Maddi Yardım

Gazi Maaşı Kaç Para? 2023 (Gazi Maaşı Hesaplama)

2023 yılı Gazi maaşları mevcut enflasyon verilene ve diğer yasal gerekliliklere göre yıllık olarak belirlenir. Gazi maaşları her sosyal olayda yaşanan yaralanmalar için geçerli değildir. Askerlik sırasında yaralanan yada zarar gören kişilere verilen gazi maaşları gruplarına göre; Malul gazi maaşı, Kıbrıs gazi maaşı, 15 Temmuz, Terör gazisi, Asker şehitlik maaşı 2023 yılında ne kadar öğrenebilir ve bilgi alarak gazi maaşı için başvuru yapabilirsiniz.

Gazi Maaşları 2023

Gazi maaşı bir diğer adı ile şeref aylığı belirli savaşlardan sağ çıkan askerlere yapılan bir onur ödemesi olarak belirtilmiştir. Gazi aylığı, kişinin gazi olduğu tarihten ölümüne kadar ödenmeye devam eder. Kişinin katıldığı savaşa göre alacağı maaş miktarı değişiklik gösterecektir. Ancak, gazi maaşları her yıl asgari ücret oranında artış gösterir. Gazi maaşı insanların başka haklara sahip olmasını sağlamaktadır. 2023 yılında da gazi maaşları değişmiştir. Aşağıda paylaşacağımız listede görebilirsiniz.

Gazi Maaşları 2023 Yılında Ne Kadar?

Güncel gazi maaşları 2023 aşağıdaki listede verilmiştir. Bunlar aynı zamanda zamlı gazi maaşı olmaktadır.

 • 2022 Gazi Maaşı, 3.900 TL
 • 15 Temmuz Gazileri, 3.900 TL
 • 6. Derece Doğu Gazi Maaşı, 2.900 TL
 • Kıbrıs Gazi Maaşları 2023 900 TL.

Listede verilen gazi maaşları ortalama tutarlardır. Gazilerin rütbesine göre maaş oranı değişmektedir.

15 Temmuz Gazi Maaşı Ne kadar 2023?

Yapılan son açıklamalar sonrasında 15 Temmuz gazilerine verilen destek 1.500 TL’den 2.600 TL’ye çıkarılmıştır. Bu uygulama Nisan ayı itibariyle başlamıştır. 15 Temmuz gazilik maaşı;

 • Ek olarak dini bayramlarda (yılda 2 kez) 1.500 TL
 • 15 Temmuz sebebiyle Temmuz ayında 1.500 TL daha ek destek yani toplamda 3.000 TL verilmesi kararlaştırıldı.

Kıbrıs Gazi Maaşı Ne Kadar 2023?

Kıbrıs Gazi maaşı 2023 yılında belirlenirken yıllık enflasyon farkı dikkate alınmaktadır. Buna ek olarak eski savaşçılar için maaşı memur maaş oranı ile çarpılarak bulunmaktadır. Sosyal güvencesi olmayan bir gazi maaşı 2.825 TL olarak belirlenmiştir.

Asker Gazi Maaşları Ne Kadar? 2023

Asker gazi maaşları yeni gelen asgari ücret zammı ile beraber 2023 yılında 3.500 TL olarak belirlenmiştir.

Malul Gazi Maaşı Ne Kadar? 2023

Vazife malullüğü aylığı subay, astsubay, sivil memur, uzman jandarma, er, erbaş, uzman erbaşlar için malullüğü gerektiren sebeplerin ortaya çıkması halinde ödenmektedir.

Hizmet süresine göre malul gazi maaşı belirlenmektedir.

15 Temmuz gününde gazi olanlar %60 ve üzeri iş gücü kaybı raporu aldıklarında maluliyet aylığı bağlanmasına hak kazanmıştır.

