Etüt Merkezi veya Dershane Nasıl Açılır?

Yeni bir iş kurmak isteyen girişimciler için Devlet destekli krediler ve teşvikler veriliyor.  Özel dershanelerin kapatılması ve malum operasyonlar sonrasında etüt merkezlerininde sayılar günden güne azalıyor. Uzmanlar tarafından etüt merkezi açmak oldukça karlı bir iş fikri gibi görülürken, iş projesinin detaylı olarak yapılması, iş yerinin geleceği için önem arz ediyor. Bugün Etüt merkezi veya özel dershane ile butik dershane açmak için gerekli şartlar hakkında bilgilere yer vereceğiz.

Özel eğitim kurumu veya dershane nedir, nasıl açılır?

Etüt merkezlerinde öğrencilere okullarından geriye kalan zamanlarda, branş öğretmenleri tarafından ilave ders ve sınavlar yapılarak, okulda ki derslerine hazır olmaları, bir tık daha önde olmaları sağlanır. Bildiğimiz dershane mantığı ile etüt merkezleri aynıdır. Merkezlerde uzmanlık alanları ile ünlü olan öğretmenlerin bulunması ve eğitimin teknolojik imkanlar çerçevesinde gerçekleştirilmesi merkezin kalite düzeyini ortaya koymaktadır.

Matematik dalında Ahmet hoca, Bilgisayar ve bilişim teknolojilerinde Aysel hanım, Fen bilimleri dersinde Murat bey, Edebiyat ve sosyal bilgilerde Hüseyin bey çok iyi bir öğretmendir gibi olumlu yorumlar alan etüt merkezlerinin öğrenci sayıları fazla olacağı gibi, kısa sürede yüksek miktarlarda para kazanabilirler.

Bugün etüt merkezlerinde bir eğitim ve öğretim yılı içerisinde eğitim görmek isteyen ilk öğretim öğrencisinin ücreti 1.000 TL. İle 10.000 TL. Arasında değişmektedir. Kalite ve tercih edilme durumu bu miktarın oynamasına nedendir. 🙂

Etüt merkezi nasıl kurulur?

Eğer öğretmenseniz ve bir miktar birikmiş paranız var ise, etüt merkezi kurabilirsiniz. Yine bu iş için yatırım yapacak kadar birikiminiz var ise, öğretmenlerle görüşerek bir çevre edinebilir etüt merkezi açabilirsiniz. Bu işte en önemli unsurlardan biri işyerinin seçimidir. Hatta ve hatta öğretmenlerin kalitesi kadar önemlidir. 2-3 katlı bir etüt merkezinin 500-600 bin lira paraya mal olacağını hesaplarsanız, böyle bir yatırım için iyi düşünmeniz gerektiğini bir kez daha anlarsınız. Tabi bunun için iki yöntem var.

1. Etüt merkezi olarak kullanılabilecek bir işyerini uzun süreli kiralama yöntemi,

2. İmkanlarınız dahilinde bir dershane ve etüt merkezi inşa etme veya satın alma yöntemidir.

3. Faal bir etüt merkezinden bayilik ve franchising tarzında anlaşma yaparak, çalışan merkeze mevzuatta bağımlı görülen bir merkez açılabilir. Bunun için faal olan etüt merkezi ile yapacağınız anlaşma önemlidir.

1. seçenek tüm etüt merkezlerince daha fazla tercih edilen bir seçenektir. Dikkat edilmesi gereken husus ise işyeri sahibi ile uzun süreli bir anlaşma yapıp, cayma şartlarını görüşmeniz gerekmektedir. 10 yıl sözleşme yapan ancak çalışmayan bir dershane için boş yere para ödemenin alemi yok. 😉

Günümüzde 3. seçeneğinde çok sık karşılaşıldığına şahit olmakla beraber, başkasına olan bağımlılığın kötü sonuçlar doğuracağını düşünmekteyiz. Tabi maddi olanaklar buna Müsaade ediyor ise, yapacak bir şey yok. (Bknz..:Akıl verme para ver 🙂 )

