Dükkan Açmak

Ev Tekstil Çeyiz Dükkanı Açmak İsteyenlere Öneriler

Ev Tekstil Çeyiz Dükkanı Açmak İsteyenlere Öneriler

Ev tekstil çeyiz dükkanı iş fikri oldukça popüler işlerden biridir. İnsanlar bu gibi ihtiyaçlarını pazarlardan temin ettikleri gibi bazende kaliteli ve uzun süre kullanıma yönelik olarak ev tekstili ve çeyiz dükkanlarına yönelmektedirler. Ayrıca bazı ev tekstil mağazaları pazarlara göre daha daha ucuza ürün satmaktadırlar. Bunun sebebi ise pazarlar ürünleri üçüncü elden satışa sunarlar. Ev tekstil ve çeyiz mağazaları ise ürünlerini direk olarak fabrikalardan temin ederek ikinci elden satışa sunarlar. Bu sebeple de müşteriye kaliteli ve daha uygun fiyata satış yaparlar.  Bu durumun bilincinde olan insan sayısı oldukça azdır. Ama bilenler pazar yerine sizin dükkanınızı tercih edebilir.

Çeyizci açmanın incelikleri

Dükkanınızı açacağınız yerin seçimi müşterilerin sizi tercih etmeleri açısından oldukça önemlidir. Örneğin halkın sıkça alışveriş yaptığı yerlere alışveriş marketlerine yakın olması dükkanınızın tercih edilmesi için önemli bir kriterdir. Ancak halkın sık sık önünden geçmediği ve ulaşımın zor olduğu bir yerde ev tekstil ve çeyiz dükkanı kurmanız küçük esnaf için maliyeti arttırır. Bu tür yerleri daha çok büyük toptancılar tercih ederler. Çünkü, büyük toptancılar perakende ürün satamadıklarından ve servisleri elemanları araçları gibi ekipmanları bulunduğundan müşteri sıkıntısı yaşamazlar. Küçük esnaf ürünlerini uzakta da olsa toptancılardan temin edebilir.

Açacağınız dükkanınızın yeri önemli olduğu gibi, iç ve dış tasarımı da müşteriler açısından önemlidir. Ev tekstil ürünleri geniş bir yelpazeye sahip olduğu için, dükkanınızın iç kapasitesinin büyük olması satış yapmanız açısından çok önemlidir. Örneğin dükkanınızda sadece havlu masa örtüsü pike nevresim yatak örtüsü gibi ürünler satabileceğiniz gibi daha büyük yer kaplayan uyku seti, bornoz takımı yatak örtüsü takımı gibi ürünlerde bulundurabilirsiniz. Bu sebeple dükkan ne kadar büyük olursa, sizin için o kadar iyidir. Ayrıca dükkan büyük olursa sezonunda uygun fiyata aldığınız ürünleri depolamakta zorluk çekmezsiniz. Eğer siz küçük bir dükkan tercih edecek iseniz, her üründen az sayıda bulundurmanız yeterli olacaktır. Ancak bu kezde, ürünleri aldığınız toptancı veya fabrikanın size zamanında ürün göndermesi gereklidir. Çünkü müşteriler görmedikleri ev tekstil ve çeyiz ürünlerini almak istemezler. Bu sebeple elinizde elinizde her türden ev tekstili ve çeyiz ürünü bulunmalıdır.

Ev tekstil çeyiz dükkanında satılan ürünler

Ev tekstili dediğimizde aklımıza havlu örtü gibi ürünler gelse de gelişen Türkiye de her geçen gün modern ev tekstil üretilmektedir. Bu sebeple öncelikle dükkanı açtığınız bölgede yaşan halkın yaşam tarzını ve bu tarza göre tercih ettikleri ürünleri tespit etmeniz gereklidir. Örneğin dükkanınız küçük bir kasabada ise halkın sevdiği ve kullandığı ürünleri satmak size fayda sağlayacaktır. Ancak büyük bir şehirde ise nüfus fazla olduğundan ve her zevke hitap etmeniz gerektiğinden daha fazla çeşit bulundurmanız gerekecektir. Çeyiz denince akla evlenecek olan erkek veya bayanın evinde kullanacağı eşyalar akla gelmektedir. Genellikle ülkemizde adetler gereği ev tekstili ve çeyiz ürünlerini evlilik öncesinde hazırlamak bayanlara düşen bir görevdir. Bayanlar evlendikten sonra evlerinde kullanacakları tüm ürünleri sizden temin etmek isteyebilirler. Bunların içerisinde havludan tutun da yastık kılıfına kadar tüm ürünler yer almaktadır. Biz ne kadar örnek versek te bu ürünlerin seçimi tamamen sizin tercihinize kalmıştır.

çeyiz dükkanıYukarıdaki paragrafta belirttiğimiz üzere bu ürünler çok çeşitlidir. Ancak örnek vermek gerekirse ev tekstili ve çeyiz ürünü olarak Nevresim Takımları, Yataklar, Yorganlar, Battaniyeler, Yatak Örtüleri, uyku setleri, Halı, Perde,  Kilim, Paspaslar, Banyo Tekstili, Bornoz Takımı, Havlu, Banyo Klozet Takımı, Banyo Perdesi, Peştamal, Vakumlu Hurçlar, Giyim Hurçları, Halı Hurçları, Sandık-Baza Hurçları, Organizeler, Dekoratif Yastıklar, Minderler, Koltuk Örtü ve Şalları, masa Örtüleri, Runner, Amerikan Servisler, Peçeteler, Kurulama Bezleri, Mutfak örtüleri, Çarşaf / Yastık Kılıfı, Alezler, Kapitone Nevresim Takımları(Dört Mevsim), Uyku Setleri, Yastıklar, Yatak Başlığı, Baza, Çeyiz Setleri & Kına Malzemeleri, Pike / Pike takımları sayılabilir.

