Yeni İş Fikirleri

Ne Üzerine Dükkan Açayım? Popüler Sektörler 2023

Günümüzde her ne kadar yeni sektörler türese de, iyi para kazanan ve iyi iş yapan firmalar genelde genel tüketim ürünlerini satan işyerleridir. Gıda, giyim gibi doğal ihtiyaç malzemelerini satan firmalar her zaman satışlarına devam ederler. Sizi bir çırpıda zengin edebilecek iyi bir iş fikri arıyor iseniz, bu iş fikrini farklı illerde farklı çarşı merkezlerinde gezerek, dükkan açmak istediğiniz bölgede var olmayan ve talep görebilecek bir iş kolunu tespit etmekle başarabilirsiniz.

Şimdi size, en iyi iş fikrinin kuyumculuk olduğundan bahsetsek, dükkan açmak istediğiniz bölgede kuyumcu dükkanları çok ise ve halkın rağbeti ters orantılı olarak düşük ise, para kazanamaya bilirsiniz. Eğer iyi satış yapan bir dükkan sahibi olmak istiyor iseniz size tavsiyemiz iyi gözlemleyin. Burada hangi dükkan eksik? ne açsak tutar? burada ihtiyaç duyulan şu ürünler en yakın nerede satılıyor? halk bu ürünü almak için ne kadar mesafe yürümek zorunda kalıyor? gibi sorular sorarak, dükkan açmak istiyorum ne üzerine açayım sorusuna yanıt arayın.

Ne İş Yapmalıyım?

Şunu bilmenizi isterim ki, günümüzde dükkan açmak, esnaf olmak dışarıdan dukkanacmak.com görüldüğü kadar kolay değil. Esnaf arkadaşlar bu durumu iyi bilirler. Bir işyerini açmadan, ürünlerinizi almadan birçok gideriniz ortaya çıkıyor. Evdeki hesap çarşıya uymuyor. Bu sebeple iyi bir iş planı yapmanız gereklidir. Bu iş planında 1. öncelik maddiyat, maddiyat ve maddiyattır. Resmi kurumlardan gerekli izinleri alırken bile karşımıza maddiyat çıkmaktadır. Ruhsat, vergi levhası, oda kaydı derken daha ilk aşamada 2 bin TL harcarız. Ayrıca personel masrafları, kira gideri, dükkan ihtiyaçları, malzemelerin alınması derken bu liste uzar gider. Bu anlamda kendinizi hazırlamalısınız.

ne-iş-yapmalıyım
Ne İş Yapmalıyım?

Ne Üzerine Dükkan Açmalıyım?

Eğer tüm paranızı işyeriniz için harcayıp, kazanmayı hayal ettiğiniz aylık gelirinizi kazanamaz ve aylık giderlerinizi ödeyemezseniz, zengin olma hayaliyle açtığınız işyerinizi kısa sürede kapatır, tabiri caizse, kepenkleri indirirsiniz. Bu yüzden cebinizdeki paranın hepsini düşündüğünüz işe yatırmayın. Akıllı oynayın. Bir miktar kenarda köşede paranız olsun. Ticaret elbet risklidir ancak zeki olmayan insanların işi değildir. Ayrıca sektöre karar verirken karakterinize uygun olmasına özen gösterin. Her insan her işi yapamaz.

Konu ile ilgili detaylı bilginiz olsun. Bilginiz yoksa araştırın. Hangi ekipmanlara ihtiyacınız var? Dükkan seçiminde kriterler var mı? Resmi kurumlardan nasıl izin alınır? İzin almak için gerekli belgeler nelerdir? Vergi levhası nasıl alınır? Ustalık belgesine ihtiyacınız var mı? Bir şeyin satışını mı yapacaksınız, satış yapacaksanız ürünleri nereden temin edebilirsiniz? Hitap edeceğiniz çevre kim olacak? Fiyat politikasını neye göre belirleyeceksiniz? gibi soruların cevaplarını bulmanız gerekiyor.

Bir yatırım yapacağınız için paranızı deneme yanılma yolu ile kaybetmenize gerek yok. Ticaret risklidir. Risk almak da cesaret gerektirir. Ancak plansız bir cesaret sizi yola düşürse de, yolun sonuna ulaştırmaz. İşyeri açmak için gerekli evraklar hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Bayan Giyim Eşyalara Mağazası

İyi bir bölgede açılan kredi kartı ile satış yapabilen ve ucuz ürünler satan bir bayan giyim mağazası her zaman kazandırır. Bu iş için cebinizde ortalama 20.000 lira sermaye olması gereklidir. Ürün satışı yapılırken dikkat edilecek olan konu hangi müşteri çevresine hitap edeceğinizdir. Bu kararı verdikten sonra ürün seçimi ve fiyat politikası belirlenmelidir. Yoksa ürünleriniz elinizde kalacaktır.

