Yeni İş Fikirleri

Gümüşçü Nasıl Açılır? Kârlı Bir İş mi? 2022

İşyeri sahibi olmak için birçok iş fikri bulunuyor. Bir gümüşçü dükkanı açmak da kârlı işlerden biridir. Tabii ki bunun için detaylı bir çalışma planı yapılmalıdır. Bu tarz yerler genelde biz bayanların ilgi alanlarına girmektedir. Endişelenmeyin biz sizlere gümüş dükkanını nasıl kârlı bir iş haline getireceğinizi anlatacağız. Bijuteri dükkanı malzemelerini, kâr marjını ve bu dükkanları açmak için gerekli belgelerin neler olduğunu içeriğimiz de sizler ile paylaşacağız. Gümüşçü ve bijuterinin kar marjı ve aylık kazançlarını öğrenmek için içeriği inceleyebilirsiniz. Gümüş işi ile uğraşmak isteyenler buraya..

Bijuteri Dükkanı Nasıl Açılır?

Bir dükkan açmak ve bu ürünlerin satışını yapmak için kendinize geniş bir pazar ve ürün yelpazesi belirlemeniz gerekmektedir. İnsan kategorileri de bu hususta önemli olmaktadır. Tek bir kesime hitap ederseniz kazancınız da o yönde az olacaktır. Şayet her yaş grubu için ürün dukkanacmak.com getirirseniz daha çok ilgi çekeceksiniz demektir. Dükkanınızda şık kıyafetlerin üzerine gidecek takılara da yer verin, günlük sıradan giyilebilecek kıyafetlerin üzerinde kullanılabilecek takılara da. Bunun yanı sıra maliyeti daha düşük takıları da bulundurun, el yapımı ve tasarım olan takıları da.

Bu hususta dükkan kurulumu da çok önemli olacaktır. Bulunduğu mevkiden tutun da dekorasyona kadar bütün detayları dikkatlice tasarlamanız gerekecektir. Dükkanınızın konumu mahalle arasında bulunursa çok fazla bir işleyiş söz konusu olmayacaktır. Bunun yerine insanların işlek olarak kullandığı caddeler veya alışveriş merkezleri daha mantıklı olacaktır.

Eğer el beceriniz var ise ürünlerinizin tasarımını kendiniz yapabilirsiniz. Bunun haricinde de kendinize uygun tedarikçiler bulmanız gerekecektir. Bunun için bütün toptancı firmaları gezmeden karar vermemenizi öneririz. Bütün toptancıların fiyatlarını araştırın ve karşılaştırma yapın. Hem kaliteli hem de ucuz ürünleri bulmalısınız. Takıları alırken en az %30’luk kâr payı gözetin. İşletmenizin adına sosyal medya üzerinden veya internet sitesi üzerinden satışa sunun ve insanların size ulaşmasını sağlayın. Esnaf Kefalet giyim mağazası kredi şartlarını inceleyebilirsiniz.

Bijuteri Dükkanı Nasıl Açılır
Bijuteri Dükkanı Nasıl Açılır

Bijuteri satışı yapmak için herhangi bir yere bile tezgah açabilirsiniz. Örneğin; pazarlarda tezgah açabilir veya alışveriş merkezlerinde stantlar ya da kiosk kiralayabilir oralarda satış yapabilirsiniz. Ya da online mağaza kurabilir ve internet üzerinden satışlar yapabilirsiniz. Eğer ürünlerinizi kendiniz tasarlamayı planlıyorsanız başlangıçta internet üzerinden çalışmanız daha doğru olacaktır. bunun için hemen bir dükkan kiralayacak sermayeniz bulunmuyor ise evinizin bir odasını işyeriniz yapabilirsiniz. İlk olarak tanıdıklarınıza satış yaparak daha sonra dışarıya açılabilir ve kendinizi tanıtabilirsiniz. Blog siteler, sosyal medya hesapları işinizi görecektir.

