Dükkan Açmak

En Çok Para Kazandıran 8 Meslek Grubu

En Çok Para Kazandıran 8 Meslek Grubu

En çok parayı hangi meslekler kazanır?

Para kazanmak kolay çalışmak zor 🙂 Herkes bunda hem fikir.. Aslında çok çalışan herkes çok kazanır.. Malesef günümüzün şartlarında artık bu kural geçerli değil. İşyerlerinde gün içinde iş yükünün diğer çalışanlara oranla daha çok bindiği asgari ücretli çalışanlar için bu formül geçerli değildir. Bu yüzden çok para kazanmak isteyip, asgari ücrete tabi olmayı istemeyen birçok genç yazımızı okumalı..

Bu zamanda çok okuyup meslek sahibi olmak, en çok para kazandıracak meslekleri seçerek onun diplomasını almak çok para kazanmanın altın anahtarıdır. Tabiki meslek seçimini doğru olarak yapabilirsek.Meslek seçimlerinde okul eğitimleri de öğrencilere yardımcı olurken bu şansı iyi değerlendirmekte oldukça önemli Meslek bir kere seçiliyor ve eğtim bu alana göre alınıyor Hal böyle olunca da tüm öğrencileri gerçekten bilirkişiler tarafından yönlendirilmeleri gerekiyor. Her çoçuk farkı fıtrat ve karaktere sahip olduğu için kendilerine yakın olan alanları tercih ediyor.

Öğrenciler okul sıralarında ayrıştırılarak ben sözelciyim matematik bölümü olmasın, ben sayısalcıyım sözel edebiyat bana göre değil diyerek meslek seçimlerinde kendi kendilerini zaten gruplara ayırmaktadır. Şimdi sözelciler hangi meslekleri seçmeli, sayısalcılar ve eşit ağırlık bölümünde okuyanların seçebilecekleri meslek gruplarına göz atalım.

Meslek seçimi neden önemli?

Uzun yıllar eğitim alan ve eğitim aldığı alanlarda çalışmaya başlayanlar çok şanslı. Bazıları var ki okuduğu üniversite ile alakası olmayan bir işte uzman gibi çalışmak zorunda. Bunu o işe kendisi değil hayat şartları da bir nevi itmektedir. Bir şekilde işe girdim sonrası Allah kerim diyen birçok genç belkide hiç anlamadığı işte uzun yıllar boyunca çalışmak zorunda kalmaktadır. Para kazanmanın her geçen gün zorlaştığı, işsizlik oranının giderek arttığı ülkemizde çok fazla genç nüfus olunca da iş bulmak daha da zorlaşıyor. Bu nedenle herkes bulduğu işten memnunmuş gibi yapıp çoğumuz malesef ki eğitim aldığımız alan dışında meslek sahibi olarak çalışma hayatımız kendi ellerimizle şekillendirmek  yerine, şartlara ayak uydurmak zorunda kalıyoruz. Bu nedenle gençlerin meslek seçimleri ileri ki çalışma hayatlarını oldukça etkilediğinden doğru meslek seçimi ile doğru işte kendi istediğimiz ve çalışmaktan zevk aldığımız işleri yaparak çalışma hayatımız boyunca başka bir iş yapma düşüncesine maruz kalmadan yaptığımız işe dört elle sarılarak kendi alanımızda iş sahibi olabiliriz.

Meslek seçimleri genellikle anne babaların çocuklarını görmek istedikleri yere göre şekillendiğinden anne babaların kurbanı olmamak için küçük yaştan itibaren ilgi duyulan işi ve mesleği çocuklarımıza seçtirmeli ve onlarında hayatları boyunca yapmaktan zevk aldıkları işleri yapmalarını ancak bu şekilde sağlayabiliriz.

Yaşam standartlarını yükseltecek, hayatı boyunca geçim sıkıntısı yaşamayacak ve emekli olduğunda da aynı standartlara sahip olacak meslekleri seçmek aslında hiçte zor değil. Sınavlardan başarı ile geçen gençlerin alacakları rehberlik hizmetleri de bu konuda büyük önem taşıyor. Doktor olacak birini sen mühendis  ol değimiz de aslında kaybeden o genç değil hepimiz oluyoruz. Bu nedenle meslek seçimlerimizi kaderimize değil, kaderimizi seçimlerimize uydurmanın bir yolunu bulmamız gerekiyor.

