İş Kurmak İçin Sektör ve Dükkan Seçimi

İş Kurmak İçin Sektör ve Dükkan Seçimi
4.313 kez okundu.

İş yeri açacaklara özel tavsiyeler

Dükkan açmak isteyenleri dükkan ve yer seçimlerinde yollarını aydınlatacak pratik öneri ve tavsiyelerden oluşan yazımızdan sizde yararlanabilir doğru adımlarla daha sağlam ve güçlü bir şekilde ticari hayatınıza yön verebilirsiniz.

  • Dükkan açmak isteyenler öncelikle açılacak dükkanın hangi sektörde faaliyet göstereceğine ve  nerede açılacağına karar vermeleri gerekir. Yapacağınızı düşündüğünün iş koluna karar verirken iyi düşünülmeli gelecekteki pozisyonlar göz önünde bulundurulmalıdır gerekirse sevdiklerinizden ayrı kalmayı göze alacaksanız iş kolunun seçiminde bir o kadar dikkatli olmanız gereklidir. İşyeriniz için güzel bir isim bulmak ile bu yola çıkabilirsiniz.
  • Bu kararlar girişimcinin ilerleyen ticari hayatını oldukça etkileyecek iki ana temel unsurdur. Dükkan açmak için öncelikle sektör belirlenmeli ve sonrasında hangi işin yapılacağının kararı verildikten sonra dükkanın yeri belirlenmelidir. Bunların yanında yeni bir iş yeri açacak olanların göz önünde bulundurmaları gereken bazı sorunlara çözüm bulmaları da gereklidir. Kosgeb ile geri ödemesiz kredi alarak işyeri açmayı düşünüyorsanız desteklenen sektörler arasında bir iş alanı seçmelisiniz.
  • Açılacak olan dükkanın risk analizi yapılmalı, fırsat veya tehditler  analizi yaparak muhtemel yaşanacak aksi durumlar için yedek sermaye olması gereklidir. Bunun yanında tabi ki açılış sermayesi en büyük sorundur öncelikle bu sermaye ve öz kaynak sorunu işletmenin açılışında kişileri çıkmaza sokan bir durum olsa da sermaye kaynakları yaratarak ve bazı kurum ve kuruluşlara başvurarak öncelikle bu sorunun halledilmesi gereklidir. Buna İşyeri açmak için kredi almakla başlayabilirsiniz.
  • Takım arkadaşlarının iyi seçilmesi ve birlikte çalışacağınız personelinizin takım ruhu ile hareket edebileceğiniz kişiler olmasına özen gösterin.
  • Bunun yanında girişimciler, müşterilerin alışveriş alışkanlıklarını tespit ederek ona göre bir sektör belirlemelidir. Girişimcilerin dükkan açarken göz önünde bulundurması gereken diğer durumlar ise mutlaka girilecek olarak pazarın büyüklüğünün analiz edilmesi ve pazar ve rekabet etkisinin yapılacak olan işe etkileri önceden analiz edilmelidir. Rakiplerin işleri de ayrıca analiz edilmelidir. Bunlar yapılacak işi doğrudan etkileyecek faktörlerdir.
  • Dükkan açılışından evvel girişimciler mutlaka açacakları iş ile ilgili bir iş fikri geliştirerek bu iş fikrine göre belirlediği sektörde faaliyet geçmek için bütün çalışmalara başlayabilir. Ne yapılacağının kararının verilmesinden sonra ise  dükkan seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar ile ilgilenmeye geçirebilir.  Bunun için mutlaka 2017 yılı yeni iş fikirlerine göz atmanızı tavsiye ederiz.
  • Dükkan açılışlarında yer seçimlerinde rakipler, dükkan kiraları, çarşı etkisi, demografik (hedef kitlenin yaş ve gelir durumu)yapıyı göz önünde bulundurarak karar vermelidir.
  • Dükkanların seçimlerinde diğer önemli konu ise dükkan kiralarıdır. Açmayı düşündüğünüz yerin kirasını karşılayabileceğinizi düşünüyorsanız ve gelecekteki artışları da dikkate alarak minumum cironuzdan ve yıllık cirodan kirayı karşılayabilecekseniz, gönlünüzdeki yeri kiralayarak dükkanınızı açabilirsiniz. Rakiplerinizden etkileneceğinizi ve sizi ezici bir güçle ezecek gibi görüyorsanız farklı alternatiflerini değerlendirin.
  • Hedef kitlenin yaş ve gelir durumlarının ne olduğunu tahmin ederek ve analiz ederek açmayı düşündüğünüz iş yeri seçimine karar vermede bu konuları göz önünde bulundurmanız gereklidir.
  • En önemlisi olan dükkan yerinin konumu ve yapısının seçimine daha çok özen gösterilmelidir.

