Krediler

Geliri Olmayan Öğrenciye Kredi Çıkar mı?

Öğrenciler eğitim giderleri vb. finansman ihtiyaçları için bankalardan kredi talep etmektedir. Bankaların da öğrenciler için sunduğu kredi kampanyaları bulunmaktadır. İhtiyaç kredisi kampanyaları ile öğrenci banka müşterilerinin giderleri karşılanmaktadır. Denizbank, İş Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi, Akbank gibi bankaların öğrencilere kredi verdiği bilinmektedir. Öğrencilerin kredi alabilmeleri için gerekli olan şartlar bulunmaktadır. Bu şartları taşıyanlara kredi verilirken, reşit olmayan öğrencilerin velileri ya da vasileri kredi bankalara kredi başvurusu için gidebilir.

Öğrenciye İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Özel ihtiyaçlarından ya da eğitim masraflarından dolayı öğrenciler de finansmana ihtiyaç duyan gruplar arasında yer almaktadır. Bankalar tarafından verilen kredilerden öğrencilerin yararlanabileceği türde olanlar ihtiyaç kredisi ve eğitim kredisi kampanyalarıdır. Öğrencilere kredi veren bankalar tarafından bazı şartların yerine getirilmesi talep etmektedir. Öğrencilerin çoğunun gelir belgesi olmadığından dolayı bu grup, gelir belgesiz kredi olarak değerlendiriliyor. Bu sebeple öğrenciler internet üzerinden verilen kredilere de başvuru yapılabilir. Çünkü bu krediler için yapılacak olan başvurularda gelir belgesi vb. talep edilmemektedir.

öğrenciye-kredi-veren-bankalar
Öğrenciye Kredi Veren Bankalar

Öğrenciler kredi notu da bu anlamda önem  arz etmektedir. Kredi notunun risksiz olarak tabir edilmesi durumunda bankalardan herhangi bir kefil ya da teminat talebinde bulunulmayacaktır. Bankalar için de önemli olan bu anlamda kredinin geri ödenebilir olmasıdır. Öğrenciler de düzenli gelirleri olmadığından dolayı bankalar kredi vermekten imtina etmektedir. Bu sebeple şayet öğrencilerin kredi başvuruları kabul edilmezse velileri ya da yasal vasileri tarafından başvuru yapılması gerekmektedir.

Kredi kullanmak için genel olarak bankaların aradığı şartlar aşağıdaki gibidir;

 • 18 yaşını tamamlamış olmak
 • Gelir durumunun bir evrak ile beyan edilmesi
 • Konut kredisi haricinde, çekilecek olan krediye ailenin geliri talep edilmez.
 • İpotekli kredilerin eş rızası ile alınması gerekiyor.
 • İhtiyaç kredilerinin vadeleri genellikle 60 ay olmaktadır. Taşıt kredilerinin ise vadesi 48-60 ay olmaktadır. Bu şartlarda kredi veren pek çok banka bulunmaktadır. Düşük faizli konut kredisi veren pek çok banka bulunmaktadır. Bu bankalardan da finansman alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Eğitim Kredisi

Okul, kurs, dershane vb. giderlerin ödenmesi amacı ile Ziraat Bankası eğitim kredisi vermektedir. Kredi taksitli ya da mevduat hesabı olarak kullandırılmaktadır. Kredi vadesi boyunca şahıslara hayat sigortası yapılmaktadır. Banka tarafından gerekli görülen durumlarda kefil ya da teminat talep edilebilmektedir. Krediler eğitim gören kişinin eğitim hayatında gerekli olan giderlerin karşılanması amacı ile veliye ödenebileceği gibi düzenli bir geliri varsa öğrenciye ya da kursiyere de ödenecektir.

ziraat-bankası-eğitim-kredisi
Ziraat Bankası Eğitim Kredisi

Kredi başvurusu için gerekli belgeler;

 • T.C. kimlik belgesinin fotokopisi, pasaport ya da sürücü belgesi
 • Bankadan temin edilecek olan başvuru formu
 • Banka şubesi tarafından istenebilecek diğer belgeler
 • Gelir durumunu gösteren belge
 • Eğitim ile ilgili fatura ya da diğer belgeler

Kredi başvurusu banka şubeleri aracılığı ile kabul edilecektir. Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi faiz oranları yüzde 1,12‘ dir. 10 bin TL kredi çekmeniz durumunda 60 ay vadeli olarak kredi çekmeniz durumunda aylık taksit tutarı 244 TL olacaktır. Faizsiz kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Bu bankalardan da kredi alabilirsiniz.

