Esnafın Tartı Aletleri Yönetmeliği Değiştirildi

Esnafın Tartı Aletleri Yönetmeliği Değiştirildi
910 kez okundu.

Esnaflarda ve pazar yerlerinde satış yapan işletmeciler ölçüm yapmak için tartı aletleri kullanmaktadır. Bu tartı aletleri Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca hazırlanmış olan tartı aletleri yönetmeliğine uygun olarak muayeneleri edilmiş ve onaylanmış tartılardır.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı hazırlamış olduğu tartı aletleri yönetmeliğini kamuoyuna duyurarak esnaf ve ölçüm için tartı aletleri kullanmakta olan işletmecilerin tartılarını yeni yayımlanmış olan yönetmeliğe uygun olarak değiştirmelerini istemektedir. Buna göre Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yeni bir yönetmelik yayımladı ve esnafın tartı aletleri yönetmeliği değiştirildi. Peki yeni yayımlanan yönetmelik ile tartı aletleri yönetmeliğinde ne gibi değişiklikler yapıldı. İşletme sahiplerinin neler yapması gerekiyor?

Yeni tartı aletleri yönetmeliği

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca hazırlanmış olan tartı aletleri yönetmeliği değişikliği kamuoyuna duyuruldu. Peki esnaf ve pazar yeri sahiplerinin bundan sonra uygulaması gerektiği adımlar nelerdir. Sizler için madde madde sıraladık.1-) Belediyelerce tespit edilmiş ve halka arz edilmiş uygun alanlarda kurulan üreticilerin ve pazarcıların halka perakende olarak açık veya kapalı mekanlarda satışını yaptığı ürünlerin tartımında kullanılan ve tartım kapasitesi 2000 kilogram ile altında bulunan 3. ve 4. sınıf elektronik olmayan ölçüm aletlerinin grup belediye ölçü ayar memurlarınca muayene edilmesi gerekmektedir.

2-) Yukarıda belirtilmiş olan özellikler dışında ki 2000 kilogram altında ölçüm yapan 3. ve 4. sınıf otomatik olmayan tartı aletleri ise yetkili muayene servislerince muayene edilmesi gerekmektedir.

3-) Tartı aletlerinin her iki senede bir periyodik olarak muayene edilmesi ve muayene süresinin damganın vurulduğu senenin esas olarak yapılması, damganın hangi tarihte vurulmuş olmasına bakılmayarak hangi yılda vurulduğuna bakılması kararı verilmiştir.

4-) Tartı aletini muayene yaptıracak pazarcı ve esnaflar için tartı aletinin tipi, markası, seri numarası, sınıfı ve kapasitesinin belirtildiği formu EK-2’de yer almakta olan muayene formu ile tartı aletleri yetkili muayene yerlerine, grup merkez belediye ölçü ayar memurlarına müracaat edilmesi gerekmektedir.

5-) Grup merkezi belediye ölçü memurları muayene yetkisinin bulunduğu tartıları ve Bakanlık merkez teşkilatı ile il müdürlükleri tüm türde ki tartıların muayenesini yapmasına karar kılınılmıştır. Esnaf ve pazarcıların yeni yönetmeliğe uyması gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git