Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


Elektrikli Otomobiller İçin Önemli Yatırımlar Yapılacak

Elektrikli Otomobiller İçin Önemli Yatırımlar Yapılacak
243 kez okundu.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, araç sektörünün en çok merak edilenlerinden biri olan elektrikli araçlar için detaylı bilgi verdi. Önümüzdeki zamanlarda elektrikli otomobiller için pek çok çalışmanın başlayacağını duyuran bakan, önemli yatırımların altına imzamızı atacağız dedi.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliğinin düzenlemiş olduğu ödül töreninde konuşmasını gerçekleştiren Zeybekçi, zamanın ilerlemesiyle birlikte teknolojinin daha çok geliştiğini bu nedenle dünyanın teknolojiye sahip olan ve bu teknolojiyi tüketenler olarak iki kısma ayrıldığını söyledi.

Türkiye’nin son dönemde içinde bulunduğu gelişimlerden bahseden bakan, bu konuda teknoloji kısmında büyük bir gelişmenin katedildiğini belirtti. 15 yıl içinde eğitim süresinin 4,5 yıldan 8 yılın üzerine çıktığını belirten bakan, bunun gerçekten büyük bir başarı olduğunu ve bu alandaki hedeflerini hayata geçirmeye hazır olduklarını söyledi. Bu alanda yeni hedefin ise 12 yıl olduğunu sözlerine ekledi. Ancak bunun için yolun daha başında bulunduklarını belirten Zeybekçi konuşmasına şu şekilde devam etti “Beş yıldan sonra otomotiv yan sanayisinde şanzıman, mazot pompası, vites kutusu üretenler artık bunları üretmeyecek. Çünkü belkide bu beş yıllık sürecin ardından araçların çok büyük bir çoğunluğu elektrikli olacak. Elektrikli araç teknolojileri bildiklerimize oranla çok daha farklı. İşte gelecek zamanlarda göreceksiniz, elektrikli otomobil teknolojisi adına ülkemizde önemli yatırımlar başlatılacak ve pek çok önemli olaya imzamızı atacağız” diye konuştu.

Sadece Üretimini Sağlamak Bir Kabiliyet DeğilZeybekçi, katma değerinin mutlaka artması gerektiğini söylerken, üretim yapmanın herhangi bir kabiliyet içermediğini şu anda dünyanın en geri kalmış ülkelerinin bile bunu yaptığını söyledi.  Otomotiv sektörü içinde geçtiğimiz yıl 28.5 milyar dolarlık ihracat yapıldığını, bunun bu yıl itibariyle 31,5 milyar dolar seviyesinde olacağı öngörülüyor. Özellikle bakan ülkenin artık kendi global devlerini ortaya çıkararak bu şekilde büyük bir ilerleme kaydedeceğini düşündüğünü söyledi.

İhracatın Yüzde 18’ini Yapıyor

OİB Yönetim kurulu başkanı ise, otomotiv endüstrisinde özellikle son 12 yıllık dönemde ihracat şampiyonu olduklarını söyledi. Bu alanda 28.5 milyar dolarlık yani yüzde 18’ini tek başlarını gerçekleştirdiklerinin altını çizdi.

Geçen yıl adet bazı olarak motorlu taşıtlar ihracatında 1 milyon adetinin aşıldığı belirtilirken, ihracat kısmında ise son 3 yılın rekorun kırıldığı biliniyor. OİB yönetim kurulu başkanı aynı zamanda gelecek zamanda otomotiv endüstrisinin çok fazla değişeceğini düşündüklerini söyledi. Özellikle elektrikli ve yapay zeka ile kontrol edilebilen araçlar daha fazla gündeme gelecek. Durumların bu şekilde olması ise, mutlaka sektöre ayak uydurulması gerektiğini ortaya çıkarıyor diye belirtmiş oldu. Özellikle bu değişime ayak uydurulmadığında ortaya pek çok riskli durumun çıkabileceğini belirten OİB başkanı, bu nedenle alanda pek çok yatırım için kolların sıvandığını tekrarladı. Önümüzdeki günlerde ise, elektrikli araçlara dair daha fazla gelişmenin duyulacağı düşünülüyor. Özellikle geleceğin teknolojisi olarak adlandırılan bu otomobiller için pek çok çalışma gündemdeki yerini koruyor.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git