Türkiye İş Bankası Eğitim Kredisi

Türkiye İş Bankası eğitim kredisi adı altında öğrencilere finansman sağlayan bankalar arasında yer almaktadır. Bu krediler ile eğitim giderlerinin tamamı karşılanabilmektedir. Özel okul, üniversite vb. giderlerin hepsi bu krediler yardımı ile sağlanmaktadır. Kredi çekerken öğrenci belgesi göstermeniz yeterli olacaktır. Fatura karşılığı kredi alırken okul tutarı da hesaplara aktarılabilecektir. Banka gerekli gördüğü durumlarda kefil ya da teminat talep edebilecektir. Başvuru için gerekli evraklar arasında gelir durumunu gösteren belge, bankadan temin edilecek olan başvuru formu, eğitim ücretini gösteren fatura yeterli olacaktır. Gelir belgesi sunmak gerekli olduğu için bir meslek sahibi olan öğrenciler kredi çekebilir. Öğrenci kredi için gerekli şartları taşımıyor ise kredi başvurusu veli tarafından yapılabilir.

türkiye-iş-bankası-eğitim-kredisi
Türkiye İş Bankası Eğitim Kredisi

Eğitim kredilerinin vadesi 36 ay olmaktadır. İş Bankası tarafından sunulan faiz oranı yüzde 1,14 olmaktadır. 10 bin TL kredinizi 36 ay vadeli olarak 219,15 TL geri ödeyebilirsiniz. Hesaplama aracı ile örnek kredi hesaplaması yaparak ödeme planı oluşturabilirsiniz.

Denizbank Eğitim Kredisi

En yüksek vadeli eğitim kredisi sunan bankaların başında Denizbank gelmektedir. Eğitim harcamaları ve eğitim hayatının devamlı olabilmesi adına banka müşterilerine eğitim kredisi adı altında finansman sunmaktadır. Bankadan temin edeceğiniz kredi ile üniversite, özel okul, kurs vb. eğitim giderleri karşılanabilmektedir. Başvuru evrakları aşağıdaki gibidir. Bu evraklar ile size en yakın Denizbank şubelerine giderek kredi başvurusu yapabilirsiniz.

 • Öğrenci belgesi
 • İkametgah belgesi ya da son 3 aya ait olan fatura
 • T.C. kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi
 • Gelir durumunu gösteren belge
denizbank-eğitim-kredisi
Denizbank Eğitim Kredisi

12 aya kadar olan eğitim kredilerinin faiz oranları yüzde 1,09 olurken, 12 aydan 60 aya kadar vadeli olan kredilerin faiz oranları yüzde 1,59 olmaktadır. Hesaplama aracını kullanarak örnek ödeme planı oluşturabilirsiniz.

Fibabanka Eğitim Kredisi

Eğitim kredisi veren bankalardan bir tanesi de Fibabanka’dır. Banka eğitim kredisi adı altındaki kredilerini düşük faizli olarak kullandırmaktadır. Azami vade 60 ay olarak belirlenmiştir. Üstelik eğitim kredisi almak için banka şubelerine gitmenize gerek yoktur. SMS aracılığı ile de kolayca kredi başvurusu yapabilirsiniz. OKUL boşluk  T.C. Kimlik numarası yazarak 3422‘ ye sms göndermeniz yeterli olmaktadır.

