Dükkan Açmak

Corona Virüsünden Koruyan Maskeler ve Fiyatları

02.04.2020
Corona Virüsünden Koruyan Maskeler ve Fiyatları

Çin’de ortaya çıkan Corona Virüsü dünya genelinde insanları büyük paniğe sürüklüyor. Her geçen gün corona virüsünden ölen insan sayısının artışında çoğu ülke önemlerini almaya başladı. Hızla yayılan virüs için ülkelerde tedavi yöntemleri araştırılıyor. En kısa sürede çalışmalar tamamlanıp tedaviye başlanılması bekleniyor. İlaç tedavisinde herhangi bir gelişme olmadığından insanlar maske kullanmayı tercih ediyorlar. Corona virüsü vücutta bulunan bütün dolaşım sistemlerini hedef alıyor. Virüsün insanlarda yayılması ise öksürme, hapşırma ve yakın temasla gerçekleşiyor. Virüs ağız ve burun yolundan giriyor ve tüm vücuda bulaşıyor. Solunum sistemleriyle yakından ilgili olan corona virüsü için insanlar kalabalık yerlere gitmekte çekiniyor. Maske kullanımları toplu taşıma araçlarını kullanan kişiler tarafından tercih haline gelmiş oluyor. Çoğu kişi maske kullandığı halde takılan maskenin virüsten koruyup korumadığını düşünüyor.

Çin’den Gelen Maske Talebi

Hızla yayılan Corona virüsüne karşı maske kullanımı sonucu ülkede maske ihtiyacında artış görülmektedir. Çin ülkesinde salgın halinde olan virüse karşı maske ihtiyacı için dış ülkelere yöneldi. Talep ettiği ülkeler arasında Türkiye’de bulunuyor. Bu sebeple maske üretiminde yoğunluk yaşanıyor. Çin’in talebini karşılamak isteyen ülkeler/firmalar çalışmalarına büyük bir hızla mesai yaparak devam ediyor.

Türkiye’den talep ettiği maske ihtiyacı için İzmir’deki Ak-Yel Medikal’in ortaklarından Arpacı, 17 yıldır maske üretimi yaptıklarını söyledi. Son dönemde Çin’den maske talebi gelmeye başladığını anlatan Arpacı, şöyle konuştu: “Bu durum bizi şaşırttı çünkü Çin dünyanın en büyük maske üreticilerinden. Virüsten dolayı eldeki stokların yetişmediğini düşünüyoruz. Türkiye’de yaklaşık yılda 150 milyon maske üretiliyor. Fakat Çin’den bir seferde 200 milyon maske istediler. Firmalar ülkemizdeki şirketlere ulaşıyor. Bizim üretimimizin tamamını bir seferde istediler.”

Firma Çin’e ilk olarak 250 bin maske göndereceklerini belirtti. Talep edilen maske miktarı fazla olduğundan üretim için 7/24 çalışılıyor.

Corona Virüsü Nedir?

Corona virüsü hayvanlarda bulunan bir virüs türüdür. Bu virüste 4 adet alt tür vardır. Hayvanlardan insanlara bulaşmasıyla virüs insanlar arasında yayılmaya başlıyor. Hayvanlardan insanlara bulaşan hastalığın adı Zoonoz’dur. Corona virüsünün insanlar arası bulaşmasını geçtiğimiz yıllarda da görüyoruz. 2003 ve 2019 yıllarında bu virüs salgın olarak görülmüştü. Şimdiki virüs diğer virüslerden farklı ve henüz tanımlanmamış yeni bir virüstür. Corona virüsüne 2019-nCoV adı verildi. Daha sonrasında virüs adı 2019-nCOV yerine COVID-19 olarak değiştirilmiştir. 27 Ocak’ta hastalardan alınan örneklerle mikroskobik ortamda çekilen fotoğraf Çin Hastalıkları Kontrol Kurumu tarafından yayınlandı.Yukarıda ki fotoğraf corona virüsüne aittir. Fotoğraftaki halkalar sebebiyle “taç”a benzetildiğinden adına “corona” virüsü denilmiştir.

