Krediler

Geliri Olmayan Öğrenciye Kredi Çıkar mı? 2022

Öğrenciler eğitim giderleri vb. finansman ihtiyaçları için bankalardan kredi talep etmektedir. Bankaların da öğrenciler için sunduğu kredi kampanyaları bulunmaktadır. Geliri Olmayan Öğrenciye Kredi Çıkar mı? İhtiyaç kredisi kampanyaları ile öğrenci banka müşterilerinin giderleri karşılanmaktadır. Ziraat Bankası, Denizbank, İş Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi, Akbank gibi bankaların öğrencilere kredi verdiği bilinmektedir. Öğrencilerin kredi alabilmeleri için gerekli olan şartlar bulunmaktadır. Bu şartları taşıyanlara kredi verilirken, reşit olmayan öğrencilerin velileri ya da vasileri kredi bankalara kredi başvurusu için gidebilir.

Öğrenciyken Kredi Çekilir mi?

Bazı bankalar gerekli şartları sağladıkları takdirde gelir belgesi olmayan öğrencilere kredi verebiliyor. KYK kredisi alan, kredi kartına sahip ve kredi kartının ödemelerini düzenli şekilde yapan öğrencilerin kredi sicili tehlikede olmadığı için şansları daha yüksek oluyor.

Öğrenci Kredisi Veren Bankalar 2022

Özel ihtiyaçlarından ya da eğitim masraflarından dolayı öğrenciler de finansmana ihtiyaç duyan gruplar arasında yer almaktadır. Bankalar tarafından verilen kredilerden öğrencilerin yararlanabileceği türde olanlar ihtiyaç kredisi ve eğitim kredisi kampanyalarıdır. Öğrencilere kredi veren bankalar tarafından bazı şartların yerine getirilmesi talep etmektedir. Öğrencilerin çoğunun gelir belgesi olmadığından dolayı bu grup, gelir belgesiz kredi olarak değerlendiriliyor. Bu sebeple öğrenciler internet üzerinden verilen kredilere de başvuru yapılabilir. Çünkü bu krediler için yapılacak olan başvurularda gelir belgesi veya maaş bordrosu talep edilmemektedir.

Öğrenciler kredi notu da bu anlamda önem arz etmektedir. Kredi notunun risksiz olarak tabir edilmesi durumunda bankalardan herhangi bir kefil ya da teminat talebinde bulunulmayacaktır. Bankalar için de önemli olan bu anlamda kredinin geri ödenebilir olmasıdır. Öğrenciler de düzenli gelirleri olmadığından dolayı bankalar kredi vermekten imtina etmektedir. Bu sebeple şayet öğrencilerin kredi başvuruları kabul edilmezse velileri ya da yasal vasileri tarafından başvuru yapılması gerekmektedir.

Bankaların öğrencilerde aradığı şartlar:

 • 18 yaşını tamamlamış olmak.
 • Gelir durumunun bir evrak ile beyan edilmesi.
 • Konut kredisi haricinde, çekilecek olan krediye ailenin geliri talep edilmez.
 • İpotekli kredilerin eş rızası ile alınması gerekiyor.
 • İhtiyaç kredilerinin vadeleri genellikle 36 ay olmaktadır.

Bu şartlara sağlayan kişilere kredi veren bankalar bulunuyor. Öğrenciler şartlarını sağladıkları bankalara başvuru yaparak kredi alabilirler.

Ziraat Bankası Eğitim Kredisi 2022

Okul, kurs, dershane gibi giderlerin ödenmesi amacı ile Ziraat Bankası eğitim kredisi vermektedir. Kredi taksitli ya da mevduat hesabı olarak kullandırılmaktadır. Kredi vadesi boyunca şahıslara hayat sigortası yapılmaktadır. Banka tarafından gerekli görülen durumlarda kefil ya da teminat talep edilebilmektedir. Krediler eğitim gören kişinin eğitim hayatında gerekli olan giderlerin karşılanması amacı ile veliye ödenebileceği gibi düzenli bir geliri varsa öğrenciye ya da kursiyere de ödenecektir.