60 ay vadeli olarak 20 bin TL kredi kullanmanız durumunda ödemeniz gereken aylık taksit tutarı 1,19 TL olacaktır. Hayat sigortası yapılması zorunlu olmasa da banka tarafından kredi başvurusunda bulunan şahısların demografik özelliklerine göre değişmekle birlikte hayat sigortası yapılabilmektedir. Detaylı bilgi almak için tıklayınız.

fibabanka-eğitim-kredisi
Fibabanka Eğitim Kredisi

Halkbank Eğitim Kredisi

Halbank eğitim kredisi veren bankalardan bir  tanesidir. Kredi üst limiti 50 bin TL‘ dir. Vade ise azami olarak 60 ay olmaktadır. Bankadan 10 bin TL kredi çekmeniz durumunda yüzde 1,05 faiz oranı ile 60 ay vadeli olarak kredi çekersiniz. Bankanın sunduğu diğer bir imkan da kredi tahsis ücreti ödemeden yüzde 1,10 faiz oranı ile kredi çekmektir. Aylık ödeme yapabileceğiniz gibi kredinizi  3 aylık dönemlerde de ödeyebilirsiniz.

2 ay ertelemeli olarak da kredi kullanılabilmektedir.  Tahsis ücretine yüzde 5 sigorta muamele vergisi eklenmektedir. Eğitim kredisi, ilköğretimden lise sona kadar olan özel okul, devlet okulu, kurs, yaz okulu, spor okulu vb. eğitim alanlarında geçerli olmaktadır. Öğrencilerin yaşları kredi çekmeye uygun olmadığı için bu dönemdeki krediler veliler aracılığı ile kullandırılmaktadır. Lisans, önlisans ya da yüksek lisans yapan öğrenciler de krediden yararlanabilir. Bir meslek sahibi olanlar kendi namlarına kredi çekebilir. Kredi başvuruları banka şubeleri aracılığı ile kabul edilmektedir. Detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Şekerbank Eğitim Kredisi

Şekerbank çocukların eğitim ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak kredi sunan bankalar arasında yer almaktadır. Avantajlı faiz oranlarından ve vadelerden yararlanmak için size en yakın Şekerbank şubesine gitmeniz gerekmektedir. Azami vade 60 ay olmaktadır. Faiz oranları kredi tutarına göre değişiklik göstermektedir. Aşağıdaki tabloda faiz oranları gösterilmektedir.

 • 12  ay vadeli olarak kredi çekmeniz durumunda faiz oranı yüzde 0,99
 • 24 ay ile 36 ay vadeli olarak kredi çekmeniz durumunda faiz oranı yüzde 1,09 – 1,19
 • 60 ay vadeli olarak kredi çekmeniz durumunda faiz oranı yüzde 1,24 olacaktır.

10 bin TL kredinizi 60 ay vadeli olarak kullanmanız durumunda ödeyeceğiniz aylık taksit tutarı 25,31 TL olacaktır. Detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Alternatif Bank Eğitim Kredisi

Alternatif Bank’ da öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarının karşılanması için finansman sunan bankalar arasında yer almaktadır. Kredilerin azami vadesi 60 aydır. Faiz oranı ise yüzde 1,30 olarak belirlenmiştir. 12 ay vadeli olarak 20 bin TL kredi çekmeniz durumunda geri ödeyeceğiniz toplam tutar 22.085,50 olacaktır. Kredi başvuruları için Alternatif Bank şubelerini ziyaret etmeniz gerekiyor. Kredi için gerekli evraklar T.C. kimlik belgesi, gelir belgesi, okul faturası yeterli olmaktadır.

Gelir belgesi sunamayacak durumda olan öğrencilerin kredi alabilmeleri için banka şubelerine velileri ile gitmeleri gerekmektedir. Meslek sahibi olan öğrencilerin ise kredi notlarının yüksek olması durumunda kredi çekmelerinin önünde herhangi bir engel olmayacaktır. Ayrıca 18 yaşını tamamlamış ancak bankalara gelir belgesi sunamayanlar e-kredilere de başvurabilir.

Bir cevap yazın

Önemli mi?*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu