Dükkan Açmak

Devlet Destekleme Kredisi Veren Kamu Kuruluşları

08.01.2021
Devlet Destekleme Kredisi Veren Kamu Kuruluşları

Devlet tarafından, sosyal refahın sağlanması ve ekonominin kalkınması amacıyla bazı sektörlerde devlet destekleme kredisi verilmektedir. TKDK Tarım ve kırsal kalkınmayı  destekleme kurumu Kırsal kalkınma programlarının uygulanması ve hayata geçirilmesi amacıyla Tarım gıda ve Hayvancılık bakanlığına tabii olarak kurulmuştur. Bazı bankalar devletle yapmış oldukları anlaşmalar çerçevesinde 0 faizli, faizsiz ve uzun vadede geri ödemeli krediler vermektedirler. Ancak tarım ve kırsal kalkınmayı destekleme kurumu, bu bankalara bağlı olmayıp 0 faizli geri ödemesiz hibe kredi vermektedir.

Nasıl Alınır?

Devlet tarafından verilen hibe desteğini alabilmek için, verilecek kredinin karşılığında talep edilen, tarım veya hayvancılık işi ile uğraşır durumda olmanız gereklidir. Devletin her bütçe yılında Bakanlık tarafından yayınlanan ilanları ile devlet desteklemelerinin hangi şartlar altında, hangi oranlarda yapılacağını incelemek gereklidir.

Öncelikle destekleme talep ettiğiniz alanı seçmek için devlet destekleme başvurusuna tıklamanız gereklidir. Daha sonra açılan sayfada başvuru yapmak istediğiniz alanı seçmelisiniz. Seçim yapıldıktan sonra aşağıda görüntülenen ekrandan istediğiniz devlet destekleme kredisi için başvuru yıl haritasında belirtilen unsurlar sırası ile uygulanarak başvuru tamamlanmalıdır.

destekleme-kredisi-nasıl-alınır

Destekleme Ödemeleri

Başvuru yol haritasında belirtilen şekilde bir iş planı hazırlayarak devlet destekleme kredisi için başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurunuzun onaylanmasını müteakip, belirtilen şartlar çerçevesinde Devlet destekli hayvan kredisi, tarım kredisi, teşvik kredisinden faydalanabilirsiniz.

 • KOSGEB‘ e başvurabilirsiniz.
 • TKDK Kurumu Kredilerinden faydalanabilirsiniz.
 • Kalkınma ajanslarına başvuruda bulunabilirsiniz.
 • Kooperatifler tarafından verilen 0 faizli kredilere başvurabilirsiniz.
 • Tarım Kredi Kooperatiflerinin faiz indirimli kredilerine başvurabilirsiniz.
 • Devlet bankaların verdiği en uygun kredileri inceleyebilirsiniz.
 • Bakanlıklar da destekleme sağlamaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı, Sanayi Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı gibi bakanlıklar da bu anlamda destek sağlamaktadır.

Devlet tarım ve hayvancılık alanında olduğu kadar, işyeri destekleri de sunmaktadır. Bu kapsamda, esnaf, sanatkar, çiftçi ve her meslek ve sektörden vatandaşımız, Devletin verdiği kredi ve desteklere başvuruda bulunabilir.

Tarım Kredi Kooperatifleri

Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası tarımsal faaliyetle uğraşan çiftçilere faizsiz ya da belirlenen oranlarda faiz indirimli olarak kredi vermektedir. Kredi başvurusunda bulunabilmeniz için hakkınızda yapılan tahkikatın olumlu sonuçlanması ve kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir. Kredi dukkanacmak.com  başvurusunda bulunabilmeniz için Çiftçi Kayıt Sistemi’ nde kaydınız olmalıdır. Ayrıca 3 yıldır tarımsal faaliyetler ile uğraşmanız gerekiyor. Hiçbir sosyal güvencesi ve düzenli geliri olmayanlar Ziraat Bankası ve TKK’ nın verdiği kredilerden faydalanabilmektedir. Tarım, hayvancılık ve muhtelif konularda kredi verilmesine ilişkin karar Resmi Gazete’ de yayınlanmıştır.

