Egeliler İhracatta Rekor Kırdı

Egeliler İhracatta Rekor Kırdı
215 kez okundu.

Ege İhracatçı Birlikleri, her ay yeni bir rekora imzasını atmaya devam ediyor. Mart ayında yüzde 18.4’lük bir artış elde eden ihracat rakamı 1 milyar 206 milyon olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz yılın Mart ayında ise EİB tarafından gerçekleştirilen ihracat rakamı 1 milyar 18 milyon dolar olmuştu.

2018 yılının Ocak ile Mart ayları arasında ihracat alanında rekor elde eden EİB 3 milyar 361 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleştirmiş oldu. Son 1 yıl içinde yüzde 12 artış yakalayan EİB, bu sayede en yüksek ihracat rakamını elde ederek kayıtlara geçmiş oldu. Tarım sektöründe ise yüzde 22’lik bir artış görüldü. Buna göre ihracat alanında 437 milyon 919 bin dolarlık bir rakam görüldü. Madencilik sektöründeki seviye ise 75 milyon dolar seviyesinde kalmış oldu. EİB bünyesindeki ihracatçı birliklerinde günümüz itibariyle 12 birlikten 10’u büyük bir başarı elde etti. Diğer iki ihracat birliği ise, beklenenin altında bir performans sergiledi.

Haşhaş Tohumu İhracatı Başlayınca Rekor Geldi

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, ihracat konusundaki elde edilen başarının aslında haşhaş tohumundan geldiğini belirtmiş oldu. Buna göre Hindistan’a yapılan ihracat yüzde 93’lük bir artış yakaladıktan sonra, bu alanda rekor rakamlar gelmeye başladı. 54 milyon 109 bin dolarlık rakamla Mart ayındaki en yüksek ihracat rakamı bu birlik yapmış oldu.

Demir Çelik Zirveyi Sevdi2018 yılının gelmesiyle birlikte Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçılar Birliği, bu ay 150 milyon dolarlık bir ihracat rakamı elde etmiş oldu. Bu rakamla birlikte ihracat alanında rekora ulaşmış oldu. 1.5 yıldan beri her ay boyunca rekor kırmaya devam eden bu birlik, ancak Mart ayında bu performansına devam edemedi. Mart ayında alınmış olan sonuç ise, diğer ayların biraz gerisinde kalmış durumdaydı. Mart ayında yüzde 48 artış yaşanırken, bu alanda 36 milyon dolarlık bir tutarında Türk ekonomisine kazandırılması sağlanmış oldu.

Öte yandan aynı artışlar hazır giyim sektöründe de çok net bir şekilde görülmeye devam etti. Ocak ayı ile Mart ayı arasında toplam olarak yüzde 25’lik bir artış elde edilirken, toplamda 351 milyon dolarlık bir ihracat rakamına ulaşılmış oldu. Son 1 yıl içinde bu sektördeki ihracat rakamı ise 1 milyar 332 milyon dolar seviyesine yükseldi. Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamulleri Birliği ise, Mart ayında yüzde 21 oranında bir artış elde etti. Buna göre 91 milyon dolarlık bir ihracatıda bu şekilde kayıtlara geçirmiş oldu. 1 yıl içinde bu alanda elde edilen toplam ihracat rakamı ise 1 milyar dolar seviyesine bu şekilde oldukça yaklaşmış oldu. Bunun yanında diğer sektörlerde de Ege’nin ihracat konusundaki başarısı çok net bir şekilde görülmeye devam ediyor. Çoğu sektör içinde ihracat rakamlarında büyük bir artış var. Özellikle meyve,  sebze ve tekstil sektöründe yükselişler daha iyi bir şekilde seyrediyor. Bu başarının önümüzdeki aylarda ne şekilde gelişeceği ise büyük merakla bekleniyor.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git