Yeni İş Fikirleri

İnstagramda Satış Yapmak İçin Şirket Gerekli mi?

İnstagram’da satış yapan tüm kullanıcılar fatura kesmek zorunda olması nedeniyle şirket kurması gereklidir. İnstagramda gelir elde eden influencer vergi kanunları kapsamında vergi ödemek zorundadır.

İnstagram’da satış yaptığı halde şirket kurması gerekmeyenler

Gib internet sitesine yayınlanan bilgilendirmeye göre evlerinde imal ettikleri ürünleri satanlar ve Esnaf Vergi Muafiyeti belgesi sahibi olanlar instagram da satış yapmak için şirket kurması gerekmez. Kanuni düzenleme şöyledir:

(7256 Sayılı Kanunun 15 inci maddesiyle eklenen bent; Yürürlük: 1/1/2021 tarihinden itibaren elde edilen gelirlere uygulanmak üzere 17.11.2020) Ayrı bir iş yeri açmaksızın ve sanayi tipi veya seri üretim yapabilen makine ve alet kullanmaksızın oturdukları evlerde imal ettikleri malları internet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden satanlar. Bu bent kapsamında esnaf muaflığından faydalanılabilmesi için Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi alınması, Türkiye’de kurulu bankalarda bir ticari hesap açılması ve tüm hasılatın münhasıran bu hesap aracılığıyla tahsil edilmesi şarttır. Bankalar, bu bent kapsamında açılan ticari hesaplara aktarılan tutarlar üzerinden, aktarım tarihi itibarıyla %4 (bir ve üzeri işçi çalıştırıldığı durumda %2) oranında gelir vergisi tevkifatı yapmak ve 98 ve 119 uncu maddelerdeki esaslar çerçevesinde beyan edip ödemekle yükümlüdür. İstihdama bağlı indirimli oranın uygulanması için ilgili ayda bir işçinin en az on gün süreyle çalıştırılması gerekir. Bu hasılat tutarı üzerinden ayrıca 94 üncü madde kapsamında tevkifat yapılmaz. Bu bent kapsamında elde edilen hasılatın 220.000 Türk lirasını (317 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliği ile 320.000 TL.) aşması hâlinde, mükellef izleyen takvim yılı başından itibaren gerçek usulde vergilendirilir ve tekrar bu muafiyetten faydalanamaz. Bentte yer alan hasılat koşulu dışındaki diğer şartların ihlal edildiğinin tespit edilmesi hâlinde muafiyetten faydalanılamaz ve zamanında tahakkuk ettirilmeyen vergiler, vergi ziyaı cezası kesilmek suretiyle gecikme faiziyle birlikte tahsil olunur. Bentte yer alan oranları ve tutarı, yarısına kadar indirmeye ve iki katına kadar artırmaya Cumhurbaşkanı yetkilidir.

Konu hakkında detaylı bilgi almak için bu sayfayı inceleyin.

Instagram üzerinden satış yapmak için gerekenler

 1. Vergi istisnası kapsamında iseniz Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi alın ve Hazine ve Maliye Bakanlığının diğer şartlarını yerine getirin.
 2. Eğer instagramda sattığınız ürünler vergi muafiyetine girmiyor ise bir muhasebeci ile anlaşarak şirketinizi kurun.
 3. Aylık kazancınıza göre sizin için hesaplı olan şirket türünü muhasebeciniz belirleyecektir. Eğer yıllık kazancınız 170.000 TL’den fazla ise %27 gelir vergi ödemek zorunda kalırsınız. Ancak yıllık kazancınız (ciro değil net kazanç) bu miktardan az ise şahıs şirketi kurmak instagramda ürün satmak ve fatura kesmek için yeterlidir.
 4. Şahıs şirketi kurmaya karar vermiş iseniz en basit olarak muhasebeci ile anlaşın ve işlemleri tamamlatın. Eğer bu işlemleri kendiniz yapmak istiyorsanız (tercihinize bağlıdır) şirket kurulumuna ilişkin eğitim videoları izleyerek işe başlama bildiriminde bulunun.
 5. E-fatura sistemine tabi olmanız nedeniyle bu konu hakkında da araştırma yaparak instagram da sattığınız ürünler için nasıl fatura kesmeniz gerektiği hakkında bilgiler edinin. Bu videoları izleyerek başlayabilirsiniz.

İnstagram’da satış yapmak kargo anlaşmaları

İnstagramda hafta da birkaç adet ürün satıyor iseniz gerekli olmasa da, siparişleriniz yoğun ise mutlaka bir kargo firması ile anlaşma yapmanız gereklidir. İnstagramda satış yapmak kargo anlaşmaları sayesinde kargo gönderimde tarife indirimi ve geri iade işlemlerinde kolay adres tespiti ve güvenilirlik sağlar. Kurumsal olmayı hedefleyen tüm influencerların kargo anlaşması yapması gerekir.

İnstagramda Satış Yapmak için Şirket Gerekli Belgeler Listesi 2023

Şahıs şirketi kuran bir influencer instagramda satış yapmak için şu belgeleri hazırlamalıdır:

 1. Kimlik fotokopisi,
 2. E-devlet sisteminden çıkarılabilen ikametgâh belgesi
 3. 1 adet vesikalık fotoğraf
 4. İşletmeye ait kira kontratı, eğer instagram satışını evinizde yapıyor iseniz tapu belgesi
 5. Şirketi mali müşavir kuruyor ise vekalet belgesi
 6. Noter onaylı imza sirküleri

Bu belgeler ilaveten e-fatura, elektronik imza ve diğer belgeleri muhasebecinizden öğrenebilirsiniz.

Trendyoldan satış yapmak için gerekli evraklar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × 4 =

Başa dön tuşu