başlıyor.

Bu büyük bir pazar, çünkü şu anda WordPress ile çalışan 450 milyondan fazla web sitesi var. İyi eklentilere ve temalara olan talep etkileyicidir, bu nedenle bir tema veya eklenti için iyi bir fikriniz varsa, potansiyel kesinlikle oradadır. Ayrıca, maliyetler yazılım geliştirmedeki kadar yüksek değildir.

Bununla birlikte, bu aynı zamanda bu alandaki rekabetin şiddetli olduğu anlamına gelir. Bu yüzden başarılı olmak için harika bir fikre ve harika bir pazarlama stratejisine ihtiyacınız var.

Video düzenleme hizmetleri sunun

Kimin için: Video editörleri.

Kazanç: Temel düzenleme için 2-3 dakikalık kısa bir video için 30 dolar kazanabilirsiniz ve hareketli grafikler, görsel efektler vb. İçin daha fazlasını yapabilirsiniz.

Maliyet: Adobe gibi profesyonel bir video düzenleme yazılımına ihtiyacınız olacak, yani ayda yaklaşık 30 dolar.

Daha önce de bahsettiğim gibi, video pazarlamanın popülaritesi büyük ölçüde artıyor, bu yüzden iyi, güvenilir bir video editörü olmak oldukça kazançlı olabilir.

Artı, bu hizmetlere ihtiyaç duyanlar sadece işletmeler ve pazarlamacılar değil, aynı zamanda youtuber’lar, blog yazarları ve videoları online kullanıp yayınlayabilecek herkes.

Zaten deneyimli bir video düzenleyiciyseniz, yapmanız gereken tek şey video düzenleme hizmetlerinizi Fiverr gibi sitelerde sunmaktır; alternatif olarak, Flexjobs’ta yarı zamanlı ve tam zamanlı video düzenleme işlerini de arayabilirsiniz.

Çok fazla deneyiminiz yoksa, ancak bu sektöre girmek için öğrenmek istiyorsanız, ihtiyacınız olan şeyi Udemy’den bir kurs alarak kolayca öğrenebilirsiniz.

Seslendirme hizmetleri ile para kazanma

Kimin için: Radyo için sesi uygun olan kişiler (ipucu, kendinizi kaydedin ve arkadaşlarınızdan dürüst fikirlerini sorun).

Kazanç: Yaklaşık 100 kelimelik seslendirme kaydı için 30 dolardan fazla kazanabilirsiniz.

Maliyet: Kendi sesinizi kaydedebilmeniz ve mükemmel bir ses kalitesinden emin olabilmeniz için profesyonel ekipmana ihtiyacınız olacak; başlamak için ihtiyacınız olan her şeyi içerdikleri için podcast kitleri arayın. 100 ila 1.000 dolar arasında herhangi bir maliyeti var.

Her türlü nedenden ötürü dünya çapında seslendirme hizmetlerine gerçekten büyük bir talep var:

 • Sesli kitaplar (e-kitaplarda 20 bin kelime veya daha fazla kelime olduğu için bu gerçekten kazançlı bir iş olabilir)
 • Videolar
 • Oyunlar
 • Sunumlar
 • İlanlar
 • Reklam projeleri

Bununla birlikte, iyi bir sesten daha fazlasına ihtiyacınız var; aynı zamanda duyguyu ifade etmek için bazı oyunculuk yeteneklerine de ihtiyacınız var.

Yine de başlamak için gerekenlere sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, Fiverr gibi bir platform kullanarak kolayca başlayabilirsiniz.

Online danışman olun

Kimin için: İnsanlarla arası harika olan ve bir konuyu başkalarına rehberlik etmeye ve onlara danışmaya yardımcı olacak kadar iyi bilenler.

Kazanç: Kanıtlanmış bir sicile sahip iyi bir danışman, birkaç saat boyunca kolayca binlerce dolar isteyebilir. Ancak bunlar en iyinin iyisidir; yine de, online danışmanlık işinizi büyütürken ve daha fazla insan sizi tanımaya (ve size güvenmeye) başladıkça, birkaç saat boyunca birkaç yüz dolarlık bir ücret alabileceksiniz.

Maliyet: İdeal olarak, en azından insanların siz ve hizmetleriniz hakkında daha fazla bilgi alabileceği ve size ulaşabileceği bir web sitesi oluşturmanız gerekir.

İnternetten çok para kazanan blog yazarlarının çoğu, genellikle paralarını 3 ana kaynaktan kazanır:

 • Satış ortaklığı.
 • Dijital ürünler, özellikle online kurslar.
 • Ve son olarak, danışmanlık hizmetleri.

