Yeni İş Fikirleri

İnternette Sanal Mağaza (Dükkan) Açmak 2022

Günümüzde bilişim sektörünün hızla gelişmesi sonucunda, internet artık cebimize kadar ulaştı. Artık bir “tık” ile alışveriş yapmak, kredi kartı veya kapıda ödeme ile aldığımız ürünleri ödeyebilmek, hepimize çok yakın. Bu nedenle artık en karlı ticaret internet ortamında yapılmakta. Sizde internette dükkan açarak, işinizi internet ortamına taşıyabilir, internetten ürün satarak iyi para kazanabilirsiniz.

İnternette dükkan açmak için öncelikle, internetten satılabilecek ürünler ile ilgili bir iş ile uğraşıyor olmanız gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse, internet üzerinden, çabuk bozulan gıda ürünleri, et, süt, yumurta gibi ürünler ile, koltuk takımı, bisiklet gibi ürünlerin pazarlanması diğer ürünlere göre daha zordur. Eğer internetten satış yapabileceğiniz bir sektörde hizmet vermekte iseniz, 2 şekilde internette sanal dükkan açabilirsiniz. Bunlardan biri otoriter sitelerden bayilik almak, diğeri ise kendi e-ticaret sitenizi kurmaktır.

Sanal Mağaza Açma Yöntemi

Bir internet sitesi kurmak, çok para gerektirmeyen bir iştir. Sizde bir e-ticaret sitesi kurup, tüm dünya ya ürünlerinizi sergileyebilirsiniz. Ancak mesele şudur ki, internette ürün satışı yapan, güvenilir bir site kurmak, bu siteyi arama motorlarında üst sıralara çıkarmak ve insanların güven duygusunu oluşturarak alışveriş yapmaları sağlamak, dünyanın en zor işlerinden biridir. Bu durumu yine örneklerle açıklayacağım. Örneğin; gittigidiyor isimli web sitesinde, her ürünü bulmak mümkündür. Bu ürünleri ülkenin çeşitli bölgelerinde satış yapan kişiler pazarlamaktadır. Gittigidiyor firması sadece aracıdır. Bugün İstanbul’da hiçbir geçmişi bulunmayan, yeni açılan bir firma dahi gittigidiyor internet sitesine, bir ilan vererek ürünlerini satabilir. İnsanlar hiç çekinmeden gittigidiyor isimli web sitesinden kredi kartları ile alışveriş yapabilirler. Ancak ne olduğu belli olmayan, güvenilir olmayan bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapmak cesaret ister. Bu sebeple kendi e-ticaret internet sitenizi açmak yerine, sanal pazar diye tabir edilen gittigidiyor, n11, kliksa, sahibinden, sanalpazar gibi internet sitelerinde dükkan açarak, hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

sanal-mağaza-açmak
Sanal Mağaza Açma Yöntemleri

E-Ticaret Sitesi Nasıl Açılır?

Eğer, “ben başkalarının sitelerinde satış yapmak yerine, kendi sitemi kurarım”, ne gerekiyorsa yaparım diye düşünüyor iseniz, kendi e-ticaret sitenizi kurabilirsiniz. Günümüz şartlarında, kredi kartı ile alışveriş yapılabilen, sanalpos kullanan bir e-ticaret sitesi ortalama 1.000-1.500 TL civarında kurulabilmektedir. Daha ucuzları da vardır ancak bu konu hakkında bilgili değilseniz, iyi bir piyasa araştırması yaparak, kaliteli bir firmadan lisanslı bir e-ticaret sistemi satın alabilirsiniz. Müşteri bu sistem üzerinden ürünlere nasıl ulaşacak diye merak ediyorsanız bu konudan da kısaca bahsedelim;

Müşteri ürününüzü internet üzerinden aratacaktır. Mağazanızda satışınızı yaptığınız ürün örneğin bir bayan topuklu ayakkabı ise, müşterinin internet üzerinden aratması sonucu, karşısına birçok ayakkabı mağazası çıkacaktır. Bu ilanlardan bir tanesine tıklayıp almak istediği modele karar verdiğinde site, üyelik talep eder. Sipariş verirken ise, istenen bilgilerin girilmesi gerekmektedir. Kişisel bilgiler, üyelik bilgileri ve ödeme bilgileri yazılmaktadır. Bu bilgilerin güvenli bir ortamda saklanacağını ve kimse ile paylaşılmayacağını müşterilerinize taahhüt etmeniz gerekmektedir. Kapıda ödeme, kartla ödeme gibi birçok seçenek ile ödeme yaptırabilirsiniz. Sipariş aldığınızda dukkanacmak.com mağazanızın internet sayfasına bu talep iletilecektir. Bundan sonraki aşama, ürünün hazırlanması ve kargoya verilmesidir. Kargo en kısa süre içerisinde müşteriye satın aldığı ürünü teslim edecektir. Ayrıca seçilen ödeme şekline göre, müşteri ödemeyi gerçekleştirecektir. İnternetten nasıl mal satışı yapılabileceğini biliyor musunuz?

E-Ticaret Nasıl Yapılır?

E-ticaret yapmak hemen hemen fiziki olarak bir dükkan açmak ile ilgili gereken prosedürleri gerektirmektedir. Maliyeye giderek iş yeri açacağınızı bildirmelisiniz. Burada fatura kesilecek. Şirket kurulumu aşamasında çok fazla bir maliyet yok ancak fatura işlemlerinde maksimum 3 bin TL harcama yapmanız gerekmektedir. Fatura kesmek, sanal ortam üzerinde insanların size güvenmesine yardımcı olacaktır. Maliyedeki işlemleri tamamladıktan sonra işlemlerin kargo yolu ile yapılması adına bir kargo firması ile görüşmelisiniz. Kargo firmalarından fiyat alın ve size en uygun fiyatı veren, güvenilir şirket ile anlaşma yapın. Sürekli olarak aynı kargoyu kullanacağınızdan, size uygun fiyat seçenekleri sunacaklardır.

