Esnafın Borç Batağına Çözüm

Esnafın Borç Batağına Çözüm
23.757 kez okundu.

BORÇLARI AZALTMA YÖNTEMLERİ

Borcun kaynağı, borçlu olmanıza yol açan sebepler ve borçtan kurtulma yollarını anlattığımız yazımızda öncelikle borçlu olmanıza neden olan sebeplerden bahsetmek istiyoruz.

GENEL İHTİYAÇLAR

Tüm bireylerin sosyal yaşam içerisinde, her bireyin kişisel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için maddiyata ihtiyacı vardır. Gerek evlilerin gerekse bekarların kendine göre belli baslı giderleri vardır. Bu giderleri karşılayabilmek adına, maddi gelir sağlayarak, para kazandıracak, bazı işlerin peşinde koşarız. Borçlu olmamıza sebep olan ilk faktör, kazandığımız paranın kişisel ihtiyaçlarımıza yetmemesidir. Orta halli bekar bir kişinin aylık ortalama ihtiyaçları aşağıda sıralanmıştır.

Kira gideri: 500 TL. Sigara, çay, kahve: 200 TL. Mutfak / yemek gideri: 500 TL. Sosyal faaliyetler 500 TL’dir. Görüldüğü üzere çok fazla para harcamayan elektrik, su, telefon kullanmayan battaniye ile ısınan bekar bir bireyin aylık ortalama 1700 TL civarında gideri var. Burada aylık gideri düşünürsek borcun kaynağını görmekteyiz. Borçlanmamak için tek çare ise ya daha fazla kazanmak yada bazı harcamalardan vazgeçmek.

GEREKSİZ HARCAMALAR

Normal şartlarda olan maddi durumu orta seviye olan biri için konuşmak gerekirse, gereksiz harcamalar: 2000 TL değerinde bir cep telefonu herhangi bir marka ayakkabı ve giysiler pahalı restoranlardaki yemekler, bilinçsizce kullanılan enerji kaynaklar, saçma sapan hobilere harcanan paralar, çok benzin harcayan 90 model bir araç sahibi olmak, alkolik bir arkadaş grubu olarak sıralanabilir. Saydığımız tüm etkenler aslında bir çoğumuzun belini büker. Bizleri borç batağına sürükleyen en büyük etkenlerdir. Bu harcamalar olmaksızın da hayat devam edebilir. Olmazsa olmaz değillerdir.

BORÇTAN KURTULMA YOLLARI

Her ay düzenli olarak ödememiz gereken sosyal ihtiyaçlar varken birde ekstradan başınıza bela olan borçlarınız sizin yaşamanızı berbat etmeye başlamıştır. Eğer bu duruma “Dur” demezseniz bir plan çerçevesinde hareket etmezseniz, güzel günlerin sizi beklediği söylenemez. Peki borçtan nasıl kurtulacağız, güzel günlere nasıl döneceğiz.KİŞİSEL SORUMLULUK

Öncelikle şunu kafanızdan çıkarmayın. Yaşadığınız hayatın tek  sorumlusu sizsiniz. Başınıza kötü şeyler gelmiş olabilir. Ama tüm hayatın sorumluluğunu üzerinize almak zorundasınız. Mağdur rolü oynamayı bırakın. Eğer gerçekten borçlardan kurtulmak istiyor iseniz elinizi taşın altına koymaya başlayın ve iyi bir plan yapın.

BORÇLARDAN KURTULMA PLANI

Her ay minimum harcamanız gereken parayı hesaplayın. Bu para içinde olmazsa olmazlarınız olsun. Örneğin; Kira, mutfak masrafı, okul aidatı, dolmuş parası vb. belirlediğiniz miktarı bir kenara yazın. Sıra geldi borçları hesaplamaya.

BORÇLARI ÖDEME PLANI OLUŞTURMA

Kredi kartı, ihtiyaç kredisi, eş dosttan alınan borçların her ay ödemeniz gereken miktarları bir kenara yazınız. Örneğin;

NİSAN 2015

  1. Kredi kartına : 200 TL                       3- Amcama borcum: 180 TL
  2. Tüketici Kredisi: 170 TL                    4- Diğer borcum      :  40 TL

MAYIS 2015

  1. Kredi kartına  : 180 TL                       3- Diğer borcum 10 TL
  2. Tüketici Kredisi: 170 TL

Görüldüğü gibi aylık ödemeniz gereken meblağlar farklılık göstermekte. Anacak büyük bir ihtimal geliriniz sabit. Bu durumu ancak şu şekilde aşabilirsiniz.

Aylık sosyal ihtiyaç giderleri + Aylık borçlar= MAAŞ

Eğer bu hesabı tutturamazsanız borçlardan kurtulamazsınız.

BORÇ YAPILANDIRMA

Eğer her ay ödemeniz gereken sosyal ihtiyaçlar ve aylık borçlar gelirinizi aşıyor ise ya geliri arttıracaksınız yada borçlarınızı taksitlendireceksiniz. Tüm borçları kapatacak bir tüketici kredisi düşünebilirsiniz. Düşük tutarlı ve mümkün olduğunca kısa vadeli bir kredi işinizi görecektir. İşte size tüm borçlarınızı kapamanız için çözüm olabilecek bir alternatif. Borç kapama kredileri 2015.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git