Dükkan Açmak

Gıda Toptancısı Olmak İster miydiniz?

Gıda Toptancısı Olmak İster miydiniz?

İşletme sahibi olmak ve esnaf olmak elbette güzel bir girişimdir. Hele ki birde kazancınız istediğiniz düzeyde ise keyfinize diyecek bir şey yoktur. Bir de esnaf ve işletme sahiplerinin ürünlerini toptan bir şekilde aldığı toptancılar bulunmaktadır. Peki siz gıda toptancısı olmak ister miydiniz?

Gıda toptancısı, gıda ürünlerini toptan şekilde alıp toptan şekilde esnaf ve işletme sahiplerine satan kuruluşlara denilmektedir. Esnaflar toptan şekilde yüklü mal almak zorunda değildir. Ancak toptancıya giderek örneğin bir yağ değil 3 – 5 yağ, bir kola değil, 10 – 15 kola almaktadır. Toptancı ise üretim fabrikasından ürünleri temin etmektedir. Toptancı üstüne komisyon koyarak esnafa ve esnafta üstüne komisyon koyarak halka satmaktadır.

Gıda toptancısı malları nereden alır

Gıda toptancısı malları genel olarak ürünlerin üretim tesisi olan fabrikalardan alır. Fabrikalar ile anlaşma yapan gıda toptancıları depolarına ton ton ürün getirmektedir. Örneğin içecek üzerine toptancılık yapan gıda toptancısı içecek üretim tesislerinden tonlarca kola, ayran su vb. gibi içecekler almaktadır. Bu içecekleri deposuna koyan toptancı esnafa ise sayı olarak örneğin 10 şişe kola, 10 kutu meyve suyu vb. gibi satışını gerçekleştirmektedir.Ürün stoklamanın önemi

Gıda toptancılarının en çok dikkat ettiği görevlerden bir tanesi ürün stoklamadır. Ürünler depolara fabrikalardan alınarak koyulur ve gerekli sıcaklık düzeyi ayarlanır. Sıcaklık düzeyinde problem olması ve ürünlerin satılmaması durumunda ürünler bozulacağından gıda toptancılarına büyük risk oluşturabilmektedir.

Esnaflar ile anlaşmak

Gıda toptancısının malları ile ve ilçe geneline dağıtmak için esnaf ve işletme sahipleri ile anlaşması gerekmektedir. Bu sebepten dolayı gıda toptancısının aralıklarla sahaya inerek esnaf ve iş yeri sahipleri ile görüşmesi onlara sağlayacağı avantajlardan bahsederek ürünleri kendisinden almasını talep etmektedir. Saha da iş yeri ve esnaflar ile anlaşmaya yapamayan toptancılar büyük zarar edecektir.

Bu sebepten dolayı elinde ki ürünleri kolay bir şekilde satabilmek, kazancını artırmak isteyen toptancının öncelikli olarak iş yerini büyütmesi ve esnaflar ile iyi anlaşabilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde ürünleri satamayacağı gibi toptancı getirmiş olan tüm ürünlerin bozulmasına da engel olmayacaktır ve büyük zarar edecektir.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