Ev tekstili ve çeyiz ürünleri toptancıları ile anlaşın

Yukarıda bahsettiğimiz ürünleri temin etmek için internet üzerinden birçok toptancı bulabilirsiniz. Yine bu ürünleri birebir fabrikalardan temin edebilirsiniz. Özellikle Türkiye’ de Bursa ilinde bu ürünleri toptan olarak ucuz fiyata satan birçok toptancı bulunmaktadır. Ayrıca Denizli ilide bu ürünlerin temini açısından tercih edilen bir ildir. Eğer ev tekstili ve çeyiz ürünlerini ucuza temin ederseniz satmakta sıkıntı çekmezsiniz ancak ürünleri ucuza alabilmek için kaliteden ödün vermemeniz gereklidir. Yine bu tamamen halkın tercihine kalmış birşeydir. Bazıları bir havluya 100 Tl. Bedel ödeyebiliyor iken, bazıları 5 tl. Havlu almayı tercih etmektedir.

Maliyet hesabı yapın

vergi usulu

Dükkanda bulunduracağınız ürünlere ve dükkanın bina maliyetine göre gider hesabınızı yapabilirsiniz. Ancak ürünlerin çeşitlerine ve dükkanı açacağız yerin seçimine göre bir hesap yapmanız gereklidir. Aklına bulundurmanız gereken en önemli konulardan biri dükkanınız da belli bir süre satış yapamamanız durumunda bir süre idare edebilecek kadar elinizde para bulundurmanızda yarar olacaktır. Toptancılardan veya fabrikalardan alacağınız ürünleri ne şekilde ödeyeceğiniz, içeri dışarı yapılıp yapılamayacağını öğrenmeniz maliyet hesabınızı yapmanızda size yardımcı olacaktır. Genel itibariyle ülkemizde bulunan toptancılar peşin çalışmaktalar ancak sürekli müşterileri olduğunuzda ve ödemelerinizi düzgün şekilde yaptığınızda size gerekli vadeyi sağlarlar. Bu sebeple toptancılara güven vermeniz sizin yararınızadır.

Teksil ve çeyiz ürünlerin satılması;

Müşterilerinize ürünlerinizi peşin satmanız en uygun olacak seçenektir. Ancak insanların ödeme gücünün zayıf olması sebebiyle bazen kredi kartı veya elden senet ile vadeli alışveriş yapmak isteyenler olacaktır. Bu sebeple bir bankayla anlaşarak post cihazı bulundurmanız uygundur. Özellikle de dükkanınızı ilk açtığınızda peşin çalışmanız sizin için iyi olacaktır. İlerleyen zamanlarda güvendiğiniz müşterilerinize vadeli satış yapabilirsiniz.

Ev tekstili ve çeyiz dükkanı devralın

Ev tekstil çeyiz dükkanı açmadan, daha önceden açık olan ve belirli bir müşteri potansiyeli bulunan dükkanları devralmak sizin için başka bir alternatif olabilir. Türkiye’de veya market devreden esnafların vermiş oldukları ilanların bulunduğu sahibinden sitesini ziyaret etmeniz yararlıdır.

BEĞEN İLK ÖNCE HABERDAR OL!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 48 YORUM
 1. Sema dedi ki:

  Manifatura dükkanı açmak istesem 20 bin tl civarında bu yeterli olurmu ve bu paraya kaç metre kare yer olsa iyi olur cevap yazarsanız çok sevinirim .

 2. israfil kekeç dedi ki:

  Gaziantepte hertürlü süslü süszüz deri saten kapitoneden hurç damacana örtüsü,çamaşır makinası,buzdolabı örtüsü mutfak önlükleri,bebek arabası,sandalye minderleri vs onlarca çeşit ev tekstil imalatıyla uğraşıyorum sipariş ve model görmek isteyen arkadaşlara vatsabla gönderebilirim irtibat israfil

  1. kazım dedi ki:

   telefon numaranızı bırakırsanız iletişime geçeriz

   1. israfil kekeç dedi ki:

    telefon denetimden geçmiyor isimden facebook ulaşabilirsiniz kazım bey

 3. Süleyman dedi ki:

  Selam ben evteksil açmayı pilanım var ama param yok misalen minder yastık ve perde giyim tamir ve dikmei anlıyorum

 4. Erciş dedi ki:

  İşyeri açmak istiyorum yardımcı olurmusunuz

 5. Zonguldak merkez dedi ki:

  10 yıllık makine deneyimim var evimde çeyiz işleri yapıyorum nevresim masa örtüleri pike takımları havlular bornozla… musterilerim cok memnun uygun fiyatla veriyorum urunleri dükkan açmak için ne yapabilirim ortaokul mezunuyum lise diplomamı yok?

 6. Nevresim Takımı havlu v.s iş yapmak istiyorum dedi ki:

  Çalışmak için kimle irtibata geçmem lazım yardımcı olursanız sevinirim

 7. cwyizlik toptan malzemelr dedi ki:

  Nergis hanım tlf numaranızı yazar misiniz

BİR YORUM YAZ