Kredi verilen ve faiz indirimi uygulanacak olan konular;

tarım-kredi-kooperatifleri

Tarım Kredi Kooperatifleri

Kosgeb Desteklemeleri

Kosgeb tarımsal ve hayvansal faaliyetleri desteklememektedir. Ancak sektör olarak çok değişik alanlarda destek sağlamaktadır. Desteklenen sektörler nace kodları ile ifade edilmektedir. Kosgeb girişimcilik, arge, teknolojik destekler, yerlileştirme, işletmelerin geliştirilmesi ve büyütülmesi, laboratuvar, kobi finansmanı ve uluslararasılaştırma gibi konularda destek sağlamaktadır. Girişimcilik desteklerinden sadece Kosgeb’ in açmış olduğu uygulamalı girişimcilik eğitimine katılanlar başvurabilir. Çünkü kurs sonrası katılımcılara sertifika verilmektedir. Destekleme başvurusunda bulunmak için sertifika almak zorunludur.

Kurslar 32 saatten oluşmaktadır ve katılım zorunludur. Bu kurslarda modüller üzerinden eğitim verilmektedir. İş planı hazırlama ve işletme konularında alanında uzman kişiler eğitim vermektedir. Destek alabilmek için Kosgeb’ e bir iş planı ile başvurmak gerekiyor. İş planını dukkanacmak.com  kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi danışmanlık hizmeti veren firmalardan da destek alabilirsiniz.  Sertifika aldıktan sonra başvuru formunu doldurun. İş planınız 90 günlük süre zarfında kurul tarafından incelenecek ve geri dönüş sağlanacaktır. Şayet başvurunuz olumlu karşılanırsa Kosgeb veri tabanına katır olarak taahhütnameyi imzalamanız gerekmektedir. Bu süre zarfında onaylanmayan taahhütnameler reddedilmiş sayılır ve başvuru şansınızı kaybetmiş sayılırsınız.

Kosgeb’ in verdiği desteklerin tutarları 150 bin TL’ dir. 50 bin TL işletme kurulumunda kullanılmak üzere hibe olarak verilmektedir. 100 bin TL ise yine işletme giderleri (personel, kira, resmi kurumlarda yapılacak olan işlemler, yazılım, makine ve teçizat) için kullanılmak üzere verilmektedir. 100 bin TL geri ödemelidir.

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı

Tarım ve Orman Bakanlığı’ nın da verdiği pek çok destek bulunmaktadır. Hayvancılık Destekleri, Tarımsal Destekler, Mazot ve Gübre Destekleri, İyi ve Organik Tarım Uygulamaları, Biyoteknik Mücadele Desteği, Tohum Sertifikasyon İşlemleri, Çiftlik Muhasebesi gibi başlıklarda destek sağlanmaktadır.

tarım-ve-orman-bakanlığı-destekleri

Tarım ve Orman Bakanlığı Desteklemeleri

T.C. Ticaret Bakanlığı

İhracat, yatırım ve hizmetler sektörlerinde çeşitli destekler vermektedir.

 • Çevre Maliyetlerinin Desteklenmesi
 • İstihdam Yardımı
 • Ar-Ge yardımları
 • Döviz Kazandırıcı Alanların Geliştirilmesi
 • Y. dışında Gerçekleşen Fuarlara Katılım Desteği
 • Marka ve Tanıtım Faaliyetinin Geliştirilmesi
 • Pazara Giriş Desteği
 • Tasarım Desteği
 • Müşavirlik Hizmetlerinde Sağlanacak Olan Destekler
 • Uluslar Arası Rekabetin Geliştirilmesi gibi başlıklar da destekleme kapsamındadır.

Siz de bu kurum ve kuruluşlardan destekleme ödemesi alarak faaliyetlerinizi sürdürebilir ya da hayallerinizi gerçeğe çevirebilirsiniz.

Yorumlar

Telegram Kanalımızdan bize ulaşabilirsiniz.