Asker Şehitlik Maaşı Ne Kadar? 2023

Asker şehitlik maaşı 2023 yılında 1.500 TL olarak belirlenmiştir. Bu şehitlik maaşı eşe, anne ve babaya ve varsa çocuklara bağlanmaktadır.

Gazi Maaşı Kimlere Ödenir?

Gazi aylığı almak için, 1005 sayılı İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanmasına İlişkin Kanun kapsamında sayılan kişilerden biri olmak gerekmektedir. Bu yasa gereğince gazi maaşı almak için:

Gazi maaşı alabilecek kişiler aşağıda listelenmiştir:

 • 1950-1953 yıllara arasında gerçekleşen Kore Savaşı’nda görev almış gaziler
 • Milli mücadelede görev yapmış ve İstiklal Madalyası’na sahip kişiler
 • 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nda görevlendirilmiş gaziler

Bu gazi maaşlarından yararlanabilirler. Bunun dışında askerlik sırasında yaralanan terör mağdurları, subaylar, savaş mağdurları gibi birçok farklı kişinin bu aylığı alması mümkündür.

Sadece yukarıda belirtilen şartları sağlayanlar gazi maaşı (Şeref aylığı) almaya hak kazanmaktadır. Bunun dışında benzer maaşlar almaya hak kazananlar aşağıda listelenmiştir.

 • Vatani görevleri sırasında yaralanmış askerler
 • Harp malulleri
 • 15 Temmuz’da yaralanmış kişiler
 • Terör mağdurları

Gazilerin maluliyet derecesinin belirlenmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’na müracaat edilmelidir.

 • Muharip gazi: Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu olarak fiilen harbe katılanlara verilen unvandır.
 • Malul gazi: Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu olanlardan, T.C devletinin sınırlarını, bütünlüğünü ve güvenliğini korumak amacıyla katıldığı harpte düşman silahı tarafından ya da harp bölgesindeki harekât ve görevi sırasında yaralandıktan sonra gördüğü tedaviye rağmen sakatlığı rapor ile belgelenmiş olanlara verilen unvandır.

Gazilerin hakları kapsamında aylık ve ikramiye bağlanmaktadır. Bunlar:

 • Vazife malulü
 • Emsal aylığı
 • Harp malulü aylıklarıdır.

Gazi Maaşı Hesaplama 2023

Gazi maaşı hesaplama 2023 yılında yapılırken enflasyon farkı dikkate alınmaktadır. Buna ek olarak gazi maaşları bütçe kanunu ile memur maaş katsayısı çarpılarak elde edilmektedir.

Gazi maaşına ek olarak farklı ödemeler için gazilere indirimler uygulanmaktadır. Örneğin, elektrik ödemelerinde %40 oranında, su ödemelerinde ise %50 oranında indirimli faydalanmaktadırlar.

Gazi Maaşına Nasıl Başvuru Yapılır?

İstikalal, Kore ve Kıbrıs Gazi maaşı başvurusu için Sosyal Sigortalara Kurumlu Emeklilik İşlemleri Müdürlüğü’ne müracaat etmek gerekmektedir.

Gazi maaşı başvurusunda istenecek belgeler; savaşa katıldıklarına dair belge ve kalıcı sakatlığı olduğuna dair belgedir. Başvuru dilekçesi de belgelerin arasına eklenmelidir. Gazi maaşı aylığı sorgulaması yapmak için e-Devlet sisteminden gazi maaşı sorgulaması yapabilirsiniz.

Gazi Ölünce Maaşı Kime Kalır?

Gazinin vefatı halinde maaşının %75’i vefat eden gazinin eşine bağlanmaktadır. Gazinin çocuklarına maaş bağlanması mümkün değildir. Bu sadece gazi eşlerine tanınan bir haktır. Zam alma halinde gazi ölünce eşte zamlanan gazi maaşı üzerinden aylığı alır.

