Dükkan Açmak

En Düşük Faizli Konut Kredisi Veren Bankalar

01.06.2020
En Düşük Faizli Konut Kredisi Veren Bankalar

Koronavirüs salgını nedeniyle kamu bankaları tarafından 4 yeni kredi paketi hayata geçirildi. Orta gelirli ve alt gelir grubundaki emekli, çalışan kesimden herkesin istifade edebileceği şekilde hayata geçirilen 4 yeni finansman paketinde uzun vadeli ve düşük faiz oranları ile Avantajlı konut, kredisi taşıt, tatil ve sosyal hayat destek tüketici kredileri olarak kullandırılacak.

Söz konusu destek paketinde konut kredisinin vadesi 15 yıl olarak belirlenirken faiz oranı sıfır konut alımlarında % 0,64 olarak belirlendi. İkinci el konutlarda ise bu faiz oranı % 0,74 olarak 12 ay geri ödemesiz ve kalanı eşit taksitli olarak kullandırılacak. 180 ay vadeli konut kredisinin üst limiti ise 3 büyük şehir İzmir, İstanbul ve Ankara’ da ki konut alımları için üst taban 750 bin lira, diğer illerde ise bu limit 500 bin lira olarak belirlendi. 1 yıl geri ödemesiz 180 ay vadeli % 0,64 faiz oranları ile kullandırılacak olan yeni düşük faizli konut kredisi kamu bankaları olan Ziraat bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafından kullandırılacak.

Düşük faizli konut kredisinin başvuruları 5 Haziran 2020 tarihinden itibaren alınmaya başlanırken, bu finansman desteğinde peşinat oranlarının da % 10′ a çekilmesi ile orta gelir gurubundaki müşterilerin ev alımlarında kolaylık sağlayacak tarihin en düşük faizli konut kredisi olma özelliğine sahip olacak.

Bu tarihi fırsattan yararlanmak isteyenler;

 • Ziraat bankası
 • Halkbank
 • Vakıfbank şubelerinden ve resmi internet siteleri üzerinden 5 Haziran tarihi itibariyle başvuruda bulunabilirler.

Koronavirüs salgını nedeniyle Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından startı verilen yeni finansman paketlerinin 2020 yılının yarısında ki en düşük faizli ve en uzun vadeli konut kredisi  olarak tarihe geçtiğini ve konut kredilerindeki faiz oranlarının düştüğü kaydedildi. Bankaların internet sitelerinde bulunan hesaplama araçları sayesinde de kendinize örnek ödeme planı hazırlayabilirsiniz. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank vb. bankaların faiz oranları ile yaptığımız örnek hesaplamalar yardımı ile de taksit tutarlarını öğrenebilirsiniz.

Düşük Faizli Konut Kredisi Başvurusu

Konut alımları için 3 kamu bankası bireysel müşterilerine 15 yıla varan vadeler ile konut kredisi ya da diğer adı ile mortgage vermektedir. Konut kredilerinin diğer kredilerden ayrılan yanı tutarların ve vadelerin yüksek olmasının yanı sıra alınacak olan evin ekspertiz değerinin maksimum yüzde 80‘ ine kadar kredi kullandırılmasıdır. Yani müşterilerin konut alımları için peşinat yatırması gerekmektedir. Ancak bazı bankaların dönem dönem peşinatsız kredi verdikleri de görülmektedir. Bu kredi desteklerinde peşinat oranı % 10′ a çekilerek uygun ödeme koşulları ile ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara oldukça kolaylık sağlayan bir finansman desteği olma özelliği ile dikkat çekmektedir

konut-kredisi-başvurusu

Konut kredisi başvurusu

Konut kredisi başvurusunda bulunduktan sonra banka tarafından görevlendirilecek olan bir eksper konut üzerinde incelemede bulunur ve bir değerleme yapılır. 100 bin TL’ lik bir ev için bankalardan maksimum 80 bin TL kredi alınabilir. Bazı bankalarda bu oranın yüzde 75 olduğu görünmektedir. Kredi başvurusunda bulunmak için kredi notunuzun yüksek ve sicilinizin temiz olması gerekmektedir. Farklı bankalara kredi ya da kredi kartı borcu olanların başvuruları kabul edilmeyecektir. Konut kredisi çekmek için gerekli evrak ve belgeler isimli içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ziraat Bankası 0,64 Faizli Avantajlı Konut Kredisi Başvurusu

