Yeni İş Fikirleri

Esnaf Kefalet Giyim Mağazası Kredisi Şartları

Giyim mağazası açmak için finansmana ihtiyaç duyanların başvuracakları yöntemlerden bir tanesi de esnaf kefalet kredileri olmaktadır. Kurum tarafından belirli şartlara haiz olanlara verilen krediler daha sonra Halkbank’ tan alınmaktadır. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği’ ne yapılacak olan kredi başvuruları kurum tarafından incelenecektir. Kullandırılacak kredilerin faiz oranları, güncel KOBİ ya da iş yeri açma kredilerine göre daha düşük olmaktadır. Siz de giyim mağazası açmak istiyorum diyorsanız, krediye nasıl başvuru yapabileceğinizi, sahip olmanız gereken şartları ve işletme kredisi faiz oranları vb. tüm merak ettiklerinizi içeriğimizden bulabilirsiniz.

Giyim Mağazası Açmak İstiyorum

Giyim mağazası açarak girişimci ya da yatırımcı olmak isteyenlerin yüksek meblağlarda finansmana ihtiyacı olacaktır. Gerekli olan finansmanın sağlanması için  başvuracakları ilk yol banka kredileri olacaktır. Tabi bankaların da kredi vermek için bazı şartları olacaktır. Bankalar tarafından müşterilerinin her türlü ihtiyaçlarını finanse etmek amacı ile verilen ihtiyaç kredilerinin faiz oranları uygun olsa da verilecek olan tutar bankalara göre değişiklik gösterecektir. Ayrıca bu kredilerin vadeleri 36 ay olduğu için ödeme anlamında zorluk yaşanabilmektedir. İş yeri açmak isteyenler ya da mevcut iş yerlerini büyütmek amacı ile nakit ihtiyacı olanların başvurabilecekleri farklı bankacılık ürünleri de bulunmaktadır.

Giyim Mağazası Açmak İstiyorum
Giyim Mağazası Açmak

Bu anlamda imdada KOBİ kredileri ya da işyeri açma kredileri gelebilir. Ancak kredi başvurusunda bulunan kişilerin banka tarafından taleplerinin olumlu sonuçlanmaması muhtemeldir. Şayet siciliniz ve kredi notunuz kötü, üstelik kara listedeyseniz bu şartlarda kredi almanız mümkün değildir. Ayrıca farklı bankalara kredi ya da kredi kartı borcu olanların da kredi çekmesi mümkün olmamaktadır.

Gerekli olan evraklarla başvuru yapmanız durumunda banka tarafından hakkınızda bir tahkikat başlatılacaktır. Kredi alabilmek için bu tahkikatın olumlu sonuçlanması gerekmektedir. Nasıl ki banka tarafından kredi notunun yüksek olaması, sicilin temiz olması vs. şartlar söz konusuysa işte kredi veren kurum ve kuruluşlar tarafından da bazı aranan şartlar vardır. Giyim mağazası açmak isteyenlerin bu şartları taşımaları durumunda iş kurmak için gerekli dukkanacmak.com  olan finansmanı sağlayabilirler. Daha sonra işletme kurulumunun tamamlanması ve resmi kurumlardan ruhsat alabilmek için gerekli izinlerin alınmış olması gerekiyor. Ayrıca girişimcileri destekleyen kurumlardan bir tanesi de KOSGEB olarak karşımıza çıkmaktadır. KOSGEB nace kodları ile giyim mağazası açmak isteyenlere destek vermektedir.

TESKOMB Kredileri

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birlikleri tarafından çeşitli konularda esnaf ve sanatkarlara düşük faizli kredi kullandırılmaktadır. Bu krediler;

 • İşletme kurulumu konusunda verilen krediler
 • Aylık eşit taksitli işletme kredisi
 • Servis aracı ve kamyonet yenilemek amacı ile verilen krediler
 • Şoför esnafına yeni taşıt alımları için sunulan krediler
 • İskonto kredisi vb. konulardadır.

