Dükkan Açmak

Spotçu Nasıl Açılır? İkinci El Eşya Alıp Satmak Karlı mı?

Spotçu Nasıl Açılır? İkinci El Eşya Alıp Satmak Karlı mı?

Satılacak ikinci el ürünleri ve iş yerini tespit etmek;

Öncelikle böyle bir işyeri açacaksanız bulunduğunuz bölgede ikinci el eşyaları tercih eden öğrenci, memur gibi geçici ikamet eden kitlenin olması gereklidir. Genelde insanlar evlerine beyaz eşya mobilya gibi ürünleri bir defa alıp yıllar boyunca kullanmayı tercih etmektedir. Günümüzde artık bu tür eşyaları çeşitli fiyat aralıklarında bulabilmek mümkün olduğundan bazen de hemen hemen maliyet fiyatına satıldığından insanlar daha çok yeni eşyalar almayı tercih ederler. Ancak örneğin öğrenciler, okul hayatları süresince okulları bitene kadar tuttukları bir öğrenci evinde kalmayı hedeflerler ve bu ev için gelip geçici çamaşır makinesi, koltuk takımı, ufak dolaplar alırlar. Bu sebeple öncelikle ikamet ettiğiniz yerde bu ürünleri alabilecek potansiyel var ise bu işi düşünün.

Maliyet hesabınızı yapın;

İkinci el spotçu dükkanları genel itibariyle diğer mobilya veya beyaz eşya mağazalarına oranlar daha az dekorasyon gerektiren, ürünlerin gelişi güzel dizilerek müşterilere sunulduğu işyerleridir. İkinci el eşya almak isteyenler genelde bu iş için fazla para ayırmazlar. Örneğin bir buzdolabının yenisi 1000 TL. civarında iken piyasada 200 Tl. ye ikinci el buzdolabı bulmak mümkündür. Eğer siz işyeriniz için yüksek miktarlarda dizayn ve dekorasyon parası harcarsanız, bu parayı kazancınızdan karşılamanız oldukça zordur. Bu sebeple büyük fakat kirası çok olmayan, spotçuların bulunduğu bölgede veya çarşıya yakın, öğrencilerin sık sık ziyaret ettikleri bir bölgeye yakın bir işyeri tercih etmeniz mantıklıdır. Maliyet hesabınıza ise, işyeri açılışı için vergi harç başvuru giderleri, dükkan badanası boyası yazarkasa, vb. giderler ve ikinci el eşyalar için ayırdığınız giderleri sıralayabilirsiniz. Ortalama 10000 TL. bir sermaye ile bu dükkanı çok rahat bir şekilde kurabilirsiniz. İlave olarak ikinci el spot eşyaların taşınması için ufak bir kamyonet almanız da gereklidir. İşyeri açma kredisi veren bankalar ile görüşebilir, KOSGEB işyeri açma kredisi kullanabilirsiniz.İkinci el ürünlerin temini;

İkinci el ürünler genel itibariyle fiyatları ucuz olduğundan daha çok ikinci el eşyasını satmak isteyen müşteriler bu tür dükkanları ziyaret ederler. Bu ürünlerin alış fiyatları oldukça düşüktür. Örneğin 2000 Tl. vererek satın aldığınız ve 3-5 yıl kullandığınız bir kanepe takımını ikinci ele satmak istediğinizde size maksimum 100-200 tl. fiyat önerirler. Her ne kadar bu fiyat çok düşük olarak görülse de bu ürünlerin fiyatının düşük olması rağbetin az olmasından kaynaklıdır. Sizde açtığınız işyerinizde müşteri geldiği zaman beğenebileceği, ucuz fiyata alıcı bulabilecek ürünleri tercih ederseniz, elinizde ürün kalmaz ve kâr marjları ufakta olsa, para kazanabilirsiniz. Fiyatı ve değeri ne olursa olsun, yenisi 5000 Tl. ye alınan bir ürün dahi, kolay kolay 1000 Tl. ye satılmaz. Esas olan fiyatı ucuz ve görselliği güzel olan ürünler alınıp satılır. Koltuğun tahtaları derisi veya kumaşı ne kadar kaliteli olursa olsun, televizyonun markası, buzdolabının motoru ne kadar iyi olursa olsun, ikinci el, ikinci eldir ve ikinci el fiyatına satılır. Örneğin sahibinden.com isimli web sitesinde, bulunduğunuz bölgede kullanıcılar tarafından satılan ikinci el eşyaları tespit edebilir ve görüşerek fiyat alabilirsiniz.

İkinci el eşyalar satan rakiplerinizi ziyaret edin;

İstanbul da bulunan spotçular çarşısını, büyük şehirlerdeki ikinci el pazarlarını dolaşmak size işyerinizi açmadan önce değişik fikirler verebilir. Bunun haricinde mahallenizde yada yaşadığınız bölgede bulunan küçük spotçu dükkanlarını da incelemeyi unutmayın. Fiyatlar alın, karşılaştırın, dükkanlarda hangi ürünler bulunduğunu gözlemleyin, araştırın.

İşyeri tanıtımı;

Dükkanınızı açtıktan sonra, çeşitli broşürler bastırıp radyolarda reklam vermek gibi işlere kalkışmayın. Çünkü ikinci el eşya almak isteyen kişilerin potansiyeli bellidir. Bu tür reklam çalışmaları size fazla bir yarar sağlamaz. Daha çok öğrenciler askerler gibi geçici ikamet eden kişiler tarafından iş yerinizin yeri hangi ürünleri sattığınız bilinir ise, sizin için en karlı reklam budur. Tavsiye en iyi reklamdır.

BEĞEN İLK ÖNCE HABERDAR OL!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