Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


Engelliler İçin Bu Yıl Uygulanan Girişimcilik Desteği

Engelliler İçin Bu Yıl Uygulanan Girişimcilik Desteği
188 kez okundu.

Engelli girişimciler için, geçtiğimiz yıl pek çok memnun edici fırsat meydana getirilmişti. Bu kişiler için en üst limit olarak 35 bin TL’lik bir işyeri kurma kredisinin verilmesine karar verilmişti. Ancak 2018 yılında bulunduğumuz bu günlerde, engelli girişimcilere yönelik daha iyi imkanlar meydana getirilmiş durumda. Onların rahat bir şekilde işlerini kurmaları ve maddi anlamda kendilerini daha iyi hissetmeleri için, 2018 yılı içinde bu kişilere 50 bin TL kredi sağlanıyor. Ama engelliler için belirlenmiş olan bu kredi imkanından yararlanabilmek için, bazı şartların taşınması isteniyor. Bu şartlar ise 2018 yılında bu şekilde sıralanmaktadır:

 • Zihinsel veya bedensel olarak en az %40 oranında engelinin bulunması
 • 18 yaşından büyük olması
 • İşkur’a kayıtlı bulunması
 • Sebebi ne olursa olsun emekli maaşı almamış olması
 • Kendisine ait bir işletmesi olması
 • İş yerinin kurulacağı il sınırları içinde ikamet etmesi
 • Kuracağı işe yönelik ustalık sertifikasının bulunması

Yukarıdaki şartlara ek olarak, her girişimciden mutlaka talep edilen girişimcilik sertifikasının da olması gerekiyor. Bu şartların tümüne sahip olan kişilerin ise, engelliler için planlanmış olan hibe desteğinden yararlanması mümkün olacaktır.

Engelliler Girişimcilik İçin Sertifikayı Nasıl Alabilir?

Bu şartlara yüzde yüz uyum sağlayan kişilerin, daha sonradan girişimcilik sertifikası almak için harekete geçmesi gerekiyor. Bunun için size yakın olan bir adreste bu eğitime başvuru yapmanız lazımdır. Kosgeb’in kendi resmi sitesi üzerinden, uygulamalı girişimcilik eğitiminin verildiği il ve ilçeleri görebilir, bu şekilde kendinize en yakın olan yer için başvuruda bulunabilirsiniz. Daha sonra sizin için daha uygun olacak bir tarihi seçerek, bu şekilde kursun adres ve telefon bilgilerine ulaşabilirsiniz.Başvuru İçin Engellilerden İstenen Belgeler

Aşağıdaki belgelerin eksik veya yanlış olması durumunda, başvurunun gerçekleşememe riskinin bulunduğunu belirtmek gerekiyor. Bu belgeler mutlaka elden olarak teslim edilmelidir. Bunlar ise şu şekilde sıralanır:

 • Başvuru formu
 • Talep dilekçesi
 • Başvuruyu yapan kişiye ait olan kimlik fotokopisi
 • Girişimcilik sertifikası
 • Yapılması planlanan iş fikrine dair eğer gerekli görülmüşse diploma
 • Bütçe tablosu
 • Engelli sağlık raporu

Başvurular Nasıl Yapılıyor?

Başvuruların yapılabilmesi için sizden istenen evraklarla birlikte, şahsen başvuruda bulunmanız lazımdır. Belkide bu kredi için en çok zorlanacağınız konulardan biride iş planı projesinin hazırlanması sürecidir. Projeyi belirtilen adımlara uygun olarak doldurmak, başvuruda bulunmak isteyen kişilere önerilen şeyler arasında bulunuyor. Aynı zamanda projenin doldurulması için, kurum tarafından verilen danışmanlık hizmetinide almayı tercih edebilirsiniz. Bunun için kuruma isterseniz telefon numaraları üzerinden, isterseniz de doğrudan mail adresleri üzerinden ulaşabilirsiniz.

Engelli için hibe kredinin ise, en fazla olarak 50 bin TL olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu miktar ise, belirli hizmetler ve ürün alımları için sınırlandırılmış durumdadır. İşin başlangıcında yapılan masraflar, işyeri için temel harcamalar, temel giderler bu bakımdan kontrol edilen şeyler arasında bulunur.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git