Yeni İş Fikirleri

2022 Yılında Gıda Toptancısı Olmak İster miydiniz?

İşletme sahibi olmak ve esnaf olmak elbette güzel bir girişimdir. Hele ki birde kazancınız istediğiniz düzeyde ise keyfinize diyecek bir şey yoktur. Bir de esnaf ve işletme sahiplerinin ürünlerini toptan bir şekilde aldığı toptancılar bulunmaktadır. Peki siz gıda toptancısı olmak ister miydiniz?

Gıda toptancısı, gıda ürünlerini toptan şekilde alıp toptan şekilde esnaf ve işletme sahiplerine satan kuruluşlara denilmektedir. Esnaflar toptan şekilde yüklü mal almak zorunda değildir. Ancak toptancıya giderek örneğin bir yağ değil 3 – 5 yağ, bir kola değil, 10 – 15 kola almaktadır. Toptancı ise üretim fabrikasından ürünleri temin etmektedir. Toptancı üstüne komisyon koyarak esnafa ve esnafta üstüne komisyon koyarak halka satmaktadır.

Gıda Toptancısı Malları Nereden Alır?

Gıda toptancısı malları genel olarak ürünlerin üretim tesisi olan fabrikalardan alır. Fabrikalar ile anlaşma yapan gıda toptancıları depolarına ton ton ürün getirmektedir. Örneğin içecek üzerine toptancılık yapan gıda toptancısı içecek üretim tesislerinden tonlarca kola, ayran su vb. gibi içecekler almaktadır. Bu içecekleri deposuna koyan toptancı esnafa ise sayı olarak örneğin 10 şişe kola, 10 kutu meyve suyu vb. gibi satışını gerçekleştirmektedir.

BENZER İÇERİK: Toptancılık Nasıl Yapılır?

gıda-toptancısı-malları-nereden-alır
Gıda Toptancısı Malları Nereden Alır?

Ürün Stoklamanın Önemi

Gıda toptancılarının en çok dikkat ettiği görevlerden bir tanesi ürün stoklamadır. Ürünler depolara fabrikalardan alınarak koyulur ve gerekli sıcaklık düzeyi ayarlanır. Sıcaklık düzeyinde problem olması ve ürünlerin satılmaması durumunda ürünler bozulacağından gıda toptancılarına büyük risk oluşturabilmektedir. Bu bakımdan gıda toptancısı olmak biraz risk barındırmaktadır. Ayrıca ürünlerin son kullanma tarihleri geçmeden elden çıkarılması gerekmektedir. Bu amaçla ürünleri talep doğrultusunda da alabilir ve elinizde kalmasını önleyebilirsiniz.

Esnaflar İle Anlaşmak

Gıda toptancısının malları ile ve ilçe geneline dağıtmak için esnaf ve işletme dukkanacmak.com sahipleri ile anlaşması gerekmektedir. Bu sebepten dolayı gıda toptancısının aralıklarla sahaya inerek esnaf ve iş yeri sahipleri ile görüşmesi onlara sağlayacağı avantajlardan bahsederek ürünleri kendisinden almasını talep etmektedir. Saha da iş yeri ve esnaflar ile anlaşmaya yapamayan toptancılar büyük zarar edecektir.

Bu sebepten dolayı elinde ki ürünleri kolay bir şekilde satabilmek, kazancını artırmak isteyen toptancının öncelikli olarak iş yerini büyütmesi ve esnaflar ile iyi anlaşabilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde ürünleri satamayacağı gibi toptancı getirmiş olan tüm ürünlerin bozulmasına da engel olmayacaktır ve büyük zarar edecektir.

Gıda Toptancısı Açmak İçin Gerekenler

Toptan ürün satmak konusunda gıda sektörüne karar vermişseniz işin büyük bir kısmını tamamlamışsınız demektir. Çünkü karar aşaması gerçekten mühimdir. Ne satabileceğine, kime satabileceğine karar vermek bu işlerin en zorudur. Mesela kuru bakliyat mı satacaksınız, un mu, yağ mı? Daha sonraki aşamada bunlara karar verilmesi gerekiyor. İlk aşamada tavsiye edilen çok fazla ürün çeşitliliği olmuyor. Bir ürün alarak bunun satışı gerçekleştirebileceğiniz yerleri tespit etmek ve sektöre girmek ilk işiniz olmalı.

Ürünleri aldıktan sonra diğer aşama pazara açılmaktır. Çoğu gıda toptancısı kendisine bir dükkan açar dukkanacmak.com  ve burada ürün satışlarını gerçekleştirir. Buna toptan fiyatına perakende satışı yapanlar da eklenince sektör almış başını gitmiştir. Tabi bir de bu ürünleri koymak için depo veya dükkan kiralamanız gerekiyor. Kira masrafını da gider kalemine eklemek gerekiyor. Mallarınızı burada muhafaza edeceğiniz için güvenlik tedbirleri de almalısınız.

gıda-toptancısı-açmak-için-gerekenler
Gıda Toptancısı Açmak İçin Gerekenler

Ucuz çanta satan toptancılar listesini incelediniz mi? Çanta satışı yaparak kar elde edebilirsiniz.

Toptancılık İşi Karlı Mıdır?

Gıda her zaman ihtiyaç duyulan bir sektör. Her geçen gün market sayısı artmakta. Bu sebeple bu işte kar yok demek mümkün değil. Sadece müşterilerin size ulaşmasını sağlamak biraz sıkıntılı bir durum. Bu amaçla insanların size ulaşması için yöntemler üretmeniz gerekiyor. Ancak fiyatları normal seviyede tutmalısınız. Toptancılardan ürün almanın mantığı zaten satışı yapılacak olan ürünleri ucuza mal etmek ve kar ekleyerek satmaktır. Fiyatları yüksek tutarsanız ne yazık ki satış yapmanız zor olacaktır. Ayrıca daha çok müşteriye hitap edebilmek için bir internet sitesi de açabilirsiniz. E- ticaret siteleri artık her satıcının imdadına yetişmektedir. Ürünlerinizi bu sitelere yükleyerek irtibat kurulmasını kolaylaştırabilirsiniz.

Tabi internet üzerinde de ürün tedarik edebileceğiniz pek çok sanal mağaza bulunmaktadır. Buralardan da ürün satın alabilirsiniz.

Toptan Satılabilecek Gıda Ürünleri

Toptan satılacak gıda ürünleri genelde akmayacak ve kokmayacak ürünler olmaktadır. Bakliyat, çay, kahve, un, makarna, patates, soğan, kuruyemiş, lokum, şeker, tuz ve yemeklik malzemeler satarak para kazanabilirsiniz. Ayrıca toptan ürünlerinizi dukkanacmak.com yemek siteleri, restoranlar, lokantalar, öğrenci yurtları gibi yerlere de satabilirsiniz. Gıda toptancılarının en çok dikkat etmesi gereken şey ürünleri saklama koşulları olacaktır. Son kullanma tarihlerine dikkat etmek gerekmektedir. Gıda ürünleri kolay bozulabilir olduğundan dolayı saklanılan yerlerin ısısını iyi ayarlamak gerekiyor.

Yaptığınız anlaşmalar seviyesinde fiyatlarınızı normal seviyelerde tutun. Çok satan ürünleri stoklayın. Ayrıca internet üzerinde toptan mal elde edebileceğiniz pek çok firma bulunmaktadır. Bu firmalar ile de anlaşabilirsiniz.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Başa dön tuşu