Er/Erbaş ve Güvenlik Korucularına Vazife Malullüğü Aylığı Başvurusu

Er ve erbaşlar ile Güvenlik korucularına verilen vazife malullüğü aylığı başvurusu için e-devlet platformu kullanılabilmektedir. Kimlik numarası ile sistemden işlemlerinizi halledebilirsiniz.

Gazilere Verilen Destekler Nelerdir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gazilere tanınan haklar şunlardır:

 • Şeref aylığı (gazi aylığı)
 • İstihdam desteği
 • Faizsiz konut kredisi ile barınma desteği (hak sahipleri için verilen kredi miktarı 154.000 TL)
 • Elektrik ücretlerinde %40, su ödemelerinde %50 indirim (belediyelere başvuru yapılmalıdır.)
 • Bakım desteği (4.208 TL tutarında)
 • Emeklilik ikramiyesi
 • Ücretsiz seyahat kartı
 • Nakdi tazminat hakkı
 • Tüp bebek uygulamaları için destek
 • Eğitim ve öğretim yardımı
 • Gelir desteği

Gazilere İstihdam Desteği

Gazilerin eğitim durumları göz önünde bulundurulmaksızın kamuda memur unvanıyla kadro bulma hakları vardır.

Türkiye’de 2002 yılından bu yana 44.176 şehit, gazi ve gazi yakını kamuda istihdam edilmiştir.

 Devlet memuru olarak kamuda görevlendirilen gazilere verilen en düşük memur maaşı 2023 yılında 4.188 TL olarak belirlenmiştir.

Gazilere Barınma ve Bakım Desteği

İlgili bakanlık tarafından gazilere barınma desteği verilmektedir. Bu destek kapsamında gazilerin faizsiz konut kredisi kullanma hakkı mevcuttur. Geçen yıl verilen faizsiz konut kredisi miktarı 154.000 TL olarak belirlenmiştir.

Kendi hayatını başkasının desteği ve yardımı olmadan sürdüremeyen, hareket kısıtlaması olan gazilere net asgari ücret tutarının iki katı kadar aylık bakım ücreti ödenmektedir.

Gazilere Ücretsiz Seyahat Kartı Desteği

Geçtiğimiz sene 156.540 gazi ve gazi yakınına ücretsiz seyahat kartı hakkı tanınmıştır.

Gaziler, eşleri, 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayan çocukları ve gazinin anne ve babası ücretsiz seyahat kartı hakkından faydalanabilmektedir.

Gazilere ÖTV Muafiyeti 2023

Bakan Yanık, ayrıca engellilik oranı yüzde 90’nın üzerinde olan ve özel donanımlı araç kullanması gereken gazilerin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muafiyetinden yararlandığını belirtti. Yanık, “Şehitlerimizin bir yakını, ayrıca engellilik oranı yüzde 90 veya daha fazla olan malul gaziler ile bizzat kullanma amacıyla engelliliğine uygun özel tertibat yaptıran gazilerimiz için bir defaya mahsus olmak üzere ÖTV muafiyeti sağlanmaktadır.” dedi.

%90 ve üzerinde engeli bulunan gaziler, araç alırken ÖTV muafiyeti hakkından faydalanabilmektedir. Engelli araç alımında belirlenmiş olan fiyatlar için engelli araç alımı şartları yazımızı okuyabilirsiniz.

Faizsiz konut kredisi

Şehit yakınları ve gazilerin bir konut ile sınırlı olmak üzere faizsiz konut kredisi hakkı bulunduğunu anlatan Yanık, 2023 yılı için bu kredi miktarının 177 bin lira olarak belirlendiğini bildirdi. Gazilere sıra tahsisli kamu konutlarında ek 40 puan verildiğini belirten Yanık, ayrıca evde kullanılan elektrik ücretinde yüzde 40, su ücretinde yüzde 50 indirim uygulandığını ifade etti.

