Yeni İş Fikirleri

Giyim Mağazaları İçin 2022 Örnek Dekorasyon Fikirleri

Perakende sektörünün olmazsa olmazı mağaza dekorasyonudur. Özellikle gelecekte büyüme hedefi olan veya bayilik veren firmalar dekorasyonlara bir o kadar kıymet vermektedir. Özellikle giyim mağazalarında dekorasyon önemlidir ve firma sahipleri bu konuda titiz çalışmalar sürdürmektedir. Mağaza kokusundan rengine,vitrin ve mağaza içi görsel çalışmalara dikkat eden şirketler profesyoneller tarafından dekorasyonları yaptırarak işlerini ciddiye aldıklarını göstermektedir. Emin ellere teslim edilen ve güzel tasarım ve çalışma bekleyen firmalara genellikle iç mimarlar çalışmakta ve ortaya gerçekten şık ve dizaynıyla parmak ısırtan mağazalar çıkmaktadır. Her detayın üzerinde çalışılarak atlanmadan mağazada kullanılmaktadır.

Mağaza dekorasyonları nasıl olmalı, son trend dekorasyon fikirlerine yazımızdan ulaşarak fikir alabilirsiniz.

Dekorasyonlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dekorasyonlarda dikkat çeken ve en önem verilen ayrıntılardan ilki mağazanın çok fazla ilgi çekmemesi olacaktır. Aydınlatmalar ile aşırı şekilde ışıklandırılan fonlar, ürünleri fazla ışıklandırma ve parlak renkler kullanılarak ilgi çekici yapmak yerine daha dingin ve şık ortam oluşturmak önemlidir.

Dekorasyonlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler
Dekorasyonlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • Duvar renkleri, yerler daha soft renkler ile dizayn edilmelidir. Müşterinin ilgisini ve dikkatini dağıtacak veya müşteriyi sıkacak ve boğacak renklerden kaçınılmalıdır.
 • Sergilenen ürünlerin daha ön plana çıkması için duvar boyaları, duvar kağıtları, ahşap  sistemler, rafların seçimlerinde mutlaka sergilenecek ürünler göz önüne alınarak seçilmelidir. Örneğin bir jean giyim mağazasında kot renginin duvar ile karışmasını önlemek için duvarları maviye boyamamalısınız..
 • Renk konusu daha soft tonlarda seçilmeli ve ürünlerin ön plana çıkması ve dikkat dağıtıcı renklerin tercih edilmemesi önemli konuların başındadır.
 • Bunun yanında raf sistemlerinin kullanışlı olması da gerekli bir detaydır.
 • Giyim mağazasında satılacak olan ürünleri yerleştireceğiniz raf sistemleri ayarlanabilir ve hareket mekanizması olan sistemler seçilmelidir.
 • Giyim ürünleri sezonlara göre değiştiğinden boyutları, kalınlıklarına uygun olarak her sezon kullanabileceğiniz raf sistemleri tercih edilmelidir.
 • Örneğin kış aylarında ve çok satılan mont kaban gibi ürünleri koyacağınız raflarda yaz aylarında kısa şort ve kapri gibi yazlık ürünleri sergilemenize imkan tanıyacak raf sistemleri tercih etmelisiniz.
 • Giyim mağazalarına giren müşterilerin ürünleri aradıkları zaman kolaylıkla erişebilecekleri uzunlukta ve boyda raf sistemleri tercih etmeli, uzun ve geniş duvarlarda bütün olarak değil de bölme bölme olacak şekilde ürün sergilemesi yapmalısınız.
 • Bir bütün olarak sergilenen ürünler birbirinin içine girmiş gibi karışık bir görüntüye sebep oldukları için raflar ayrı olarak bölmeli ve aralarında farklı boyutlarda ayna, cam raf gibi teşhir ürünlerini de koyabileceğiniz şekilde dekore dukkanacmak.com ettirmeniz görüntüyü daha düzenli yapmanıza yardımcı olacaktır.
 • Uzun duvarlarda bit bütün olarak sergileme yapmak yerine duvarda aralıklarla niş, ayna, cam raf gibi farklı sistemleri koyarak duraklama yapmayı tercih etmeniz müşterinin ilgisini dağıtmamak için önemli bir konudur.
 •  Ayrıca bu şekilde siz de aranan ürüne rahatlıkla ulaşabilir, müşterilerinize daha hızlı bir şekilde yardımcı olabilirsiniz.
 •  Her ürün ayrı ayrı boyuna ve işlevine göre sınıflandırılarak bedenlerine göre ayarlanarak raflara asılmalı, bu şekilde stok takibinizi de rahatlıkla yapmanızı sağlayabilirsiniz.
 • Giyim mağazalarının olmazsa olmazları kabinlerdir.
 • Kabin bölgesini mağazanın ulaşılabilir bir yerine koymanız, kabin giriş çıkışlarını mağaza içinde görünmeyen bir yerde bulundurmanız alıveriş yapacak bayanların daha rahat deneme yapmalarını kolaylaştıracaktır.
 • Kabinden çıkar çıkmaz kendisini mağazanın içinde bulacak kabin sistemlerinden şikayet alabilirsiniz.
 • Bu nedenle kabinlerde rahat kullanım sağlanmalı özellikle çocuk  kabinlerine kapı konulmamalı ve yüksekliğini de ona göre ayarlamalısınız.
mağaza-dekorasyon
Mağaza Dekorasyonu