Sadece konut kredisinde değil tüm kredi çeşitlerinde en uygun faiz oranını sunan bankaların başında devlet bankaları gelmektedir. Ziraat Bankası’ndan alınacak olan avantajlı konut kredisinin vadesi 180 ay olacaktır. % 10 peşinat ödedikten sonra kalan tutar  kadar kredi kullandırılacaktır. Alınacak olan konuta ipotek yani satılamaz şerhi konulacaktır. Banka gerekli gördüğü durumlarda ek teminat ya da kefil talep edebilmektedir. Konuta zorunlu deprem sigortası, kredi sahibine ise hayat sigortası yapılmaktadır.

Sıfır veya 2. el konutlar için, azami 500 Bin TL’ye kadar  yine azami 12 ay ödemesiz dönemli i 180 ay vade ile konut finansmanı imkanı sunulacaktır. Bu limitler üç büyük şehir il olan İstanbul, Ankara ve İzmir’de azami kredi tutarı üst sınırı 750 Bin TL’dir. 750 bin lirayı aşamayacaktır.

Sıfır konut alımlarında konut kredisinin faiz oranı yüzde 0,64 olurken 2. el konut alımlarında faiz oranı % 0,74 olarak uygulanacaktır.

Sıfır konut % 0,64 faizli 100 bin lira kredinin ödeme tablosu;

Kredi Tutarı Vadesi Aylık Taksit Yıllık Maliyet
100.000 TL 180 Ay 937 TL 8,1777 TL

İkinci el konut % 0,74 faizli 100 bin lira kredinin ödeme tablosu;

Kredi Tutarı Vadesi Aylık Taksit Yıllık Maliyet
100.000 TL 180 Ay 1.007 TL 9,4825

Ziraat Çalışanın Artısı Konut Kredisi;

Bu kredi desteğinin yanında Ziraat bankasının diğer düşük faizli konut kredileri de bulunmaktadır. Maaşını Ziraat Bankası’ ndan alan emekli banka müşterilerinin konut alımlarında 120 ay vadeli  uygulanacak olan faiz oranı ise  yüzde 0,94 olarak belirlenmiştir. Bireysel konut kredisi almak isteyen banka müşterilerinin aşağıdaki evraklar ile kendilerine en yakın banka şubelerine gitmesi gerekmektedir.

 • Bankadan temin edilecek olan kredi talep formu
 • T.C. kimlik belgesi (sürücü belgesi ya da pasaport da kabul edilmektedir.)
 • Gelir durumunu gösteren belge
 • Satın alınacak olan konutun tapusunun bir nüshası ile başvuru yapılmalıdır.

Hesaplama aracını kullanarak örnek kredi hesaplaması yapabilirsiniz. % 0, 94 faiz oranları ile 120 ay vade ile 100 bin TL konut kredisi çektiğinizde aylık taksit tutarı 1.393,40 TL olacaktır. Ancak 2020 yılında Ziraat Bankası’ nın anlaşmalı olduğu inşaat firmalarından yapılacak olan konut alımlarında faiz oranı yüzde 0,94 olacaktır.

Halkbank % 0,64 Faizli Avantajlı Konut Kredisi

Halkbank tarafından sıfır konut alımlarında % 0,64 faiz oranları ile 180 ay vadeli olarak kullandırılacak olan yeni düşük faizli konut kredisi finansmanından yararlanmak isteyenler en yakın Halkbank şubelerini ziyaret ederek müracaatta bulunabilirler. 100 bin lira tutarında % 0,64 faizli 180 ay olarak kullandırılacak olan kredinin aylık taksit ve toplam geri ödeme tutarı aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Yeni sıfır konut alımlarında % 0,64 faizli konut kredisinin ödeme tablosu;

Kredi Tutarı Vadesi  Aylık Taksit Yıllık maliyet
100.000 TL 180 Ay 1.504,93 TL 8,2424

2.el konut alımlarında % 0,74 faizli konut kredisinin ödeme tablosu;

Kredi Tutarı Vadesi  Aylık Taksit Yıllık maliyet
100.000 TL 180 Ay 2.331,57 TL 9,5503

Bu yeni koronavirüs finansman paketine başvurular 5 Haziran başlayacak olup başvuruları bu tarihten sonra en yakın Halkbank şubesine giderek gerekli evraklar ile birlikte yapabilirsiniz.