Herkes sen büyüyünce ne olacaksın sorusuna küçükken maruz kalmıştır. Birçoğumuz bu soruya ben öğretmen olucam, ben doktor olucam diye klasik cevaplarla büyüklerimizi geçiştirmişizdir. Aslında çocuğa sorulan her sorunun onun bilinçaltında o mesleğe yatkınlığını kazandırdığı gibi, başarısız çocukların da aldığı her düşük notlar kişiyi bunalıma sokarak hayattan bir beklentisi olmayan umutsuz ve içe dönük bireylere dönüştürmektedir. Çocuklarının nerede motive, nerede demotive olduğunu anne babaların çok iyi analiz etmeleri tabiri caizse her düştüğünde çocuğuna bir de onların tekme atmamaları ilerde işsiz gençler topluluğuna aday bir kişi yetiştirmemeleri için oldukça önemlidir.

Meslek seçimleri dediğimiz gibi küçüklükten kulaktan dolma bilgiler ile şekillenirken anne babanın da olumlu ve olumsuz katkısının etkilerini anlattık. Şimdide gençlerin zengin olma hayallerini süsleyecek ve onların meslek ve sektör seçimlerinde yardımcı olacak çok para kazandıran işleri ve meslek gruplarını seçerken dikkat edilmesi gereken nelerdir isterseniz bir göz atalım.

İlgi alanınızı keşfedin

Meslek seçiminde anne baba ve çocuk katkısının ve payının yanında birey olarak işe başlayacak olan gençlerin dikkat etmeleri gereken bazı hususlara da değinmek isteriz. Herkes ilgi duyduğu ve sevdiği işi yapmak ister değil mi? Sizde ilgi alanınızı belirleyerek hangi işi yapmaktan haz aldığınızı keşfederseniz meslek seçiminiz bir o kadar kolay olacaktır. Hatta ilgi alanınız, siz daha küçükken öğretmeniniz tarafından da  keşfedilmiş olabilir. Burada daha çok iş anne babalara düşmektedir.

Okulda bu çocuğun kulağı var, müzikten anlıyor, müzik alanında kariyer yapabilir diyen bir eğitmenin sözünü dinlemek istemeyen ve kulağını tıkayan ebeveynlerin çocukları farklı bir meslek seçiminden yana hakkını kullandıklarında malesef çok geç oluyor. Ya da resimi iyi yapıyor resim eğitimi almalı diyen eğitimcilerin sözlerine hrr zaman kulak asmalıyız. Bazen meslek seçimlerinde ipucu bir tüyo belkide çocuğunuzun hayatını değiştirebilir, çocuğunuz gerçekten zevk aldığı bir alanda çalışma hayatına başlatma imkanı ebeveynlerin elinde olabilir.

Fıtrata ve karaktere uygun iş seçimi ile daha mutlu olun

Öncelikle kişinin yaratılışındaki özellikler kişiye dair ipuçları vermektedir. Fıtratı ve yaratılışı insanın küçüklüğünden itibaren değişmeyen tek özelliğidir. Karakter ve fıtratınıza uygun bir iş seçimi sizi gelecekte de memnun edecektir. Düzenli ve planlı olanlar gece mesaisi olmayan işleri tercih ettiklerinde daha mutlu olabilecekken, dağınık ve yaşamdan alınacak zevkleri ertelemeyi sevmeyen kişilikte iseniz 8/6 mesaisi size uygun olmayacağından herhangi bir memuriyet yaşamında sıkılabilir, herkesin olmak istediği yerde olup ta bunu gözünüz görmeyebilir. Bu nedenle siz siz olun karakterinizi işinize yansıtacak alan iş ve meslek seçimleri yaparak hayatınızı istediğiniz şekilde yaşayabilin.

