Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


Engelliler İçin Girişimcilik Kursu Verilecek

Engelliler İçin Girişimcilik Kursu Verilecek
196 kez okundu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, engellileri iş sahibi yapabilmek için birbirinden cazip fırsatları insanların ayağına getirmeye devam ediyor. Bu kapsamda son proje için, görme engelliler için verilen girişimcilik kursları idi. Bu kurslara giden engelliler ise, iş alanındaki hayallerine bir adım daha yakınlaşmış oluyorlar. Kurs sırasında kursiyerlerin almış olduğu eğitimler ise, iş planı hazırlama, finansal plan, pazarlama, üretim gibi çeşitli konular oluyor. Belediye tarafından yapılan bu proje kapsamında, özellikle engelli nüfusun iş hayatına atılması ve onları ekonomiye kazandırmak amaçlanmış durumda. Bu sayede sağlıkları iş hayatına engel olmayacak ve aktif olarak istedikleri sektör içinde bulunabilecekler. İu anda yeni başlayan bu projede ilk olarak 13 kursiyer için eğitimler verilmeye başlandı. Kendi işini kurmak isteyen görme engelli bireylere yönelik, pek çok konuda kapsamlı olarak eğitimler veriliyor. Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından desteklere bu şekilde ulaşabilme şansı yakalayan vatandaşlar, kurs tamamlandıktan sonra iş kapısını açacak olan sertifikaya ulaşmış oluyorlar. Kursun toplam süresi ise 32 saat olarak tutulmuş durumda. 32 saatlik kursu başarılı bir şekilde tamamlayan kişiler ise, bu sertifikayı almaya hak kazanıyor.Kursa katılanlar arasında gençler olduğu kadar, çocuk sahibi olanlar ve kendi işini kurmak isteyen bireylerde bulunuyor. O kişilerden biride 37 yaşındaki Aynur A. O hayalleri için harekete geçtiğini söylerken, bunun için İzmir Büyükşehir Belediyesinin bunu yerine getirebileceğini düşünmüş. Girişimcilik kursuna güvenen kadın, bu böylelikle iş hayatına daha emin adımlarla geçiş yaptığını ve tam olarak iş hayatını öğrenmeye başladığını söylüyor. Kurs sayesinde nerede nasıl adım atılması gerektiği sorularına cevap bulan kadın konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Buraya katılan herkesin bir hayali var. Bizim arkamızda iş konusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi olduğu müddetçe hayallerimiz hayal olarak bizde kalmaz. Ve bir süre sonra sahip olduğumuz hayallerde gerçeğe döner. Biz bu inançla yola çıktık ve burada gerçekten çok iyi bir eğitim aldık. Artık iş konusundaki adımlarımızı eskisinden daha emin adımlarla atıyoruz. Biz aslında sadece görmüyoruz, ancak bir işe yaramıyor değiliz. Bize böyle bir imkanı sağlayan herkese kendim ve arkadaşlarım adına çok teşekkür ederim.” dedi.

Kafe Açacak

Kursiyerlerden bir diğeride yine katılmış olduğu bu kurstan son derece memnun olduğunu belirtirken, bu sayede engellilerinde birşeylerin yapabileceğini göstermek istiyor. Bunun için konuşmasını şu şekilde sürdürdü “Biz engellilere sürekli olarak onlar kendilerine baksın yeter gibi yakıştırmalar yapılıyor. Biz aslında bu fikrin tamamen yanlış olduğunu göstermek adına burada bulunuyoruz. Biz iş konusunda iyi birşeyler yapalım ki, toplumda var olduğumuzu tam olarak göstermiş olalım. Herkeste bizim bu kadar işi nasıl yaptığımızı merak etsin. Girişimcilik kursunu bitirdikten sonra alacağım sertifika ile birlikte bir engelsiz kafe açmayı düşünüyorum.” diye konuştu.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git