0,79 Faizli Halkbank Gayrimenkul konut satışı kampanyası;

Avantajlı konut kredisinin yanında Halkbank Gayrimenkul konut satışı kampanyası ile konut üreticisi müteahhit veya yüklenici firma tarafından ilk kez satışa konu edilen sıfır konutlardan satın alacak müşterilerine 0,79 faiz oranları ile konut kredisi sunmaktadır. Halkbank Gayrimenkul konut satışı kampanyasından yararlanarak satın alınacak olan sıfır konutlara uygulanacak faiz oranları 0,79 olurken; 200 bin lira tutarında bir konut için aylık taksit 2.585,76 TL olurken toplam geri ödeme ise 310.291,20 TL olacaktır.

Halkbank Hesaplı Evim Konut Kredisi;

Halkbank bütçenize en uygun vade ve ödeme seçenekleri ile konut kredisi kampanyası olarak Hesaplı evim konut kredisi de sunmaktadır. Halkbank, Hesaplı Evim Konut Kredisi ile müşterilerine uygun faiz oranları ile konut kredisi sunan bankalar arasında yer almaktadır. Banka tarafından müşterilerine ilk taksiti 3 ay erteleme imkanı sunulmaktadır. Ödeme dönemlerini müşteriler ayarlayabilmektedir. Eşit taksitler halinde ödeme yapılabileceği gibi 3 aylık dönemlerde de ödeme yapılabilir. Azami vade oranı 120 ay olarak belirlenmiştir.

Faiz oranları, kredi çekilecek olan tutara göre değişiklik göstermektedir. 120 ay vadeli ve tutarları aşağıda belirtilen kredilerin faiz oranları, kredi çekilecek meblağ arttıkça artış göstermektedir.

 • 100 bin TL olan kredilerin faiz oranları yüzde 0,94 faiz oranlarıyla kredi veriyor. Bu kredinin Aylık taksit tutarı 1.105,76 TL oluyor.

Aşağıdaki evraklar ile birlikte size en yakın Halkbank şubesine giderek kredi talebinde bulunabilirsiniz. Bankanın daha pek çok konut kredisi kampanyası bulunmaktadır. Ancak en uygun faizli kredi kampanyasını sizler ile paylaşmayı uygun gördük.

 • Bankadan alınacak olan kredi başvuru formu
 • Gelir belgesi
 • T.C. kimlik fotokopisi
 • Konuta ait tapu, yapı kullanım izin belgesi, yapı ruhsatı, imar durum belgesi gerekmektedir. Uygun görülmesi durumunda ek teminat ya da kefil istenebilir. Kredi detaylarını incelemek ve başvuruda bulunmak için tıklayınız.

Vakıfbank % 0,64 Faizli Avantajlı Konut Kredisi

Vakıfbank diğer kamu bankaları ile düşük faizli  ve uzun vadeli kredi veren bankalar arasında yer alıyor. Kamu bankalarının öncülüğünde hayata geçirilen 15 yıl vadeli 5 0,64 faizli 12 ay geri ödemesiz konut kredisinden yararlanmak isteyenler 5 Haziran tarihinden itibaren banka şubelerinden ve bankanın resmi internet sitesi üzerinden başvuruda bulunarak tarihi destekten yararlanarak uygun ödeme koşulları ile ev sahibi olabilirler.