Eğitim kredisi başvurusu için gerekli belgeler:

 • T.C. kimlik belgesinin fotokopisi, pasaport ya da sürücü belgesi
 • Bankadan temin edilecek olan başvuru formu
 • Banka şubesi tarafından istenebilecek diğer belgeler
 • Gelir durumunu gösteren belge
 • Eğitim ile ilgili fatura ya da diğer belgeler

Ziraat Bankası tarafından 50.000 TL’ye kadar olan krediler için 36 ay vade süresi tanınmaktadır. 50.001 TL ve üzeri olan krediler için 24 aya kadar vadeli kredi kullanımı yapılmaktadır. Ziraat Bankasının öğrencilere sunmuş olduğu kredi türünde eğitim gören öğrencinin masraflarını üstlenen bireyler var ise kredi o bireylere de verilmektedir.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Türkiye İş Bankası Eğitim Kredisi

Türkiye İş Bankası eğitim kredisi adı altında öğrencilere finansman sağlayan bankalar arasında yer almaktadır. Bu krediler ile eğitim giderlerinin tamamı karşılanabilmektedir. Özel okul, üniversite vb. giderlerin hepsi bu krediler yardımı ile sağlanmaktadır. Kredi çekerken öğrenci belgesi göstermeniz yeterli olacaktır. Fatura karşılığı kredi alırken okul tutarı da hesaplara aktarılabilecektir. Banka gerekli gördüğü durumlarda kefil ya da teminat talep edebilecektir. Başvuru için gerekli evraklar arasında gelir durumunu gösteren belge, bankadan temin edilecek olan başvuru formu, eğitim ücretini gösteren fatura yeterli olacaktır. Gelir belgesi sunmak gerekli olduğu için bir meslek sahibi olan öğrenciler kredi çekebilir. Öğrenci kredi için gerekli şartları taşımıyor ise kredi başvurusu veli tarafından yapılabilir.

Denizbank Öğrenciye Kredi 2022

En yüksek vadeli eğitim kredisi sunan bankaların başında Denizbank gelmektedir. Eğitim harcamaları ve eğitim hayatının devamlı olabilmesi adına banka müşterilerine eğitim kredisi adı altında finansman sunmaktadır. Bankadan temin edeceğiniz kredi ile üniversite, özel okul, kurs vb. eğitim giderleri karşılanabilmektedir. Başvuru evrakları aşağıdaki gibidir. Bu evraklar ile size en yakın Denizbank şubelerine giderek kredi başvurusu yapabilirsiniz

 • Öğrenci belgesi,
 • İkametgah belgesi ya da son 3 aya ait olan fatura,
 • T.C. kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi,
 • Gelir durumunu gösteren belge gerekli evraklardır.

12 aya kadar olan eğitim kredilerinin faiz oranları %1,90 olurken, 12 aydan 36 aya kadar vadeli olan kredilerin faiz oranları %1,90 olmaktadır. Hesaplama aracını kullanarak örnek ödeme planı oluşturabilirsiniz.

Fibabanka Eğitim Kredisi

Eğitim kredisi veren bankalardan bir tanesi de Fibabanka’dır. Banka eğitim kredisi adı altındaki kredilerini düşük faizli olarak kullandırmaktadır. Azami vade 36 ay olarak belirlenmiştir. Üstelik eğitim kredisi almak için banka şubelerine gitmenize gerek yoktur. SMS aracılığı ile de kolayca kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Örneğin: OKUL boşluk  T.C. Kimlik numarası yazarak 3422’ye SMS göndermeniz yeterli olmaktadır.

36 ay vadeli olarak 20 bin TL kredi kullanmanız durumunda ödemeniz gereken aylık taksit tutarı 1,72 TL olacaktır. Hayat sigortası yapılması zorunlu olmasa da banka tarafından kredi başvurusunda bulunan şahısların demografik özelliklerine göre değişmekle birlikte hayat sigortası yapılabilmektedir. Detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Halkbank Eğitim Kredisi

Halkbank tarafından öğrenciler için verilen eğitim kredilerinde 0-50.000 TL’ye kadar kullanılacak kredi için 36 ay vade imkanı tanıyorken 50.001 TL-100.000 TL tutarındaki krediler için 24 ay vade imkanı tanımaktadır. Öğrenciler kredilerini 24 ay vade süresinde %1,60 faiz oranı ile kullanabiliyorken 36 ay vade imkanı ile %1,65 faiz oranı ile Halkbank eğitim kredisi kullanabilirler.