Mağaza Tasarımı Nasıl Olmalı ?

Kabinlerin içinde mutlaka ayna bulundurmaya özen gösterilmelidir Çocuk giyim mağazalarında kabinlerin içine ayna konulması gerekli değildir. Erkek giyimde ise aynayı dış alana yerleştirmeniz denemelerde müşteri yetkilisiyle kuracağı diyalogları etkileyeceğinden dış alanda ayna erkek kabinlerine konularak satışları bu şekilde artırabilirsiniz.

 • Dekorasyonları yapacak olan mimarlardan mutlaka 3 boyutlu çizilmiş halini istemeniz yapılacak mağazanın işlevini görmenize yardımcı olacaktır.
 • Tüm detaylarına yer verilerek yapılan 3 boyutlu mağaza tasarımlarında beğenmediğiniz yerleri daha önceden değiştirme fırsatını bu şekilde yakalayabilirsiniz.
 • Profesyonel ekiplerle yapılacak mağaza tasarımlarında süpriz sonuçlarla karşılaşmak istemiyorsanız çizim aşamasında tasarımı görmek istediğinizi ve bitinceye kadar işe gerekirse müdahale edebileceğinizi hatırlatmanız yeterli olacaktır.
 • Çalışacağınız ekibin iyi seçilmesi ortaya çıkacak işin kalitesini etkileyeceğinden güvendiğiniz ve işini iyi yapan bir ekiple çalışmanız gereklidir.
 • Profesyonel ekipler trendleri mecburen  takip etmek durumunda olduklarında sizlere verecekleri nacizane tavsiyeleri de göz ardı etmeden onları dinlemeli ve aklınıza yatan kısımları iletmeniz sizin yararınıza olacaktır.
 • Örnek mağaza sunumu ve örnek mağaza tasarımlarının gösterilmesini rica edebilirsiniz.
 • Bu şekilde son trend dekorasyon fikirlerinden sizde yararlanabilir ve mağazanızda trend parçalar kullanarak daha şık mağazalar elde edebilirsiniz.
 • Aklınızda ki renk ve tonları kullanmayı istediğiniz malzeme türlerini ve tüm isteklerinizi ekibinizle paylaşabilir, size gösterilen tasarımlardan yardım alabilir, ekibinize siz de fikirlerinizi sunarak ortak bir çalışma yapabilirsiniz.
 • Giyim mağazalarında dekorasyonlar çeşitlilik göstermektedir.
 • Bayanların kullandıkları ürünlerin çeşitliliği sunumları da değiştirmektedir.
 • Erkekler daha kısıtlı ürünler kullandığı için tüm erkek giyim mağazaları birbiriyle uyumludur.
 • Bayan mağazaları ise fantezi giyim, iç giyim, gecelik, play giyim, çamaşır, spor giyim, abiye giyim gibi sayamayacağımız kadar çok çeşitte aksesuar ve giyim ürünü olduğundan mağaza dekorasyonları da hep birbirinden farklıdır ve farkı sunumlara imkan yaratılmaktadır.
 • Cadde üzerinde açılan mağazalar ile alışveriş merkezlerinde ve diğer yerlerde açılacak mağazaların dekorasyonları da bulunduğu yere ve cephesine göre farklılık göstermektedir.
 • Cadde üzerinde açılan mağazaların  vitrinlerleri, ışıklandırma ve tavan yükseklikleri avmlerde açılan giyim mağazalarına göre ciddi farklılıklar göstermektedir.
 • Cadde mağazasında cephe vitrin çalışmaları çok önemlidir. Çarpıcı ve ilgi çekici bir camekan ve vitrin çalışmasıyla daha çok müşterinin içeri girmesi hedeflenir.
 • Avm’ ler de ise mağazanın bulunduğu kat, merdivene olan uzaklığı ve cephenin mağaza girişinin neresi olacağının belirlenmesi dekorasyonu da etkilemektedir.
 • Açılan mekana göre dekorasyonlar birbirinden oldukça farklı olacaktır. Tüm bu özellikleri birarya getirecek uzman ekipler ile çalışmanız daha güzel dizayn edilmiş bir mağazaya sahip olmanızı etkileyecektir.
 • Dekorasyon süreci oldukça zorlu ve aşamalı bir süreçtir bir o kadar da hızlı yapılmalı ve dekorasyon yapım süresi kısa tutulmalıdır.
 • Kısa sürede ve müşteri beklentilerini dikkate alacak şekilde yapılan dekorasyonlar ile mağaza açılışını yaparak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Kosgeb desteği ile ayakkabı dükkanı açmak ister misiniz?

