Esnafın KEP Kullanma Zorunluluğu

Esnafın KEP Kullanma Zorunluluğu
1.157 kez okundu.

Esnaf ve sanatkarlar için yeni yasalar çıkartılmaya devam etmektedir. Çıkarılan yasalarının onaylanması ile yeni yürürlükler uygulanmaya başlanmaktadır. Teknoloji çağına girmemiz ile şirketlere dijital dünya da var olma zorunluluğu getirilmişti. Buna göre şirketler açmış olduğu web siteler ve e-posta adresleri ile tüketicilere hizmet vermekteydi.

İlgili yasa 19 Ocak 2011 tarihli Resmi Gazete ile kamuoyuna duyurulmuş ve anonim, limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin kayıtlı elektronik posta (KEP) kullanma zorunluluğu getirilmişti. Buna göre elektronik posta aracılığı ile istediğiadrese tebligat yapılmasını isteyen tüketiciye anonim, limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerinin sahip olduğu elektronik posta aracılığı ile dönüş yapması gerektiği hususu hakkında yasa çıkartılmıştı.

Kayıtlı elektronik posta (KEP) nedir?

Resmi Gazete ile kamuoyuna duyurulan ve zorunluluk getirilen kayıtlı elektronik posta KEP) nedir? KEP gönderici ve alıcının kimliklerinin belli olduğu, içeriğin ve gönderim saatinin değiştirilemediği, hukuki süreçlerde delil olarak sunulabilecek güvenilir elektronik posta platformudur. KEP aracılığı ile tüketici ve şirket elektronik posta aracılığı ile iletişim kurabilmekte kurulan bu iletişimde gönderilen postanın tarihi ve içeriği sonradan değiştirilememektedir.Kayıtlı elektronik posta (KEP) kimlere zorunludur?

Resmi Gazete ile kayıtlı elektronik posta kullanımı zorunlu hale getirildi. Peki kayıtlı elektronik posta kullanımı kimlere zorunludur. Buna göre KEP anonim, limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketleri için zorunlu hale getirildi. Peki esnaflar için KEP kullanımı zorunlu mu?

Esnaflar için KEP kullanımı zorunlu mu?

Resmi Gazete ile anonim, limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketleri için kayıtlı elektronik posta kullanımı zorunlu hale getirildi. Ancak esnaflar ve sanatkarlar için böyle bir zorunluluk getirilmemiştir. Buna göre esnaf ve sanatkarlar tüketiciler ile kayıtlı elektronik posta aracılığı ile iletişim kurmasına gerek yoktur.

Ancak ilerleyen dönemlerde teknolojinin yaygınlaşması ve Türkiye genelinin büyük bir bölümüne internetin yaygınlaşması ile esnaf ve sanatkarların da kayıtlı elektronik posta kullanımı zorunlu hale getirilebilir. Şu anda böyle bir düşünce yok ancak bundan birkaç sene sonra böyle bir düşüncenin ortaya atılması ile Resmi Gazete aracılığı ile yeni bildiri yayımlanabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git