Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


Halıda İhracat Hedefi: 1 Milyar Dolar

Halıda İhracat Hedefi: 1 Milyar Dolar
167 kez okundu.

El dokuması halı alanında oldukça önemli gelişmelere imza atılıyor. Geçtiğimiz gün Bakan Nihat Zeybekçi tarafından yapılan açıklamada bu durumu ispatlayan cinstendi. Denizli ziyareti sırasında basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulunan bakan, konu hakkında en çok merak edilen durumları aydınlattı.

Bakan Nihat Zeybekçi Denizli’nin Tavas ilçesinde bulunan bir halı dokuma atölyesine ziyaret gerçekleştirdi. Hükümetin geleneksel yöntemlere bağlı olarak halı dokuyanlar için bir müjde hazırlığında olduğunu bildiren Bakan, bu bağlamda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile koordineli olarak çalışacaklarını bildirdi. Bu şekilde ilgili bakanlıkla birlikte ülkenin pek çok yerine yeni atölyelerin kurulacağının bilgisini verdi.

Zeybekçi bu gelişmelere ilişkin sözlerine şu şekilde devam etti. “Açılacak olan bu atölyelerimizde halı dokuyacağız. Burada çalışan kardeşlerimizin sigorta ve stopajı devlet tarafından ödenmiş olacak. Halı ihracatçısı ipliği ve deseni getirerek bu atölyelerde dokutacak ve bu şekilde halısını alıp gitmiş olacak. Bu proje kapsamına göre 30 bin kişinin bu atölyelerde iş sahibi olmasına yardımcı olacağız. Bu çalışmalar için yolumuza bismillah diyerek başlıyoruz.” diye konuştu.

Aynı zamanda Tekke mahallesinde yer alan atölyenin yerine, buraya daha geniş ve daha çok insanın çalışabileceği bir yerin yapılacağını müjdeleyen Bakan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:“El dokuma alanındaki ihracatımız milyar dolarlık bir seviyeye yakın durumdaydı. Bu rakam şimdilerde 50-100 milyon dolar seviyesine gerilemiş oldu. Tekrardan inşallah yine ihracat alanındaki rakamları bu seviyeye çekmeye çalışacağız. Bu konudaki ilk hedeflerimizden biride Türk halısını kaybetmemek olacak. Bu hedef uğruna her daim Türk halısının sanatını ve renklerini yeniden canlandırmaya çalışacağız. Bunun için memleketin her yerinde çalışmalara başlamaya hazırız. Memlekette doğan insanlarda bu şekilde doğduğu yerde doyarak mutlu olmaya devam edecek. Bu şekilde bu projenin yardımıyla bir taşla iki kuş vurmuş olacağız. Özellikle bu projenin hayata geçirilmeye başlandığı bazı bölgeler bulunuyor. Bunların başında ise Denizli, Manisa, Hakkari ve Şırnak yer alıyor. İnşallah ilk olarak projemizi bu illerden hayata geçirmeye çalışacağız. Diğer illerimize de aynı şekilde bunu ulaştırmaya başlayacağız.”

İpek Halı 30 Ülkeye Satılıyor

Atölye eğiticisi Filiz Canlı bakan tarafından verilen bu açıklamalardan sonra çok mutlu olduğunu belirtti. Canlı bu duruma ilişkin şu şekilde konuştu. “İpek ve yün halı olmak üzere iki farklı halı türünün üretimini yapıyoruz. Bunların ebatları ise siparişlere bağlı olarak değişiyor. İpek halının boyutu ve kalitesine göre, dokuma süresi 1 yıldan başlayarak 3 yıla kadar sürebiliyor. Yün halıların dokunma süresi ise 3 aydan başlayarak en fazla 6 aya kadar sürüyor. İpek halının dokunma süreci tabiki daha zahmetli ve uzun sürüyor. Bunların satışı ise 5 bin TL’den başlayıp, 100 bin liraya kadar devam ediyor. Desen olarakta dünyaca ünlü pek çok halımız bulunuyor. Şu anda toplam olarak 30 farklı ülkeye bunun ihracatını yapıyoruz.” diye konuştu.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git