Eğer kendi yaptığınız tasarım takıları var ise bunları defilelere ücretsiz bağışlayabilir ya da ödünç verebilirsiniz ve adınızı bu şekilde duyurabilirsiniz. Tanıdık giyim mağazası, kuaför salonları veya ayakkabı satış mağazaları gibi bayanların işlek olarak kullandığı yerlere tasarladığınız takıların resimlerinin basılı olduğu broşürler ve el ilanları bırakarak adınızı duyurabilirsiniz. Sermayenizi bütçenize göre belirleyebilirsiniz. Bu iş için size 10 bin TL‘de yeterli olacaktır 30 bin TL’de. Hayalinizdeki işin boyutuna göre sermaye de farklılık gösterecektir.  Ne dükkanı açsam diye düşünüyorsanız içeriği inceleyerek fikir alabilirsiniz.

Gümüşçü Dükkanı Nasıl Açılır?

Gümüş kolyeler, yüzükler günümüzde çok tercih edilmektedir. Bu sebeple bunun işine girmek de oldukça mantıklı ve kârlı bir iş olacaktır. Tabii ki bunun için doğru adımlar atmalısınız. Vereceğimiz tavsiyelere uymanız halinde bu işten güzel kazançlar elde edebilirsiniz. İnternet dünyasındaki satışlara olan ilgi sizi korkutmasın. Çünkü insanlar bu tarz ürünleri görüp, deneyip yakışıp yakışmama durumuna göre almak isterler.

İlk olarak müşteri kitlesini belirleyin. Mağazanın kurulumunun yapılacağı bölgedeki müşterileri incelemeli ve ona göre ürün seçimi yapmalısınız. Sonuçta 50 yaşındaki bir kadının ilgi duyduğu takı modeli 20 yaşındaki bir genç kızın hoşuna gitmeyecektir. Bu sebeple toptancılarınızdan ürün seçimi yaparken her kesimi göz önünde bulundurup bu yönde çalışmalar yapmaya çalışın. Modayı yakinen takip edin ve gelişmelere açık olun.

İkinci bir hususta ise mekan seçimine dikkat edin. İşletmenizi kuracağınız yerin insanların işlek olarak kullandığı yerler olmasına dikkat edin. Geçmişten bu yana gelen eski bir esnaf olmadığınız sürece insanlar sizin ve işletmenizin varlığından haberdar olması mümkün değildir. Esnafların yaptıkları işlerden güzel kazançlar elde edebilmeleri için göz önünde bulunmaları gereklidir.

Üçüncü bir husus ise gelişmelere açık olun ve taleplere açık olun. Bu işte en kritik nokta ürün seçimi olacaktır. Ürünleri kendinize göre değil, müşterilerin ürüne olan ilgilerine göre seçmelisiniz. Kimlerin hangi ürünleri daha çok tercih ettiğini bilmeli ve bu yönde ürün tedariği yapmalısınız. Kendi zevklerinizden önce müşterilerin zevklerini ön planda tutmalısınız. İş kurmak için 50 bin TL kredi veren bankaları inceleyebilirsiniz.

Gümüşçü Dükkanı Nasıl Açılır
Gümüşçü Dükkanı Nasıl Açılır?

Vitrinde sergileyeceğiniz ürünlerin ihtişamlı ve gösterişli olmasına dikkat edin. Bir mağazayı gösterişli kılan dükkanın dekorasyonu, ışıklandırması ve vitrinidir. İnsanlar dışarıdan baktığında sizin dükkanınızı diğer dükkanlardan ayırmalıdır. Bu sebeple de vitrine sürekli yeni ve piyasadaki trend olan takıları koymanız, vitrini ilgi çekici hale getirmeniz gerekecektir. Bu dediğimizi sakın vitrini tıka basa ürünle doldurmak olarak algılamayın. Vitrinde kargaşa yaratmadan, dikkat çekici bir hale getirmelisiniz.

Araştırmacı olun. Bu işte rakibiniz çok olabilir. Bu sebeple de çevrenizde bulunan rakiplerinizi iyice araştırın ve piyasan elinizi asla çekmeyin. Piyasa ile sürekli ilgili olup rakiplerinizin sizinle aynı olan ürünü ne kadara satışa sunduğunu sürekli olarak kontrol altında tutun. Ürün çeşitliliğinde sizden daha farklı ve gösterişli ürünler getiren gümüşçüler olacaktır. Bunun üzerine müşteri kaybı yaşamamak adına siz de bu yönde ürünler getirmeye çalışın. Dükkanınızı ilk açtığınızda rakiplerinizden biraz daha uygun fiyatlar vererek müşteri kitlenizi oluşturun.

