Güneş Enerjisi Sektöründe 400 Milyon Dolarlık Yatırım

Güneş Enerjisi Sektöründe 400 Milyon Dolarlık Yatırım
166 kez okundu.

Güneş enerjisi sektörü için önemli yatırım hedefleri planlanmaya devam ediyor. Bu alandaki son hedef ise, eski başbakan Tansu Çiller’in oğlu Berk Uçuran Çiller’den geldi. Bu alana hızlı bir giriş  yapan Çiller, ağabeyi ile birlikte kurmuş oldukları Suoz Enerji Grup Şirketiyle birlikte bu alandaki yatırımlarına yön vermeye hazırlanıyor. Konu hakkında merak edilenleri cevaplayan Çiller, bugün yapılan toplantıda yatırıma ilişkin önemli hedeflerinden bahsetti. Basının büyük bir ilgi gösterdiği toplantıda ise, yatırımın ana başlıkları ele alınmış oldu.

Çiller Kardeşler tarafından kurulan Suoz Enerji, yıllık olarak 1.1 milyon üzerinde panel üretimi sağlıyor. Özellikle yenilebilir enerjiye olan yatırımın önemli etkilerinin kısa sürede görülebileceğini bildiren Çiller, bu şekilde dışa bağımlılığı azaltma konusunda iyi adımların atıldığını belirtmemiş oldu. Özellikle ülkenin büyümesi için tercih edilecek en önemli sektörlerden biri olduğunu söyleyen Çiller, bu vizyon çerçevesine bağlı olarak kısa vadede gerekli yatırımları gerçekleştireceklerinin müjdesini verdi. Bu şekilde kendi alanında sektörün öncüsü olacaklarını ve fabrika yatırımlarından GES’e kadar pek çok alanda yer alacaklarını belirtti.

Bu Alandaki Hedefleri 400 Milyon Dolarlık YatırımÇiller, ilgili basın toplantısında özellikle kendi sektörleri için detaylı açıklamalarda bulundu. Bu sektörün ekonomiyi güçlendirmek açısından oldukça önemli bir yerde olduğunu belirten Çiller, bu nedenle bu alana olan yatırım yoğunlaştırılmalı mesajında bulundu. Bunun yanında Çiller toplantı sırasında şu sözleri kaydetti: “Yenilebilir enerjiyi Türk ekonomisi konusunda gerçekten çok önemli bir yerde görüyoruz. Güneş enerjisi sektörü konusunda Türkiye gerçekten oldukça avantajlı bir yere sahip. Bu nedenle bu alandaki yatırımlar için gerçekten çok doğru bir karar olacaktır. Ülkemizde bu alandaki en büyük yatırımcı ve üretici olmayı hedeflemiş durumdayız. Tüm gelecek olan planlarımızı bu alanda üretim, ihracat gücü arttırma ve istihdam alanları için yaptık. Özellikle bu konudaki potansiyelimizide en iyi şekilde kullanarak, doğa dostu olan üretim şekliyle birlikte ülkemizi hak ettiği yere ulaştırabileceğinizi düşünüyorum.” Dedi. Suoz Enerjisi CEO’su Muzaffer Kılıç ise, bu alandaki hedeflerinin büyük olduğunu ve ilk 10 yıllık hedeflerinin içinde 400 milyon dolarlık yatırım olduğundan bahsetti. Bunun yanında güneş paneli üretimi için yıllık olarak 1000 MW kapasiteye ulaşmak istediklerininde altını çizdi.

1 Milyar Dolar Ciro Hedefleniyor

Yurtdışı ile birlikte 10 yıl içinde 1 milyar dolarlık bir ciro hedeflediklerini belirten Suoz Enerjisi CEO’su Kılıç, bu konuda sözlerine şunları ekledi. “Yunanistan’da ingot üretimi yapan fabrikayı alarak bu şekilde hücre üretimi konusunda oldukça iyi bir teknolojiyi Türkiye’ye getirmiş olduk. Bu şekilde Yunanistan’da kurulmuş olan bu fabrikayla birlikte verimliliği en üst seviyeye çekmiş durumdayız. Özellikle panel üretimi konusunda bizi tamamen dışa bağımlı hale getiren bu konunun bu şekilde önüne geçmiş olduk. Bu sayede ihracat oranımızı oldukça ciddi bir seviyeye getirmiş olacağız.” Diye konuştu.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git