Yaşam tarzına uygun iş seçimi yapın

Tavrın tarzın olsun ama yaşam tarzınız da yaptığınız iş etkilemesin. Sessiz ve sakin yerlerde yaşamaya alışkın olan kişiler tarım işleri ile uğraşmaktan zevk alabilir. Bu işe yönelmek yaşam tarzını da etkilemeyeceğinden fazla hareketli ortamlardan rahatsız olabileceğiniz için tarım işi size uygun olabilir.

Maddi ve manevi beklentilerinizi karşılayacak işler seçin

Herkesin bir doyma noktası vardır. Hem maddi anlamda hem de manevi anlamda sizi her iş memnun etmeyebilir. Yaptığınız işi seviyorsanız maddi beklentinizi sıfıra indirgeyin ki sevdiğiniz işinizden sırf parası az diye ayrılmayın. Yine aynı şekilde daha iyi bir yaşam içinde sevmediğiniz işe yönelmeyin. Sevmediğiniz işi sırf parası güzel diye yapmayın. Binlerce genç gönüllü askerlik, uzman erbaşlık özel harekat polisliği gibi meslekleri sırf parası güzel diye katlanıyor. Sırf parası güzel diye arkanızda bırakacağınız sevdiklerinize kıymayın. Manevi olarak da sizin yaptığınız işten gurur duyacak eşiniz dostunuz olsun ama siz siz olun sırf para için hiç olmadık işler imza atmayın. Size uygun olan ve taşıyabileceğinizi düşündüğünüz meslek seçimleri ilerleyen yaşlarda sizin herzaman yararınıza olacaktır. Sevmediğiniz bir işi yaşınızı 35 geçtikten sonra bıraktığınızı düşünün, Bundan sonra iş seçimi yapmak için elinizden büyük fırsatları kaçırmış olacaksınız İşte bunları da göz önüne alarak mesleğinizi yapın.ÜLKEMİZDE EN ÇOK PARA KAZANDIRAN MESLEKLER

Tüm bu hususları göz önünde bulundurarak yapacağınız meslek seçimlerinizde sizlere en çok para kazandıracak meslekleri de yazmadan geçmeyelim.

Doktorluk

doktorluk

doktorluk

Günümüzün en prestijli ve kariyerli mesleği süphesiz ki doktorluk. Doktor olmak için Tıp eğitimini 6 yıl tamamladıktan sonra mezun olur olmaz devlet ve  özel hastane bünyelerinde hemen iş bulma kolaylığı sizi bu mesleği seçmenizi sağlayabilir. Doktorluk kariyerini daha da ilerleten ve çalışmalarını sürekli yenileyen kişiler bu meslekle oldukça para kazanabilir.

Anestezi uzmanlığı

anestezi uzmanligi

anestezi uzmanligi

Anestezi uzmanlığı doktorluk gibi yüksek gelir getiren mesleklerin başındadır. Okuması zor ama gelecekte iyi para kazanmanızı sağlayacak bu meslek seçimi ile sizde başlangıç olarak aylık 4 bin liradan başlayan tutarlarda maaş alabilir anestezi uzmanı olarak gelecekte de kazançlı bir işe sahip olabilirsiniz.

Dişçilik

Disçilik

Disçilik

Dişçiliğin birçok yan dal uzmanlığı var. Düz bir dişçinin bile özel muayenehanesinden kazandığı paralar dudak uçuklatmaya yeterken kariyerinizi başarılarla kanıtlayarak bir de reklamınızı tanıdık simalar ile çalışarak yapabilirseniz gelsin paralar.

Oldukça temiz ve sakin bir meslek olan dişçilik mesleğini seçenler mezun olur olmaz devlet ve özel hastanelerde iş bularak para kazanmaya başlayabilirler. Okuması pahalı ve oldukça zor olan bu meslek sahipleri oldukça geniş olan ş imkanlarından yararlanarak eğitimlerini tamamladıktan sonra yüksek maaşlar ile iş başı yapabilirler.

Kaptanlık

kaptanlik

kaptanlik

Kaptanlık günümüzde oldukça prestijli bir meslek ve gözde meslek seçimini yapan kişiler herzaman insanlar arasında itibar görmektedir. Bu mesleği tercih edenler oldukça geniş iş imkanı olan kaptanlık görevlerini gemilerde, yapmak için özel okulları ve yapılanmaları bitirmeleri gerekmektedir. Hava yolları, gemi kaptanlığı gibi birçok alanda kaptanlık görevinizi yaparak sizde çok para kazanabilirsiniz.