Ürün çeşitliliğine dikkat edin. Dükkanınızda örneğin bir kolyeden bir iki model getirip bırakmayın. Gümüş yüzükler, kolyeler, bileklikler birçok ürün çeşidine yer verin. Müşterileri talep ettiği ürün konusunda boş çevirmeyin. Ürün modellerinin birçok çeşidini getirin.

Dükkanınızın ilgi çekici olmasına dikkat edin. Bu tarz dükkanlarda dışarıdan ilgi çekmek oldukça önemlidir. Işıklandırma sistemlerinin kuvvetli olmasına ve kurulumun lüks olmasına dikkat edin. Sonuçta bu tarz ürünler ışığın altında kendini belli edecektir.

Bijuteri Dükkanı ve Gümüşçü Dükkanı Kâr Oranı

Bir bijuteri dükkanı açmak mı daha karlıdır yoksa gümüş dükkanı mı? İkisinin de hem artı yönleri vardır hem eksi yönleri. Gümüş ürünlerin fiyatları bijuteri de satılan ürün fiyatlarına göre daha yüksek maliyetli olmaktadır. Bu sebeple de müşteriler imitasyon takılara yönelmektedir. Gümüş takılarında çok fazla çeşit olmayacaktır. Ancak bijuteri dükkanlarında kolye, bileklik, toka, küpe, saat, çanta, fular, hediyelik eşya, gözlük gibi birçok ürünün satışı yapılabilir. Bijuteri dükkanlarında sermaye durumuna göre gümüş ürünlerine de yer verilebilir. Bu sebeple bijuteri dükkanları gümüşçü dükkanlarına göre biraz daha kâr marjı yüksek olmaktadır. Tabii ki aynı oranda toplam sermayenin de yüksek olması gereklidir.

Dükkan Açmak İçin Gerekli Evraklar

Bu iki dükkanı da açmak için ilgili belediyelerden gerekli evrakların alınması gereklidir. Bu belgelerin ve gerekli izinlerin alınmaması halinde işyerinin açılışına izin verilmeyecektir.

 • İşletme sahibine ait Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, 
 • İşletme sahibinin bulunduğu yerin ikamet adresi, 
 • Başvuru yapacak kişinin 2 adet vesikalık fotoğraf,
 • İşletmeyi teşvik edici; kiralık ise kira sözleşmesi, satılık ise tapu senedi belgeleri, 
 • Yapının kullanılabilir olduğuna dair izin belgesi,
 • Vergi dairesine işletmenin adına oluşturulmuş Vergi Levhası fotokopisi, 
 • Sigorta ya da Bağ-kur belgesi veya emeklilik cüzdanının fotokopisi, 
 • Aynı adrese daha evvelden verilen işyeri açma ruhsatı var ise belediyeye geri verilmesi gereklidir. 
 • İşletme sahibi hangi odaya kayıtlı ise (Esnaf veya Ticaret Odası) oradan alınacak kayıt belgesinin fotokopisi,
 • Bağlı bulunulan itfaiyeden alınan yangın önlemi raporu, 
 • Güncel adli sicil kaydı, 
 • Başvuru sahibinin şirket olması halinde İmza sirküleri ve Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi,
 • Bağlı bulunulan emniyete kimlik bildiriminde bulunulduğuna dair kimlik bildirimi fotokopisi gereklidir. Bu belgeler genel olup bilgilendirme amaçlı verilmiştir. Bulunduğunuz yerdeki belediyelerde farklılık gösterebilecektir. Bu sebeple bulunduğunuz yerdeki belediyelere müracaat etmenizi öneririz.

Gümüş dükkanı işletmecisi olmak için gelişmelere açık olmanız gereklidir. Aynı zamanda ticari bir zekanız ve esnaflıktan anlıyor olmanız gereklidir. Bu iş konusunda bilgi almadan sermayenizi yatırmayınız. Müşteriler karşısında işi hakkında bilgisi olmayan esnaflara güvenmeyeceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Başa dön tuşu