2 ay ertelemeli olarak da kredi kullanılabilmektedir. Tahsis ücretine yüzde 5 sigorta muamele vergisi eklenmektedir. Eğitim kredisi, ilköğretimden lise sona kadar olan özel okul, devlet okulu, kurs, yaz okulu, spor okulu vb. eğitim alanlarında geçerli olmaktadır. Öğrencilerin yaşları kredi çekmeye uygun olmadığı için bu dönemdeki krediler veliler aracılığı ile kullandırılmaktadır. Lisans, ön lisans ya da yüksek lisans yapan öğrenciler de krediden yararlanabilir. Bir meslek sahibi olanlar kendi namlarına kredi çekebilir. Kredi başvuruları banka şubeleri aracılığı ile kabul edilmektedir.

TEB 3 Ay Ertelemeli Okula Dönüş Kredisi 2022

TEB bankasının 3 ay etelemeli okula dönüş kredisinde başvuru sahiplerinin findeks raporlarına göre faiz oranları değişiklik göstermektedir. Banka tarafından belirlenen %1,59 faiz oranından KKB puanı 1879 ve üzeri olan kişiler faydalanabilmektedir. Krediden faydalanacak olan kişiler kredilerini 3 ay sonra ödemeye başlayacak. Ertelenen 3 aylık sürede ilk taksit ödemesinde faiz olarak yansıyacaktır. Erteleme faizini içeren taksit talep edilen vadeye ek olarak eklenmekte olup, bu taksit ile birlikte toplam vade 36 ayı geçmemektedir.

1879 Findeks skoruna sahip olan kişiler kullanacakları 10.000 TL tutarındaki kredi için 36 ay vade ile %1,59 faiz oranı ile sahip olabilirler.

Yapı ve Kredi Bankası Taksitli Eğitim Kredisi 2022

Yapı ve Kredi Bankası tarafından TEST (Taksitli Eğitim Sistemi) eğitimlerine devam eden öğrencilerin okul tarafından belirlenen ödeme planı çerçevesinde sizin hesabınızdan okulun hesabına otomatik olarak aktarılmaktadır. Okul ödemelerinde kolaylık sağlayan bu sistem ile hesabınızda yeterli para olmaması durumunda dahi ödemeler sizin adınıza gerçekleşmektedir. Taksitli eğitim kredisi için internet sistemi üzerinden, mobil bankacılık veya 444 0 444 müşteri hizmetlerinden başvuru yapabilirsiniz.

Tercih edilen kanallar üzerinden başvuru yapan kişilerin okul ödemeleri için kullanılmak üzere Taksitli Eğitim Kredisi limit talebi değerlendirilmeye alınır. Değerlendirme sonucunda banka tarafından e-Posta adresine yada cep telefonuna SMS ile bildirim yapılır. Öğrencilerin verilen taksitli eğitim sistemi hizmetinden yararlanabilmeniz için Yapı ve Kredi Bankasında açık hesabınızın olması gerekmektedir.

Alternatif Bank Eğitim Kredisi

Alternatif Bank’ da öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarının karşılanması için finansman sunan bankalar arasında yer almaktadır. Kredilerin azami vadesi 36 aydır. 12 ay vadeli olarak 20 bin TL kredi çekmeniz durumunda geri ödeyeceğiniz toplam tutar 22.085,50 olacaktır. Kredi başvuruları için Alternatif Bank şubelerini ziyaret etmeniz gerekiyor. Kredi için gerekli evraklar T.C. kimlik belgesi, gelir belgesi, okul faturası yeterli olmaktadır.

Gelir belgesi sunamayacak durumda olan öğrencilerin kredi alabilmeleri için banka şubelerine velileri ile gitmeleri gerekmektedir. Meslek sahibi olan öğrencilerin ise kredi notlarının yüksek olması durumunda kredi çekmelerinin önünde herhangi bir engel olmayacaktır. Ayrıca 18 yaşını tamamlamış ancak bankalara gelir belgesi sunamayanlar e-kredilere de başvurabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EDİTÖR TAVSİYESİ

Başa dön tuşu