Vergi mükellefi olacağınızdan vergi levhanız da olacaktır. Kargo şirketi T.C. kimlik bilgileriniz ile bu vergi levhasını talep edecektir. Şirket ile anlaşmaların tamamlanması çok uzun sürmez. Bu sebeple hemen faaliyete başlayabilirsiniz. Alibaba.com sayfası ile ticarete atılmak ister misiniz?

Hangi Ürünlerin Satışını Yapacaksınız?

 • Sanal mağazanızda her ürünü bulundurmanız yanlış bir seçim olacaktır.
 • Çünkü bu iş oldukça maliyetlidir.
 • İlk olarak hangi tür ürünlerin satışını yapacağınıza karar verin.
 • Karar verdiğiniz ürünleri kategori olarak ayırın.
 • Ürüne karar verdikten sonra da iş bitmiyor.
 • Bu ürünleri nereden temin edeceğinize karar vermelisiniz.
 • Kendinize uygun fiyat sunan tedarikçiler bulmalısınız.
 • İnternetten alışveriş yapılmasının sebebi aslında fiyat faktörüdür.
 • İnsanlar fiziki mağazalarda yüksek fiyatlara satılan ürünleri, sanal mağazalarda daha uygun fiyata bulabilmektedir.
 • Ayrıca toptancılarla anlaşmanız dahilinde ürünleri daha uygun fiyata alabileceksiniz.
 • Bir mağazanız olmayacağı için, ürünleri depolayabileceğiniz bir yer tedarik etmelisiniz.
 • Satışını yapacağınız ürüne karar verirken, bu ürünün kargo tarafından teslim alınıp alınamayacağını sorgulayın.
 • Bazı ürünler firmalar tarafından kabul edilmemektedir.
 • Her yerden uygun fiyata bulunabilecek ürünlerin satışını yapmanız size hiçbir fayda sağlamayacaktır.
 • Bu sebeple ürün tercih aşaması oldukça önem arz etmektedir.

Örneğin Çin’ den telefon kılıfı getirerek de uygun fiyata satışını yapabilirsiniz. Popüler telefonların kılıflarını getirirseniz, çok satış yapabilirsiniz.

İnternetten ayakkabı satışı yapmak da çok para kazandıracaktır. Özellikle bayanlar internet üzerinden sıklıkla ayakkabı kataloglarına bakmaktadır. Ürünleriniz satılmaya başladığında potansiyeli görerek, aynı ürünün farklı renk ve numaralarını getirebilirsiniz. Stok sorunu yaşamamız müşterilerinizde olumlu izlenim bırakmanızı sağlayacaktır.

EDİTÖR TAVSİYESİ
internetten-ürün-satışı
Hangi Ürünlerin Satışını Yapacağınıza Karar Vermelisiniz.

Aslında ürün satışı yapılırken dikkat edilecek mevzu kendinizi müşterinizin yerine koymanızdır. Ben olsam internetten ne satın alırdım? Fiyat politikasını neye göre belirlemeliyim? gibi soruların cevapları ile hareket etmeniz gerekiyor.

Fiyat Politikası

İnternetteki ürünlerin en önemli özelliği fiyatlarıdır. Dışarıda 70 TL’ ye satılan bir ürün üzerinden nasıl bir fiyat politikası belirleyeceğiniz aslında ürünün tedarik fiyatına bağlıdır. 70 TL’ lik bir ürünü 65 TL’ ye satmanız bile alıcı nezdinde olumlu intiba bırakmanıza sebep olacaktır. Küçük indirimler ve düzenleyeceğiniz kampanyalar ile, mağazanızı dikkat çekici hale getirebilirsiniz. İnternet üzerindeki meşhur mağazalar, genellikle bu yöntemle müşteri kazanmaktadır. Ayrıca düzenlenen kampanyalar için sayfa üzerinde geri sayım yapılmaktadır. İndirim sürelerinin bitmesi ile birlikte, genel olarak stoklar da tükenmektedir. Anlaşma yaptığınız kargo fiyatları size uygun meblağlar sunacaktır. Bu sebeple, kar marjını etkilememesi sureti ile belirli dönemlerde ücretiz kargo seçeneğini devreye sokabilirsiniz. Çünkü kargonun ücretsiz olması, müşterinin kargoya fiyat ödememesi anlamına gelirken, fırsattan istifade birçok ürün almasını sağlayacaktır. E-Ticarete Başlamadan Yapılması Gerekenleri incelediniz mi?

Kazancınızı etkileyen bir diğer unsur ise reklam olacaktır. Reklamları yine internet üzerinden yapmalısınız. Bunun için tanınmış sayfalara reklam verebilirsiniz. Zaten bazı internet sayfalarında müşterilerin internet üzerinden en çok aradıkları ürünün reklamları otomatik olarak çıkmaktadır. Bir video ya da banner yardımı ile reklamınızın yapılmasını sağlayarak müşteri portföyü elde edebilirsiniz. Ayrıca bu işi kendiniz halledemiyorsanız ve konu ile bilginiz yoksa, reklam firmalarından destek alabilirsiniz.

E-ticaretin pek çok avantajı bulunmaktadır. Para kazanmak için neyi bekliyorsunuz?

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EDİTÖR TAVSİYESİ

Başa dön tuşu