Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


Gül Bahçesi Bu Sezon Memnun Edecek

Gül Bahçesi Bu Sezon Memnun Edecek
187 kez okundu.

Isparta, Dünya gül yağı ihtiyacının önemli miktarını karşılıyor. Bu miktarın günümüzde itibariyle yüzde 65 olduğu biliniyor. Özellikle Isparta’daki bu üretim için yeni sezonda hazırlıklar başlamış oldu. Konu hakkında konuşan Gülyağı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Genel Müdürü Hasan Çelik, Isparta’da en fazla kazancının bu sektörden geldiğine dikkat çekti.

Gül denildiğinde akıllara ilk olarak Türkiye’nin ve ardından Isparta’nın geldiğini belirten Çelik,  bölgenin ilgisinin daha çok bu alana doğru olduğunu sözlerine ekledi. Ve sözlerinede şu şekilde devam etti:

“Gül bahçelerinin bakımı gibi işlemler, havalar iyi olduğundan dolayı tam zamanında bitirilmiş oldu. Geçen seneki rekolte 8 bin 500 ton civarında bulunuyordu. Bu yıl ise gül rekoltesi miktarını artacağını düşünüyor. Eğer hava şartlarında bir sorun olmazsa, bu yılki oranlar 9 bin ton civarında olabilir. Bunun üzerine çıkma ihtimalide var tabi ama, bundan daha düşük olacağını düşünmüyoruz.  Bu tutar ise, gül yağı, gül suyu gibi çeşitli ürünler için yeterli tutarlarda olacaktır. Üreticilerin bu sene umarım yüzü gülmüş olur” dedi.

Bunun yanında üretilen miktarın yüzde 90’ının ihraç edildiğinden bahseden Çelik, bu sayede ekonomiye önemli şekilde döviz katkısının olduğunun altını çizdi. Bünyesinde oluşturmuş oldukları firma ile birlikte Dünyaya açıldıklarını belirten Çelik, “Ürünler Uzak Doğu, Avrupa gibi pek çok farklı bölgeye ve ülkeye ihraç ediliyor. Sektörümüz özellikle bu konuda ülkemiz için bir yüz akıdır. Çok sağlıklı bir şarta sahip olarak 2023 hedeflerimize bu şekilde emin adımlarla ilerlemiş oluyoruz.”Aynı zamanda bölgede lavanta ve gülün oldukça popüler olduğundan bahseden Çelik, sektör konusunda şunları kaydetti:

“Bununla ilgili geliştirmeye çalıştığımız bir fabrika bulunuyor. Önümüzdeki senelerde bu projeyi hayata geçirmeye çalışacağız. Misafirler ihtiyaçlarına uygun bir şekilde bunları karşılamak için altyapıyı hazırlamakla uğraşıyoruz. Ziyaretçilerimiz buraya gelerek gönüllerince bir gün yaşayabilir. Gül bahçelerinde zaman geçirebilir, fabrika gezebilirler. Aynı zamanda gül yağı üretim teknolojilerinide ayrıntılı bir şekilde görebilirler. İlkel yöntemlerden itibaren gül yağı üretme tekniklerini görebilir, daha sonrada bu işin en modern haliyle tanışabilirler”.

Isparta Ziraat Odası Başkanı ise, yeni sezondan sonra oldukça renkli görüntülerin burada oluşacağından emin olduğunu söyledi. Bu şekilde bir renk cümbüşünün olacağını belirten başkan, turizm ve ekonomi açısından gülün oldukça önemli olduğunu belirtti. Bu yıl havalar son derece iyi bir yapıya sahip olduğundan dolayı, üretim konusunda daha memnun edici sonuçların alınacağını hatırlatan Başkan, yeni sezonda tüm üreticilerimiz bu konuda elinden geleni yapacaktır diye konuştu. Bunun yanında gül üreticisinin budama ve ayıklama gibi tüm işleri bitirdiğinden bahsederken, bu sezon üreticinin kazanç konusunda yüzü gülecek diye konuştu. Özellikle bu konuda gelirlerin son derece yüksek olmasını beklediğini söyleyen Başkan, döviz girdisinde de bu şekilde önemli artışlar meydana gelecektir dedi.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git