Dükkan Açmak

En Kolay 5 Eşarp Bağlama Yöntemi

En Kolay 5 Eşarp Bağlama Yöntemi

Eşarp ve şal bağlamak bazılarımız için bir kabusa dönüşse de güzel eşarp bağlamanın da püf noktaları bulunmaktadır. Aynı eşarp bağlama modelinden sıkılanlar ya da kıyafetlerine uygun bağlama modelleri isteyenler için anlatımlı olarak eşarp bağlama modelleri anlatılmaktadır. Zamandan tasarruf etmek isteyenler için kolay türban yapılış modelleri olduğu gibi düğüne giderken bile kuaföre gitmenize gerek kalmadan yapacağımız anlatımlar sonrası eşarplarınızı kendiniz bağlayabilirsiniz. Eşarp bağlamanın püf noktalarını merak edenler ve modeller ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyenler için resimli anlatımlar ile konuyu daha rahat ifade etmeye çalışacağız.

Güzel Eşarp Bağlamanın Püf Noktaları

Tesettürlü bayanlar şal ve eşarplarının önlerinin simetrik olmasına özen gösterirler. Bazıları ise ayna karşısında saatlerce uğraşsa da başarılı sonuçlar elde edemez. Şans eseri midir bilinmez ama evde yapılan modeller daha güzel olmaktadır. Ne zaman ki dışarı çıkmak isteyelim şal ya da eşarp aceleden illa ki yamuk olur. 🙂 Şal ya da eşarp bağlama konusunda dikkat edilecek olan hususlar vardır. Bu hususları maddeler halinde anlatalım.

1.Kumaş seçimi

Şal ya da eşarpların kumaşları bu hususta en çok dikkat edilmesi gereken konudur. İpek eşarp ve şallar görüntüsü itibariye güzel oldukları gibi aynı zamanda kafanızda şekil alır ve rahatça bağlanabilirler. Kaygan kumaşlar sürekli olarak kayacağından rahat etmeniz mümkün değildir. Ayrıca çok yumuşak kumaşlar da şekil alma problemi olur ne yazık ki istediğiniz gibi bir görüntü elde edemezsiniz.

Güzel Eşarp Bağlamanın Püf Noktaları

Güzel Eşarp Bağlamanın Püf Noktaları

İğne kullanımı

Şalın kumaşı ne kadar kaliteli olursa olsun güzel durması için sağına soluna iğne takılması gerekir. Boyun kısmının açılmaması adına çene altınıza iğne takabileceğiniz gibi, şalın sağ ve sol yanlarına da takacağınız iğneler ile kaymasını önleyebilirsiniz. Ancak kaymayan modeller de vardır. Özellikle pamuklu şallar kaymadığından dolayı iğne takmak gibi bir mecburiyetiniz olmayacaktır.

Bone Seçimi

İğne kullanımı her ne kadar rahat olsa da eşarpta bazı deformasyonlara sebebiyet vermektedir. Bu durumun önüne geçmek ve saçtan eşarbın kaymasını önlemek amacı ile bone üretilmiştir. Eşarp ya da şalınıza uygun renkteki boneyi tercih edebileceğiniz gibi artık kullanımı oldukça kolay olan boneler üretilmiştir. Kayma vb. durumlar söz konusu olmamaktadır. Bu bonelerden temin ederek eşarbınıza güzel bir görünüm verebilirsiniz. Bugün Ne Giysem Diyenlere Kombinlerini inceleyebilirsiniz.

Topuz yapımı

Eşarbın güzel görünmesini sağlayan etkenlerden bir tanesi de topuzun durumudur. Saçınızı çok aşağıdan toplarsanız eşarbı bağladıktan sonra kötü bir görüntü meydana gelecektir. Bunun önlenmesi amacı ile ilk olarak saçınızı yukarıdan toplamanız gerekiyor. Daha sonra bir dukkanacmak.com topuz tokası kullanabileceğiniz gibi bazıları da bir tülbent yardımı ile güzel bir görünüm vermeyi amaçlıyor. Bu topuzun çok yukarıda ya da aşağıda olması kötü bir görüntü meydana getireceği için kafanızın hizasında yapmalı ve yukarıda olması durumunda eliniz ile aşağı doğru baskı uygulamalısınız.

En Kolay Eşarp Bağlama Yöntemleri

Şal ya da eşarp bağlama konusunda acemi olanlara birkaç taktik vererek modelleri anlatmaya geçeceğiz. Bu işin acemileri ya da zamandan tasarruf etmek isteyenler için üretilmiş olan kolay şallar vardır. Bu şallar modelli olarak dikilmiş olup tek yapmanız gereken şey kafanıza geçirmek olacaktır. Bu şalları kullanırken de yine topuz yapmanız gerekir. Ancak kayma gibi bir durum söz konusu olmayacağı için iğne kullanmasanız da olacaktır. Hazır şallar genelde şifon kumaştan üretilmiştir.

hazır şal

Hazır Şal

Ancak ben şalımı kendim bağlarım sen modellerden haber ver diyenler için, birbirinden güzel şal modellerini paylaşmaya başlıyoruz.

