Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


İnstagram Girişimcilerinin Sayısı 4 Kat Arttı

İnstagram Girişimcilerinin Sayısı 4 Kat Arttı
282 kez okundu.

Sosyal medya kullanımı, günden güne çok geniş bir alana yayılıyor. Özellikle kadınlar arasında İnstagram üzerinde ticaret yapmak, günümüzün en popüler işlerinden biri olarak gösteriliyor. İnstagram’ın güçlü yapısını gören diğer kişiler, burada belirli ürünlerin satışı için kolları sıvamayı tercih ediyor. Son yapılan araştırmalar ise, günümüzde İnstagram’ın girişimciler için ne kadar özel bir yer olduğunu ispatlayan cinstendi. Türkiye’nin köklü e-ticaret altyapı sağlayıcısının yaptığı araştırma sonucunda, İnstagram’da ticarete atılanların sayısının geçtiğimiz döneme nazaran tam 4 kat büyüdüğü ortaya çıktı.

En Çok Hangi Ürünler Satılıyor?

Yapılan araştırma İnstagram üzerindeki ticaret oranını gösterirken, aynı zamanda kullanıcıların tercihlerini hangi ürünlerden yana kullandığını da ortaya çıkardı. Buna göre kadınlar İnstagram’da ürün satışı için en çok kadın giyim ürünleri, bebek ve çocuk ürünlerini tercih ediyor. Zira bu tarz ürünlerin, diğerlerine göre daha fazla talep aldığı ortaya çıktı. Üstelik diğerlerinden daha hızlı satışının yapılması ve kullanıcılar arasında popülerliğinin artması ihtimalide bulunuyor. Durumların bu şekilde olmasıda, kadınları daha çok bu alanlara yönlendiriyor.

Araştırma aynı zamanda kadınların günlük olarak en az 5 sipariş aldığını ortaya çıkarmış durumda. Yani hiçbir işi olmayan ve sadece ek gelir için İnstagram’ı tercih edenlerin yüzünün güldüğünü çok rahat bir şekilde söyleyebiliriz. Öte yandan KOSGEB gibi kurumların sağlamış olduğu kredi imkanlarıyla birlikte, bu alana olan yönelimin daha çok artması bekleniyor. Zira kurum kadınlara ticarete atılması açısından büyük cesaret veriyor gibi gözüküyor.Hangi İller Daha Çok Satış Yapıyor?

Yapılan bu analize göre, aynı zamanda bazı illerin İnstagram’da daha fazla ön plana çıktığını belirtmek gerekiyor. Şuanda kadın girişimcilerin yoğunlukta bulunduğu iller ise İstanbul ve İzmir. İnstagram üzerinden en çok satış yapılan diğer iller ise sırasıyla Balıkesir, Adana, Ankara, Antalya ve Bursa olarak sıralanıyor. Öte yandan Kütahya ve Muğla gibi illerde de eskiye nazaran daha yoğun bir katılım mevcut.

Aslında kadınların bu girişimcilik hikayesi tam olarak İnstagram ile sınırlı kalmış değil. Kadınlar eğer talep ve beğeniler fazla olursa, şanslarını e-ticaret siteleri üzerinde de denemeye devam ediyor. Bu şekilde kendi ürettikleri veya toptan alarak aldıkları ürünlerin satışını üstleniyor. Zamanla sosyal medya üzerinde daha fazla ünlenmeyi başaran site, kadınlar için ek gelir kapısı olmaktan çıkıp yüksek kazanç sağladıkları bir iş alanı haline geliyor. Ancak yapılan araştırmaların gösterdiğine göre, bu süreç o kadarda kısa bir süreç değil. Öncelikle bu alanda gerçekten başarı elde etmek isteyen kadınlara çok fazla görev düşüyor. İşin doğru bir şekilde planlanması ve disiplinli bir şekilde çalışmaya devam etmek, sosyal medya siteleri üzerinde ünün artmasına neden oluyor. Eğer iyi reklam yapmakla birlikte şansta yaver giderse, o zaman e-ticaret konusunda yüzler gülmeye başlıyor.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git