Personel Alımı

EGM Jandarma Bekçi Alımı Ne Zaman? 2021 Başvuru Şartları Nelerdir?

Binlerce genç Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yeni yapılanması kapsamında yayınlanan 10 bin Jandarma bekçi alımı duyurusu sonrasında başvuru tarihlerinin açıklanmasını dört gözle bekliyor. Peki, Jandarma bekçi alımı 2021 başvuru şartları nelerdir? Güncel konuların başında gelen EGM Jandarma bekçi alımı ilgili tüm detaylara ve yapılan son zamanlar sonrasında 2021 Jandarma bekçi maaşlarına içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

EGM Jandarma Bekçi Alımı

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından devam eden yeni yapılanma sürecinde göreve başlayacak olan bekçiler, Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde çalışacak ve kırsal alanlarda görev yapacaktır. Toplamda 10 bin jandarma bekçi alımı gerçekleştirilecektir. Alım için yapılacak sınav MEB tarafından düzenlenecek olup 100 sorudan oluşacaktır. Daha önceleri uygulanmakta olan 4 yanlışın 1 doğruyu götürmesi uygulaması artık uygulanmayacaktır. Alımlar yapılırken başvuru ilinde 1 yıl ikamet etme şartı ve erkekler için askerlik hizmetinin tamamlanması şartı aranacak, KPSS şartı olmayacaktır.

Jandarma Bekçi Alımı Başvuru Şartları Nelerdir? 2021

Bekçilik başvurularında ilkokul mezuniyeti yeterli olmaktaydı. Son yapılan açıklamalara göre jandarma bekçi alımında adayların en az lise mezunu olması gerektiği belirtildi. Ayrıca yaş sınırı da yükseltildi. Bekçilik için başvuruda bulunacak adayın 31 yaşından gün alamaması gerektiği belirtildi.

Son yapılan düzenlemelerle birlikte jandarma bekçilik başvurusu için aranan şartlar şunlardır:

 • Öğrenim durumunun en az lise ve dengi okullardan olması
 • Adayın Türkiye Cumhuriyeti (T.C) vatandaşı olması
 • 18 yaşının doldurulmuş olması ve 31 yaşından gün alınmamış olması
 • Askerlik ödevini yerine getirmiş olmak (sadece erkek adaylar için)
 • Başvurunun gerçekleştirildiği tarih itibariyle hiçbir partiye üyeliğin olmaması
 • Hiçbir şekilde terör örgütleriyle bağlantı içinde olmamak ve faaliyetlerine katılmamak
 • Uyarıcı madde kullanmamak ve daha önce bununla ilgili tedavi görmemiş olmak
 • Vücut kitle indeksinin 18 – 27 değerlerin arasında olması
 • Adayın en az bir yıldır başvuru yaptığı il ya da ilçede ikamet ediyor olması
 • Arşiv araştırmasının ve yapılacak güvenlik soruşturmasının olumlu olması

Yukarıda belirtilen şartları taşımayan kişilerin başvuruları kabul edilmemektedir. Başvuru yapmadan önce şartları değerlendirmeniz önem taşımaktadır.

Jandarma Bekçi Alımı Ne Zaman?

Bu konuyla alakalı olarak yapılan resmi bir tarih açıklaması bulunmamaktadır. Ancak jandarma bekçi alımı 2021 başvurularının Ramazan bayramı sonrasında başlatılması beklenmektedir.

Başvuru tarihlerini Emniyet Genel Müdürlüğü’nün duyurularından takip edebilirsiniz.

Jandarma Bekçi Alımı Başvurusu 2021

Bekçi alımlarında başvuru için kullanabileceğiniz iki farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlar;

 • E-devlet üzerinden ya da Polis Akademisi resmi web sitesi üzerinden başvuru,
 • Başvuru tarihleri açıklandıktan sonra mesai saatleri içerisinde başvuru merkezlerine giderek bireysel olarak başvuru yöntemidir.

E-devlet üzerinden bekçilik başvurusu yapmak için; sisteme girişi sonrasında hizmet arama kısmına “ Aday işlemleri sistemi” yazın ve ilgili sayfaya geçiş yapın. Uygulama sizi otomatik olarak Polis akademisi işlemleri sistemine gönderir. Dönem seçimi yaptıktan sonra sizden istenen bilgileri girin. Bu şekilde ön başvurunuzu iletilmiş olur.

2021 Jandarma Bekçi Maaşları

Yapılan güncel zamlar sonrasında jandarma bekçi maaşları lise mezunları için 4.782 TL, ön lisans ve lisans mezunları için 4.999 TL olmuştur. Bekçiler maaşları şehirlere göre farklılık gösterebilmektedir. Ayrıca bekçiler evlilerse ya da çocukları varsa ek ödeme alabilmektedirler.

Kıdem durumu da maaşın artmasına olanak sağlamaktadır. Bu oran değişkenlik gösterebilmektedir.

Jandarma Bekçi Alımı Başvuru Belgeleri

Ön başvurularını tamamlayan adaylar, istenilen başvuru belgelerini hazırlamakla yükümlüdürler. Bekçi alımı başvuru belgeleri şunlardır:

 • Yapılacak sınava giriş için başvuru dilekçesi
 • Son mezuniyete ait diplomanın fotokopisi ve aslı
 • Başvuru ilinde bir yıl ve daha fazla zamandır ikamet edildiğini gösteren belge
 • Sınav ücretinin (250 TL) yatırıldığına dair dekont
 • 4 tane biyometrik (son bir yılda çekilmiş) fotoğraf
 • Yaş düzeltme evrakı (yaş düzeltme işlemi yaptıranlardan istenir)
 • Askerlik ödevinin tamamlandığını belirten terhis belgesinin aslı ve fotokopisi
 • T.C kimlik kartının fotokopisi ve aslı

Jandarma Bekçi Alımı Askerlik Şartı

Bu konuyla alakalı olarak askerlik şartının kaldırıldığına dair birçok bilgi kirliliği mevcuttur. Ancak bekçilik alımlarında askerlik şartı aranmaktadır. Askerlik hizmetini tamamlamayanlar alımlarda başvuru yapamamaktadır.

