Dükkan Açmak

2020 Yılının En Kolay Makyaj Modelleri

2020 Yılının En Kolay Makyaj Modelleri

Hepimizin makyaj yaparken kendi kendine uyguladığı kolaylaştırıcı yöntemler bulunuyor. Biz de bu yazımızda sizler için kolay makyaj yapma tekniklerine yönelik tüyolar vereceğiz. Vereceğimiz tüyolar sayesinde evde kolayca makyaj yapabilecek ve kimselere muhtaç olmayacaksınız. Günlük makyaj önerilerini, kaliteli makyaj malzemelerini, evde kolay bir şekilde kendi makyaj malzemenizi nasıl yapabileceğinizi ve  yeni başlayanlar için makyaj yapma tekniklerini içeriğimizden inceleyebilirsiniz.

Evde Kolay Makyaj Malzemesi Yapımı

Makyaj malzemesine para vermekten bıktım diyorsanız hem cebiniz hem de sağlığınız açısından makyaj malzemelerinizi kendiniz üretebilirsiniz. Gelişmiş dönemde neredeyse her türlü makyaj malzemesi için üretim yolu geliştirilmiştir. Üstelik bu yöntemler doğal ve sağlıklı!

Far Bazı Yapımı; Bazı ciltlerin yağlı olması sebebi ile maalesef ki farlar gözümüzde kalmıyor, eyeliner, rimel gibi makyaj ürünleri göz kapağımıza geçebiliyor. Far bazı bu alanda büyük etki sağlıyor. Bunun için makyaj sabitleyiciler bulunuyor ancak doğal ve sağlıklı olmasını istiyorsanız; bir kabın içerisine 1 çay kaşığı pudra koyarak bir kaşık yardımı ile ezin ve toz haline getirin. Daha sonra bir çay kaşığı fondöten ve 4 çay kaşığı vücut losyonu ekleyip iyice karıştırın. Far bazınız hazır! 🙂

Pudra Yapımı; Pudra makyajın bir nevi tamamlayıcısıdır. Evinizde kolaylıkla üretebileceğiniz pudra için nişasta kullanabilirsiniz. Talep ettiğiniz tutarda nişastayı bir kaba koyun ve cildinizin rengine göre kakao ekleyin ve koyulaştırın. Çok az miktarda da tarçın ekleyin. Tarçın sayesinde daha sağlıklı ve sıcak bir görüntü sağlayabilirsiniz. 

Ruj yapımı; Kendi rujunuzu evde hazırlamaya hazır mısınız? Ruj bir makyajın rengidir. Rujsuz makyaj tamamlanmış sayılmaz bence. Rujunuzu evde kendiniz yapmak için; çay kaşığı vazelin veya bal mumunu benmari usulünde eritin. Daha sonra içerisine 1 çay kaşığı vanilya, 1 tatlı kaşığı gliserin, 1 çay kaşığı istediğiniz bir renkte gıda boyası ekleyin ve bu malzemeleri karıştırın ve küçük bir kaba yerleştirdikten sonra buzdolabına koyun. Bu malzemeleri biten bir ruj kutunuzun içerisine de yerleştirebilirsiniz. Donduktan sonra rujunuz hazır hale gelecektir. 

Dudak Parlatıcısı Yapımı; Bazılarımız dudaklarının sönük ve küçük olması sebebi ile parlatıcı kullanmaktadır. Dışarıdan parlatıcı almak istemiyorum diyorsanız bu makyaj malzemesini de kendiniz hazırlayabilirsiniz. Bunun için; Evde kullanmadığınız ve eskyen rujlarınız var ise bunlardan bir tanesini seçerek benmari usulü eritin. Daha sonra içerisine bir tatlı kaşığı bal ve 1 çay kaşığı karabiber yağı ekleyin. Son olarak 1 tatlı kaşığı gliserin, 1 çay kaşığı badem yağını ekledikten sonra yoğun kıvam vermesi adına 2 çay kaşığı vazelin ekleyin ve hazırladığınız bu karışımı bir kutuya doldurun. 

Evde makyaj malzemesi yapımı

Makyaj malzemelerinizi evde kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Eyeliner Yapımı; Eyeliner yalnızca çekebilene güzel duruyor arkadaşlar. 🙂 Gözün tamamlayıcısı makyajı ağırlaştıran bu malzemeyi yapmak için oldukça basit bir işlem yapmanız yeterli olacaktır. Eyeliner için ilk olarak siyah rengin verilmesi için aktif kömür kapsülü ve aynı miktarda hindistan cevizi yağını karıştırmanız gerekecektir. Hindistan cevizi yağı parlaklık, kömür kapsülü ise siyah bir görünüm verecektir. 

