Dükkan Açmak

Esnafa İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Nereye Başvurulur?

Esnafa İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Nereye Başvurulur? 2017 yılında Meclis Gündemine gelecek olan Ahilik Fonu ile işyerini kapatan veya iflas eden esnafımız için yasal düzenleme yürürlüğe girecek. Buna göre esnafımız sigortalı çalışanlar gibi işten ayrıldığında aylık 1.422 TL. civarında işsizlik maaşı alacak. Detaylar dukkanacmak.com’da..

Esnafa İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Nereye Başvurulur?

2017’de yürürlüğe girecek yasal düzenlemeler içerisinde Esnafa 2017’de Ahilik Fonu ile Maaş Bağlanacak. Daha önce sadece işçi ve diğer çalışanlara uygulanan SGK tarafından ödenen maaş tasarısı meclisin gündemine gelecek. Buna göre iş yerini kapatan, iflas eden veya herhangi bir nedenle işi bırakan esnafımızın belirli bir süre sigortadan maaş alması sağlanacak.

ESNAF YATIRDIĞI PRİME GÖRE İŞSİZLİK MAAŞI ALACAK

2017 yılında yürürlüğe gireceği değerlendirilen düzenleme ile esnaf yatırdığı prim miktarına göre, işyerini kapattığında işsizlik maaşı alacak. Esnafımızın yatırmış olduğu prim miktarına göre işyeri faal durumda iken esnaaf aylık yüzde üç oranında ahilik fonuna para yatıracak. Bu ödeme normal bağ-kur ödemesinden tahsil edilecek. Bu ödemenin yüzde iki oranını esnaf karşılarken, yüzde birini ise devlet tarafından ödenecek. Buna göre şöyle bir hesaplama yapılabilir.

  • 3 yıl boyunca ahilik fonuna prim yatıran esnafımız 10 ay boyunca,
  • 2 yıl boyunca işsizlik maaşı için prim ödeyen esnafımız 6 ay boyunca işsizlik maaşı alabilecek.

Esnafımıza ödenecek olan %3 ahilik fonu ödemesi karşılığında 711 TL. ile 1.422 TL. (işçilerde olduğu gibi) para ödemesi yapılması planlanıyor. Esnafımız bu ödeme ile işini kapattığı zamanda, 10 ay boyuna parasız kalmayacak ve işsizlik fonundan her ay düzenli olarak ödemesi yapılacak.

esnafa-işsizlik-maaşı-başvurusuKİMLER FAYDALANABİLECEK?

İş yerini yeni kapatmış olan esnaflarımızın ahilik fonu ödemesi yapmadan, bu yasadan yararlanamayacağı değerlendiriliyor. Yasa bu günlerde TBMM. gündemine gelecek ve onaylanmasını müteakiben Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek.  İşsizlik maaşı almak isteyen esnafın, ahilik fonuna ödeme yapmasının mecbur olacağı, ödeme yapmayanların yasadan faydalanamayacağı belirtiliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Müezzinoğlu Esnafa Ahilik Fonu ve İşsizlik maaşı hakkında şu açıklamalarda bulundu;

“Yola çıkarken her gün 1 lira olsun diye hesapladık ama 2017’ye geldik, asgari ücret değişince bu her gün 1 lirayı biraz aştı, 35,50 kuruş aylık olarak. Bu yine 1 lira olarak kabul edilebilir diye düşünüyorum, günlük olarak. Devletin payı da yüzde 1 olarak 77 lira 77 kuruş. Hak kazanma şartları iflasa tabi olanlarda yani şirketlerde, diğer kişilerde ise iş yerini kapatma minimum 2 yıl 720 gün katkı yapılması, iş yerinin kapanması, iflas tarihinden önce sandığa 90 günden fazla prim borcu bulunmaması. Ödenek miktarı, sigortalıların son 4 ay ortalama primleri esas kazancına göre belirlenecek. Ödenek miktarı brüt asgari ücretin yüzde 40’ından az, yüzde 80’inden fazla olmayacak. Yani 711 lira ile bin 422 lira arasında olacak. 720 gün ödeme yapanlar yani 24 ay prim ödeyenler 180 gün (6 ay), 900 gün yani 30 ay prim ödeyenler 240 gün (8 ay) , bin 80 gün yani 36 ay prim ödeyen sigortalılara ise 300 gün (10 ay) boyunca ödeme yapılacak.”

Bilindiği gibi esnafımız 2017 yılında Bağ-kur ödemelerini düzenli olarak sigorta merkezlerine yapmaktadır. Bu ödemelerde Bağ-Kur ödemelerinin içerisinde dahil edilecek ve esnafımız işsizlik maaşını da sigorta primi öder gibi ödeyecek. Bu sebeple, tüm esnaflara zorunlu olan ahilik fonu için herhangi bir başvuru yapmak gerekmeyecek. Bağ-kur sigortasını düzenli olarak ödemeyen, aralarda boşluk bırakan esnafın ise, işsizlik fonundan yararlanmadan problem yaşayacağı değerlendiriliyor.

Esnafa işsizlik maaşı başvurusu hakkında 2017 yılında yürürlüğe girecek olan yasa hakkında yapılan değerlendirilmeleri aktardık. Resmi Gazete’de yasanın yayımlanmasını müteakiben esnafın işsizlik maaşı hakkında yeniden bilgilendirme yapacağız.

BEĞEN İLK ÖNCE HABERDAR OL!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ferdi dedi ki:

    Gün gittikçe iflas ediyorum ufak bir atölyem var hiç bir iş yok olan işte veresiye istiyorlar işi yapsam bile ücret alamıyorum gün geçtikçe ıslak ediyorum bagurumu bile yariramiyorum 15 binlrira oldu devletimiz bana sunmuş olduğu esnek işsizlik maaşından yarar lanmak istiyorum bana yardımcı olurmusunuz gereğini bilgilerinize arz ederim

BİR YORUM YAZ