Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


Hayvancılıkta Yeni İhracat Hedefi

Hayvancılıkta Yeni İhracat Hedefi
183 kez okundu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı, tüm sektörlerde olduğu gibi yerli üretimi gerçekleştirme konusunda hedeflerin bulunduğunu söyledi. Buna göre ülkenin ihracat konusunda yeni hedeflerinin bulunduğunu belirten Bakan, konu hakkında önemli olan pek çok gelişmeden bahsetti. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Ak parti hükümeti boyunca yapılan hayvan desteklerine ilişkin yorumlarda bulundu. Özellikle hayvancılık sektörünün günümüzün en önemli sorunlarından biri olduğuna değinen Fakıbaba, et ürünlerinin yeterliliğinin sağlanması açısından gerekli çalışmalara başladıklarının altını çizdi.

Fakıbaba, bu hedefe göre hayvancılık sektöründe önemli gelişmelere imza atacaklarını ve istikrarlı politikayı sürdürmeye niyetli olduklarını belirtti. “2002 yılında Ak Parti gelmeden önce hayvancılığa ayrılmış olan toplam destek 83 milyon lira civarında bulunuyordu. Günümüzde ise, hayvancılık desteği için ayrılan miktarın 3,3 milyar lira olduğunu söyleyebiliriz. Hükümet bu dönemler için hayvancılığa toplam olarak 24 milyar lira ayrılmış oldu. Ulusal kaynaklar ve Avrupa Birliği fonlarıyla birlikte toplam olarak ödenen miktar ise 6,5 milyar lira civarında bulunuyor. Hayvancılık alanında hem üretim, hem işletme alanında toplam olarak 770 milyon liralık hibe sağlanmış oldu.” diye konuştu. Aynı zamanda genç nüfusun köy alanında yatırım yapabilmesi ve kırsal alanlarda istihdamının sağlanabilmesi için, geçtiğimiz yıllarda Genç Çiftçi projesinin başladığını duyurmuş oldu.“2016 ve 2017 yıllarında bu proje kapsamında 31 bin gencimize çeşitli alanlarda hibe imkanı sağladık. Sağlanan toplam hibe tutarı ise 933 milyon liraya ulaştı. Bu hibenin 723 milyon liralık kısmını küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık projeleri oluşturmuş durumda. Buna göre toplam olarak 17 bin 698 gence destek sağlanırken, 104 bin büyükbaş hayvan 240 bin küçükbaş hayvan teslim edilmiş oldu. 2018 yılında da bu alandaki desteklerimizi genç çiftçilerimize sağlamaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Yüzde 50 Hibe Desteği Yine Verilecek

Bunun yanında Fakıbaba, hayvan varlığını arttırabilmek için yapılması gereken diğer yöntemleride belirtti. Bunun için mutlaka hayvan hastalıklarıyla mücadele edilmesini gerektiğini bildiren Bakan, 4 ay üzerindeki buzağılar için 750 liraya kadar destek verildiğini açıklamış oldu. Ayrıca hayvancılığın en önemli girdilerinden biri olan yem bitkileri üretiminin de desteklendiğini belirten Fakıbaba, bu yıl içinde bu oranların artacağını ve bunların üretiminin yükselen bir grafikle devam edeceğinin bilgisini verdi. Meraların hayvancılığın sigortası olduğunu belirten Fakıbaba, buna göre mera ıslah çalışmalarına hız verileceğinin bilgisini verdi. 6.4 milyon dekarlık bir alanda mera ıslah çalışmasının tamamladığını söyleyen Bakan, bu yıl içinde 2.7 milyon dekarlık alanda çalışmanın başladığını belirtti. Bunun yanında damızlık üretim merkezlerinin kurulmasına yönelikte hibe desteği verilmeye devam edilecek. Bu yılda yine aynı şekilde yatırımcısına yüzde 50 hibe projesi devam ediyor. 2002 ile 2017 yılları arasındaki büyükbaş hayvan sayısında ise 6 milyonluk bir artış meydana geldi. Küçükbaş hayvanlardaki artışın ise 12 milyon artış gösterdiği onaylanmış oldu. Yani yapılan olan bu karşılaştırmalar sonrasında, 2002 dönemi öncesi ve 2002 dönemi sonrasında büyük değişiklikler bulunuyor.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git