Yeni İş Fikirleri

Fahiş Fiyatlar ile Mücadelede Vergi Desteği Geliyor 2023

Gıda enflasyonu ve spekülasyonlar ile fiyatların yükseltilmesinin önüne geçebilmek amacı ile hazırlanan yasa teklifleri içinde yer alan kooperatifler ile ilgili düzenlemeler artık son buldu. Özellikle kadınlar başta olmak üzere kooperatiflere vergi indirimi, hallerde öncelik gibi pek çok kolaylıklar verilecektir. Ayrıca kooperatif yönetimlerinde de düzenlemeler yapılacak. İşte fahiş fiyatlar ile mücadelede uygulanacak olan vergi desteği düzenlemesine dair gelişmeler.

Fahiş Fiyat ile Mücadelede Yeni Bir Adım!

TBMM’nin açılması ile birlikte özellikle spekülasyonlar ile gıda fiyatlarının yükselmesini önlemek amacı ile yasal düzenlemeler sık sık günceme alınıyor. Bu düzenlemelerden biri de kooperatiflerin desteklenmesidir. Bu sayede hem üreticinin ürününü değerinden satması hem de tüketicinin düşük fiyata sağlıklı gıdaya ulaşmasına destek verilmesi planlanıyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile düzenlenen toplantıda kooperatiflere dönük yasa teklifi üzerinden düzenlemeler yapılarak, vergi desteğinin genel hatları ortaya çıktı. Yapılan teklifin kısa süre içinde Meclis gündeminde de yer alması ve yasalaşması beklenmektedir.

Düzenlenen yeni teklifte yer alan detaylar ise şu şekilde:

Kooperatiflere Destek ve İstihdam Sağlanacak

Yapılan yeni düzenlemeye göre; hem üreticinin hem de tüketicinin desteklenmesi ve kazanması için kooperatifler ve buralardaki istihdamlar desteklenecektir.

Özellikle Kadınlara Destek Olunacak

Kadın ve kırsal kalkınma kooperatiflerine pozitif ayrımcılık yapılıp vergi avantajı sağlanacak. Hallerde bu kooperatiflerin ürünlerine öncelik tanınması planlanıyor.

Yönetimlere Çeki Düzen Verilecek

Kooperatif yönetimleri ile ilgili tüm suistimal noktaları ortadan kaldırılacaktır. 20 yıl aynı kişinin başkanlık yapması, kuruluşa eş, dost, akraba doldurması, yüksek maaşlar ile üyelere zarar vermesinin önüne geçilecektir. Yönetim Kurulu üyeleri en az 6 ay kooperatifçilik hukuku ile ilgili ders alacaktır.

Artık Birden Fazla Yönetim Yok

Yeni düzenleme kapsamında kooperatif başkanları en fazla iki yıl üst üste seçilebilecek. Birden fazla kooperatifin yönetimin kuruluna üye olunamayacak, birkaç yerden maaş alamayacak.

Üye Yazımları ve Delegelerde Düzenleme

Üye yazılımları ve delegelerde yapılan düzenlemede ise; adam kayırmalara dönüşen üye yazımlarının önüne geçilecek olup delege listesi elektronik ortamda yayınlanabilecektir.

Hesaplar da Denetlenecek

Kooperatiflerin gelir giderlerini, bilançoları elektronik ortamda görülebilecektir. Böylece ortaklar mali durumun, paranın nereye gittiğini denetleme imkanına sahip olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EDİTÖR TAVSİYESİ

Başa dön tuşu