Sosyal Medya

EBA Tek Kullanımlık Şifre Nasıl Alınır? Şifremi Unuttum 2023 (KESİN YANIT)

Pandemi sebebiyle uzaktan okulların uzaktan eğitime dönüşmesinin ardından öğrenci ve veliler tarafından EBA giriş işlemlerinin nasıl yapıldığına dair araştırmalar sürüyor. Eğitim Bilişim Ağı’na giriş yapmak isteyen öğrenci ve veliler tarafından araştırılan ve cevapları aranan öğretmen şifresi nasıl alınır, canlı yayın, eba cep uygulaması, nasıl yapılır, hesap oluşturma, Eba şifresi nasıl alınır, Veli şifre nasıl alınır, Öğrenci giriş şifresi nasıl alınır? ve E-okul şifre alma yolları hakkında detaylı bilgilere yer verdiğimiz içeriğimizden tüm merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz. Öncelikle E-Okul şifresi nasıl alınır e-okul şifremi unuttum EBA Hesabı oluştur üzerinden Eba tek kullanımlık şifre nasıl alınır, Eba öğretmen ve öğrenci şifresi nasıl alınır tüm merak edilenler bu konuları anlatacak olursak;

Eba Şifresi Nasıl Alınır?

Pandemi sebebiyle 12 Mart 2020 tarihinden itibaren uzaktan eğitim sistemine geçiş yapıldı.

İlkokul, Ortaokul ve Lise öğrencilerinin eğitimi bir dijital platformu olan Eğitim Bilişim Ağı tarafından sürdürülecek. Peki öğrenciler ve veliler Eğitim Bilişim Ağı üzerinden şifre nasıl alacaklar tüm bunlar hakkında bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz. Bu platformda şifre almak için bir çok yol bulunmakta. Covid-19 sebebiyle okulların kapanmasıyla birlikte okul üzerinden şifre almak iptal oldu. Bu yüzden öğrenciler başka yollara başvurdu. O yollardan biri ise burada bulunan linkten girip E-Devlet, E-Okul Bilgileri, Öğrenci Bilgileri, Açık Öğretim Bilgileri ve KAREKOD ile giriş sağlamamız gerekmektedir.

Eba Tek Kullanımlık Şifre Nasıl Alınır?

Eğitim Bilişim Ağı Giriş ekranı açıldıktan sonra,

 • Öğrenci yazan seçeneğe tıklıyoruz,
 • Daha sonra giriş işlemlerinin üstündeki Şifremi Unuttum seçeneğine tıklıyoruz. Açılan sekmede;
 • T.C Kimlik Numarası,
 • Doğrulama Yöntemi (e-posta veya telefon numarası)
 • Aşağıda bulunan sayıları ya da harfleri Güvenlik Kodu kısmına yazıyoruz,

Sisteme Kayıtlı E-posta Adresinizi yazarak Eğitim Bilişim Ağı öğrenci girişi sağlayabilirsiniz.

Girişlerinizi Karekod Yurtdışı AÖL ve e-devlet üzerinden de gerçekleştirebileceğinizi Biliyor musunuz?

Ayrıca platforma şifresiz olarak ”Karekod Yurtdışı AÖL ve e-devlet üzerinden de giriş yapabilirsiniz.

Eba Öğretmen ve Öğrenci Veli Şifresi Nasıl Alınır?

Önemli! Sisteme kayıtlı e-posta adresiniz veya cep telefonu numaranız yoksa öğretmeninizden veya velinizden tek kullanımlık şifre alarak şifrenizi yeniden oluşturabilirsiniz.

EBA Şifresi Nasıl Alınır? (KESİN YANIT)
Şifremi nasıl alacağım

EBA Hesabı Oluştur

Eğitim Bilişim Ağı Giriş ekranı açıldıktan sonra,

 • Öğretmen yazan seçeneğe tıklıyoruz,
 • MEBBİS, e-Devlet, Yurt Dışı, Akademik, Piktes yöntemlerinden birine tıklıyoruz.
 • MEBBİS yöntemi ile giriş sağlamak isterseniz, Açılan Sekmede Yukarıda bulunan harf ve rakamları Güvenlik Kodu kısmına yazmalısınız. Daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen kullanıcı adını ve şifreyi yazarak giriş yapabilirsiniz.
 • e-Devlet yöntemi ile girmek isterseniz, T.C Kimlik Numarası ve PTT’den aldığınız şifreyi girmelisiniz. Bu yöntemle de platforma giriş sağlayabilirsiniz.

Bu yöntemlerle Eğitim Bilişim Ağı şifresini oluşturabilirsiniz.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Aşağıdaki menülerden öğrenci, öğretmen, veli, mesleki gelişim uzmanı ve akademik destek menüsü butonlarından şifreniz ile giriş yaparak dersleri görebileceğiniz platforma artık giriş yapabilirsiniz.

Platforma Giriş Menüleri

Canlı ders uygulamasını bilgisayarınıza indirip kurarak bilgisayarda kurulum yaptığınız yerel disk klasörüne girerek (Yerel disk: C/ D) içinden çalıştırıp öğretmenlerin canlı ders oturumlarını izleyebileceksiniz.

Kurulum yaptığınız yerel disk klasörüne girerek (Yerel disk: C / D) içinden canlı ders oturumlarını izleyebilirsiniz.

e-Okul Şifremi Unuttum

Platform üzerinden henüz şifre almadıysanız, e-okul bilgilerinizle hesap oluşturmak için TC kimlik numarası e-posta/ cep telefonu doğrulama yöntemi ve doğrulama kodunu yazıp gönderip tüm bilgilerinizi yazarak yeni şifre oluşturabilirsiniz.

Şifrenizi Unuttuysanız TC kimlik ve Doğrula için gerekli e-posta veya cep telefonunuzu yazarak yeni şifre alabilirsiniz.

Şifre Değiştirme ve Yenileme

Şifreniz ile platforma giriş yaptıktan sonra şifre değiştirmek istiyorsanız hemen buradan şifrenizi yenisi ile değiştirebilirsiniz. Şifre aldıktan sonra geçerli şifrenizi yenilemek için tıklayınız.

Karekod Nedir?

Eğitim Bilişim Platformu’nun hazırlamış olduğu karekod sistemi bilgisayar üzerinden girişi kolaylaştırmaktadır.

Karekod İle Giriş Aşamaları:

 1. İlk önce Android ya da Apple işletim sistemi olan telefonunuz ile Eğitim Bilişim Ağı uygulamasını indirin.
 2. Uygulamayı indirdikten sonra uygulamayı açıyoruz,
 3. Eğitim Bilişim Ağı’na e-Devlet sistemi üzerinden ya da MEBBİS yöntemlerini kullanarak giriş yapınız.
 4. Bilgisayar ya da Akıllı Tahta üzerinden Karekod ekranını açıyoruz,
 5. Telefonunuzda bulunan Eğitim Bilişim Ağı uygulamasından sağ üstte bulunan karekod okutma simgesine tıklıyoruz,
 6. Ekrandaki karekodu telefona okutuyoruz,

Bu işlemlerden sonra çok kısa sürede Eğitim Bilişim Ağı sistemine güvenli bir şekilde girişinizi sağlayacaksınız.

Ya da öğrenciler, 15 yaşından büyük olan öğrenciler e-Devlet sisteminden, Kod ve Karekod ile 3 farklı şekilde; Veliler ise e-Devlet yöntemi ile Eğitim Bilişim Ağı platformuna girebilirler.

Platformun Mobil uygulamasına giriş yaparak ana sayfanın sağ üst köşesinde yer alan karekod ikonuna dokunarak bu karekodu telefonunuza okutarak kolayca giriş yapabilirsiniz.

Öğrenci Giriş Şifresi Nasıl Alınır?