Bayanlar için önemli olan ürünün çeşitliliğidir. Aynı ürünün farklı renklerini de getirmeyi ihmal etmemeniz gerekiyor. Ayrıca büyük beden bayan kıyafetleri oldukça zor bulunmaktadır. Büyük beden satışı yaparak da oldukça iyi meblağlar kazanmanız mümkündür.

bayan-giyim-mağazası
Bayan Giyim Mağazası

Oyuncakçı

Bisikletler, bebekler, kumandalı arabalar, su tabancaları olmadan olmaz. Her ne kadar çocukların ellerinde artık tablet bilgisayarlar olsa da, bu ürünler her zaman satılacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken şey ise, küçücük bir dükkan ama doğru yerde kurulan bir dükkan. Eline aldığında kırılmayacak kadar kaliteli, cebi delmeyecek kadar ucuz ürünler. Bu iş için 10.000 TL sermaye işinizi görecektir.

Oyuncakçılar, çocukların olduğu her devirde iş yapacak bir sektördür. Son zamanlarda en çok dikkat edilen konulardan biri oyuncakların kanserojen olmamasıdır.

Doğal oyuncaklar daha çok tercih edilmektedir. Oyuncakçılarda peluş oyuncakları hepimiz görmüşüzdür. Bu oyuncaklar artık çok fazla tercih edilmiyor. Yerine örgü amigurumi oyuncaklar tercih ediliyor. Çünkü bu oyuncaklar tüysüz iplerden örülüyor ve büyüklerin endişesi ortadan kalkıyor.

Bu oyuncaklar aynı zamanda makinede de yıkanıyor. Hijyen açısından da dikkat edilmesi gereken bir konu. Bu oyuncakları satarak oldukça büyük meblağlar kazanabilirsiniz. Seyyar Satıcılıkta En Çok Kazandıran 10 Sektör isimli içeriğimizi inceleyerek bu sektörler ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kahvaltılık Ürünler

Zeytin, peynir, yumurta, tereyağ vb. ürünlerin satıldığı bir işyeri her zaman para kazanır. Yeter ki doğru yerde açılsın ve güler yüzlü personel ile kaliteli ürünler satılsın. Dikkat edin, az önceki kelimenin altını çizdim. GÜLER YÜZLÜ PERSONEL olmazsa olmaz. Bu işin gideri ortalama 15.000 TL tabi bu miktar size bağlı.

Ürün çeşitliliği de müşteriler için oldukça önemli. İnsanlar artık doğal ürünler tercih ediliyor. Evde yapılmış salça, doğal tereyağı gibi ürünler artık çok dikkat çekiyor. Kahvaltı özellikle hafta sonunda insanların çok fazla tercih ettiği bir öğün olarak karşımıza çıkıyor. Hafta içi çalışan insanlar hafta sonlarını eşsiz bir kahvaltı ile taçlandırmak istiyor. Bu nedenle kahvaltı saatleriniz de uzun olmalı.

kahvaltılık-ürünler
Kahvaltılık Ürünlerin Satışı

Temizlikçi

Temizlikçi açmak istiyor iseniz, açmak istediğiniz bölgede bir tane daha olmayacak. Veya var  olan temizlikçi dükkanı sizin dükkanınıza uzak olacak. Eğer var olan temizlik dükkanının karşısına bir dükkan açarsanız, herkes nasibini yer elbet, iyi para kazanmayı da beklemeyin. Belki halk tarafından temizlikçiler bölgesi olarak belirlenseniz de, kısa vadede para kazanmayı beklemeyin.

Temizlikçi açtığınız yerde başka bir temizlikçi yok ise, iyi para kazandırır. Bu iş içinde ortalama 10.000 TL sermayeyi hazırlamalısınız. Ayrıca tanınırlık oldukça önemlidir. Çeşitli en ilanları ve broşürler yardımı ile kendinizi tanıtmanız gerekmektedir. Temizlik ürünleri her zaman kadınlara hitap etmektedir. Dükkanınızda bu ürünlerin satışını yaparak da çok para kazanabilir ve ara sıra düzenlediğiniz kampanyalar ile işletmenizi ilgi çekici hale getirebilirsiniz. Kosgeb’ten destek alabileceğiniz sektörleri biliyor musunuz?

10 kavanoz balı 100 liraya satan mağaza açmak, Anadolu’ da bir mahalle arasında fast food açmak, Müslüman mahallesinde ıstakoz satmaya benzer. Uzak durun. Özellikle ne uğruna olursa olsun bayilik vermek isteyen firmalara dikkatli yaklaşın. Dükkan açmak güzel ama, kapatmak kötüdür. Tüm sermayeniz yok olur ve ömrünüzü geri kalanında borç ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Hakan DENİZ

Dükkan açmak sitesinde 6 yıldır gündeme dair güncel haberler paylaşmaktayım.

EDİTÖR TAVSİYESİ

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu