Sağlık

E-Reçete Kaç Gün Geçerli? Reçete Geçerlilik Süresi 2023

E-Reçete kaç gün geçerli? Reçete geçerlilik süresi içerisinde ilaçlarını herhangi bir eczaneden temin etmek isteyenler bu sorunun cevabını arıyor. Sağlık kuruluşlarında doktorlar tarafından yazılmış olan reçetelerdeki ilaçlar belirtilen süre içinde alınmadığı takdirde vatandaşlar bu haklarını kaybetmektedir. Bu nedenle reçete geçerlilik süresi önemlidir. “Gözlük reçetesi kaç gün geçerli?” sorusunun cevabı da aynı şekilde merak edilmektedir. İlaç reçetesi ve gözlük reçetesi ile ilgili tüm detaylara yer verdiğimiz yazımızda “İlaç bitmeden kaç gün önceden yazdırılabilir?” sorusunun cevabını da bulabilirsiniz.

Reçete Geçerlilik Süresi Kaç Gündür? 2023

Doktor tarafından reçete edilmiş ilaçlar; reçetenin yazıldığı tarih de dâhil olmak üzere 4 iş günü içerisinde SGK anlaşması bulunan eczanelerden alınmalıdır.

Aksi takdirde bir gün bile geçse ilaçları temin etmek mümkün olmayacaktır. Bunun için yeniden doktora gidip ilaçları yazdırmanız ya da ücret ödeyerek almanız gerekecektir.

Reçete kaç gün geçerli diyenlerin bilmesi gereken bir diğer nokta; hafta sonu günleri Cumartesi ve Pazar reçete geçerlilik süresi olan 4 günün içerisine dâhil edilmemektedir. Aynı şekilde resmi tatiller de bu 4 günden hesaplanmaz.

İlaç Bitmeden Kaç Gün Önceden Yazdırılabilir?

Daha önceden raporlu olarak alınan ilaçların tekrar alınabilmesi için ilaç günün dolmuş olması gerekmektedir. İlacın bitiş tarihi ise 15 gün öncesi olarak kabul görmektedir. Kısacası ilaç bitmeden 15 gün önce ilaçlar bitmiş gibi kabul edilip tekrardan temin edilebilmektedir.

Hastaların raporlu ilaçları aylık olarak karşılanmaktadır. Eczacılar tarafından sisteme girilen kutu sayısına ve dozlara bakılmadan, geçmiş dönem dozu esas alınarak sistem tarafından bir aylık ilaç miktarı karşılanmaktadır. Bunun için hastanın geçmişe dönük 6 aylık süre içinde bir defa dahi olsa raporlu ilacı almış olması ve sistem kaydının olması gerekmektedir.

Gözlük Reçetesi Kaç Gün Geçerli?

Gözlük reçetesi geçerlilik süresi 2023 yılında 10 iş günüdür. Bu 10 günlük süreye hafta sonları ve resmi tatiller dahil edilmez. Belirtilen sürenin geçirilmesi durumunda gözlük reçetesi geçersiz sayılmaktadır.

Özel ya da devlet hastanelerindeki göz doktorları tarafından yazılmış gözlük raporları ile alacağınız gözlüğü devlet karşılamaktadır. Ancak bunun için bir limit koyulmuştur. Mevcut gözlüklerinizin cam ve çerçevelerini değiştirme süresi 3 yıldır. Bu süre bitmeden keyfi olarak değişim yapmak isterseniz ücreti kendinizin ödemesi gerekir.

Fakat bu 3 senelik süre içinde göz numaranızda büyüme veya ek bir rahatsızlık oluşması durumunda yeniden yazılan gözlük raporu sayesinde devlet ücreti karşılayacaktır.

Sürücü Belgesi Sağlık Raporu Alma hakkında merak edilenleri içeriğimizde inceleyebilirsiniz.

Reçete Süresi Uzatma

Özel ya da devlet hastanelerindeki doktorlar tarafından yazılmış reçetelerin süresinin uzatılması mücbir sebepler dışında mümkün değildir. Ülkede meydana gelen normalüstü doğa olayları(fırtına, sel vb.) ve kısıtlamalar (sokağa çıkma yasağı vb.) dışında bu süre uzatılmaz.

Örneğin; pandemi sebebiyle raporlu ilaç kullanan hastaların raporları ve reçeteleri otomatik olarak uzatılmıştır. Ayrıca normalde 1 aylık verilmekte olan ilaçlar 3 aylık olarak verilmiştir.