Gazi Çocuklarına Eğitim Desteği

Gazi çocuklarına verilen eğitim desteği 01 Eylül-31 Aralık tarihleri arasında yılda bir kez verilmektedir. Gazi çocuklarına eğitim desteğinden faydalanmak için öğrenci belgesi ile SGK’ya müracaat etmeleri gerekmektedir. Başvurusu sonrasındaki 1 ay içersinde SGK tarafından topluca ödeme yapılmaktadır.

Şehit yakınları, gazi ve gazi yakınlarına üniversitelerde açıköğretim ve ikinci öğretimde katkı payı/öğretim ücreti muafiyeti sağlandığını da kaydeden Bakan Yanık, “Şehit ve gazilerimizin çocuklarının geleceğe daha iyi hazırlanabilmelerine önem veriyoruz. Şehit ve gazi çocuklarımız, özel ortaöğretim kurumlarının yüzde 3’lük ücretsiz eğitim kontenjanından yararlanabiliyorlar.” ifadelerini kullandı.

Psikososyal destek sağlanıyor

Düzenli ziyaretler ile psikodestek sağlanıyor.

Şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarına sunulan psikososyal destek konusunda Bakan Yanık, “Onların kendilerini yalnız hissetmemeleri bizim hassas olduğumuz bir konudur. Düzenli ziyaretlerle onlara psikososyal destek hizmeti veriyoruz. Bu kapsamda 2017 yılından bugüne kadar 152.008’i gazi olmak üzere, 296.507 şehit yakını ve gazimizi evlerinde ve iş yerlerinde ziyaret ettik.” dedi.

Ücretsiz ulaşım

Bakan Yanık, şehit yakınları, gazi ve gazi yakınlarına ulaşım desteği de verildiğini kaydetti. Şehitlerin eşleri, evli olmayan ve 25 yaşını doldurmamış çocukları ile anne-babalarının; gazilerin, gazi eşlerinin ve 25 yaşını doldurmamış çocukları ile anne-babalarının ücretsiz seyahat hakkı bulunduğunu ifade eden Yanık, toplam 197 bin 367 şehit yakını ile gazi ve gazi yakınının bu haktan yararlandığını bildirdi.

Birleşmiş Markalar Derneği ile iş birliği

Bakan Yanık, ayrıca Birleşmiş Markalar Derneği ile yapılan iş birliğiyle bu yıl Gaziler Günü’nün kutlanacağı 19 Eylül Pazar gününe özel olmak üzere kozmetikten giyime elektronik eşyadan mobilyaya pek çok markada şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarına özel indirimler uygulanacağını kaydetti.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, şehit ve gazilerin vatan için yaptıkları fedakarlığın asla unutulmayacağını belirterek, “Bakanlığımız şehit yakınları, gazi ve gazilerimizin yakınlarına birçok destek sunmaktadır. Desteklerimizle onların hayatını kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Şehit yakınlarımız, gazilerimiz ve gazi yakınlarımız için sunduğumuz desteklerle, yaptığımız çalışmalarla onlara duyduğumuz minneti ve saygımızı ifade ediyoruz. Onlara hizmet etmek bizim için onurdur.” ifadelerini kullandı.

19 Eylül Gaziler Günü’ne özel uygulamalar

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın değindiği Birleşmiş Markalar Derneği ile yapılan iş birliği kapsamında, derneğe üye firmalara ait pek çok markada bu yıl Gaziler Günü’ne özel olmak üzere şehit yakınları, gazi ve gazi yakınlarına indirimler uygulanacak. İndirimler farklı oranlarda giyimden kozmetiğe, elektronik eşyadan mobilyaya birçok alanda geçerli olacak.

Ayrıca süper lig maçları öncesi stadyumlarda, şehit ve gazilere duyulan minneti dile getiren anonslar yapılacak ve pankartlar asılacak.

Editör Seda

Dükkan Açmak Editör!

EDİTÖR TAVSİYESİ

Başa dön tuşu