Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


Girişimciler İçin Kurbağa Yetiştiriyorlar

Girişimciler İçin Kurbağa Yetiştiriyorlar
313 kez okundu.

Mersin’e bağlı olan Aydıncık ilçesinde kurbağa üreticiliğine başlanmış oldu. Avrupa ülkelerinde büyük ilgi gören bu işin en iyi örneklerinden biride şuanda Aydıncık ilçesinden yapılıyor. 1500’ün üzerinde kurbağa üretilen tesiste çalışmalar aralıksız olarak devam ediyor. Bu projeyle birlikte Türkiye’de kurbağa yetiştiriciliğinin yaygınlaşması ve iş istihdamının arttırılması planlanıyor.

Girişimcilere Destek Olunacak

Aslında bu projenin ortaya çıkmasındaki neden girişimcilere destek olmak. Burada üretilen kurbağalar, yatırımcısına ücretsiz olarak verilecek. Özellikle Avrupa’da bu tarz bir işin çok popüler hale gelmesi ve yatırımcısına iyi bir kazanç getirmesi, yetkilileri bu konuya itti. Bu şekilde yavrudan anaçlık dönemine kadar yetiştirilmek üzere bir kurbağa üretim tesisinin açılmasına karar verildi. İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Ömerkahyaoğlu, basına yapmış olduğu açıklamada tesise yönelik merak edilen detaylardan bahsetti. Şuanda 500 metrekarelik alan içinde kurbağa üretimin devam ettiğini söyleyen Ömerkayhaoğlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Özellikle Avrupa’da kurbağa bacağına çok büyük bir ilgi bulunuyor. Bu kadar tüketimin fazla olmasından dolayıda bunu bize uyarlamaya karar verdik. Bunun için kurbağa yetiştiriciliği üzerine bir proje hazırladık. Aynı zamanda bizim projemiz Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından da büyük bir destek aldı. Küçük bir ilçeden daha büyük bir şekilde ihracat hedefimiz bulunuyor.” Dedi.Ömerkayhanoğlu aynı zamanda hayvanların nasıl bir ortamda yetiştirildiğinin de bilgisini vermiş oldu. Buna göre “Sazlık alanlarda kurbağaların doğal yaşamlarından kopmaması için büyük bir özen göstermiş durumdayız. Anaç kurbağaları sezonun dışında sazlıkta besliyoruz. Yumurtlama dönemine girildiğinde ise, tesisin içine alarak bu şekilde yumurtalarını almış oluyoruz. Yavrular ise, yaklaşık olarak 8 aylık sürenin sonunda satış için hazır hale gelmiş oluyorlar.” Dedi. Bunun yanında tesisin sahip olduğu imkanlardan bahsederken, tesisin bu işin son derece avantajlı bir yöne sahip olduğuna işaret etti. Geniş kapasitesi sayesinde özellikle kurbağa yetiştiriciliği için büyük bir avantaja sahip olan tesis, çalışanlar tarafından büyük bir özenle faaliyetlerine devam ediyor.

Tesisin toplam üretim kapasitesi ise 29 ton olarak belirlendi. Bunun üzerine konuşan Ömerkayhaoğlu ise, bu yılki hedeflerine ilişkin önemli detaylardan bahsetmiş oldu:

“2018 yılı içindeki hedefimiz ise 2 ton kurbağa üretimi. Bu kurbağalar ülkenin bazı bölgelerinden toplama olarak buraya getiriliyor. Özellikle bu toplama işlemi ise Nisan ve Mayıs aylarında tamamlanmış oluyor. Aslında burada bizim hedefimiz kış aylarında da kurbağa üretimini sürdürmek. Ve burada 12 aylık dönem boyunca üretimin devam etmesini sağlamak. Bu doğrultuda da ihracat için çalışmalara başlamış durumdayız. Elde edilen kurbağalar ise, bu alanda üretime başlamak isteyen kişilere ücretsiz olarak verilmiş olacak. Böylece ilçede daha büyük bir yatırım alanı sağlanırken, istihdam konusunda da bu şekilde yüzler gülmeye başlayacak. Aynı zamanda ekonomiye de yeni bir alanın eklenmesi söz konusu olacak.” diye konuşarak toplantıyı sonlandırmış oldu.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git