Dükkan Açmak

Emeklinin Üzerine İşyeri Açılır mı?

Emeklinin Üzerine İşyeri Açılır mı?

Emekli üzerine dükkan işyeri açmak fikri, işyeri sahibine bağ-kur sigortası yapılmaması için düşünülen bir önlemdir. Dükkan mağaza veya işyeri, emeklinin üzerine yapılır ve emekli şahsın zaten sigortalı olması nedeniyle de, zorunlu bağkur sigortası yapılmasın kurtulmuş olunur.  Peki devlet iş kuran emeklilerden kesinti yapıyor mu, emekli maaşları düşüyor mu, yeni düzenleme ile son durum nedir? detaylar haberimizde..

Emeklilerin üzerine dükkan açılabilir mi?

İşyeri açılışı, emekli olan kişilerin üzerine yapılabilir. Ayrıca başka bir özel veya tüzel kurumda çalışan kişilerin üzerine de dükkan işyeri yapılabilir. Dikkat edilmesi gereken hususlardan biri şudur ki, dükkan veya işyeri memurların üzerine yapılamaz. 657 sayılı Devlet memurları kanununa göre, memurların tacir sıfatı ile işyeri açmaları yasaktır. Bu sebeple işyeri emekli veya özel sektör çalışanlarının üzerine yapılabilse de, memurların üzerine yapılamaz.

İşyeri veya dükkan açmak için, açacağınız işletmenin faaliyet alanına göre, hazırlamanız gereken bir takım evraklar bulunmaktadır. İş kurmak isteyen şahıslar, Belediye Başkanlığına, Vergi Dairesine, Esnaf veya Ticaret odalarına kayıt yaptırmak için ziyarette bulunurlar. Ülkemizde kanun ve mevzuat bir olsa da, bazı kurumlar tarafından istenen matbu evraklarda farklılıklar görülebilmektedir

Ustalık belgesi gerekir mi?

İşyeri açmak için ayrıca ustalık belgesi sahibi olmanız gerekmektedir. İŞYERİ AÇMAK İÇİN USTALIK BELGESİ isimi yazımızda, hangi sektörler için ustalık belgesi istendiği, emeklilerin ustalık belgesi olması gerekip gerekmediği, iş kuranlar için gereken evraklar ve belgeler, anlatılmaktadır. Bu kapsamda ustalık belgesi almak için Mesleki Çıraklık Eğitim Merkezlerine başvurabilir ve yazımızdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.Dükkanı Emeklinin Üzerine Yapanlar Sosyal güvenlik destek primi ödemiyor

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği tarafından yayımlanan 21/02/2016 gün ve basın duyurusu şöyle;

Yaşlılık veya emekli aylığı bağlandıktan sonra çalışmaya devam edenlerin (Ticari veya serbest meslek kazancı sebebiyle gelir vergisi mükellefi olan veya vergiden muaf olmakla birlikte Esnaf ve Sanatkar Siciline kayıtlı bulunan yahut anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi ortağı, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları, diğer şirket ve donatma iştiraklerinin ise tüm ortakları) aylıklarından kesilen sosyal güvenlik destek primi kesintisi kaldırılmıştır. denildi.

Bu mevzuat uyarınca, artık emekli üzerime işyeri açanlardan sigorta destek primi kesilmiyor. İşyeri açan emeklilerden artık maaşlarının %15′ i kesilmiyor. Esnaf olan emeklilerin maaşları düşmüyor.

Maaşında düşüş olmayan emekliler

 • 4/a (SSK- hizmet akdiyle çalışanlar),
 • 4/b (Bağkur- kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar)
 • 4/c (Emekli Sandığı- kamu görevlileri) kapsamında yaşlılık veya emekli aylığı alanlardan, esnaf olarak çalışmaları sebebiyle aylıklarından SGDP (sosyal güvenlik destek primi) kesintisi yapılanların bu kapsamdaki sigortalılıkları 29.2.2016 tarihi itibariyle sonlandırılacaktır.

Sizde işyeri açmak istiyor iseniz, dükkanınızı bir emeklinin veya çalışanın üzerine yapabilirsiniz.

BEĞEN İLK ÖNCE HABERDAR OL!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Yaşar dedi ki:

  Eşim bayilikle 3yıllık sözleşme imzaladı karşılığında 3500 TL para verdi rahatşızlığından dolayı sözleşmeyi fesih etmek istiyor fakat bayilik 10000 TL cezası var diyor.eşim şimdi malulen emekli oldu. Çalışamayacak durumda.yardimci olabilirmisiniz acil.dükkan getirisi yok .hep zarar.

 2. Ömer dedi ki:

  Benim annem bağur emeklisi üzerine bakkal dükkanı var annemden her ay kesinti olurmu basit üsul dükkan

 3. emrahtekin dedi ki:

  ben hadımköyde oturuyom çok zamanım oluyor kişilik ekibim var eve iş almak istyorm yardmcı olmanızı istyorum

 4. murat karavaş dedi ki:

  uzman çavuşum pisikyatriden malulün emekli olum iş yeri açarsam 4 c maaşım kesiliermi

 5. gazipaşa dedi ki:

  Iyi geceler ben esnafım tekel bayii işleistiyorum sorunlarım oldudukkanima hırsiz girdi ben emekli birinin üstüne dükkani devir edecem kredi alabilirmi ama 2 tane kredi si var deniz bankta maaşından kesiliyorlar

BİR YORUM YAZ