Rimel Yapımı; Rimelsiz makyaja asla tam anlamıyla makyaj demem ben. 🙂 Evde kendiniz rimel yapmak için başlangıçta boş bir rimel kutusuna ihtiyacınız olacaktır. Evde boş kabınız yok ise satıcılardan alabilirsiniz. Rimel için yeterli boyutta bir kabın içerisine 1 çay kaşığı hindistan cevizi yağı koyun. Daha sonra 1 çay kaşığı e vitamini yağı ekleyin. Sonra yarım çay kaşığı bal mumu veya soya da ekledikten sonra bu malzemeleri karıştırın. Bu malzemeleri benmari usulü erittikten sonra içerisine 3-4 çorba kaşığı aloe vera jeli de ekledikten sonra yine karıştırın. Rimele siyah renk vermesi adına 1 adet de aktif kömür kapsülü eklemenizin ardından hazırladığınız karışımı bir poşete dökün ve poşetin küçük bir kısmını delin. Poşetin delik kısmından rimel için ayırdığınız kutuya boşaltın. 

Makyaj Sabitleyicisi Yapımı; Makyajın gün içinde akması hepimizin en büyük sorunsalıdır. Ancak bunun için üretilmiş makyaj sabitleyiciler bulunuyor. Bu tip malzemelere güvenmiyorum evde sabitleyici yapmak istiyorum diyorsanız da kolay bir şekilde bu işlemi gerçekleştireceğinizi bilmenizi isterim. Makyaj sabitleyici için gerekli olan malzemeler; gliserin, su, tonik ve bir adet sprey şişesi olacaktır. İlk olarak bu işlem için bulduğunuz sprey şişesinin 3’te birine kadar içme suyu koyun. Geriye kalan 4’te birlik kısmına da tonik ekleyin. Son olarak 5 damla da gliserin damlatarak şişenin kapağını kapatın ve çalkalayın. Makyaj sabitleyiciniz hazır. 

Yeni Başlayanlara Makyaj Tüyoları

Makyaj yapmaya başlamadan önce tüyolarımızı inceleyerek doğal bir görünüm elde edebilirsiniz. Bazen gerçekten erkeklerin haklı olduğunu düşünüyorum. Güzel olacağım derken boya kutusuna düşmüş gibi oluyoruz kızlar. Yüzümüzü sıvamayalım lütfen. ? Erkeklerde “Yıkamadan almayınız” izlenimi vermektense hem dozunda makyaj yaparak kendimizi iyi hissedelim hem de boş yere yargılanmayalım. Ne dersiniz? 🙂 Tamamen bitkisel makyaj malzemelerini inceleyebilirsiniz.

1-) Makyaja başlamadan önce yüzünüzü makyaj temizleyici veya tonikle temizlemeniz gereklidir. Yüzünüzde bulunan tüm bölümleri tamamlamadan makyaja başlamamanızı tavsiye ederim. Makyajınızı ıslak mendille temizlemeyin arkadaşlar. Islak mendil cilde zarar verir ve yüzünüzde sivilce oluşumuna sebep olabilir. Yüzünü olabildiğince sabunla yıkayınız.

Makyaj temizleme

Makyaj temizleme

2- Makyaj için önemli olan ikinci husus ise fondötendir. Bu malzemenin seçimini yaparken çok dikkatli olun. Yoksa yüzünüz ve boyun bölgeniz ayrı dünyaların insanları haline geliyorlar. 🙂 Fondöten almaya gittiğinizde yüzünüzde hiçbir şey olmamasına dikkat edin. Kozmetik dükkanına gittiğinizde ten renginiz ile uyumlu olan fondöteni deneyin ve bir gün geçirin. Fondöten yüzünüzden dökülüyor mu? Teninizde rengi attı mı? gibi birçok hususa dikkat edin ve daha sonra satın alın. Sürme işleminde ise sünger kullanın. Daha kolay dağılım sağlayacaktır. Organik sertifikalı 10 makyaj markasını inceleyebilirsiniz.

