Ekonomik Gelişmeye Dair İlk Yorumlar Geldi

Ekonomik Gelişmeye Dair İlk Yorumlar Geldi
220 kez okundu.

MÜSİAD Genel Başkanı, bugün açıklanan Türkiye ekonomisi büyüme verilerine ilişkin yorumda bulundu. Buna göre açıklanan verilerin diğer uluslararası kuruluşlara çok önemli bir cevap niteliği taşıdığını düşündüklerini belirtti. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Abdurrahman Kaan, 2017 yılında yatırımcı odaklı pek çok yeni projenin devreye sokulmasından sonra, bu durumun büyümeye önemli şekilde etki ettiğinin altını çizdi. Konu hakkında konuşmasına şu şekilde devam etti “Bu büyüme sonuçlarının özellikle Türk ekonomisinin gücünü görmezden gelen kişilere çok iyi bir cevap olduğunu düşünüyoruz.  Bu şekilde ülkemizin kredi notunu düşüren uluslararası kuruluşlarda bu şekilde yanıtlarını almış oldular” diye konuştu.

Daha önceki zamanlarda 2017 yılına dair olan büyüme sonuçlarının yüzde 7,5 oranında olacağını beklediklerini söyleyen Başkan, aslında karşılarına çıkan sonuçlarda çok az bir yanılma payının olduğunu söyledi.

“2017 yılının genelinde yüzde 7,3’lük bir artış elde etmiş durumdayız. Bu büyüme oranı yalnızca inşaat alanında değil, makine ve teçhizat alanında güçlü bir duruşumuz olduğunu ispat eden cinstendir. Aynı zamanda büyümenin sanayi alanında da devam ettiğini bu şekilde açık bir halde görebiliriz. Bunu destekleyen şekilde sektör katma değerinde de geçtiğimiz yılda yüzde 9,2 oranında bir artış elde edilmiş durumdadır. Yani Türk ekonomisinde ilerlemeler çok hızlı bir şekilde kaydedilmeye devam etmektedir. Özellikle hizmet sektöründe alınan bazı başarıların büyümeye olan bariz etkisi çok net bir şekilde görülmektedir.” diye konuşarak toplantıdaki sözlerini bu şekilde noktalamış oldu.KOBİLER Büyürse Türkiye Büyür

Türk Girişim ve İş Dünyası Başkanı Tarkan Kadooğlu ise geçtiğimiz yılda yakalanmış olan verilere ilişkin, pek çok veriyi paylaşmış oldu. Özellikle bu duruma etki eden şeylerden birinin KOBİ’ler olduğunu belirten Başkan, bu alanda daha büyük gelişmelerin olabilmesi için KOBİlerin büyümesi gerek diye konuştu. Bunun yanında büyümenin devam edebilmesi için, önemli reformların bu alanda yapılmaya başlanması gerekir diye konuştu. Bunun yanında Başkan, elde edilmiş olan bu büyüme rakamların geçmiş zamanlarda yaşanan sıkıntılarıda geride bıraktığının bilgisini verdi. Özellikle 2016 yılının zor zamanlarının 2017 yılı ile birlikte son bulduğunu söyleyen Başkan, her daim güçlü bir ülke olmaya devam ediyoruz diye görüşünü belirtti. Ayrıca Kadooğlu konuşma sırasında şunları kaydetti:

“İnşaat yatırımları dördüncü çeyrek içinde yüzde 4,8’lik bir artış göstermiş durumdadır. Makine ve teçhizat alanındaki yatırımlar ise yüzde 8,3 olarak büyüme göstermiştir. Bu veriler özellikle ikinci yarıda daha iyi bir performans ortaya çıkarıldığını gösteriyor. Yani bu rakamlar ilk çeyreğe oranla daha sürdürülebilir detaylardan oluşuyor. 2018 yılında alınmış olan ilk veriler büyüme konusunda biraz yavaşlığın olduğunu gösterse de, yine de büyüme konusunda parlak sonuçların olabileceğini gösteriyor. 2018 yılı büyüme rakamlarında ise tahmini olarak 5 ile 5,5 seviyesini bekliyoruz. Yani yatırımlarda meydana gelen artışların büyümeyi önemli bir şekilde desteklediğini görüyoruz.” diye konuştu.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git