 1. Hamza dedi ki:

  Diyarbakırda küçükbaş hayvan almak istiyorum ama maddi durumum hic yok bana yardımcı olurmusunuz

 2. Harun dedi ki:

  Balikesirde yemek üzeri bir işyeri açmak ve halkima yemek sektöründe hizmet vermek istiyorum ama bi sermayem yok sermayem olmadiği için bu hayalimi gerçekleştire miyorum sermayem olma dan bu destekten nasil ve hangi koşullarda bunda. Yararlana bilirim bilğiledirsrniz sonsuz teşekkürler Kerim’i sunarim

 3. Murat Sarıtaş dedi ki:

  berber dükkanı açmak istiyorum ne yapmam lazım

 4. atakan dedi ki:

  Kastamonu cide ugurlu köyünde küçük ve büyük bas hayvancilik yapmak istiyorum atakan bircan

 5. sedat dedi ki:

  Hayvan yetiştirme çifligi kurmak istiyorum istanbulda devlet kredi verirmi

 6. arnavutköy dedi ki:

  20 yıldır ambalaj pilastik isinde çalışıyorum kendime imalat açmak istiyorum nasıl kiredi alirim

 7. Seyhan dedi ki:

  Kafe tarzı bı yer açmak istiyorum devlet katkısı olur mu bu işe başlasam ve ne kadar oranda olur

 8. Hatay dedi ki:

  Giyim magazasi acmak istiyorum yada evimde tekstil urunleri getirip satmak istiyorum daha once kataloktan yaptim

 9. Gaziosmanpaşa dedi ki:

  Istanbulda tekstilde çalışıyorum gecinemiyorum Agriya dönüp çiftçilik ıstiyorum bana yardım edin

 10. erzurum dedi ki:

  her hangi bir iç giyim marka elbise dükkanı açmak istiyorum acaba devlet yardım edermi

 11. Afyon karahisar dedi ki:

  Oto kurtparlcl sektöründe iş yapmak istiyorum enaz iki çekici almam lazım.

 12. kars akyaka dedi ki:

  Cifcilik ve irkli cins hayvanciklik yaptim

 13. Doğubeyazit dedi ki:

  Genelde hayvancilik uğrasiyorum gecen senen hayvanlar hepsin satim. Simdi yenen devlette yardim bekliyorum
  Eski meslegime d3vam etmek istiyorum

 14. Ankara dedi ki:

  Oto tamir ve bakım onarımda ev oto lastikte yeterli olarak uzmanım

 15. Bozkurt dedi ki:

  20 yıldır orman sektöründe çalışıyorum
  Kesimcilik yaptım 3yıl
  Dikili orman envali aldım sattım
  Nakliyecilik yaptım 14 yıl
  Nakliyecilik yaparkende orman deposunda 15 yılda
  İstif ve yükleme işi yaptım orman deposu bizde 2 tane bir tanesi kapandı, bende boşta kalınca buralarda odun işi yapan yok odun deposu açıp kesip parlayıp çuvallayıp satmak istiyorum.
  Bununla ilgili nasıl bi kredi çekebilirim
  Hibeli veya 5 yıl sonra faizsiz geri ödemeli kredi nasıl kullanabilirim.
  Yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla.

 16. istanbul dedi ki:

  Ev ürünler açmak istiyorum

 17. Karatay dedi ki:

  Çelik konsriksiyon, damlama sulama sistemleri şuan için bu işler üzerinde faaliyet gösteriyoruz işimizi büyütmek için makinalar ve tesisatlar için maddi güce ihtiyacımız vardır teşviklerden ve hibelerden nasıl yararlanabiliriz.Teşekkürler

 18. Elazığ merkez dedi ki:

  Merhabalar, herhangi bir restoran ın elazığda bir şubesini açmak istiyorum devletten teşvik nasıl alabilirim ?

