Dükkan Açmak

Devlet Kreş Yardımı Şartları (YENİ MÜJDE)

08.01.2021
Devlet Kreş Yardımı Şartları (YENİ MÜJDE)

Çalışan anneler için verilen kreş yardımı bu yılda hızla devam ediyor. Devlet, çalışan fakat çocuğunu bırakacak kimsesi olmayan, maddi durumu da kreşe veya bakıcı tutmaya yetersiz olan anneler için kreş yardımı yapmaktadır. Bu yardım sayesinde anneler gönül rahatlığı ile çocuklarını kreşe gönderebileceklerdir. İşkur desteği ile sağlanan kreş yardımından faydalanabilmek için başvuru formu doldurabilirsiniz. Kreş yardımı başvurusu ve detaylarını haberimizde inceleyebilirsiniz.

Kreş Yardımı Nedir?

Kreş yardımı, kadın istihdamını sağlamak amacıyla, çalışan ve maddi durumu yeterli olmayan anneler için devlet tarafından annelere tanınmış olan bir haktır. Çocuklarına bakacak bir aile bireyi olmayan, maddi durumlar ve okulların maliyetlerinin yüksek oluşundan dolayı birçok anne çalışamamaktadır. Devlette buna engel olmak amacıyla böyle bir yol bulmuştur. Çalışmak isteyen anneler bu yardıma başvurabilir, denetleme sonrasında aylık kreş yardımını almaya hak kazanırlar.

Kreş Yardımı Nedir

Çalışmak isteyip de çocuğunun bakımı yüzünden çalışamayan annelere kreş yardımı desteği sağlanıyor.

Kreş Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kreş yardımlarının azlığından şikayet eden annelere müjde! Kreş yardımlarına bul yıl  zam geldi.

 • Kreş yardım başvurusu için öncelik eşi ölmüş veya eşinden boşanmış çocuğunu tek başına büyütmek zorunda kalan annelere veya maddi durum sıkıntısı çeken annelere verilecektir.
 • Aynı zaman da mahalle kreşleri de kurularak ebeveynlerin işleri daha da kolaylaşacak.
 • En yakın zamanda hayata geçmesi bekleniyor.
 • Kreş yardımları geçtiğimiz yıllarda çocuk başına 304 TL iken bir sonraki yıl 1.015 TL olması uygun görülerek, 711 TL’lik bir zam geldi.
 • Kreş yardımlarının yetersizliğinden şikayet eden annelerin yüzleri gülüyor. Kreş yardımını alabilmenin çocuk sayısı sınırı bulunmamaktadır.
 • Durumlar yeterli olduğu taktirde var olan çocukların her biri için kreş yardımı alabilirsiniz. Kreş yardımı için birçok başvuru bulunuyor.
 • Fakat başvuru için bası şartlar bulunmakta.
 • Bu şartları barındırmayan ebeveynlere kreş yardımı yapılamaz.
 • Kreş yardımı başvurusu için şahıslar çalışıyorlar ise iş verenleri başvuru gerçekleştirecek.

İş vereni yok ise bulunduğu illerdeki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından  yapacaklardır. Kreş yardımları aile bireylerine direkt olarak değil, çocukların kayıtlı oldukları kreşe yatırılacaktır. Öncelik birçok yardımda da olduğu gibi engelli çalışanların çocuklarına, eski hükümlülere ve madde bağımlılığından kurtulup sıfırdan bir hayata başlayanlara verilecektir. Kişisel sebepler ve zorunluluklar sebebi ile evden çıkamayan bayanlara evde yapabilecekleri ek iş imkanları için tıklayınız.

Kreş Yardımı Başvuru Şartları

Kreş Yardımı Alabilmek İçin Bazı Şartlar Bulunmaktadır.

Kreş Yardımı Başvuru Şartları

Kreş başvurusu alabilmek için şahıslarda bulunması gereken bazı koşullar bulunmaktadır. Bu koşulları taşımayan kişiler kreş yardımı alamazlar. Bu koşulları şu şekilde sıralayabiliriz; • Kreş yardımı yapabilmek için başvuruyu yapan ebeveynlerin çalışıyor olması gereklidir.
 • Başvuru yapan adayların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Başvuruda bulunan annelerin sigortalı çalışmaları gerekmektedir.
 • Maaş durumu göz önünde bulundurularak kreş yardımını öncelikli olarak, maaşı düşük annelere verilecektir.
 • Kreş yardım desteğini almadan önce maaş dukkanacmak.com tutarınız göz önünde bulundurulur, eğer kreş yardımı için uygun iseniz, iş veren tarafından kreş yardım desteği sağlanır. Örnek vermek gerekirse; bir kadın eşinden ayrı ve çocuğun velayeti de kendisinde ise, babanın da çocuğa bakmaya durumu yoksa çocuğuna bakmakla mükellef olan bir annede asgari ücret ile çalışıyor fakat maddi durumu çocuğuna bakmaya yetmiyor, bakacak bir aile dukkanacmak.com bireyi de olmayan annelere öncelik tanınır.
 • Ancak yaklaşık 4.500-5.000 TL maaş alan ve çocuğuna bakabilecek bir aile büyüğü var ve babasının da maddi geliri çocuğunun ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde ise böyle ailelere kreş yardımı verilmesi zordur. Talep çok miktar kısıtlı olduğu için sadece ihtiyaç sahiplerinin faydalanması ön görülür.
 • Başvuru yaparken dikkat edilmesi gereken hususlarda biri ise ebeveynlerin çocuklarının yaş gruplarına dikkat etmeleridir. Devlet 0-5 yaş arası çocukların kreş masraflarını üstlenecektir.
 • Kreş başvurusu yapmak için çocuğa bakabilecek bir aile ferdinin olmaması gereklidir.

Kreş Yardımı Ücretlerine Zam Geldi!

Çalışmak zorunda olan ve çocuğuna bakacak kimsesi olmayan anneler için sağlanan kreş yardımları arttı. Kadın istihdamını sağlamak ve koşulları ortadan kaldırmak amacıyla düzenlemeler yapılmaya devam ediyor. Çalışan ve aile fertlerinden hiçbiri tarafından çocuk dukkanacmak.com  bakımı için destek alamayan annelere sağlanan kolaylığın miktarı artıyor. Resmi Gazete’de de yayımlanan bir yazı ile kreşi yardımlarına 711 TL’lik bir zam getirildi. Her bir çocuk için öncelerden verilen yardım asgari ücretin %15’i iken 304 TL idi. Artık asgari ücretin %50‘sini alarak  1015 TL oldu. Çocuk başına verilecek olan bu ücret, çocuk sayısına bakılmaksızın verilmektedir. Kreş yardımı alacağınız çocukların sayısı yoktur. Evinizde ne kadar çocuk varsa ve kreş yaşına uygun iseler hepsi için kişi başı ücret yatırılacaktır.

Kreş Yardımı Ücretlerine Zam Geldi

Devlet Kreş Yardımı

Ek başlıkları da incelemek istersek devletin çalışan anneler için sağladığı diğer imkanlara da göz atabiliriz;

 • Çalışan anneye doğum parası desteği 
 • Çalışan anneye çocuk bakım parası 
 • Çalışan anneye doğum öncesi ve sonrası bakım izni 

Devletin bu destekleri sağlamak için şahıslarda aradığı bazı özellikler bulunmaktadır. Çalışan annelerin bakıcı desteği alabilmesi için;

 • Bir iş yerinde sigortalı olarak çalışmak
 • Brüt asgari ücretin iki katından daha az maaş alması
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • İkamet adresinin destek uygulamasının yapılacağı illerde ( Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, İstanbul) bulunması gereklidir.
 • Başvuruda bulunan şahısın çocuğunun 0-2 yaş aralığında olması gerekmektedir
 • Çocuğa bakan kişinin eşini veya başvuruda bulunan kişinin 3. dereceye kadar akrabası olmaması gereklidir.

Çalışan Anneye Doğum İzni ve Doğum Parası Desteği

Çalışan anne hamilelik döneminin bitmesine 2 ay kala, doğum olduktan sonra da yaklaşık 4 buçuk ay kadar izin kullanma hakkına sahiptir. Bu bir nevi ücretli izin sayılmaktadır. Çalışmadığınız günlerde de maaşınız yatmaya devam edecektir. Doğum sonrası için de kolaylık sağlayan devlet aileye belirli bir miktar finans desteği sağlamaktadır.

 • Birinci çocuk için 300 TL
 • ikinci çocuk için 600
 • Üçüncü çocuk için ise 900 TL para verilmektedir.

Doğum olduktan sonra, bebeğinizin doğum belgesi ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılan başvurunun sonucunda ilinizde bulunan PTT şubelerinden iki ay içerisinde devlet tarafından yatan paranızı almanız mümkün olacaktır.

Ayrıca çalışan anne için bir destekte bakanlık vermektedir. Bakanlık tarafından ise bebeğinizin ilk süt parası verilmektedir. 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren çıkarılan bir karar ile de emzirme ödeneği diye adlandırılan sistemle birlikte ebeveynlere 122 TL süt parası yardımı da yapılacağı duyuruldu. SSK yada bağ-kur sistemine kayıtlı iseniz bu imkandan sizde yararlanabilirsiniz. Başvuru için tek yapmanız gereken bebeğinizin doğum belgesini, çalıştığınız yerin personel işleri veya şefliğine götürmeniz olacaktır. Hakkınız olan doğum yardım parasını bir sonraki maaşınız da temin edebilirsiniz.

Siz de devletin, bu saydıklarımız ve daha birçok farklı desteklerinden faydalanmak için başvurularda bulunabilirsiniz. Hayatı kendinize göre kolaylaştırmak için çok geç değil!

Yorumlar

Telegram Kanalımızdan bize ulaşabilirsiniz.


 1. Özlem Tomoğulları dedi ki:

  5 yaşında oğlum var çalışmak zorundayım Temizlik işimi buldum ama oğluma bakan yok sizden yardım istiyorum

 2. Deniz ersin dedi ki:

  Kreşe verip çalışmak mümkün mü

 3. Çiğdem güney dedi ki:

  Benim üçüz kızlarım var çalışmak zorundayım onları ihtiyaçları için yardım istiyorum kreş için iki buçuk yaşındalar ?

 4. İKBAL KULA dedi ki:

  alo 170 kreş yardımı sorgulamasını yaptım sorgulama sonucu aile ve sosyal hizmetler bakanlığı kreş yardımını dondurmuş arkadaşlar yani vermiyorlar

 5. Cholpon dedi ki:

  Merhaba ben 3.5aylik cocugum var kirese veremiyorum yardam istiyorum