Kiralayacağınız işyerinde olması gereken en önemli özellikler, binanın yeni olması, dershanelerinin oluşumuna imkan vermesi ve modern bir görünüm dizayn etmeye Müsaade etmesidir. 30 yıllık yıkılıp dökülen binalardan uzak durun. 😉

Binanın iç dizaynından önce, bir uzman tarafından badana ve boyası ile iç tasarımı hakkında destek alınması, ileriye dönük olarak faydalı olacaktır. Bir eğitim yuvası inşa etmek, bakkal dükkanı açmaya benzemez.

Butik dershane veya etüt açmak için yerel mevzuat ve izinler

İster butik dershane açın, ister etüt merkezi, işyerinizn Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen yerel mevzuata uygun olması gerekmektedir. Bu uygunluğun gerek bina dizaynı, gerekse çalışma politakası yönünden incelenmesi gerekmektedir. Etüt merkezi açmak isteyen girişimcinin 5580 sayılı Özel Eğitim Kurumları Kanununu ezbere bilmesi gerekmektedir. Zira bu iş için hukuki danışmanlık ücreti ödemek yersizdir. Dershane ve etüt açmak isteyenler için hukuki mevzuata çok az yer vereceğiz.

1. Etüt merkezi açmak için Milli Eğitim Bakanlığından izin almalısınız. Bu izin için İl veya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne başvurmalısınız. Valiliğin yapacağı inceleme sonucunda eğer açılacak mekan bir okul ise, talep bakanlığa gönderilirken, okul dışında bir eğitim kurumu ise Valilik uygun gördüğü takdirde açılabilmektedir.

2. İster Valilik, ister MEB. Hangisi karışırsa karışsın, işyeriniz Özel Eğitim Kurumları Kanununa uygun olmalıdır.

3. Yeterli ders araç ve gereci bulunması şarttır.

4. Yeterli personel ve öğretmen bulundurulması ve bu personellerin burada çalışacaklarını resmi evraklar ile belgelendirmeleri şarttır.

5. Kurum yönetmeliğinin ve eğitim öğretim plan ve projelerinin MEB tarafından onaylanması şarttır.

6. Altı aydan fazla yüz kızartıcı bir suçtan ceza alanlar etüt merkezi veya dershane açamaz ve devralamaz.

7. Eğlence merkezlerine en az 100 metre mesafede açılması zorunludur. (Kahvehane, bar, meyhane vb.)

Konu hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Kurumları Kanununu inceleyebilirsiniz.

Sıra geldi iç dizayna. Masa, sandalya, akıllı tahta, aydınlatma, sosyal tesisler, öğretmen ve müdür odası, öğrenci dinlenme salonları, kantin, proje odaları, idari işler, arge, bilgi işlem, personel istirahat odası gibi salonlar için iyi bir mobilyacı ve iç dizayn uzmanı ile anlaşarak profesyonel görünüme sahip bir etüt merkezi kurdurmalısınız.

Özel eğitim kurmayı amaçlıyor iseniz, KOSGEB, kalkınma ajansları ve banka şubelerinin kapısını çalabilirsiniz, Size uygun düşük faizli esnaf kredilerinden kullanabileceğiniz gibi, yeni iş fikirleri ve imkanlarını da değerlendirebilirsiniz.

Bir işe başlamadan önce 10 defa düşünün, 20 defa araştırın, 30 farklı plan yapın, ne yaparsanız yapın, 3 günde dükkanı kapatmayın. Saygıyla..

Yeni iş fikirlerinden olan İşyeri Açmak Kaça Mal Olur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

59 yorum

    BAHADIR 13 Haziran, 2017 Cevapla

    BURSA DA ETÜT MERKEZİ AÇMAK İSTEYEN

      kemal 1 Şubat, 2018 Cevapla

      hocam iyi günler ben açmayı düşünüyorum sizin branş neydi?

Yorum yazın