Girişimcilerin Yeni Gözdesi Solucan Gübresi

Girişimcilerin Yeni Gözdesi Solucan Gübresi
185 kez okundu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Antalya Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları her yıl binlerce insanın çeşitli meslek dallarında uzman olmasına aracı oluyor. Kurslarda aynı zamanda günümüzün en çok tercih edilen bir girişimcilik yöntemi olan yetiştiricilik adına kurslarda veriliyor. Yeni açılan kültür solucanı yetiştiriciliği eğitimine katılan kişilerde, burada seralarda solucan gübresinin üretimine dair detaylı olarak bilgiler öğrenme şansı yakalamış durumda.

Türkiye’de kültür solucanı yetiştiriciliği eğitimine olan talepler her geçen gün biraz daha artmaya devam ediyor. Birçok girişimci  girmeyi düşündükleri bu sektör için eğitimi gerekli buluyor. Bunun için Antalyalılar ise ASMEK tarafından verilen eğitim kurslarını tercih ediyor. Bu şekilde ASMEK tarafından açılan kurslar sayesinde, henüz işe sahip olmayan binlerce kişinin oldukça avantajlı bir sektörde iş hayatına geçiş yapması sağlanıyor.

Kursiyerler bu eğitim sırasında, konu hakkında a’dan z’ye bütün bilgileri öğreniyor. Bu şekilde günden güne alanda daha fazla beceri ve donanım kazanmış oluyorlar. Öte yandan işletmelerde sıklıkla kullanılan makine ve aletlerin nasıl kullanılacağına dairde yeni şeyler öğrenmiş oluyorlar. İşletmelerde bulunan ilgili ekipmanlar, çeşitli besin maddelerinin tanıtılması ve bunların kullanılması yine kursiyerlere anlatılan konular arasında bulunuyor. Bunun yanında eğitimler sırasında ürün güvenliği, kontrol noktaları, besin ihtiyaçları gibi pek çok konu kursiyerlere ayrıntılı bir şekilde öğretilmiş oluyor.

Organik Tarıma Destek OluyorASMEK kurs öğreticisi Dilara Tomaç ise, buradaki amaçlarının kişiler için oldukça verimli bir iş yaratmak olduğunu söyledi. Buna yönelik organik tarım ve gübreye dair eğitimin yaygınlaşmasına katkıda bulunmak istediklerini söyledi. Bu konu hakkında konuşan Tomaç, sözlerine şu şekilde devam etti. “ Kırmızı Kaliforniya tipi solucanlarla ilgili her türlü eğitimi kursiyerlere veriyoruz. Bu solucanların yetiştiriciliği, gübre üretmesi vs. gibi konularda teorik ve pratik eğitimler sunuyoruz. Solucan gübresi bitkiler için oldukça büyük avantajlara sahip bir üründür. Özellikle çiftçiler için en ideal ürünler arasında bulunur. Sulama maliyetinde önemli azalmaları meydana getirir. Yüzde 40’a varana dek sulama alanında maliyeti kısar. Aynı zamanda ürün kalitesini arttırmak ve toprakların daha verimli olması açısından solucan gübresi çok önemlidir”.

Kendi Tesislerini Açmak İstiyorlar

Bunun yanında verilen bu eğitimden kursiyerler de bir hayli memnun gözüküyor. Şimdiden geleceğe yönelik planlarını oluşturan kursiyerler bunlara yönelik bilgiler verdi. Kursiyerlerden Memduh Yerlikaya, sözlerine şöyle başladı. “Bu işi mümkün olduğunca en hatasız şekilde yapabilmek için bu kursa gelmeye karar verdim. Özellikle bu kurs aracılığıyla bizi ilgilendiren pek çok konuya dair bilgi alıyoruz. Bu tür solucanlar gerçekten çok hızlı ürer ve oldukça yararlıdır. Aynı zamanda daha sağlıklı sebze ve meyvelerin oluşumuna büyük bir katkı sağlar.  Bu durum ise yöntemin ne kadar kazançlı olduğunu ortaya çıkarıyor. İleride bende kendi üretimim tesisimi kurmak için çalışmalara başlayacağım.” diye konuştu.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git