Giyim mağazası açanlar bu anlamda verilecek olan işletme ve aylık eşit taksitli işletme kredilerine başvuru yapabilir. Bu kredilerden esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatiflerine üye olan esnaflar yararlanabilmektedir. Kredilerin kullanılış amacı, işletmelerin döner sermaye ve hammadde ihtiyaçlarının karşılanması olmaktadır. Krediye karşılık teminat göstermek gerekmektedir. Ticari işletmeler bu anlamda ipotek ettirilebileceği gibi, kooperatifin kefaleti, ipotek ve şahıs kefaleti de gerekmektedir. Kredilerin üst limitleri 200 bin TL olmaktadır.

Kredilerin vadesi ise 12 ay ile 24 arasında değişmektedir. Faiz oranları ise kredi için seçilen vadelere göre değişiklik göstermektedir. TESKOMB üyeliği için gerekli şartlar ve evraklar isimli içeriğimizden konu ile ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi Şartları

Esnaf kefalet kredisi kullanmak için ilk şart kooperatife kayıt olmaktır. Tabi kooperatife kayıt olmak için gereken bazı şartlar da bulunmaktadır. Bu şartlar aşağıdaki gibidir;

 • Şahısların esnaf ya da sanatkar olarak faaliyet göstermesi
 • Bu şahısların faaliyet gösterdikleri alanlarda farklı bir esnaf ya da sanatkar kooperatifine üye ve ortak olmaması
 • Esnaf ve sanatkar sicili adı verilen sisteme kayıtlı olmak
 • Kooperatifin çalışma bölgesi içinde ikamet etmek ya da çalışma faaliyetlerini burada sürdürmek gerekmektedir.

Bu şartları taşıyanlar kooperatife ortak olabilir. Ancak kredi almak için işleyen bir takım prosedürler bulunmaktadır.

esnaf-kefalet-kredisi-şartları
Esnaf Kefalet Kredisi Şartları

Kooperatif Ortağı Olmak

Kredi alabilmek için kooperatif ortağı olmanın gerekliliğinden bahsettik. Kredi talebi ile kuruma müracaat etmek için bazı adımların uygulanması gerekiyor. Nasıl ki bankalar kredi vermek için bir takım araştırmalar yapıyor ise kurum tarafından da yatırımcılar belirli prosedürlere tabi tutulmaktadır. İlk olarak başvuruda bulunacak kişilerin kooperatife yazılı olarak müracaat etmeleri gerekiyor. Daha sonra bu şahsın durumu yönetim kurulu tarafından yapılan bir araştırma ile belirlenecek ve kredi almaya uygun görülüp görülmediği kontrol edilecektir.

TESKOMB tarafından kredi alma talebi ile yapılan başvurular yönetim kurulu tarafından incelendikten sonra sonuç başvuru sahibine 15 gün içinde bildirilecektir. Kooperatif kredi taleplerini aldıktan sonra, kooperatife ortak alan şahsın sicil durumu ile ilgili bir takım araştırmalar yapacaktır. Yapılan inceleme sonrası şahıslar ile ilgili bir bülten düzenlenecek ve şahıslara verilecek olan kefalet miktarları belirlenecektir. Kurul tarafından şahsın kredi vermeye uygun görülmesi durumunda, şahsın kredi teklifi bankaya iletilecektir. Kredi verme konusunda anlaşmalı olunan bankanın Halkbank olduğundan söz etmiştir.

Bu aşamadan sonra banka da şahısların kredi talepleri ile ilgili gerekli araştırmaları yapacaktır. Teklif banka tarafından incelendikten sonra şayet yapılan teklif olumlu sonuçlanırsa, şahısa kredi verilecektir. 15 gün içinde kurul tarafından red kararı verilirse şahıslar ne yazık ki kredi kullanamayacaktır.

