Diyanet Fitre Miktarını Açıkladı

Diyanet Fitre Miktarını Açıkladı
719 kez okundu.

2017 ramazan ayında ödenmesi gereken fitre miktarlarının ne kadar olacağı merakla beklenmekteydi. Bu konuda Diyanet İşlerinin yaptığı hesaplamalara göre ödenmesi gereken en düşük fitre miktarının ne kadar olacağı açıklandı.

Diyanet İşlerinin resmi internet sitesinden yapılan açıklamalara göre bu sene için oruç fitresinin ne kadar olacağı belirlendi. Fitre hesaplamasında asgari geçimin hesaplanması ile Diyanet İşlerinde Din İşleri Yüksek Kurulu ödenmesi gerek fitre miktarını belirledi.

2017 Yılı Fitre Miktarı Ne Kadar?

Ramazan ayında ödenmesi gereken fitre miktarının hesaplanması ile bu sene ödenecek fitre miktarı Diyanet İşlerinin resmi internet sitesinde açıklandı. Sitede yayınlanan bilgilere göre asgari geçin tutarı üzerinden yapılan hesaplamalara göre 2017 yılı fitre tutarının 16 TL. olduğu belirlendi.Ödenecek Fitre Nedir?

Fitre yoksullara yapılan bir bayram ve ramazan yardımı olmaktadır. Özellikle ramazanın bitmesine birkaç gün kala ile bayram namazı arasında ödenmesi gerekmektedir. Ancak ramazan içerisinde veya ramazandan önce de ödenebilmektedir. Bayram namazına kadar ödenememesi durumunda da ilk fırsatta ödenmesi gerekmektedir. Bu ödeme ile yoksulların bayram hazırlıklarını yapmaları sağlanabilmektedir.

Zekat ve Fitre Kimlere Ödenir, Kimlere Ödenmez?

Zekat ve fitre konusunda Tevbe süresinin 60. Ayetinde belirtilen kişiler dışında kalanlara ödeme yapılması caiz olmamaktadır. Ancak belirtilen koşullara uysa bile zekat verecek kişi; Müslüman olmayanlara, karı-koca birbirine, anne, baba ve büyük anne ile büyükbabalarına ve çocukları ile torunlarına ödeme yapamamaktadır.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git