Krediler

Esnaf Kefalet Cafe Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaf Kefalet işletme kurmak isteyen ancak sermaye yetersizliğinden dolayı kendi işinin patronu olamayan vatandaşlara kredi imkanı sağlıyor. Bir cafe işletmecisi olmak istiyorsunuz ancak yeterli sermayeniz bulunmuyor ise Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifine kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Yapılan başvurular kurum tarafından incelemeye alınır. Esnaf kefalet tarafından belirlenen cafe kredisi şartlarına uygunluğu sağlananlara olumlu dönüş yapılacaktır. Verilecek olan kredi için 2 veya daha fazla kefile ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kefiller için de belirlenen şartlar bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlerle Esnaf Kefalet Kredisi almak için gerekli koşulları, kredi limitlerini, hesaplama tablosunu ve bu kredinin nasıl alınacağı hakkında bilgi vereceğiz.

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaf Kefalet kredisi küçük ve büyük esnafların işletmelerini kurmaları ya da mevcut işletmelerini geliştirmeleri için nakit desteği sağlayan kredidir. Esnafların bu krediden yararlanmak bazı şartları karşılamaları gereklidir. Bu koşulların sağlanmaması halinde krediden yararlanılamaz. Bu şartlar;

 • Bu krediden yararlanmak için ilk şart esnaf ve sanatkar olmaktır. Esnaflık yapmayanlara kredi sağlanmamaktadır.
 • Kefalet kredisi veren kooperatifin bulunduğu bölgede ikamet ediyor olmak veya iş yerinin orada bulunması gereklidir. 
 • Başvuru yapacak kişinin esnaf ve sanatkarlar odasına sicil kaydının bulunması gereklidir.
 • Minimum bir yıldır esnaflık işi ile uğraşıyor olması gereklidir.
 • Başvuru yapacak kişinin vergi borcunun bulunmaması ve bankalarda bulunan kredi notunun riskli grupta olmaması gereklidir.
 • Aynı zamanda birden fazla Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kooperatiflerinin ortakçısı olmamak gereklidir.
Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır
Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır

Esnaf Kefalet Kredisinden yararlanmak isteyenlerin yukarıdaki şartları sağlamaları gereklidir. Bütün şartları bir arada karşılayan kişiler krediden faydalanabilecektir. Eğer bu şartları karşılıyorsanız bağlı bulunduğunuz kooperatiflere yazılı başvuru yapabilirsiniz. Başvuru işlemi gerçekleştikten dukkanacmak.com sonra yönetim kurulu tarafından başvuru kabul edilir ve incelemeye alınır. Yönetim kurulu tarafından başvuru değerlendirmesi en geç 15 gün sürecektir. 15 günün sonunda olumlu ya da olumsuz sonuç başvuru sahibine bildirilecektir. Eğer başvuru olumlu sonuçlanmış ise kişinin başvuru yaptığı kooperatif Halk Bankası’na gerekli bilgileri iletecektir. Eğer banka nezdinden yapılan incelemeler de olumlu netice verir ise başvuru yapan kişiye kredi verilecektir.

Esnaf Kefalet Kredisi Almak İçin Gerekli Evraklar

Verilen krediden yararlanmak ve başvuru yapmak için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir. Bu evraklar her birinden iki adet olmak sureti ile hazırlanmalıdır.

 • Başvuru yapacak kişinin nüfus cüzdanı aslı ve 2 adet fotokopisi, 
 • Oda kayıt belgesi 2 adet,
 • Eğer esnaf yeni üye olacaksa 4 adet vesikalık resim,
 • Nüfus kayıt örneği ile birlikte ikametgah belgesi 2 adet,
 • İşyerinin adına kayıtlı olan Vergi Levhasının 2 adet fotokopisi,
 • Vergi dairesinden alınacak olan mükellefiyet belgesi 2 adet,
 • Esnaf sicilinin günlük tasdiknamesi 2 adet,
 • İşletmenin yıllık cirosunu belirten belge 2 adet,
 • İsteğe bağlı olarak Bağ-kur ya da SSK belgelerinin fotokopileri,
 • Şoför esnafı olarak verilen krediden yararlanmak isteyenler için ise Ticari Araç Ruhsatının aslı ve fotokopisi gerekli belgelerin arasındadır.

Esnaf Kefalet Kredisi Limiti

Krediden yararlanmak isteyen vatandaşlar bağlı bulundukları Esnaf Kefalet Kooperatiflerine başvuru yaptıktan sonra kişiye uygun kredi limiti belirlenecektir. Bu yıl itibari ile esnaf kefalet kredilerine yeni düzenleme gelmiş olup, Ticari araç kredilerinde, dükkan işletmesi açmak isteyenlere ve sıfırdan iş yeri satın almak isteyen vatandaşlara verilen tutarlarda değişiklik olmuştur. Yapılan bu değişiklikler neticesinde esnaflar işletmelerinde oluşan giderleri ve harcamaları daha rahat giderebileceklerdir. Esnaf kredileri için belirlenen limitler neticesinde;

 • Dükkan açma ve işyeri satın alma kredisi almak isteyenlere; 500 bin TL, 
 • İşletmelerin ihtiyaçlarını gidermeleri için İhtiyaç Kredisi adı altında; 200 bin TL, 
 • Ticari araç kredileri için ise; 500 bin TL kredi sağlanacaktır.