1.Eşarp Bağlama Tekniği

En kolay ve en sık tercih edilen eşarp bağlama modeli aşağıda resimli olarak gösterilmektedir. Önce eşarbınızı üçgen olacak şekilde hafif içe katlayınız. Sonra başınıza takınız ve iki ucunun da eşit olduğunu gördükten sonra çene altından iğneleyiniz. Daha sonra eşarbın arka kısmını yukarı kaldırınız. Bu iki ucu çapraz olarak boynunuza bağlayarak eşarbın arka kısmını indiriniz ve daha sonra önünüzü düzeltiniz.

eşarp bağlama teknikleri

Eşarp Bağlama 1

Görselde eşarbın yanağa gelen bölümlerin içe katlanmış olduğu görünmektedir. Poğaça yanaklı kızların yüzlerinin daha zayıf görünmesi adına bu kısımları içe katlamamaları gerekiyor. Ayrıca üst kısma daha sivri bir görünüm verilebileceği gibi daha sivri bir görünüm de elde edilebilir. Kıyafete Göre Eşarp Seçimi Modası isimli içeriğimizden detaylı bilgi alarak eşarp seçimlerinizi yapabilirsiniz.

2.Şal Bağlama Tekniği

Tesettürlü bayanlar arasında en çok tercih edilen şal bağlama yöntemlerinden bir tanesidir. Üstelik oldukça kolaydır. Topuzunuzu yaptıktan sonra şalın 4 parmaklık bir kısmını içe katlamanız gerekiyor. Daha sonra şalı iki ucu eşit olacak şekilde başınıza yerleştiriniz ve yine çenenizden iğneleyiniz. Soldaki ucu sağa sağdaki ucu da sola getiriniz ve arkada birleştirerek bağlayınız. İki ucu geride kalabileceği gibi, şalın bir bir ucunu ön tarafa alarak da kullanabilirsiniz.

şal bağlama 2

Şal Bağlama 2

3. Şal Bağlama Tekniği

Bu model uzun elbiselerin üzerine kullanılacak olan bir modeldir ve yapılışı da oldukça kolaydır. Şalınızın bir ucunu katlama işlemi yapmadan çapraz bir şekilde başınızın ön tarafına yerleştirin ve buradan iğneleyin. Sonra şalın kalan bölümünü dukkanacmak.com önceki işlem yaptığınız yönün tersine getirerek iğneyelin. Yani ön kısımda X işareti olacak şekilde sabitleyelim. Şalın bir kısmını arkadan alarak bu iğne izlerinin kapanması için düz bir şekilde yerleştirelim. Şalın altta kalan bölümünü de sağda ise sola, solda ise sağa doğru başınızın üst kısmından dolayarak bir iğne yardımı ile sabitleyin. İşte bu kadar kolay..

şal bağlama 3

Şal Bağlama 3

4. Şal Bağlama Tekniği

Şal bağlama şekillerini incelediğimizde son yıllarda Arap modellerinin revaçta olduğunu görüyoruz. İlk görseldeki gibi dolama şeklinde şal bağlayanlara sıkça rastlıyoruz. Peki bu model nasıl yapılıyor, sizlerle paylaşalım. Öncelikle şalı yine 4 parmak olacak şekilde içe doğru katlıyoruz. Yukarıdaki gibi bu sefer iki ucunu eşit yapmıyoruz. Bir ucu uzun kalırken diğer ucu da kısa kalacak. Yönü siz tayin edebilirsiniz. Hangi tarafından kısa kalacağı değişiklik arz etmez. Popüler 10 Tesettür Kombini inceleyerek en şık bayanı siz olabilirsiniz.

şal bağlama 4

Şal Bağlama 4

Şalın iki ucundan biri uzun diğeri de onun yarısı kadar kısa olmalıdır. Daha sonra çene altından yine iğnelemeniz gerekir. İğneledikten sonra uzun olan tarafı alarak Başımızın üst kısmından gelecek şekilde dolayarak öne alıyoruz. Daha sonra başımızın yan kısmından iğne ile sabitliyoruz. Şayet kısa kısmın önde durmasını tercih ediyorsanız herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok. Ancak bu kısa kısmı boynuzun iç kısmında iğneleyerek de yine hoş bir görünüm elde edebilirsiniz.

5. Şal Bağlama Tekniği

Yine yukarıdaki dolama şal modeline benzeyen ancak daha farklı bir görüntü elde edebileceğiniz pratik bir şal bağlam tekniğinden söz edeceğiz.

şal bağlama 5

Şal Bağlama 5

Şalı yine 4 parmak olacak şekilde içe katlıyoruz. Bu modelde şalın yumuşak bir kumaşta olması gerekiyor. Tafta gibi sert bir kumaş bu formda görünmeyecektir. Bu sebeple krep ya da şifon şalları tercih etmeniz gerekmektedir. Öncelikle yine şalı bir ucu az evvel anlattığımız modelden daha kısa olacak şekilde iğneliyoruz. Yine dolama yöntemi ile başımızın üstünden sabitliyoruz. Diğer kısa ucu ise, uzun ucun kenarına iğne yardımı ile tutturuyoruz.

Tesettürlü bayanlar da yukarıda saydığımız kriterler dahilinde şal ve eşarplar seçerek anlattığımız modelleri uygulayabilirler. Aynı modelden sıkılan ve değişiklik arayanlar bu modelleri kullanabilirler.

Yorumlar

Telegram Kanalımızdan bize ulaşabilirsiniz.


Henüz yorum yapılmamış.

Önemli mi?*