 19. Kütahya tavşanlı Tunçbilek gürağac mahallesi meltem sokak no 2 dedi ki:

  Daha önce ufak hayvancılık yaptım şimdi ise büyük hayvancılık yapmak istiyorum yardımcı olurmusunuz

 20. Kütahya-Merk ilçe- Maltepe mah dedi ki:

  Kültür mantarı üretmi hakkında tecrübe sahibiyiz 1000-1500 tonluk üretim tesisi kurmak istiyoruz fakat hiç bir maddi hazırlığımız yok bunun yanı sıra herhanği bir taşınmazımızda bulunmamaktadır üretim tesisi oluşturabileceğimiz devlete ait bazı araziler bulunmaktadır.Daha sonraki girişim olarakta Ceviz üretimi hakkında bilgilenip ceviz fidan ve agaçları yetiştiriciliği girişiminde bulunmak istiyoruz.Bu konu hakkında gerekli yardımı nasıl ve nereden alabilirim.İSMAİL KIRGIZ.

 21. Sakarya arifye ataturk cd cumhuryet mh dedi ki:

  Ben 1995 ten beri tavuk sekturundeyim sakaryada 50 binlik kumesimvar çok iyiyim diyebilirim simdi vanda yomurta tavukçuluyu yapmak istiyorum gunluk 50bin yomurta bir tesis açmak istiyorum yardim istiyorum devlet ten

 22. izmir karabağlar yeşilyurt kazımkarabekir mah dedi ki:

  çiftçilik yapmak istiyorum . tohum ve yer için krediye ihtiyacım var cevap verirseniz sevinirim .. saygılar. ..

 23. Hayvancılık dedi ki:

  Hayvancilik kombine hayvan üretimi

 24. her is yapilir dedi ki:

  calismak istiyorum

 25. her is yapilir dedi ki:

  ben is istiyotum calismak

 26. supermarket dedi ki:

  supermarket açmak istıyorum

 27. teşvik veya hibe dedi ki:

  Cihincilla kürk hayvanı yetiştirmek istemekteyim devletten ikiyıl geri ödemesiz teşvik alabilirmiyim.5 ila 10 yıllık planlarım mevcut işletmeyi geliştirip bölgede dericilik üzerine yoğunlaşma planlarım var.Destek alabilirmiyim Saygılar.

 28. Süt ciftligi kurmak dedi ki:

  Süt ciftligi kurmak istiyorum nereden destek alabilirim

 29. Süt ciftligi kurmak dedi ki:

  Ben büyük baş süt çiftliği kurmak istiyorum nasıl bir yol izlemem lazım lütfen bana yardımçi olun.

 30. besiçilik dedi ki:

  Besicilik yapmak istiyorum kendi işletmek var sadece hayvan alimi için krediye ihtiyacim var

 31. büyükbas hayvancilik dedi ki:

  Büyükbas hayvancilik işi yapmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim.

 32. Buyuk bas hayvancılık dedi ki:

  Buyuk bas hayvan sut uretmek için nasıl. Kredi alabilirim yardımcı olurmusunuz

 33. Büyük baş hayvancılık teşvik kredis hatay altınözü dedi ki:

  büyükbaş hayvancılık ciftliyi kurmak istiyorum devlet destek kredisinden yararlanmak istiyorum arz ederim

 34. Büyük baş hayvancılık teşvik kredis hatay altınözü dedi ki:

  Büyükbaş hayvancılık

 35. Büyük baş hayvancılık teşvik kredis dedi ki:

  Büyükbaş hayvancılık

 36. Anonim dedi ki:

  Ben hazır işleyen bi marketi devr almak istiyorum bunun için devletten kredi veya destek alabilme şansım. Var mı

 37. yasar dedi ki:

  Ben kasap açmak istiyorum nasıl destek alabilirsiniz bilirim

 38. ermenek KARAMAN dedi ki:

  Küçükbaş hayvan teşvik kredisi

 39. van dedi ki:

  Ben halısaha açmak istiyorum bu sektörle ilgili bilgi tecrübe var lütfen yardımcı olurmusunuz

 40. Emrah dedi ki:

  Araba tamir dükkan açmak istiyorum

 41. aydın dedi ki:

  Ben halı bayiliği alıp mağaza açmak istiyorum teşvik kredisinden nasıl yararlanabilirim.