E-Reçete Kaç Gün Geçerli?

Teknolojinin ilerlemesiyle ilaç reçeteleri e-reçete olarak online sistemde yazılmaktadır. Normal bir reçete ile tek farkı budur. Yani e-reçete geçerlilik süresi de 4 iş günüdür.

Bu reçeteler için doktor size bir numara vermektedir. Eczaneye gittiğinizde bu numara ile sistemde otomatik olarak ilaçların listesi çıkmaktadır.

E-Reçete sorgulama işlemi için e-nabız uygulamasını kullanmanız gerekmektedir.

E-Nabız İle Reçete Sorgulama

Reçete numaramı kaybettim ne yapmalıyım?” diyorsanız endişelenmenize hiç gerek yok. E-Nabız platformunu kullanarak e-reçetenize kolaylıkla ulaşabilirsiniz. E-Nabız üyeliği başlatmak için izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

 • E-Nabız uygulamasını indirin ya da resmi web sitesini açın.
 • “E-Devlet üzerinden kayıt olun.” Kısmına tıklayın.
 • Sizi e-devlet’e yönlendirecektir. Bilgilerinizle giriş yapın. E-Nabız üyeliği için istenen bilgileri de doldurduktan sonra işlemleri tamamlayın.
 • Tekrar e-nabız uygulamasına dönün ve oluşturduğunuz şifre ile giriş yapın.

E-Nabız reçete sorgulama işlemi için;

 • E-nabız uygulamasına T.C kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapın.
 • Açılan ekranda “Reçetelerim” kısmına tıklayın.
 • Son yıllarda adınıza yazılmış tüm reçeteler burada sıralanacaktır.
 • İstediğiniz reçeteyi seçin.
 • İlaçlar ve kullanım şekilleri ayrıntılı olarak yazılmıştır.

E-Nabız İle Yapılabilecek İşlemler

E-Nabız sisteminde sağlığınızla alakalı tüm bilgilere yer verilmektedir. Eksik olan bilgileri de sizin doldurmanız istenir. Bunlar boy ve kilo gibi değişken bilgilerdir.

E-nabız’da yapabileceğiniz işlemler şunlardır:

 • Geçmiş döneme ait hastalıklarınızı “Hastalıklarım” kısmından görüntüleyebilirsiniz.
 • “Reçetelerim” ile adınıza yazılmış reçeteleri ve içeriklerini görebilirsiniz.
 • “Radyoloji görüntülerim” kısmında çekilmiş olan görüntüler bulunmaktadır.
 • Tahlillerinize ulaşabilirsiniz.
 • Alerjilerinizi, aşı takviminizi görüntüleyebilirsiniz.
 • Adınıza yazılmış istirahat raporlarını, ilaç raporlarını bulabilirsiniz.
 • Organ bağışı için ilk adımı atabilirsiniz.
 • Kemik iliği ve kan bağışı için bilgi alabilirsiniz.
 • Aile hekimi bilgilerinizi görebilirsiniz. Buna ek olarak aile hekiminizi değiştirebilirsiniz.
 • Hastane ve doktor randevularınızı yapabilirsiniz.
 • Nöbetçi eczaneleri öğrenebilirsiniz.
 • Covid-19 aşı takviminizi görüntüleyebilirsiniz.

Reçetedeki İlaçları Almazsak Ne Olur?

Reçetedeki ilaçların hepsini almanız zorunlu değildir. Tedaviniz için uygun bulunan ilaçlar arasında elinizde bulunan varsa almama hakkına sahipsiniz. Almadığınız ilaçlar için maaşınızdan kesinti yapılmamaktadır. Sadece reçete edilen ilaçlar iptal edilmektedir.

Reçete Geçerlilik Süresi Nasıl Hesaplanır?

Özel ve devlet hastanelerinde, aile sağlığı merkezlerinde ve sağlık ocaklarında yazılan reçetelerde geçerlilik süresi reçete tarihi de dahil olmak üzere 4 iş günüdür.

Örneğin; Perşembe günü adınıza bir reçete yazılmış olsun. Bu reçete ile ilaçlarınızı alabileceğiniz son gün hafta sonu günlerini çıkarıp 4 iş günü sayınca salıdır. Çarşamba günü ilaçlarınızı almanız mümkün olmayacaktır.

 

EDİTÖR TAVSİYESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × four =

Başa dön tuşu