Virüs sebebiyle uzaktan eğitim sistemi devam ediyor. 21 Eylül tarihine kadar sürecek olan uzaktan eğitim sistemi için Eğitim Bilişim Ağı platformu Sınıf Bazlı Zaman Çizelgesi hazırladı. 1. Sınıftan 12. Sınıfa kadar kapsayan uzak eğitim sistemi için bu haftanın Sınıf Bazlı Zaman Çizelgesi aşağıdaki görselde bulunmaktadır.

Eylül Ayı Sınıf Bazlı Zaman Çizelgesi
Sınıf Bazlı Zaman Çizelgesi

Uzaktan eğitim sadece hafta içleri olmaktadır. Cumartesi ve Pazar günleri tatil olarak sayılmakta. Günün neredeyse her saatinde bulunan dersler TRT İlkokul, TRT Ortaokul ve TRT Lise kanallarından ayrıca Eğitim Bilişim Ağı üzerinden sunulmaktadır.

TRT EBA Hangi Dijital ve Tv Kanallarında Bulunuyor?

Eğitim Bilişim Ağı TV’ yi televizyon ve dijital kanallarda izleyebileceğinizi sizin için araştırdık. Vermiş olduğumuz televizyon platformlarından izleyebilirsiniz. Bu uygulama;

Gibi frekansları kullanarak TRT EĞİTİM BİLİŞİM AĞI TV‘ yi takip edebilir ve eğitimlerinize buradan devam edebilirsiniz.

Canlı Sınıf Sistemi

Bu platformun özellikleri bunlarla bitmemekte. Ayrıca canlı sınıf sistemi bulunmakta. Okul yöneticisi eğer ki bize canlı sınıf sistemini açtıysa oradan da derslere katılabiliriz. Zaten açıldığına dair bilgi size SMS yoluyla ulaşacaktır.

Canlı Ders Programı Nasıl Öğrenilir?

Canlı Dersim Var mı seçeneğine tıkladıktan sonra karşımıza T.C Kimlik Numarası ve Güvenlik Kodunu girebileceğimiz seçenekler çıkacaktır. Bu bilgileri doldurduktan sonra canlı ders programını öğrenip canlı derslere katılabilirsiniz.

EBA'dan Canlı Sınıf Sistemi
Canlı Ders Programı Nasıl Öğrenilir?

Asistan Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bu platformun asıl amacı sanal eğitim olduğu için öğrencilerin ve velilerin işini kolaylaştırmak amacıyla Asistan uygulamasını çıkarttı. Bu asistan sayesinde;

 • Günlük Ders Programını,
 • Tek Dersi,
 • Haftalık Ders Programını size analiz edip aktarıyor.

Bu şekilde ders programını daha hızlı ve kolay takip edebilirsiniz.

EBA Asistan Nasıl Kullanılır?
Asistan Nedir? Nasıl Kullanılır?

Destek Noktası Nedir?

Eğitim Bilişim Ağı’nın yeni çıkartmış olduğu destek noktası sayesinde uzaktan eğitime katılacak olan öğrencinin interneti bulunmuyorsa ülkemizde bulunan illerde ve ilçelerde destek noktaları bulunmaktadır. Destek noktaları genellikle okullar olmaktadır. Okullarda her ders saatinde akıllı tahtadan dersler açılmaktadır. Sizin ilinize ya da ilçenize en yakın noktayı buradan bulabilirsiniz.

Destek Noktası Nedir?
Destek Noktası Nedir?

Uzaktan eğitim için gerekli olan Eğitim Bilişim Ağı hakkında tüm bilgilere detaylı bir şekilde yer verdik.

EBA Cep Uygulaması Nedir? Nasıl Yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığının erişime açmış olduğu ve bir çok materyali görebildiğiniz EBA cep uygulaması, IOS ve ANDROID olarak Google Play Store ve Apple Store üzerinden indirilmektedir. Bu uygulamayı yükleyerek video, haber, ses, görsel kitap, doküman ve dergi içeriklerine ulaşabilirsiniz. İçerikleri indirerek ve kaydederek dilediğiniz zaman izleyebilirsiniz.

 • Android ve
 • IOS için tıklayarak hemen indirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EDİTÖR TAVSİYESİ

Başa dön tuşu