Dükkan seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar

Doğru kuruluş yeri seçimi her zaman işleri doğrudan etkiler, olumsuz yönde etkilenmek istemeyenler iş yerlerinde yaptıkları işe göre bir yer belirlemeli ve  yer lokasyon seçimlerinde doğru kararlar almalıdır. Mağaza, dükkan, ofis, iş yeri seçimleri uzmanlık gerektiren ciddi bir iştir ve kavun karpuz seçer gibi dükkan yerine karar verilirse ileride ciddi sorunları da beraberinde getirebilir. Dükkan yerlerini seçerken kişinin gönlünde olan yeri değil de daha verimli satış yapabilecekleri müşterisi sayısının çok olduğu ve hedef kitleye yakın bir yerler belirlenmelidir. Yanlış yer seçimleri genellikle açılan iş yerinin kapatılması ve işin batması ile sonuçlanmakta bazı dükkanlarda hiç olmadık sektöre dönüştürülerek verimli olmaya çalışılmaktadır. Ciddi önem taşıyan iş yeri konumunun belirlenmesi konusuna, girişimciler daha işin başındayken gereken önem verirlerse, kötü sonuçların önüne geçebilirler.İş hayatına girecek olan girişimciler ticari hayatlarını gerçekleştirecekleri iş yerleri ve dükkanlarının seçiminde mutlak surette merkezi alanları tercih etmelidir. Bazı iş yerleri hizmet üzerine faaliyet göstermekte bazı iş yerleri ise mal ve ürün satışı gibi alanlarda faaliyet göstermektedir. Hizmet sektöründe yer alan dükkanlar mutlaka müşterilerin kolaylıkla ulaşabilecekleri işlek cadde üstlerinde ve insanların daha yoğun olarak tercih ettiği yerlerde açılması işte karı etkileyecek bir noktadır. Pazara yakın bir cadde ve sokakta dükkan açanlar yüksek cirolar elde etmektedir. Kıyıda köşede kalmış mahalle aralarında ve görülmeyen yerlerde açılan dükkanlarda her zaman daha cirolar yapılmaktadır. Ürün ve mal satışı yapacak olan kişilerin yine aynı şekilde dükkan seçimlerine dikkat etmeleri gelecekteki karlılıklarını etkileyeceğinde dükkanların her zaman işlek olan yol ve caddelerde açılması tercih edilmelidir. Sıcak satışın yapılacağı sektördeki dükkanların mutlaka görünür bir yerde olması lazımdır.

Ayrıca iş yerinin konumunun belirlenmesinin yanında dükkanın sıcaklığı, ambiyansı ve biçimi de önemlidir.

Dükkan yer seçimi ve lokasyonun belirlenmesinde açılacak olan dükkanda görünürlüğün sağlanması amacıyla dükkanın dış cephesinin daha büyük ve tanıtımlarının yapılarak dükkana daha çok müşteri çekmenin yolları denenmelidir. Dükkan sahipleri açacakları iş yerlerinde her gün geçmişi aratmayacak satışları yapmayı hayal etmekte ve kazancını katlayarak büyümeyi hedeflemektedir. Büyüme hedefi olan işletmeciler açacakları dükkanlarının lokasyon seçimlerine dikkat ettikleri kadar dükkanın dekorasyonunu da ayrı bir önem vermelidir. Günümüzde perakende sektöründe  daha fazla karşımıza çıkan dekorasyon işleri faaliyet gösterilecek sektörlerde yapılacak işin niteliğine göre dükkanın iç dizaynın yapılması satışları doğrudan etkileyecektir. Dükkan yer seçimleri hususunda bir diğer önemli ayrıntıda dükkanın kolay ulaşılacak yerlerde olmasıdır. Sırf sizden alışveriş yapacak olan müşterilerinizi size ulaşmak için daha fazla yormamak adına herkesin kolaylıkla ulaşabileceği bir noktada yer belirlenmelidir. Yer belirlerken mutlaka dükkanda sizin ihtiyacınızı karşılayacak iletişim şebekesi, havalandırma, park yeri, ısıtma sistemi, internet alt yapısı, fiber optik ağ, telefon ve elektrik tesisatının iş yerinde olmasına özen göstermelisiniz. Aksi takdirde başka bir yer bakmak daha avantajlı olacaktır.

