Dükkan Açmak

Berber veya Kuaför Açmak İçin Gerekenler

Berber veya Kuaför Açmak İçin Gerekenler

Berber dükkanı açmak istiyorum diyorsanız,  muhtemelen daha önceden bu iş ile ilgili bir deneyiminiz mevcuttur. Çünkü bu iş diğer sektörler gibi değildir. Ustalık bilgi ve emek gerektirir. Eğer bu iş ile ilgili bilgi ve deneyiminiz yok ise, dükkanı açmadan önce kuaförlük kursu almanız veya faal durumdaki berber kuaförün yanında çalışmanız faydalı olacaktır.

Berberlik eskiden buyana vazgeçilmez mesleklerden biridir. Herkesin saç kesimine ihtiyacı olmaktadır. Özellikle de özel günlerde bayram toplantı, düğün vb. kuaförlere berberlere olan ihtiyaç daha fazladır. Öncelikle hangi kitleye hitap edeceğinizi seçin. Ülkemizde erkek veya bayan kuaför salonları olduğu gibi sadece çocuklara hitap eden kuaförlerde mevcut. Seçiminizi yapın.

Kuaför/Berber Dükkanı Açmak İçin Gerekenler;

Berber/Kuaför dükkanı açabilmek için öncelikle bir ustalık belgesi veya bu belge yerine geçen bir sertifikanız olması gereklidir. Yine berber-kuaför dükkanı açabilmek için bağlı bulunduğunuz belediye ile görüşüp, konu hakkında ayrıntılı bilgi mutlaka alınız.

Dükkan ve Ekipmanların Temini;

Dükkanınızı açacağınız bölgeyi iyi seçin. Berberlerin bol bulunduğu bir bölgeye dükkan açabileceğinizin gibi mahalle arasına açacağınız bir dükkanda size kafi gelebilir. Ancak hitap edeceğiniz kitleyi düşünerek dükkanınızı müşterileriniz sizi tercih etmeleri için geçerli sebepleri olan bir bölgede açmaya dikkat edin. Büyük şehirlerde toptan berber malzemeleri koltukları masaları aynaları ve traş makinaları satan firmalar mevcut. Bu firmaları araştırın ve her birinden fiyat alın. Fiyat tekliflerini değerlendirin. Konseptinize uygun olan firma ile anlaşın.Maliyet Hesabınızı Yapın;

Berber dükkanının iç ekipmanları seçiminize göre pahalı olabildiği gibi ucuza da alabilirsiniz. Bu sizin seçiminize kalmış bir durum. 1000 TL. ye berber kuaför koltuğu olduğu gibi, 5000. Tl yede mevcut. Bu sebeple sizin seçiminize göre maliyetiniz belirlenecektir. Eğer dükkanınızın iç dizaynı berber dükkanı açmaya uygun ise maliyetiniz düşecektir. Dükkan seçiminizde bu durumu da göz önünde bulundurmanız size yarar sağlayacaktır. Eğer sermayeniz az ise, ufaktan başlayın, ancak ileride hedeflediğiniz koltuk sayısının sığabileceği bir dükkan tutun. Dükkan yeri değiştirmek müşteri kaybetmenize neden olacaktır. Bu sebeple maliyet hesabınızı ileriye dönük olan hesaplayın.

Berberler Odasına Kayıt Olun;

Bulunduğunuz bölgedeki berberler odasına kayıt olun. Odada bulunan diğer meslektaşlarınız ile tanışın. Fikirler alın. Deneyimlerinden yararlanın. Yıllardır bu mesleği yapan kişilerden deneyimler kazanın.

Dostlarınız ile iletişime geçin;

Dükkanınız için ufak bir açılış organizasyonu düzenleyin. Dostlarınıza arkadaşlarınıza berber-kuaför dükkanınızın açıldığını bildirin. Müşteri kitlenizi oluşturun. Berberlik mesleği güleryüz ve iyi hizmet gerektiren bir sektördür. Müşterilerinize güleryüz ve gerekli ilgiyi göstermez iseniz sürekli müşteri potansiyeliniz oluşmaz. Bu sebeple arkadaşlarınız dahi olsa tüm müşterilerinize ilgili davranmak zorundasınız.

Çalışma Arkadaşları Bulun;

Berber veya kuaförler daha önce bu mesleği yapmış olan kişilerin mutlaka bir müşteri potansiyeli mevcuttur. Halkımız daha çok ucuza traş yapan dükkana değil tanıdığına, ilgi gördüğüne, sevildiği yere gitmeyi tercih ederler. Bu sebeple sizinle çalışmak isteyen kalfalar ve çıraklar ile görüşün. Belli bir müşteri potansiyeli olan elemanları işe almanız size yarar sağlayacaktır. Özellikle de her kesime hitap edebilecek şekilde saç traşı yapan elemanları işe almanız konseptinizi genişletecektir.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