Bunun nedeni, danışmanlık hizmetlerinin onlara çok para kazandırabilmesi ve zamanlarının çok azını almasıdır.

Peki danışmanlar tam olarak ne yapıyor?

Kısacası, diğer taraflara stratejik tavsiyeler sunarlar. Örneğin, deneyimli bir pazarlamacı, bir işletmenin pazarlama planını hazırlayıp çalıştırmasına ve pozitif bir yatırım getirisi oluşturmasına yardımcı olmak için çalışır. Veya bir müşteriye veya şirkete herhangi bir yasal sorunu tanımlamasına ve çözmesine yardımcı olacak bir hukuk danışmanı.

Ancak, iyi bir hizmet sunabilmek için yaptığınız işte çok iyi olmanız gerekiyor; ve sadece bu da değil, aynı zamanda insanlarla konuşma ve onlara rehberlik etme konusunda da iyi olmanız gerekir.

Online koç olun

Kimin için: İnsanları motive etmede harika olanlar ve çeşitli becerilerine sahip olanlar.

Kazanç: Kazanılması gereken çok para var ama yeterli sayıda müşteri kazanmak biraz zaman alabilir; bununla birlikte, online koçluktan ayda birkaç bin dolar ve hatta büyük bir müşteri listeniz varsa, 20.000 $’dan fazla kazanabilirsiniz.

Maliyet: 100 Dolar gibi bir bütçe ile yapılabilir; bir web sitesi, toplantılarınızı düzenlemek için bir web semineri aracına ihtiyacınız olacak ve halihazırda ne yaptığınıza bağlı olarak mikrofon ve kulaklık gibi başka ekipmanlara ihtiyacınız olabilir.

Ek olarak, yeni bir kariyer seçimi olarak bu konuda gerçekten ciddiyseniz, kendinizi koç olarak sertifikalandırmak da iyi bir fikir olacaktır (bu size pahalıya mal olacak, ancak aynı zamanda daha fazla güvenilirlik sunacak ve başkalarının hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için daha iyi hazırlanmış olacaksınız).

Danışmanlar ve koçlar arasındaki fark nedir?

Temel fark, danışmanların tamamen stratejik tavsiyeyle ilgili olması, diğer yandan koçların başkalarının istedikleri yere ulaşmalarına yardımcı olmaya odaklanmasıdır. İnsanları zorluyorlar ve hedeflerine daha hızlı ve verimli bir şekilde ulaşmalarına yardımcı olmaya çalışıyorlar.

Peki ne tür koçlar var?

Aslında çok sayıda seçenek var; işte en popüler koçluk türlerinden bazıları:

 • İş koçluğu
 • Yönetici koçluğu
 • Liderlik koçluğu
 • Yaşam koçluğu
 • Kariyer koçluğu
 • Kişisel koçluk
 • Beceri koçluğu
 • Performans koçluğu
 • Kilo verme ve spor koçluğu

Bu çok kazançlı bir iş olabilir, ancak biraz zaman alacak; fakat, yaptığınız işte harikaysanız ve iyi pazarlama stratejilerine çok yatırım yaparsanız, son derece başarılı olabilir ve bu işten iyi para kazanabilirsiniz.

Fiverr ile hızlı para kazanma

Kimin için: Birisinin para ödeyeceği bir beceriye sahip olan herkes. İçerik yazma, web sitesi tasarımı, satış metin yazarlığı, logo tasarımı, seslendirme, video düzenleme ve aklınıza gelebilecek hemen hemen her şey olabilir.

Kazanç: Ne yapabileceğinize ve kaç müşteri alabileceğinize bağlıdır.

Maliyet: yok (sermayesiz para kazanma fırsatı).

Fiverr, işletmelerin tüm farklı projeleri için serbest çalışan bulmak için kullandıkları en önemli kaynaklardan biridir. Size bir örnek vermek gerekirse, şu anda en popüler aramalar, seslendirme işleri, logo tasarımı ve makale yazarlığıdır, ancak işletmelerin ihtiyaç duyduğu daha birçok proje türü vardır.

En iyi serbest çalışanlar “profesyonel” olma potansiyeline sahiptir, bunlar en iyinin iyisidir, Fiverr tarafından doğrulanır ve iş için en iyi serbest çalışanlardan bazıları olduklarını belirtmek için “Pro Onaylı” olarak işaretlenir.

Ve profesyonel oldukları için önemli ölçüde daha fazla ücret alabilirler.

Fiverr’e kaydolduktan sonra, kendi serbest hizmetlerinizi nasıl tanıtacağınız konusunda size daha iyi bir fikir vermesi için, rakiplerinizin hizmetlerinin reklamını nasıl yaptıklarına ve ne kadar ücret aldıklarına bakmak için zaman ayırın.

Tiktoktan para kazanmak

TikTok şu anda dünyanın en hızlı büyüyen sosyal medya platformudur. Ve son raporlar, şirketin 2022’de 1,2 milyar aktif aylık kullanıcıyı aşacağını gösteriyor. Bu tür hızlı büyüme, platformda takipçi oluşturmak için birçok fırsat olduğu anlamına gelir. Ve kendinize bir isim yaptıktan sonra, bundan para kazanmaya başlayabilirsiniz.

TikTok hesabınızdan para kazanmak için yeterince büyük bir takipçi kitlesi oluşturmak bir gecede gerçekleşmeyecek. Uygulamadaki varlığınızı oluşturmak için biraz zaman ve çaba harcamanız gerekecek.

Sizi diğer içerik üreticilerinden ayıran şeyin ne olduğunu düşünün.

TikTok, para kazanmak için birkaç iyi yoldan daha fazlasını sunar. İşte en iyi seçeneklerin bir özeti ve etkili bir TikTok işi oluşturmak için bazı ipuçları.

Flexjobs ile uzaktan para kazanma

Flexjobs, hem tam zamanlı hem de yarı zamanlı olarak internetten para kazanmak için esnek işler ve uzak fırsatlarla dolu bir online iş pazarıdır.

35.000’den fazla online iş seçeneği arasından, ilgi alanlarınıza ve becerilerinize uyan bir şey bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Aslında, bu sayfada listelediğimiz birçok para kazanma fikri, Flexjobs aracılığıyla kolayca bulunabilir.

2022 yılında İnternetten Nasıl Para Kazanılır?

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok fazla internetten para kazanma fikri olduğu için kafanız karışmış olabilir. Peki, internetten nasıl para kazanılır? Şimdi nereden başlayacağını bilmeyenler için 5 adımdan oluşan birkaç tavsiyem olacak.

 • Tüm fırsatları not alın

Atmanız gereken adımlardan ilki karşınıza çıkan tüm internetten para kazanma yollarını not almaktır.

Listeyi hazırladıktan sonra tüm fikirleri birbiri ardına eleştirel bir şekilde incelemeniz ve daha sonra bir seçim yapabilmenizi kolaylaştıracak asgari bir sayıya indirmeniz gerekir.

 • Yetenek denetimi yapın

Beceri setlerinizin etrafında online para kazanmaya çalışmak daha kolay ve verimlidir, çünkü insanlar beceri güçlerinin olduğu alandaki görevleri yerine getirirken oldukça iyi performans gösterirler.

İyi bir beceri denetimi sadece yetenekli olduğunuz internetten para kazanma yollarını keşfetmenize yardımcı olmayacak, aynı zamanda becerilerinizi değerlendirmenize yardımcı olacaktır.

 • Fizibilite etüdü yapın

Atmanız gereken bir sonraki adım, işe başlamak için neyin gerçekten gerekli olduğunu öğrenmek için fizibilite etüdü yapmaktır.

Gerçek şu ki, fizibilite etüdü yaparak seçtiğiniz internetten para kazanma yolları hakkında tüm ayrıntıları keşfedeceksiniz.

 • Soruların gücünü kullanın

Başlamak için doğru yöntemi bulmanın başka bir yolu, sormak için fırsatınız varsa bir sürü soru sormaktır. İşin ehli olan girişimcilere iş hakkında bir sürü soru sorduğunuzdan emin olun.

 • Online kurs alın

Kafanız karıştıysa veya işe başlamak için hazır değilseniz, belirlediğiniz internetten para kazanma fikirlerini öğrenmek için online kurs alın.

Sonuç

Hayatta ilerlemenin birçok yolu olsa da, çok azı daha fazla para kazanmak kadar faydalıdır. Daha fazla para kazanmaya başladığınızda, hayatınız üzerinde asla mümkün olmadığını düşündüğünüz şekillerde kontrol sahibi olacaksınız. Bunun gerçekleşmesi için binlerce kez başarısız olmanız gerekebilir, ancak sonunda en zengin insanların zaten bildiği sırrın farkına varacaksınız; daha fazla para kazanmanın özgürlük biletiniz olduğunu.

Her zaman kolay olmayacak. Başarılı girişimcilerin çoğu bir gecede zengin olmaz. Çoğu zaman, gerçek servet oluşturmak için en iyi yola karar vermeden önce birden fazla para kazanma girişimini denemeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Başa dön tuşu