100 bin lira konut kredisi için banka tarafından alınacak ücretler kredi tutarı üzerinden %0.5 kredi tahsis ücreti ve 1.100 TL ekspertiz avans ücreti olarak alınıp gerçekleşen fatura bedeli kadar tahsilat yapılmaktadır. Vakıfbank tarafından 12 ay geri ödemesiz olarak sunulan Avantajlı konut kredisini ödeme tablosu ise şu şekildedir;

Vakıfbank Avantajlı konut kredisine başvurular; 444 0 724 VakıfBank Çağrı Merkezinden 5- “Başvuru İşlemleri” menüsündeki 2- “Kredi Başvuru” seçeneğinden 1- “Konut Kredisi Başvurusu” menüsü aracılığıyla başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Vakıfbank Sarı Panjur Konut Kredisi;

Bu kredilerin yanında Vakıfbank tarafından sunulan konut kredilerinde Sarı panjur ev kredisi en çok tercih edilen konut finansman kampanyasıdır ve Sarı Panjur Ev Kredisi ile müşterilerine uygun faiz oranları sunan bankadan 180 ay vadeli olarak kredi kullanabilirsiniz. Konuta ekspertiz değerinin yüzde 80‘ ine kadar kredi verilmektedir. Kredi başvuruları banka tarafından incelenmekte ve 4-5 gün içinde kredi başvurusu sonuçlanmaktadır. Banka tarafından kullandırılacak olan krediye ipotek tahsis edilmektedir. Kefil zorunlu değildir. Ancak banka gerekli gördüğü durumlarda müşterilerinden kefil talep edebilmektedir. Peşinatsız konut kredisi veren bankalardan alacağınız krediler ile almak istediğiniz konutun yüzde yüzüne kredi çıkarabilirsiniz.

Banka tarafından verilecek olan konut kredisine ekspertiz ücreti, kredi tahsis ücreti, rehin ücreti ödenmesi gerekmektedir. 18 ve 70 yaş arasındaki banka müşterileri kredi kullanabilmektedir. Bankanın sarı panjur kredisi ile;

 • 10 bin TL’ den 1.500.000 TL’ ye kadar olan kredilerde 3 aydan 180 aya kadar vadeli olmak üzere kullandırılan kredilerin faiz oranı yüzde 0,94 uygulanmaktadır.
 • Ekspertiz ücreti ise 1.100 TL’ dir.

Kredi hesaplaması yaparak kendinize bir ödeme planı hazırlayabilirsiniz. 2020 yılında Vakıfbank’ ın anlaşmalı olduğu inşaat şirketlerinden konut alırsanız da 0,79 faiz oranlı sarı panjur kredisinde yararlanabilirsiniz.

Denizbank

Denizbank da müşterilerine konut kredisi veren bankalar arasında yer almaktadır. Sabit faiz seçeneği ile borcunuz bitene kadar piyasadaki faiz hareketliliğinden etkilenmezsiniz. Vadeleri en uzun olan bankalar arasında sayılabilir. 300 aya varan vadeler ile mortgage almak istediğiniz konutun yüzde 80‘ ine kadar kredi kullanabilirsiniz.

100 bin lira 120 ay vadeli  % 1,09 faizli Denizbank mortgage kredisi aylık taksit tutarı 1.497,83 TL olurken geri ödenecek tutar 179.739,61 TL olacaktır.

Bankanın anlaşmalı olduğu iki adet inşaat firması vardır. Bu firmalardan yapacağınız konut alımlarında banka tarafından pek çok indirim ve kampanya sunulabilir. 300 ay vadeli olarak aylık 1,348,68 TL taksit ödeyerek ev sahibi olabilirsiniz.

Garanti Bankası Mortgage Kredisi

Garanti Bankası müşterilerine konut kredisi veren bankalar arasında yer almaktadır. Türk Lirası cinsinden kullandırılacak olan kredinin vadesi 240 ay olabilmektedir. Banka tarafından aslında müşterilerine sunulmuş olan pek çok mortgage kampanyası bulunmaktadır. Bunlar

 • Sabit Faizli
 • Azalan Taksitli
 • Ara Ödemeli
 • Özel Ödemeli
 • Artan Taksitli
 • Değişken Faizli
 • Önce Sabit Sonra Değişken Faizli
 • Evini Gösterene
 • İş Yeri Mortgage olmak üzere Türkiyenin en geniş mortagage ürün yelpazesine sahip Garanti bankasıdır.

Bu konuda  bahsedeceğimiz kredi sabit faiz oranları olan mortgage kredilerdir. Gerçek kişilere kullandırılacak olan krediler sadece mesken alımlarında kullanılmaktadır.