Yöneticilik

Yöneticilik

Yöneticilik

Yöneticilik deyince aklınıza hemen apartman yöneticileri gelmesin:) Genel bir tanım olan yöneticiliğin aslında bir okulu yoktur, insanlar hemen yönetici olamayacakları gibi yönetilmeye de her zaman muhtaçtır. Şirketlerde uzun yıllar çalışarak yöneticilik vasfını kalibiyetleri, nasipleri ile yöneticiliğe kadar ilerlemiş kariyerleriyle insanlar bu vasıfla gayet güzel paralar kazanmaktadır. Yöneticilik ile hayat standartınız da yükselmiş olacak ve hiç beklemediğiniz kapılar size açılacaktır

Avukatlık

Avukatlık

Avukatlık

Hukuk düzenini sağlamak ve adalete ihtiyacı olan herkese yardımcı olabilecek kutsi mesleklerin başında gelen avukatlık ile işinizi güzel ve en iyi şekilde icra edip görevlerinizi ifa ederek sizde oldukça para kazanabilirsiniz. Eğitimi zor ama yaptıkça güzelleşen ve kutsileşen bu mesleği tercih ederek  ülkemizde her zaman adaleti sağlayacak avukatlar aldıkları paraların hakkını adaleti sağlayarak verebileceklerine inanıyorlarsa bu mesleği yapabilirler. Karar kişilere kalmış ama görmezden gelebileceğiniz konulara maruz kalmak istemiyorsanız bu işten uzak durun.

Tercümanlık

Tercümanlık

Tercümanlık

Yabancı dillerden herhangi birine oldukça hakim ve okumasını ve konuşmasını iyi bilen herkes tercümanlık mesleğini yaparak güzel paralar kazanabilir.  Oldukça geniş bir iş olanağı tanıyan bu meslek sahiplerine, uluslararası şirketlerin bünyelerinde satış pazarlama, futbol klüplerinde yabancı futbolcu ve teknik adamların tercümanlığı tv kanallarında çevirmenlik gibi çeşitli ve saymakla bitmeyecek kadar çok iş alanlarda da iş bulunabilir yüksek maaşlar ile çalışma imkanı yakalanabilir.

Psikolog

Psikolog

Psikolog

Günümüzde gençlerin tercih ettiği psikolog mesleği oldukça para kazandıran meslekler arasındadır. Çok popüler olan e günümüzde psikoloji ana bilim dalını okuyarak kariyer yapma hedefleyen birçok genç kendilerini okuldan aldığı eğitimler ile daha da geliştirerek uzman olarak daha çok para kazanabilir. Herzaman gelişime açık olan kişilerin seçmesi gereken bu alanda siz öğrendiklerinizi her zaman yeterli görüyorsanız bu mesleği seçmeyin. Gelişime ayak uyduran ve çözüm yolları bulmak için gayretli kişiler bu mesleği gözü kapalı seçebilir.

Birçok alanda diploma sahipleri çok para kazandıran meslekleri seçerek kariyer yapabilir. Bunlar eczacılık, pilotluk, hosteslik, hava kontrolorü, CEO, şef aşçılık gibi meslek grupları da çok para kazandıran meslek ve sektörlerdir. Sizde geleceğinizi şimdiden şekillendirecek ve hayatınızı etkileyecek meslek seçimlerinde bu saydığımız işleri yaparak kariyer yapabilir, yüksek maaş verilen bu işlerden sizde para kazanabilirsiniz.

BEĞEN İLK ÖNCE HABERDAR OL!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Engin dedi ki:

  Kaynak işi yapabilirim

 2. Mersin mezitli dedi ki:

  Paketleme işi yapabilirim

 3. çankaya dedi ki:

  ön muhasebeciyim. bilgisayar ile evde iş yapmak istiyorum

 4. Sabun, nikah sekekeri, paketleme herhangibir is olabilir dedi ki:

  Elim ise yatkin ve hizlidir gunde 10 saat aktif calisabilirim bant usulu yuksek tempolu iste calistim

BİR YORUM YAZ