 42. erkan altundag dedi ki:

  Ben adanada oturuyorm adanada mahaza acmayi dusunuyorum yardimci olursaniz sevinirim

 43. gülten YARAN dedi ki:

  Terzi açmak istiyorum teşvikten yararlanmak istiyorum bu konuda ne yapmam gerek nereye başvuru yapmalıyım bilgi almak istiyorum teşekürler

 44. sait dedi ki:

  ben izmirde ikamet etmekteyim memleketimde eşimin üzerine tapulu 5 bin metre kare arazi var burda zeytin ağacı yetiştirip zeytin yağı ve salamura zeytin üretmek istiyorum ne yapmam lazım

 45. ali bolat dedi ki:

  Ben küçük baş hayvancilik yapmak istiyorum nasıl yardım alırız

 46. uğur yesilyurt dedi ki:

  mrb ben tesfik ten yararlanmak istiyorum ne yapmam gerkiyor lokonta acmak istiyorum

 47. sinan yıldız dedi ki:

  Merhaba. Ben iç dekorasyon inşaat işi yapıyorum ufak çapta bir dükkanı var teşvikler yararlanmak istiyorum

 48. nuri aydogdu dedi ki:

  tekstil üzerine çalışıyorum kredi desteğinden yararlanak istiyorumneler yapabilirim nasıl ve kime baş vurabilirim

 49. Ramazan şıralı dedi ki:

  Oto ve halı yıkama dükanı acmak istiyorum bana bu konu hakında yardımcı ola bilirmisiniz

 50. gülizar ateşli dedi ki:

  benim temizlik şirketim var küçük çapta ama büyütmek istiyorum geri ödemeli o faiz devlet desteğinden faydalanmak istiyorum lütfen bu konuda bana yardımcı olursaniz sevinirim

 51. gül kandemir dedi ki:

  selamün aleyküm en çok istediğim şey tır almak ama gücüm yok .uygun olanından .kredi kullandırısanız sevinirim.hibede istemiyorum geri ödemesini yaparım ALLAHIN İZNİYE.

 52. bozan çelik dedi ki:

  küçük baş hayvancılık yapmak istiyorum şartler nelerdir? yardımcı olursanız sevinirim

 53. Süleyman eker dedi ki:

  Market açmak istiyorum onun icin yardımcı olursanız sevinirim teşekkür

 54. sercan dalkiran dedi ki:

  Kars ilinde midern bir kaz ciftligi kurmak istiyorum projem iyi ancak sermayem yok ne yapbilirim

 55. GENCER ÖZKUL dedi ki:

  Ben turuzim sektörüyle uğraşmak istiyorum. Pansiyon açmak gibi planlarım var bu kredi için başvuru yapsam onaylı sonuçlanırmı ? acil dönüş yaparsanız sevinirim

 56. Adem çakar dedi ki:

  30 +35+7+5+15+25+20 dönüm düz ve 15derece hafif yamac tarlalarım var
  Erzurumda
  Ceviz ve kuru fasulye yetiştirmek istiyorum ve dahası
  Krediye ve bilgiye ihtiyacım var
  Kim yard edebilir

 57. şamil dedi ki:

  ben hindi yetiştiriciliği yapmak isdiyorum bunun şartları nedir öğrenmek isdiyorum

 58. kağan dedi ki:

  benim yozgatta 10 dönüm kullanılabilir yol kenarında tarlam var et tavukçuluğu düşünüyorum yalnız bu kredi destekten herkes yararlanabilirmi bunu bilmiyorum ve bizim yapıcağımız harcama nerelere olacak bilgi verirseniz çok memnun oluruö

 59. Hakan gorkmaz dedi ki:

  Mrb teşvikler yararlanmak istiyorum ama nasil yaraelancamizi bilmiyoruz mobilya üretim Atölyesi ve bunları pazarda satmak için mağaza yardimci olursaniz seviniriz Teşekkürler

 60. ismet karabulut dedi ki:

  kıredı kulanmak ıstıyorum