Dükkan yerinin nerede olması gereklidir

İş yeri açılışında dükkan iş yeri tutulması ve yerinin belirlenmesi ve dekorasyonun yapılması hayati önem taşımaktadır. Özellikle yer seçimlerinde girişimciler yapılacak işin niteliğine ve hedef kitlesine göre değişecek yerler olmakla birlikte özellikle alışveriş merkezleri, iş merkezleri, ticaret ortamları, toplanma noktaları, kent merkezi, ana cadde üzerleri, referans yerlere yakın olan yerler üniversite, okul gibi yerlere yakın olan mekanlar tercih edilmelidir.

Mal veya ürün satışı yapanlar halkın çoğunlukla alışveriş alışkanlıklarından kaynaklı hareket merkezilerinde alışveriş merkezi, iş hanı pasaj veya pazar yerlerine yakın yerlerde dükkan açmaları uygun olabilir. Bazı yerlerde sık rastlanılmayan ve bulunmayan ürünleri satanların ise yer seçimlerini daha özgür yapmalarında sakınca yoktur.

Hizmet sektöründe de aynı faktörler geçerlidir. Hizmet sektöründe yapılan işlerden lokanta sahipleri dükkanlarını yaya trafiğinin yoğun olduğu yerlerde açmalıdır. Avukatlar adliyede, ve adliyeye yakın yerlerde, eczacılar sağlık ocaklarına yakın ve hastane veya tedavi merkezilerinin olduğu yerlerde, araba tamircileri sanayi sitelerinde, tuhafiyeciler çarşıda iş yeri açabilirler. Bayanlara özel kuaför güzellik merkezi gibi iş yeri kurmak isteyenler özellikle bilindik ama daha az ayağın olduğu iş hanlarında dükkan açabilir bayanların dikkat ettiği mahremiyet konularında titiz olduklarının imajını verebilir. Manav dükkanı açmayı isteyenler mutlaka zemine sıfır olan iş yerlerini tercih etmeli insanların en çok geçtikleri cadde sokak gibi yerlerde iş yerlerini açarak faaliyet göstermeleri avantajlı olacaktır. Web tasarım ofisi açacak olanlar genç nüfusun yoğun olduğu ve işlek yerler tercih etmelidir.

Market gibi ciddi ciro getiren ve sıcak satışın yapıldığı perakende sektöründe dükkan açmak isteyenler mağaza yerini seçerken; öncelikle sektör analizi, müşteri analizi ve rakip analizlerini yapmaları gerekir.  Pazar analizi, insanların hangi yolları kullandıkları, bölgede yaşayanların alışveriş alışkanlıkları, aile yapıları gelir durumları, talep, yaş durumları, araç trafiğinin akış yönü ve trafiğin incelenerek trafiğin yoğun saatleri, satış tahminlerinin yapılması, bölge ve yer seçimi, hedef kitle ve dükkan önünden geçen insanların sayısı gibi analizlerin yapılarak olumlu olan yerlerde bulunan dükkanlarda iş yeri açılmalıdır. Gelecekteki satış potansiyelini, yıllık net karı ve ciroyu etkileyecek olan bu analizlerinde işin başında yapılması karambole dükkan tutup açılışının hemen yapılmasının doğacak zararları en aza indirgeyebilir.

Dükkan yeri seçimleri genellikle fizilibite ve ön araştırma aşamasında uzman kişilerce yapılmalıdır ve en az hatayla karar verilmelidir. İşletmenin maliyet oranını ve karlılığını en çok etkileyecek ola yer seçimi uzmanlar tarafından yapılamadığı durumlarda iyi bir gözlemci veya tanıdıklarınızdan veya referans olabilecek kişilerden yardım alınmalıdır. Kötü sonuç doğurabilecek yanlış yer seçimi kararı hatasını minumuma indirgeyerek işletmenizin geleceğini sağlam temellere oturtmanız için doğru karar vermelidir.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git