Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


Çiftçiye Sezon Öncesi Uyarı

Çiftçiye Sezon Öncesi Uyarı
105 kez okundu.

Kredi Kayıt Bürosu geçtiğimiz günlerde çiftçileri ilgilendirecek önemli açıklamalarda bulundu. Özellikle her yıl boyunca ortaya çıkan dolandırıcılıktan bahseden kurum, bunlara karşı vatandaşların uyanık olmasını tavsiye eti. Kredi Kayıt Bürosu Genel Müdürü Kasım Akdeniz’in vermiş olduğu bilgiye göre, yapılan uyarılara rağmen çek ile dolandırılan çiftçilerin sayısını her geçen yıl artış var.

Akdeniz, özellikle bu alanda çok fazla mağduriyet oluştuğu için 1 Ocak 2017 tarihinden sonra, karekodlu çek uygulamasının başlatıldığını söyledi. Bu şekilde sektör içinde farkındalığın oluşturulduğuna dikkat çeken Kasım, mutlaka çiftçilerinde bu sistemi kullanması gerektiğinden bahsetti. Duyurulduğu anlarda sistemin kullanıcı sayısı 4 bin civarında bulunurken, şimdilerde uygulama 120 bini aşkın kayıtlı kullanıcı tarafından kullanıyor diye konuştu. Bunun yanında geçmiş dönemlerde dolandırıcılara paralarını kaptıran kişiler için sözlerine şunları ekledi:

“Her yıl içinde pek çok çiftçi, çek yüzünden dolandırılıyor. Aslında gayet kolay bir şekilde önüne geçilebilecek bu dolandırıcılık vakalarını görmek beni üzüyor. Çiftçi bu alanda malını en yüksek fiyat üzerinden satmak istiyor. Ancak bazı kötü niyetli kişilerde bu çiftçileri, bir miktar peşin para verirken devamında çekle ödemeye ikna etmeye çalışıyor. Bu şekilde normal fiyattan daha yüksek fiyata satış yapılmış oluyor. Ancak bu çekler ödenmediğinden dolayı, malı çok ucuza almış ve dolandırılmış oluyorlar. Bu konuda yaşanan çok fazla olaya tanıklık ediyoruz. Bu mağduriyetlerin daha fazla olmaması adına ise çiftçilere çok büyük adımlar düşüyor. Özellikle bu konuya gerçekten dikkatli bir şekilde yaklaşmaları ve dolandırıcılıkları önlemek adına kurmuş olduğumuz Findeks sitemini kullanmalarını tavsiye ediyoruz.” diye konuştu.Akdeniz bunun yanında kullanıcıların mutlaka bilmesi gereken şeylerden de bahsederek, bunların gerçekten iyi bir şekilde öğrenildiğinde dolandırıcılık konusunun yaşanmasının bir daha mümkün olmayacağını belirtti. Özellikle karekodlu olmayan çeklerin kesinlikle kabul edilmemesi gerektiğini belirten Akdeniz, bu şekilde kurmuş olmuş olduğumuz sistem üzerinden çekle ilgili tüm gerçekleri öğrenebilirsiniz diye konuştu. Aynı zamanda Akdeniz sözlerine şu şekilde devam etti:

“Çeki elinize aldıktan sonra cep telefonuna indirilmiş olan uygulamaya karekodu okutmanız gerekiyor. Bu adımdan sonra elinizde bulunan çekin sahte olup olmadığını, çeki yazan kişinin ne tür bir ödeme performansına sahip olduğunu çok rahat bir şekilde görebilirsiniz. Sadece sistem saniyeler içinde bunun kullanıcıya gösterilmesini sağlar. Eğer çekin üzerinde yazan bilgiler ve uygulamada beliren bilgiler aynı durumdaysa, burada herhangi bir sahtecilik bulunmaz. İkinci aşamaya geçtiğinizde ise, çeki yazan kişinin ne kadar güvenilir biri olduğunu incelemeye alabilirsiniz. Halen ödenip çeki olup olmadığı, geçmişteki performansı vs. gibi pek çok durumu yakından takibe alabilirsiniz. Özellikle şu anda ödenmemiş bir çek varsa, bu kişiyle kesinlikle bir alışveriş yapılmaması gerekir. Riskin bulunmadığı kişilerle ise sorunsuz bir şekilde alışverişi gerçekleştirebilirsiniz. Bu şekilde sistem kullanıcının karşılıksız çek mağduru olmasının önüne geçerek bunu yüzde 80 oranında azaltmış durumdadır.” dedi.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git