3- Bir sonraki işlemde ise kaş boyama işlemine geçebilirsiniz. Bu işlemde kusursuz kaş elde etmek için uğraşmayın. Doğal görünümlü kaşlar her zaman için daha çok dikkat çekici olacaktır. Çizgi şeklinde incecik kaşlar, yerini artık doğal ve belirgin kaşlara bırakmış durumda. Elinde mevcut olan kaş farı işe güzelliğini ön plana çıkartabilirsin. Bunun için bir adette kaş fırçasına ihtiyacın olacak. Kaş fırçanı ince seçmeniz size yarar sağlayacaktır. Kaş fırçası ile boşlukları doldurabilir ve kaşın üst bölümlerine taşırmadan boyamanız yeterli olacaktır. Kaş farınızı kendi kaşınızın rengine uygun seçmeniz gerekecektir. Kaşlarınızı doldurmaya alttan başlayıp yukarıya doğru şekil verin. Bu sayede oldukça doğal ve gerçeğinden farksız bir etkiyle karşılaştığınıza siz de şahit olacaksınız.

Kaş boyama

Kaş boyama

4- Artık göz makyajınıza geçebilirsiniz. Göz makyajınızda doğal bir görünüm elde etmek için üç renk malzeme kullanmanızı öneririz. Başlangıçta beyaz veya ten rengi bir renk ile taban oluşturun. Bunun için gözünüzün iç köşesinden kaç kemiğine kadar olan kısma bir fırça yardımı ile sürün. Daha sonra hassas renkler ile renk geçişi oluşturun. En son olarak ise gözünüzün kenarına vurgulayıcı bir renk tonlaması yapın. Geniş uçlu dağıtıcı bir fırça yardımı ile gözünüzün kenarına dağıtın ve gölge görünümü yaratın. Renk tonlamalarını iyi ayarlayın. Gökkuşağı izlenimi vermeyin.

Far sürme

Far sürme

5- Geçelim eyeliner kısmına. Bu adım bana göre makyajın en zor kısmıdır. Eyelineri gözünüz açık veya kapalı iken çekebilirsiniz. Bu işlemi yaparken ilk olarak kuyruk kısmından başlayın. Gözünüzün kenarından kaşınızın bitimine doğru bir çizgi çekin ve daha sonra kirpiklerinizin tam bitiminden çizgi çekerek kuyruk kısmı ile birleştirin. Ucunun sivri olmasına dikkat edin. Son olarak ise boşlukları tamamlayarak işleme son verin. Kuyruk yapıyım derken eyelinerinizi Allahuekber dağlarına çıkarmayın. 🙂

6- Eyeliner bittiğine göre rimel adımına geçebiliriz. Kirpiklerimizin uzun ve dolgun gözükmesi hepimizin tek gayesidir. Uzun ve dolgun gözükmesi için iki farklı rimel kullanabilirsiniz. Hatta bazen 3 tane bile kullandığım oluyor. İlk olarak boş bir rimeli kirpiklerimi düzeltmek ve taramak için daha sonra fırçası kalın bir rimeli dolgulaştırmak için, son olarak da ayrık fırçalı bir rimeli şekil vermek için kullanabilirsiniz. Eğer yeterli bulmuyorsanız doğal görünümlü takma kirpik takabilirsiniz.

Rimel sürme

Rimel sürme

7- Bir sonraki adıma ise bronzer, highliter ve allık kalıyor. Bronzer ile teninizi koyu renge çevirebilirsiniz. Bronzlaştırıcıyı yüzünüzün belirli kısımlarına uygulayın. Bu yüzünüzün canlı görünmesine ve yüz hatlarınızın belirginleşmesini sağlayacaktır. Aydınlatıcı ile makyajınızın tam anlamı ile oturduğunuzu hissedebilirsiniz. Bu işlemi ince bir fırça ile elmacık kemiklerinizin üzerine, burnunuzun ucuna ve çenenize uygulayabilirsiniz. Gözlerinizin başlangıcındaki iç kısma beyaz far yada aydınlatıcı sürerek güzel bir görünüm elde edebilirsiniz. Allık ile ise elmacık kemiklerinizi belirginleştirebilirsiniz.

Bronzer, aydınlatıcı ve allık sürmek

Bronzer, aydınlatıcı ve allık sürmek

8- Son adıma ise ruj kalıyor. Ruj seçiminizi ortama göre seçebilirsiniz. Gece makyajı için daha koyu renkler, gündüz makyajı için ise daha soft renkler tercih edebilirsiniz. İlk olarak bir dudak kalemi yardımı ile dudaklarınızın kenarlarındaki çizgileri belirginleştirin. Daha sonra ruj fırçası yardımı ile rujunuzu tam anlamı ile dağıtarak makyajınızı tamamlayın.

Artık profesyonel makyajlar yaparak harika görünümler elde etmeye hazırsınız. 🙂

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.