Kredinin Faiz Oranları

Esnaf kefalet kredisi için belirlenmiş limitler yukarıdaki gibidir. Verilen limitler için 48 aya kadar vade verilebilmektedir. 48 ay vade için ayrı ayrı faiz oranları verilmiştir. Faiz oranları;

 • 12 ay ve daha az vade ile çekilmiş kredilerde yıllık uygulanacak olan faiz oranı yüzde 7 olmaktadır.
 • Eğer çekilen kredi 12 aydan fazla vade yapılmış ise yıllık uygulanacak olan faiz oranı yüzde 8 olacaktır.

Bu yıl için belirlenen faiz oranları bu şekildedir. Herhangi bir değişiklik söz konusu olmadığı sürece bu faiz oranları ile kredi ödemelerine devam edilecektir. Yeni bir işyeri açıyorsanız ve bu işyeri şahıs şirketi için ise kooperatife kayıt yaptırırken 600 TL ücret ödeyeceksiniz. Eğer açılacak olan şahıs şirketi birden fazla nace kodu ile açılmış ise her bir kod için 500 TL civarında bir ödeme yapmanız gerekecektir. Kredilerin üst limitleri kişinin ortak olduğu kefalet kooperatifinin risk grubuna göre değişiklik gösterecek olup 60 ay vadeli çekilen krediler aylık, 3 aylık ya da 6 aylık olarak geri ödenebilecektir.  Destekleme başvurularını inceleyebilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi Kefil Şartları

Bu krediyi alabilmek için bir

ok ise ipotek göstererek de kredi alabilirsiniz. Kefil gösterilecek olan kişinin; Esnaf ve Sanatkarlar odasına kayıtlı olması gereklidir. İstenilecek olan kefil kredi tutarına göre belirlenecektir. Eğer ipotek gösterilecekse de bu ipoteklerin fotokopileri kooperatife sunulacaktır. Devlet tarafından verilen hibeleri inceleyebilirsiniz.

Esnaf Kredisi Hesaplama Tablosu

Geriye aylık ödenecek tutarlar uygulanacak faiz ve vade oranına göre belirlenecek olup;

 • 50 bin TL kredi çekmeniz ve 48 ay vade yapmanız halinde; 50.000/48= 1.041 TL civarında aylık bir ödemeniz olacaktır. 48 ay boyunca her ay 1.041 TL tutar ödenecektir.
 • 20 bin TL kredi çekmeniz ve 48 ay vade yapmanız halinde; 20.000/48= 416 TL civarında aylık bir ödemeniz olacaktır. 48 ay boyunca her ay 416 TL tutar ödenecektir.
 • 10 bin TL kredi çekmeniz ve 48 ay vade yapmanız halinde ise; 10.000/60= 208 TL civarında ödeme yapılacaktır. 48 ay süresince 208 TL aylık ödemeniz olacaktır.

Esnaf kefalet kredisi hesaplamalarına göre belirlenecek olan tutarlar bu şekildedir. Kredilerin tutarlarına ve uygulanacak faiz oranlarına göre aylık eşit miktarlarda ödenecek olan taksitler değişiklik gösterecek olup, asıl hesaplamaları kredi alacağınız kooperatiflerden yaptırmalısınız.

Esnaf Kredisi Hesaplama Tablosu 
Esnaf Kredisi Hesaplama Tablosu

Esnaf Kefalet Kredisi Faizsiz Kredi Veriyor mu?

Esnaflara işletmelerini kurmaları veya geliştirmeleri için kooperatifler tarafından “Esnafa Can Suyu” adı altında verilen krediler maalesef ki faizsiz olarak verilmemektedir. Uygulanacak olan faiz oranları yukarıdaki gibi belirlenmiştir. Esnafa verilen işletme kredilerinin üst limiti 200 bin TL olmuş olup faiz oranları ise 12 ay ve daha az vade için yüzde 7, 12 aydan yukarı vadeler için ise yüzde 8 oranında uygulanmaktadır.

Esnaf Kredisi Halkbank aracılığı ile verilen kredilerin 30 bin TL‘sine kadar faiz uygulamıyor. 2019 yılında verilen 30 bin TL faizsiz kredinin devam edeceği belirtiliyor. Verilecek olan faizsiz kredi esnafların bütçelerine bağlı olarak verilmektedir. Bütçesinde parası olmayan esnaflar verilen faizsiz krediden yararlanamamaktadır. Halkbank aracılığı ile verilen esnaf kredisinden yararlanmak için kooperatife üyeliğinizi yaptırmanız gerekmektedir. Başvuru tarihleri belirlendiğinde Halkbank şubelerine müracaat ederek başvuru yapmanız gerekmektedir. Esnaf Kefalet 30 bin TL sıfır faizli kredi haricinde faizsiz kredi vermemektedir. 

Cafe işletmesi kurmak için yeterli sermayeniz bulunmuyor ise şartları karşılamanız halinde Esnaf Kefalet tarafından verilen kredilerden yararlanabilir ve bu sayede işletmenizi kurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün