Yeni İş Fikirleri

E-Nabız ve MHRS Üzerinden Corona Aşısı Randevusu Nasıl Alınır?

Covid-19 pandemisi ile mücadelede aşı çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın son yaptığı açıklama ile beraber, Biontech aşısı için artık özel ve kamu hastaneleri ile birlikte aile hekimlerinin de çalışmada olacağı duyuruldu. MHRS ve e-nabız üzerinden Biontech aşı randevusu alınabilecek. Bakan Fahrettin Koca’nın Twitter hesabından takipçileri ile paylaştığı tweet ise şu şekilde:

‘’Aşıya erişimde yeni kolaylıklar var. Biontech aşısı için artık kamu ve özel hastanelerle birlikte Aile hekimlerimiz de devrede. Bugünden itibaren e-nabız ve MHRS üzerinden randevu alabilirsiniz. Bu güce güvenin.’’

Yapılan açıklama ile birlikle e-nabız ve MHRS platformlarının ardından aile hekimlerinin de aşı randevusu verebileceğinin önü açılmış oldu. Ayrıca ülkemizde kamu ve özel 1500 hastanede BionTech aşısının altyapısının bulunduğu önceden duyurulmuştu. Avrupa İlaç Ajansı’nın Biontech aşısının saklanma şartlarının değiştiğini açıklaması üzerine, aşı dolabında 5 gün saklanabilecek olan aşıların saklama süresi bir aya çıktı. Bu sayede aile hekimleri artık aşıları uygulayabilecek.

Peki, aşı randevusu nasıl alınır? Aşı randevuları, e-nabız ve MHRS üzerinden alınabilmektedir. Dilerseniz ASİ yazıp TC kimlik numaranızın son 4 hanesini ve kimlik seri numaranızın son 4 hanesini aralarında boşluk bırakarak yazıp 2023’e SMS atarak aşı öncelik durumunuzu öğrenebilirsiniz.

MHRS Aşı Randevusu

MHRS (Merkezi Hekim Randevu Sistemi) üzerinden aşı randevusu almak için mhrs.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Sisteme MHRS şifreniz veya e-devlet ile giriş yapabilirsiniz. Merkezi Hekim Randevu Sistemi’ne giriş yaptıktan sonra ‘’Aşı Randevusu Al’’ butonuna tıklamalısınız.

E-Nabız Aşı Randevusu
E-Nabız ve MHRS Üzerinden Biontech Aşısı Randevusu Nasıl Alınır?
E-Nabız Aşı Randevusu
Biontech Aşısı Randevusu Nasıl Alınır?

‘’Aşı Randevusu Al’’ butonuna tıkladığınızda eğer aşı hakkınız yok ise aşağıdaki uyarı ile karşılaşırsınız:

Biontech Aşı Randevusu alma
MHRS Korona Aşı Randevusu

Eğer aşı hakkınız var ise karşınıza çıkan ekrandan aşı seçimi yapabilirsiniz. Sinovac ve Biontech aşısı seçenekleri size sunulmaktadır. Bulunduğunuz ili, ilçeyi ve aşı olmak istediğiniz kliğini seçip hangi aşıyı olmak istiyorsanız o aşının üzerine tıklayarak ‘’Randevu Ara’’ butonuna tıklayıp randevunuzu oluşturabilirsiniz.

İlk doz aşı randevunuzu yukarıdaki adımları uygulayarak alabilirsiniz. İkinci doz aşı randevunuzu da aynı adımları takip ederek planlayabilirsiniz.

E-Nabız Aşı Randevusu

Aşı randevunuzu e-nabız üzerinden oluşturabilirsiniz. E-Nabız giriş bilgilerinizle veya e-devlet kapısı ile sisteme giriş yapabilirsiniz. E-Nabız aşı randevusu almak için aşağıdaki adımları uygulamalısınız:

  • enabiz.gov.tr adresine giriş yapın.
  • Sol alt tarafta yer alan ‘’Covid-19 Aşısı’’ menüsüne tıklayın.
  • Açılan sayfada ‘’Covid-19 Aşı Bilgileri’’ butonuna basın.

Covid-19 aşı bilgileri kısmında eğer aşılamada öncelikli grupta değilseniz aşağıdaki uyarı ile karşılaşırsınız:

Covid-19 Aşı Randevusu Nereden Alınır?
Covid-19 Aşı Randevusu

Eğer aşı sıranız gelmiş ise çıkan ekrandan aşı randevunuzu oluşturabilirsiniz. İlk doz aşı randevunuzu oluşturduktan sonra aşı gününüz geldiğinde seçtiğiniz aşıyı olabilirsiniz. İkinci doz aşı için aynı şekilde yukarıdaki adımları uygulayarak randevunuzu oluşturabilirsiniz.

MHRS Alo 182

Covid-19 aşı randevularınızı e-nabız ve MHRS sistemlerinden alabilmektesiniz. Ayrıca ASİ yazıp TC kimlik numaranızın son 4 hanesini ve kimlik seri numaranızın son 4 hanesini aralarında boşluk bırakarak yazarak 2023’e SMS atıp aşı öncelik durumunuzu sorgulayabilirsiniz. Aşı randevusu için MHRS Alo 182 hattı da kullanımdadır. Covid-19 aşı takviminde aşı sıranız gelmiş ise Alo 182 hattını arayarak ilk doz aşı randevunuzu oluşturabilirsiniz. İlk doz aşınızı olduktan sonra size verilen gün aralığı dikkate alıp ikinci doz aşı için randevunuzu da oluşturarak aşılanmanızı tamamlayabilirsiniz. Aşı randevunuzu alırken bulunduğunuz il ve ilçeye göre talep oluşturmalısınız ve aşı olunacak kliniği seçmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EDİTÖR TAVSİYESİ

Başa dön tuşu