Bu virüs insanlara bulaştığında akciğere yerleşip burada ürüyor. Yeni bir virüs olduğundan dolayı vücudun bağışıklık sisteminin bilmediği yeni tip virüs türüne karşı konulması mümkün olmuyor. Akciğerde yayılması sonucu insanlarda ciddi bir şekilde solunum sıkıntısı yaşatıyor ve zatürre olunuyor. Virüs giderek yayıldığında hastalar yaşamlarını kaybediyor.

Corona virüsü hızla diğer ülkelere yayılmaya devam ediyor. Şuan için corona virüsünün bulunduğu ülkeler; Çin, Japonya, Vietnam, Singapur, Avustralya, Kamboçya, Tayland, Malezya, Hindistan, Kanada, ABD, Almanya, Fransa ve Birleşik Arap Emirlikleri’dir. Bu virüsün Çin dışındaki diğer ülkelere sayılmasının sebebi Çin’e seyahat edilmesi söylentiler arasındadır.

Açıklamalara göre corona virüsü Türkiye’de tespit edilmemiştir. Türkiye’de virüs vakası bulunduğunda, corona virüsü saptanmış hastalar için 25 tane mevcut olan referans hastanelerine hastalar sevk edilecek ve tedavi altına alınacaklardır. Çin’de bulunan vatandaşlarımızın Türkiye’ye geri dönüşü için THY bir sefer düzenlendi.

Corona Virüsü İçin Maskeler Kaça Satılıyor?

Virüs için tedavi yöntemi henüz bulunmadığından salgın haline gelen virüsün insanlar arasında yayılmasını önlemek amacıyla maske kullanımı en basit yöntemler arasındadır. Çin sattığı maskeleri geri alırken fazla fiyat farklı vererek alıyor. Piyasada maske fiyatlarında artış söz konusudur. Virüs yayılmadan önce 10 TL olan maske virüs dolayısıyla 40- 50 TL civarında satışa sunulmaktadır. Maskelerin çok fazla çeşitleri bulunuyor. Şuan için herhangi bir maskeyi kullanmak bile virüse karşı alınmış önlem niteliğindedir. Öksürme ve hapşırma durumlarında mikrop havada kalıyor bu durumdan etkilenmemek için maske koruyucu hale geliyor. Yerli, ithal, pahalı birçok maske vardır. Son günlerde internet sitelerinde satışı yapılmakta olan corona virüs için maskeler satış rekoru kırarken çok fazla paraya satılıyor. Alışveriş sitelerinden alınan maskeleri tek seferde 100 adet alan kişilerde bulunuyor. Maskenin tanesi fiyatları satışı gerçekleşen yerlere göre değişiklik göstermektedir. İnternet sitelerin alışverişlerinde 50 TL olan maskeler medical eczanelerde 30 – 40 TL civarında satışa sunuluyor. Maskenin en çok satılanı ise filtreli maske olan N95, maskenin tercih edilme sebebi ise virüsten korumasıdır. Diğer maskeler sadece tozu önlediğinden her yerde kolaylıkla bulunan maskeler tercih edilmiyor.

Corona Virüsü Maske Fiyatları 2020

2 katlı, 3 katlı, N95 ve filtreli maskeler virüsün bulaşmasını önlemek amacıyla herhangi biri kullanılabilir. Kumaşta incelik, kalınlık ve filtresine göre fiyatlarda değişiklik ciddi oranda artmıştır. Cerrahi maskeler virüs yayılmadan önceki satışlarında kutusu 10 TL olarak satılırken corona virüsü nedeniyle 125 TL‘ ye satılmaktadır. Maske talepleri yurt içi ve yurt dışı olarak arttığı için 5 – 6 TL olan maskelerde 50 – 60 TL’ye çıkmaktadır. Virüsünün meydana getirdiği maske açığı, fiyatların daha da fazla olabileceği yönündedir. N95 filtreli maskenin virüsten önce fiyatı 5- 10 TL iken şimdi bu fiyat 80 – 90 TL civarındadır. Ürünlerdeki filtre özelliği bu fiyat farkını ortaya koyuyor.

Hepsiburada.com

Gittigidiyor.com

N11.com gibi alışveriş sitelerinin üzerinden satışa sunulan virüs maske fiyatını öğrenebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.