Bu konuda kafa karışıklığı yaşanmasına sebep olan 30942 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan başvuru şartlarındaki güncellemedir. Oysa yapılan değişiklik “Askerlik görevini yerine getirmiş olmak” yerine “askerlikle ilişiğinin bulunmaması” şeklindedir.

Bekçilik Sınavı Nasıl Yapılmaktadır?

Alımlarda gereken şartları taşıyan adaylar ön başvuru sürecini tamamlayıp sınavlara ve mülakatlara girme hakkı kazanmış olur. Değerlendirme 3 aşamadan oluşmaktadır. Bunlar;

 • Yazılı sınav,
 • Fiziki yeterlilik testi
 • Sözlü sınavdır.

Yapılacak olan yazılı sınav 100 sorudan oluşur. Her sorunun 1 puan değeri vardır. Yanlışların doğruyu götürmediği bu sınavdan 50 ve üzeri baraj puanı alan adaylar başarılı sayılmaktadır.

Yapılacak sınavın içeriğinde 6 ders vardır. Bu derslere ait soru dağılımları ve seviyeleri ise şöyledir:

 • Türkçe (ortaöğretim seviyesinde 20 soru)
 • Sosyal Bilgiler (İlköğretim seviyesinde 15 soru)
 • Fen Bilgisi (ilköğretim seviyesinde 15 soru)
 • Matematik (ortaöğretim seviyesinde 15 soru)
 • Hayat Bilgisi (ilköğretim seviyesinde 15 soru)
 • Genel Kültür (ortaöğretim seviyesinde 20 soru)

Bir sonraki aşamada fiziki yeterlilik testleri yapılmaktadır. Adayların kondisyonları, fiziki yeterlilikleri bu aşamada değerlendirilmektedir. Jandarma bekçi alımlarında kullanılacak parkurlar 2021 yılında değiştirilmiştir.

Jandarma Bekçi Alımı Başvurusu 2021
Jandarma Bekçi Alımı Fiziki Yeterlilik Parkuru

Son aşamada adaylara sözlü sınav yapılmaktadır. Adayların sözlü olarak değerlendirildikleri konular şunlardır:

 • Özgüven
 • İfade yeteneği
 • Vücut dili kullanımı
 • Temel bilgi seviyesi
 • Kavrama yeteneği

Adaya bu 5 kategorideki başlıkları değerlendirmek amacıyla güncel genel kültür konularının yer aldığı kartlar rastgele seçtirilerek, gelen konuyla alakalı fikirlerini açıklayarak anlatması beklenmektedir. Her kategorinin puanı 20’dir. Sözlü sınavdan en az 70 alan adaylar sözlü değerlendirme sürecini başarıyla tamamlamış olur.

Tüm elemeleri geçtikten sonra arşiv araştırması ve güvenlik soruşturmaları yapılmaktadır. Olumlu sonuçlanması halinde adaydan sağlık raporu istenir. Bir engel yok ise memur olarak atamaları yapılır. Ataması yapılmış olan bekçi 15 gün içerisinde görevine başlayacaktır. Bu süre içerisinde hiçbir sebep sunmadan göreve başlamayan adayların ataması iptal edilir.

2021 Bekçilik Sınav Ücreti

Halkbank internet bankacılığı, ATM’leri ya da şubeleri aracılığıyla 250 TL’lik sınav ücretinin yatırılması gerekmektedir. Adayın T.C kimlik numarası ve ne için ödeme yaptığı bu aşamada belirtilmelidir.

Ödemeye ait dekont saklanmalı ve diğer başvuru belgeleri ile birlikte teslim edilmelidir.

Ön başvurularını yaptıkları halde sınav ücretini ödemeyenlerin başvuruları geçersiz sayılmaktadır. Birden fazla ödeme yapılması durumunda ise geri ödeme yapılmamaktadır.

Bekçiler Kaç Saat Çalışıyor?

Bekçiler görevlerine akşam saatlerinde başlayarak sabahın ilk ışıklarına kadar devam etmektedir. Görev yerlerindeki polis sayısına bağlı olarak bu sistem değişkenlik gösterebilmektedir.

Örneğin; İstanbul’da 19.00 – 07.00 saatleri arasında görev yapmaktadır. Ayrıca 12/36 çalışma sistemi uygulanmaktadır.

İzmir’de 6 gün 12şer saatlik mesailer olmaktadır. Haftanın bir günü (genellikle hafta içi) izin verilmektedir.

Jandarma Bekçilerinin Görev ve Yetkileri Neler?

 Jandarma teşkilatında yeni uygulanmaya başlayacak olan bekçilik sistemi ile geçici süreyle silah altında olan er ve erbaşların yerine bekçilerin görev başında bulunması planlanmaktadır. Geçici süreli er ve erbaşlar ise geri hizmette ya da gerekli durumlarda görev başına gelecektir.

Köylerde yapılan devriyelerde, jandarma sorumluluk bölgelerinde asayişin sağlanması ve trafik ekiplerinde bekçiler de görev alacaktır.

Jandarma bekçilerinin görev tanımları ve yetkileri resmi olarak henüz açıklanmamıştır. Başvuru tarihleriyle birlikte tüm detayların açıklanması beklenmektedir.

Başa dön tuşu