İhracat Hedefi 2018’de Büyük

İhracat Hedefi 2018’de Büyük
144 kez okundu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Mart ayına yönelik verileri açıkladıktan hemen sonra, basın mensuplarının merakla beklediği soruları yanıtladı. Büyükekşi’nin ilk olarak gündeminde yer alan madde ise ABD ile azalan ihracat durumuydu. Bu konunun bu şekilde gelişmesinin demir ve çelik sektörü nedeniyle olduğunu belirten Başkan, özelikle bu alana ilave olarak getirilen gümrük vergisinin bu konuya neden olduğunu belirtti.

Bunun yanında toplantıda konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“71 ilde toplam olarak 140 üniversitede 2500 inovatif öğrencimiz bulunuyor. Bunların seçilmesi ise 30 bin kişi arasında oldu. Aslında bu alanda gençlerimizi sektörle kaynaştırmak için elimizden geleni yapıyoruz. İhracat konusunda öğrencilere açıklama yapmaya devam ediyoruz. Onları bu sektörü daha iyi bir şekilde tanımaları için fabrikalara davet ederek bu şekilde öğrenmelerini sağlıyoruz. Aynı zamanda çeşitli ülkelerde bu sektörü yakından tanımalarına vesile oluyoruz. Şu anda 20 civarında ülkeye ziyaretimizi gerçekleştirmiş durumdayız. Özellikle sanayi ve ihracatla öğrencilerimizi tanıştırarak, bu alanda onların motive olmasına neden oluyoruz.”

Büyükekşi bunun yanında en çok arge tesisinin otomotiv ve makine sektöründe olduğunu sözlerine ekledi. Ve aynı zamanda bunların önümüzdeki zamanlarda bize destek olacağını düşünüyoruz diyerek konuşmasına devam etti. Ayrıca KOSGEB ile görüşmelerin devam ettiğini belirten Başkan, yakın bir zamanda bu görüşmelerin detaylarını açıklayacaklarını, basın mensuplarına bu şekilde duyurmuş oldu.

2018 İhracat Hedefleri Gerçekleşirse Rekor GeliyorBüyükekşi 1 yıllık ihracatın yaklaşık olarak yüzde 10,5 artış gösterdiğini belirtirken bunun 160 milyar dolar olduğunu sözlerine ekledi. “Geleceğe dönük olarak bu yılın sonunda ihracat hedefimiz ise 160 milyar dolar. Aslında biz ihracat konusunda 170 milyar doları geçebilmeyi çok istiyoruz. Özellikle bu yılın sonuna kadar 172 ile 175 arasında bir rakamı hedeflemiş durumdayız. Aslında bu alandaki amacımız elimizden gelenin en iyisini yapmak. Önümüzdeki günlerde en iyi tabloları görmeye çalışacağız. Bu belirlemiş olduğumuz hedefleri yakaladığımızda ise, bu bir rekor olacak.”dedi.

Dış ticaret dengesine ilişkinde yorumda bulunan Başkan, bunun üzerine şunları ekledi:

“Türkiye’nin ithalat durumuna baktığımızda, ham madde ve makine yatırımlarının üst düzeyde olduğunu görüyoruz. Yeni yatırımlara bu alanda ihtiyaç var gibi gözüküyor. Aslında yeni yatırımlara teşvik belgesi verilecekti ama bu durum şimdilik ertelendi. Bunun aslında en kolay yolu petro kimya ürünlerinin ülkemizde üretimine başlanmasıdır. Özellikle ithalatı önlemek için bazı çalışmaların yapılması, bu konuda bize önemli şekilde destek olmaya başlayacaktır. Biz aslında ihracat alanında üzerimize düşen görevleri yapıyoruz. Ara ve ham madde bilindiği gibi sadece ihracat alanında kullanılmaz. İç piyasada üretimi sağlanan mallarda da bunların kullanımı mevcuttur. Çelik ihracatı ise, hurda ve demir ithalatından kaynaklanır. Bunların kısa bir süre içinde çözüme ermesi gerekir. Bu alanda hükümetin yapmış olduğu tespitler ise gerçekten çok önemli. İnşallah bu alanda gerçekten çok büyük yatırımlar görmüş olacağız.”dedi.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git