Banka tarafından zorunlu olarak herhangi bir teminat ya da kefil talep edilmemektedir. Ancak satın alınacak olan evin ipoteği yeterli görülmektedir. Almak istediğiniz konutun ekspertiz değerinin sadece yüzde 80′ i kadar kredi kullanabilirsiniz. Kredilerin erken kapanması durumunda da masraf talep edilmektedir. Sabit faizli mortgage kredisinin faiz oranı yüzde 1,30 olarak belirlenmiştir. Bankaya kimlik belgeniz ile kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Daha sonra banka tarafından gelir belgesi ve alınacak olan evin tapusu istenecektir. Kredi üst limiti 500.000 TL’dir.Detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Garanti bankası sabit faizli mortgage  kredisi faiz oranları

 

Mortagage kredileri haricinde Garanti bankası konut kredisine % 1,20 faiz oranı uygulanmaktadır. 200 bin lira % 1,20 faizli konut kredisi hesaplaması ise şu şekildedir;

Kredi Tutarı Vadesi  Aylık Taksit Yıllık maliyet
200.000 TL 240 Ay 2.545,35 TL 15,6008

Akbank

Akbank da müşterilerine mortgage sunan bankalar arasında yer almaktadır. Değişken ya da sabit faizli kredi çeşitleri bulunmaktadır. Ancak sizler için sabit faizli krediden bahsedeceğiz. Çünkü bu krediler piyasadan etkilenmez ve borç bitene kadar aynı faiz oranı uygulanır. Kredi 120 ay vadeli olarak kullandırılmaktadır. Sabit maaşlı çalışanlar, borcu bitene kadar aynı taksit tutarını ödemek isteyenler, serbest meslek çalışanları, gelirlerine göre taksit miktarları fazla olanlar Akbank’ ın konut kredilerine başvurabilir.

Sabit faizli mortgage kredisinin faiz oranı yüzde 0,92 olarak belirlenmiştir. 100 bin TL kredinizi 120 ay vadeli olarak % 0,92 faizli konut kredisi hesaplaması yapacak olursak;

Kredi Tutarı Vadesi  Aylık Taksit Toplam Geri Ödeme
100.000 TL 120 Ay 1.379,77 TL 165.571,84 TL

İNG Bank

Faiz oranlarına yapılan indirimler tüketicilerin yüzlerini güldürmeye devam ediyor. Konut kredilerinde büyük indirimlere giden İNG Bank müşterilerinin gönüllerine fethetmeye devam ediyor. Standart konut kredisinin faiz oranları yüzde 0,89 olarak belirlenmiştir. Bütçenize uygun olan krediyi belirlemeniz için banka danışmanlık hizmeti de sunacaktır. Eşit taksitli, eşit ana para ödemeli ve ara ödemeli kredi seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Konut kredilerine başvurmak için banka tarafından aşağıdaki evraklar talep edilecektir. Gerçek kişilerin T.C. kimlik belgelerinin fotokopileri, son 3 aya ait ikametgah belgeleri ve satın alacakları konutun tapusu ile birlikte başvuru yapabilecektir. Banka tarafından uygun görülmesi durumunda ek belge de talep edilebilmektedir. Bankadan randevu olarak kredi ile ilgili detaylı bilgi alabilir ve başvuruda bulunabilirsiniz.

Kredi Tutarı Vadesi/ Faiz  Aylık Taksit Toplam Geri Ödeme
150.000 TL 120 Ay 2.039,17 TL 244.701,03 TL

Bazı bankalar tutarlara göre faiz oranı belirlerken, bazı bankaların ise faizleri sabit olabilmektedir. Başvuru için talep edilen evraklar ile birlikte size en yakın banka şubelerine giderek kredi başvurusunda bulunabilir ve istediğiniz evin sahibi olabilirsiniz. Yüzde 20 oranlarında peşinatınızın olması gerektiği gerçeğini de lütfen atlamayın. Ayrıca bu faiz oranlarına bakıldığında borç bitiminde ödenen tutar ile çektiğiniz tutar arasında 2-3 kat fark olduğunu görebilirsiniz. Ancak nakit ev almak artık hayal olduğu için sistem bizi bankaların kapısını çalmaya mecbur bırakmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.