Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


Dev Firma Artık Türkiye’de Üretecek

Dev Firma Artık Türkiye’de Üretecek
229 kez okundu.

Dünyanın en köklü firmalarından biri olan Mondelez İnternational’ın Türk Genel Müdürü İhsan Karagöz, firmanın Fransa’da bulunan sakız üretim hattının bu yıl içinde Türkiye’ye taşınacağını ve buranın bölgenin ihracat üssü olarak konumlandırılacağını belirtti.

160’ı aşkın ülkede faaliyet gösteren Mondelez İnternational en önemli Pazar hedeflerinden biri olan Türkiye’de 2017 yılına dair büyüme rakamları açıklanmış oldu. Toplantıda konuşan Genel Müdür İhsan Karagöz, geçtiğimiz yıla oranla yüzde 19’luk bir büyüme elde ettiklerini belirtti. Bunun yanında geçtiğimiz yıl 720 milyon liralık bir ciro rakamı elde edildi.

Fransa’dan Türkiye’ye Taşınacak

Karagöz toplantı sırasında, oldukça önemli olan gelişmelerden bahsetti. Artık firmanın 2018 yılında Fransa’da St.Genest’de bulunan üretim hattını Türkiye’ye taşımak istediğinin haberini paylaştı. Bununla ilgili konuşan Karagöz, sözlerine şu şekilde devam etti “Fransa, Dünyanın en önemli sakız üreticilerinin başında geliyor. Böyle olduğu halde üretimin Türkiye’ye taşınmasını istemeleri, ülkemize ne denli büyük bir güven duyduklarını gösterir. Gelecek yılla birlikte Trident ve Hollywood sakızlarının tüm üretimi ve ihracatı Türkiye’den yapılmış olacak. Yani bu gelişmeyle birlikte bundan sonra 1200 tonluk dev bir üretim ve 22 milyon liralık rekor bir ihracat yapılmış olacak. Bununla birlikte sakız üretimi konusunda yüzde 9 oranında bir artış elde edilecek. Sakız, bisküvi, çikolata gibi farklı kategorilere sahip olarak 20 yeni farklı ürünü pazara sunmuş olacağız.” diye konuştu.

Bölgenin İhracat Üssü Olacakİhracatın gelişiminde son derece önemli bir yerde bulunduğunu belirten Karagöz, 2017 yılında yüzde 56 oranında bir büyümenin elde edildiğini ve ihracat rakamlarının ise 220 milyon civarında olduğunu belirtti. En büyük ihracat rakamının ise 9200 ton olduğunu belirten Karagöz, bu rakamın ise Amerika’ya ihraç edildiğini söyledi. Amerika’yı ise hemen ardından İngiltere, Rusya ve Kafkaslar izliyor. Karagöz bu açıklamalardan sonra sözlerine şöyle devam etti “Eskiden saydığımız bu ülkelere yapılan ihracatlar Ortadoğu tarafından yönetiliyordu. 2018 yılıyla birlikte yeniden bu ihracatları üzerimize almış durumdayız. Böylelikle bundan sonra yüzde 10’luk bir satış bize geçmiş oluyor.  Bu gerçekten bölgemiz açısından çok önemli bir gelişme. Zira burada üreterek Dünyanın her bölgesine bizzat buradan ürün satışını gerçekleştirmiş olacağız. Şu anda üretim konusunda 17 milyon dolar gibi bir rakamın söz konusu olduğunu söyleyebilirim. Ancak kuvvetli olarak çift haneli rakamlarda büyümeyi hedefliyoruz. Şu anda Türkiye’de bulunan fabrikamız 85 bin metrekare büyüklüğe sahip.  Yani Mondelez dünyasında en büyük ve gelişmiş fabrikalardan biri. Tatlandırıcılarda aynı şekilde 2017 yılının ilk aylarından itibaren Türkiye’de üretilmeye devam ediliyor. Şu anda %90 kapasite kullanım oranı var. Son altı ay içinde 200 milyon liralık bir yatırım yapmış durumdayız. Bu yıl ise, 42 milyon liralık bir yatırım planı içindeyiz. Mondelez İnternational ise dünya çapında 90 bin çalışana ve 26 milyar dolar ciroya sahip oldukça büyük bir firma. Halkımız için hayırlı olmasını diliyoruz” diye konuştu.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git