Kredi faiz oranları seçilen vadelere göre değişiklik göstermektedir.

kooperatif-ortağı-olmak
Kooperatif Ortağı Olmak
 • 1 yıla kadar olan kredilerin faiz oranları yüzde 4 olurken
 • 1 yılı aşan ve 4 yıla kadar olan kredilerin faiz oranları ise yüzde 5 olacaktır.
 • Kredilerin şahıs limitleri ise 150 bin TL olarak belirlenmiştir.

Bu şartları taşıyarak kredi almak isteyenlere banka tarafından verilecek olan kredilerin uygun görülmesi durumunda işletmelerini açarak faaliyet gösterebilirler. Ancak her şey bunlarla sınırlı değil. Daha sonra şahısların resmi kurumlardan gerekli izinleri alması gerekiyor. Ruhsat almak için belediyeye, vergi levhası almak için vergi levhasına başvuru yapılması gerekmektedir. Ruhsat almak için başvuruda bulunanların belediyeye vermesi gereken bazı evraklar bulunmaktadır. Ancak bu evraklar belediyelere göre farklılık gösterebilir. Giyim mağazası iş planı örneklerini inceleyebilirsiniz.

Ruhsat Almak İçin Gerekli Belgeler

Yapı ruhsatı almak için belediyeler tarafından talep edilen bazı evraklar bulunmaktadır. Bu evrakları kısmen ifade etmeye çalışacağız.

 • Şayet dükkan kira ise kira kontratı
 • Sahibi sizseniz tapu fotokopisi
 • Vergi dairesinden alınacak olan vergi levhasının iki adet fotokopisi
 • İmar müdürlüğünden alınacak olan vergi levhası
 • T.C. kimlik fotokopisi
 • Yağı sağlamlık raporu
 • Diğer kat sahiplerinden alınacak olan muvafakatname
 • Gerekli görülen durumlarda ustalık belgesi
 • İtfaiyeden alınacak olan olumlu rapor
 • Yine itfaiyeden alınacak olan yangın söndürme tüpünün dolum faturası
 • Bağlı olunan esnaf ve sanatkarlardan odasından alınacak olan belge gerekmektedir. Giyim mağazası için dekorasyon örnekleri isimli içeriğimizden örnek dekorasyonları inceleyebilirsiniz.
ruhsat-almak-için-gerekli-belgeler
Ruhsat Almak İçin Gerekli Belgeler

Giyim Mağazası Açmak

Gerekli olan finansmanı sağladıktan sonra yapılması gereken dükkan açmanın incelikleri ile ilgili detaylı bilgiye sahip olunmasıdır. Esnaf olmak kolay değildir. Ciddi yatırımlar gerektirir. Tabi yapılan işin ilk aşamada riskleri de olmaktadır. Bu risklerin bertaraf edilmesi amacı ile bayilik de alınabilmektedir. Satılacak olan ürünler, ürünlerin fiyatları, kalitesi demografik özelliklere göre değişiklik gösterebilir.

Hangi alanda satış yapılacağına da karar vermek gerekiyor. Bayan, erkek ya da çocuk ürünleri satılacaksa dikkat edilmesi gereken hususlar birbirinden farklı olacaktır. İşletmenizin reklamını yapmanız da önemli hususlardandır. Sosyal medyada aktif olmanız, ürünlerinizi buradan takipçileriniz ile paylaşmanız yararınıza olacaktır. Yabancı iş yeri isimleri ile işletmenizi daha çekici hale de getirebilirsiniz.

İş yeri açmak için gerekli olan finansmanın sağlanması amacı ile uygulanabilecek pek çok farklı yöntem bulunmaktadır. Esnaf kefalet kredileri ile siz de kendi işinizin patronu olabilirsiniz.

3 Yorum

 1. Sincan kalemleme ve poşet p. İşi için yazıyorum eryamanda oturuyorum öğrenciyim. Bu işe ihtiyacım var. Teşekkür ederim

Bir cevap yazın

Önemli mi?*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu