Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


Evinde Solucan İşine Girdi

Evinde Solucan İşine Girdi
182 kez okundu.

Hakkari’nin Çukurova ilçesinde bugüne kadar girişim konusunda yaşanmayan çok ilginç bir olay yaşandı. Kalifornia solucanında var olan kazanç yüzünden harekete geçen bir adam, alanı olmadığından dolayı bu işi evinde yapmaya karar verdi. Ve bu karardan sonra, iş konusunda ortaya oldukça ilginç görüntüler çıktı. 61 yaşındaki Musa Kılıç, emekli bir memur. Ailesi ile birlikte Çukurova’da yaşayan adam, 3 odalı bir evde yaşıyor. Burada Kaliforniya solucanı yetiştirmeye devam eden adam, bu sayede iyi bir gelir elde edeceğini söylüyor. Özellikle yaşadığı bölgenin bunun için oldukça iyi bir avantaja sahip olduğundan bahseden adam, şu anda 100 bin solucanla üretim yaptığından bahsetti.

100 Bin Solucanı Eve Getirdi

Geçen yıl emekli olan Musa Kılıç, arkadaşlarından aldığı tavsiye üzerine bu girişim yöntemini araştırmaya başladı. Konu aklına yatan Kılıç, vakit kaybetmeden bu alana yönelmek istedi. Ancak bunun için seçmiş olduğu yer çok ilginçti. Bir evin odasını bu iş için ayıran adam, bu şekilde Kaliforniya solucanının gübresi için üretime başlamış oldu. Bu iş için Mardin’in yolunu tutan adam, solucanları buradan alarak evine götürdü. Evine bu solucanları alan adam üç aydan beri bu işle uğraşmaya devam ediyor. Titizlikle çalışmaları sürdürdüğünden bahseden adam, kısa süre içinde önemli gelişmeler beklediğinden bahsetti. Kılıç’ın bu süre zarfı içinde beklediği solucan sayısı ise 200 bin civarında. Bu şekilde tarım alanında oldukça iyi bir verimi yakalayacağına inanıyor. Özellikle sayının buna ulaşmasından sonra, vakit kaybetmeden hemen satışları başlayacağını belirtmiş oldu.3 Ayda Bir Çoğalırlar

Bu işten son derece memnun aldığını söyleyen adam, özellikle bu işi daha ileriye taşımak istediğini belirtiyor. Bu nedenle her zaman yetkililerle eş zamanlı olarak çalıştığını belirten Kılıç, onlardan almış olduğu destekle birlikte bu alana giriş yapabilmiş. Ve konuyla ilgili diğer tüm detayları bu konunun uzmanlarıyla halen görüşmeye devam ediyor. Bu şekilde her geçen gün kendini bu sektörde daha çok yetiştirmeye devam ediyor. Kılıç aynı zamanda şunları kaydetti:

“Kimyasal gübreler aslında toprağa zarar verir. Ve yarardan çok toprağın verimini düşürür. Bizim üretimini sağlamış olduğumuz gübre ise, tamamen doğaldır. Ve toprağın verimini daha çok arttıracak bir özelliğe sahiptir. Bizim coğrafyamız gereği burada tarım alanları ne yazık ki sınırlı yapıda bulunuyor. Bu nedenle bende bizim bölgemizde tarım yapmakta olan kişilerin almış olduğu verimi arttırmak için bu tarz bir girişimde bulunmak istedim. Bize yakın olan köylerden hayvan gübresi alarak gerekli olan işlemlerin ardından, solucan yemi olarak bunların kullanılmasını sağlıyorum. Gübrenin altına da bu solucanların yerleştirilmesini sağlıyorum. Ve üremeleri için bu alana çay, marul, yumurta kabuğu gibi pek çok şey bırakıyorum. Ve bundan sonra üç ayda bir olmak üzere çoğalma başlıyor. Özellikle solucan sayısında yükselme olduktan sonra, bu alandaki gübre satışlarına başlayacağım.” dedi.Evinde Solucan İşine Girdi Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. irfan dedi ki:

    Çok ilginç ve zekice düşünülmüş bir iş

Sayfa başına git