Örnek Mağaza Fikirleri

Dekorasyon yapan firmanın fikirlerine göre değil kesinlikle o işyerinin sahibinin fikiirlerine ve beğenilerine göre mağaza dizayn edilmelidir.  Uzman bir ekiple çalışmak bu avantajların yanında bu sürecin hizlı ilerlemesini sağlayacağı gibi dekorasyon için ayrılan bütçenin de aşılmamasını sağlayacaktır. Hayal ettiğinizden uzak bir üç boyutlu tasarım çizimini ve örnek tasarım fikirlerini onaylamamanız sizin avantajınıza olacaktır. Nerede dükkan açabilirim?

Örnek mağaza tasarımları aşağıda beğenilerinize sunulmuştur.

mağaza-dekrasyon-örnekleri
Mağaza Dekorasyon Örneği 1

Erkek giyim için yapılan mağaza dekorasyonunda görüleceği gibi alt raf sistemlerinin boyları kısa tutulmuş, gömlek için ayrılan raflar bölme ve aralıklı olacak şekilde yapılmış, cam ve ayaklı bir sehpa konularak gömleklerin seçimlerinin kolay yapılması için bir alan oluşturulmuştur. Mağaza içi olabildiğince ferah ve rahat dolaşım alanına sahip olarak dizayn edilmiştir.

erkek-giyim-mağazası
Örnek 2

Bu görselde ise farklı ürün modelleri  girişte ve ortada ekipman sistemi ile sergilenmiş boyları ve renklerine göre düzenlenen ürünler karışıklığa mahal vermemek için birbirinden ayrı konularak aralarından insanların geçebileceği şekilde ayarlanmıştır.

örnek-3
mağaza dekorasyon örneği

Yine bir erkek giyim mağazasında raf sistemlerinin değişik şekilde konumlandırıldığını görmekteyiz. Daha soft renkler ve beyaz renk tercih edilen mağazada ürünlerin sergileneceği ekipmanlar ürünlerin boylarına göre ayarlanmış ve müşterilerin alabileceği yerlere ve bölmelere yerleştirilmiştir. Duvar ayna ile duraklatılmış bir sonraki raf sistemi için geçiş alanı yaratılmıştır. Yukarıda bahsettiğimiz duvar raf sistemine bir örnek olarak bu görsel size yardımcı olacaktır.

mağaza-dekorasyonu-4
Örnek 4

Bu görsel de ise size fikir verecek farklı raf sunumu dikkat çekmektedir. Cam raflar, ayarlanabilen raf sistemi, duvar rengi ve ışıklandırma çocuk giyimde farklılığın karmaşasının algısından ziyade ürünleri tek tek olarak algılamak için farklı şekilde ayrı ayrı ve renk renk yerleştirilmiştir.

mağaza-dekorasyonu-5
Örnek 5

Mağaza dekorasyonlarında sizlere farklı fikirler ve son trend mağazaların görsel sunumları ile size yardımcı olmak istedik.

Giyim mağazaları açılacak olan erkek, bayan, çocuk karma spor, iç giyim gibi çeşitlilik gösterdiği gibi dekorasyonlarda kullanılacak ürünler ve ekipmanlar ile renk ve duvar ayrıntıları da farklılık gösterecektir. Genel olarak mağazaya gelen müşterinin ev rahatlığında ve verimli bir süre geçirebileceği ortamlar dizayn ederek alışverişlerdeki satış oranlarını artırabilirsiniz. Kaliteli ürün satışı yapan, güler yüzlü hizmet anlayışı ile müşterilerine hizmet veren ve güzel dekore edilmiş mağazalardan müşteriler her zaman alışveriş yapmak isteyecektir.

Sizde verdiğimiz dekorasyon fikirlerinden yola çıkara mağazalarınızı dekore ettirerek daha çok müşteriye hizmet verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EDİTÖR TAVSİYESİ

Başa dön tuşu